طراحی داخلی و دکوراسیون لابی و راهرو ورودی مجتمع ورزشی المپیک در بابل

امروزه در جهان ما تمامی ملیتها آهسته و آهسته به سمت مدرن شدن در تمام زمینه ها حرکت می‌کنند، به خصوص در معماری و صنعت ساختمان، تمامی ساختمان‌هایی که توسط معماران طراحی و به مرحله اجرا می‌رسند، فارق از هر نوع کاربری که داشته باشد هویت و شناسنامه خود را دارند، در یک ساختمان تمامی فضاها و بخش‌های آن اهمیت دارد و میبایست یک زبان طراحی واحد و مشخصی داشته باشد به خصوص که اگر مدرن باشد.

به صراحت میتوان گفت که پس از معماری بیرونی یا نمای ساختمان لابی و راهرو ورودی از مهمترین و تاثیر گذارترین فضاهای یک ساختمان محسوب میشود، زیرا که لابی و راهروی ورودی به هنگام ورود و خروج از ساختمان اولین و آخرین مکانی است که فرد را بدرقه میکند. حسی که هنگام ورود به یک مجموعه یا ساختمان به ما القا میشود بیشترین تاثیر را بر ما می گذارد و معرف کل ساختمان میشود. حس خوب یا بد به یک میزان تاثیر میگذارد پس طراح معمار میبایست ورودی ساختمان را در اولویت تمامی فضاها قرار دهد، فرقی نمیکند مسکونی باشد یا تجاری و یا اداری ، لابی و راهروی ورودی میبایست به نسبت سبک و زبان طراحی هر ساختمانی بیشترین تاثیر را بر روی فرد بگذارد و دعوت کنندگی بالایی را داشته باشد. همچنین دکوراسیون داخلی لابی و راهروی ورودی را نباید کم اهمیت دانست، زیرا معماری داخلی در گروی دکوراسیون داخلی است که یک فضا را کامل میکند.

با توجه به اینکه لابی و راهرو ورودی اولین مکانی است که آن را تجربه می‌کنیم و ممکن است در آنجا به انتظار بمانیم ، باید فضایی مهمان پذیر و دوستانه داشته باشد و از همه مهمتر میبایست الگوی معماری بیرون ساختمان در فضای ورودی آن جاری شود و سپس به تک تک فضاهای دیگر راه یابد .

لابی و راهرو ورودی نباید آشفته و تاریک باشد ، وجود چنین شرایطی فرد را کسل و پریشان حال میکند و تاثیر مخربی بر روی دیدگاه و نظر فرد میگذارد، پس روشنایی و نظم در این مکان بسیار اهمیت دارد، همچنین مبلمان، تزئینات، رنگ بندی و پذیرش هم تاثیر شگرفی را میگذارد.

اینک میخواهیم پروژه ای را به شما معرفی که یکی از مهم‌ترین و زیباترین بخش‌های مجموعه ورزشی المپیک بابل به حساب می آید، شاید بتوان گفت که لابی و راهروی ورودی این مجموعه، پس از معماری بیرونی آن بیشترین اهمیت را برایمان داشت و سعی کرده ایم به شیوه ای این مکان را طراحی کنیم که با توجه به هماهنگی و پیوستگی با معماری ساختمان بیشترین تاثیر و انرژی مثبت را به هنگام ورود و خروج بر روی مراجعه کننده داشته باشد، طراحی لابی و راهرو مذکور در سال ۱۳۹۷ توسط آتلیه معماری آریان به انجام رسید، هم اکنون این پروژه در حال اجرا می‌باشد و به نسبت پیشرفت و خاتمه کار تصاویر و فیلمهای مربوطه بر روی همین صفحه درج خواهد شد.

لابی و راهرو ورودی در مرکز طبقه قرار گرفته است و دسترسی را به تمامی فضاهای دیگر میسر میکند، بدون آنکه از درون راهرو دربی دیده شود، هنگامی که مراجعه کننده به داخل راهرو قدم میگذارد با یک فضای متفاوت و خاصی مواجه میشود که قبلا آنرا تجربه نکرده است و کاملا منقلب میشود، خطوط سیال و شناور فرد را به مکان مورد نظر خود هدایت میکند و حس یک شروع خوب را در فرد ایجاد میکند و سپس این نقش به فضاهای دیگر منتقل میشود، تا زمانی که فرد سرشار از انرژی مثبت و حس خوب مجتمع ورزشی المپیک بابل را ترک میکند.

طراحی داخلی و دکوراسیون لابی و راهرو ورودی مجتمع ورزشی المپیک در بابل

  • سال ساخت:۱۳۹۷
  • کاربری: مجتمع ورزشی
  • مساحت:۱۳۰ متر
  • کارفرماآقای آقاپور
  • آرشیتکت: مهندس آریان