معماریان مگ

با 5 ویژگی شاخص در بهترین مبلمان چوبی آشنا شوید

مبلمان چوبی

مبلمان چوبی | راهنمای خرید مبل چوبی | بهترین مبلمان چوبی

مبلمان چوبی یکی از انواع مبلمان است که طرفداران بسیار زیادی دارد. عوامل مختلفی دست به دست هم می دهند تا کیفیت مبل چوبی را تحت تاثیرخود قرار دهند. در این مطلب، به بررسی ویژگی های بهترین مبل چوبی پرداخته ایم. این مطلب، یک راهنمای خرید مبل چوبی خوب و عالی است که شما می توانید جهت خرید مبلمان چوبی منزل تان از آن استفاده کنید. با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

استفاده از چوب در ساخت مبل

چوب، یکی از قدیمی ترین متریال هایی است که در ساخت مبل از آن استفاده می شد. از چوب در بسیاری از قسمت های دکوراسیون داخلی استفاده می شود. در مقالات گذشته معماریان مگ به طور مفصل به نقش چوب در طراحی داخلی پرداخته و به شما گفتیم این عنصر می تواند در کف پوش ها، تابلوهای دیواری، مجسمه و تندیس و مبلمان به کار گرفته شود. هر کدام از این موارد، می تواند به طور جداگانه ای مورد بحث و بررسی قرار گرفته و ویژگی های آن بررسی شود. ما در این مطلب سعی کرده ایم مبلمان چوبی را بررسی کرده و ویژگی های یک مبل چوبی خوب و استاندارد که از جهات مختلف بتواند نیازهای شما و دکوراسیون منزل تان را تامین کند پرداخته ایم.

استفاده از چوب در ساخت مبل - مبلمان چوبی
استفاده از چوب در ساخت مبل

 

در انتهای این مقاله نیز، راهنمای خرید مبل چوبی را برای شما عزیزان آماده کردیم که می توانید با مطالعه آن، خرید بهتری داشته باشید.

 

استفاده از مبلمان چوبی در منزل

مبلمان چوبی، یکی از ملزوماتی است که قابلیت تطبیق و هماهنگی با هر سبک دکوراسیونی را دارد. از سبک های سنتی گرفته تا سبک های مدرن، مبل چوبی می تواند به یک عنصر کاربردی و زیبایی بخش در خانه شما تبدیل شود. شاید بتوان مهم ترین موردی که باعث شده مبلمان چوبی به یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین سری مبلمان تبدیل شود، همین متریال چوب می باشد که در ساخت آن به کار رفته است. چوب ماده ای است که از سختی و مقاومت بسیار خوبی برخوردار بوده و در کنار این استحکام، جلوه زیبا و شیکی نیز دارد. همچنین جنس چوب به گونه ای است که می توان رنگ های مختلفی را روی آن پیاده نمود.

راهنمای خرید مبل چوبی و استفاده از آن در منزل
راهنمای خرید مبل چوبی و استفاده از آن در منزل

 

بهترین مبلمان چوبی چه مشخصه هایی دارند؟

موضوع اصلی ما در این مقاله، بررسی ویژگی هایی است که یک مبل چوبی را به حد بسیار عالی می رساند. در این قسمت قصد داریم پنج مورد از این ویژگی ها را باهم بررسی کنیم.

ویژگی های بهترین مبلمان چوبی
ویژگی های بهترین مبلمان چوبی

 

ویژگی اول: نوع چوب

اولین ویژگی شاخص تعیین کننده در بهترین مبلمان چوبی نوع چوبی می باشد که در آن به کار رفته است. همانطور که در بالا گفتیم، چوب مهم ترین متریال سازنده یک مبل چوبی است.  به بیان دیگر می توان به جرئت گفت اساسی ترین عاملی که باعث تعیین کیفیت مبلمان چوبی می شود، جنس چوبی است که در ساخت مبلمان به کار رفته است.

نوع چوب بکار رفته در مبل چوبی
نوع چوب بکار رفته در مبل چوبی

 

چوب های پرکاربرد در صنعت مبلمان

جنس چوب مبل می تواند انواع مختلفی داشته باشد. برخی از چوب های رایج در صنعت مبلمان عبارتست از:

چوب روسی: این چوب ها رنگ سفیدی داشته و معمولا به هر گونه چوب سفید رنگی که در صنعت مبل و صنایع چوبی دیگر استفاده می شود گفته می شود.

چوب توسکا: یک چوب با قابلیت های ویژه است. این چوب جزو چوب های نسبتا سبک به شمار می رود و به دلیل رنگ پذیری بالایی که دارد در صنعت مبل از آن استفاده های زیادی می شود. در برابر آب مقاوم است و یک نقطه ضعف بزرگ آن، دوام کوتاه این چوب می باشد.

 

چوب راش: این چوب، چوبی است که اکثر مبلمان خانگی با استفاده از آن ساخته می شوند. چوب راش بافت مستحکمی داشته و در برابر حشرات و قارچ مقاومت خوبی دارد.

چوب افرا: چوبی نیمه سنگین که در صنعت مبلمان و در بخش مبلمان کلاسیک استفاده های زیادی دارد.

چوب چنار: رنگ این چوب کمی روشن تر از سایر چوب های مبل سازی است و بیشتر در ساخت باکس و صندلی های چوبی از آن استفاده می شود.

چوب گردو: یکی از چوب های معروف و محبوب در صنعت مبلمان است. این چوب در برابر خمیدگی، ضربه و فشار مقاومت خوبی دارد و در ساخت محصولات زیادی از آن استفاده می شود.

نکته! علاوه بر این موارد، ده ها چوب دیگر وجود دارد که به صورت تخصصی در قسمت های مختلف مبلمان و برای ساخت سبک های گوناگون مبل از آن استفاده می شود. سعی می کنیم در مقالات آینده معماریان به بررسی چوب های بیشتری به صورت جامع تر بپردازیم.

ویژگی دوم: منبت کاری

مبلمان چوبی، اغلب دارای منبت کاری های ریز و درشتی هستند. منبت کاری همان حکاکی و کنده کاری روی چوب می باشد که ظاهر آن را زیباتر و چشم نواز تر می کند.

منبت کاری روی بخش های مختلف مبل چوبی
منبت کاری روی بخش های مختلف مبل چوبی

 

هرچه منبت کاری روی چوب مبلمان ظرافت بیشتری داشته باشد و خطوط منبت کاری صاف تر و تمیز تر باشد، مبلمان ارزش بیشتری دارد. تاج مبل، دسته و پایه قسمت هایی است که می تواند عمل منبت کاری روی آن ها انجام پذیرد.

ویژگی سوم: تشک و رویه مبل

تشک مبل، ویژگی دیگر تعیین کننده در کیفیت مبلمان است. تشک های مختلفی برای مبلمان چوبی در بازار وجود دارد. نوع این تشک ها بستگی به ساختار مبل دارد.

 

همچنین رویه مبل که شامل دسته و پشتی می شود، می تواند روی کیفیت مبل شما تاثیر مستقیم داشته باشد. دو مورد از رایج ترین و پراستفاده ترین متریال های این مورد عبارتند از:

اسفنج: اسفنج همان ابر است که بیشتر افراد با آن آشنایی دارند. می توان گفت رایج ترین و پرکاربردترین متریال مورد استفاده در رویه و پشتی مبل اسفنج است. ضخامت اسفنج با توجه به ساختار و سبک مدرن می تواند ضخیم یا نازک باشد. هرچه اسفنج مورد استفاده در مبل شما از چگالی بالاتری برخوردار باشد، طول عمر بالاتری دارد و در نتیجه مبلمان شما کیفیت بهتری دارند.

فوم: فرم ماده ای است که از ترکیب موارد شیمیایی خاصی با درصدهای مشخص در کوره تولید می شود. فوم دو نوع است: فوم سرد و فوم گرم. فوم گرم به دلیل حرارت بالایی که در ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد به این اسم نامگذاری شده و نسبت به فوم سرد که دمای کمتر تولید می شود، سفت تر است. از فوم گرم معمولا در مبلمان استیل و از فوم سرد در مبلمان راحتی استفاده می شود.

ویژگی چهارم: اسکلت بندی مبل

ساختار مبل، شامل ارتفاع پشتی، دسته ها، فاصله تشک از سطح زمین و ارتفاع پایه ها، نوع اسکلت بندی مبل و مواردی از این قبیل است.

ساختار و اسکلت بهترین مبلمان چوبی
ساختار و اسکلت بهترین مبلمان چوبی

 

هنگام خرید مبلمان چوبی حتما این نکته را در نظر داشته باشید که مبلمان چوبی انتخاب کنید که از نظر ساختار و نوع اسکلت بندی، با شرایط شما سازگاری داشته باشد تا بعدها دچار مشکل نشوید. اسکلت بندی مبل شما باید قادر باشد وزن های بالا را تحمل کرده تا اگر افرادی با وزن سنگین روی مبل شما نشستند، چوب مبل دچار ترک و شکستگی نشود. یکی از ویژگی های بارز و واجبی که بهترین مبلمان چوبی دارند، همین اسکلت بندی است. چراکه به دلیل حجم بالای چوب به کار رفته در این مبلمان، توقع استحکام بیشتری از این مبل داریم و هرچقد نوع ساخت و طراحی دقیق تر و اصولی تر باشد، مبلمان چوبی بهتر و مقاوم تری خواهیم داشت.

 

ویژگی پنجم: پارچه رومبلی

شاید تا چند سال پیش، جنس پارچه مبل از اهمیت زیادی برای خریداران مبل برخوردار نبود. اما امروزه، یکی از عوامل مهم تعیین کیفیت مبلمان، نوع پارچه به کار رفته در مبل است.

پارچه رومبلی شیک و بادوام
پارچه رومبلی شیک و بادوام

 

پارچه های رومبلی جدید که این روزها محبوبیت زیادی پیدا کرده اند، دارای طرح و رنگ های مختلف با جنس های متنوعی است. جنس پارچه به کار رفته در مبلمان، درست مثل نوع چوب می تواند روی قیمت و کیفیت مبل تاثیر مستقیم داشته باشد. انواع مختلف پارچه مثل پارچه ترک، پارچه مخمل، ساده، برجسته، گلدوزی شده و غیره در برندهای مطرح ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد. هنگام خرید مبلمان خانه تان حتما از فروشنده جنس پارچه به کار رفته را جویا شوید؛ چراکه پارچه های بی کیفیت، پس از مدتی رنگ خود را از دست داده و ممکن است پاره شده یا آسیب ببیند. پارچه مبل باید قابل شست و شو بوده و در برابر ضربه و کشش مقاوم باشد.

راهنمای خرید مبل چوبی

تا اینجا، پنج عامل و ویژگی که در تعیین سطح یک مبل چوبی تاثیرگذار بود را با هم مرور کردیم. در این قسمت، می خواهیم مواردی را پیرامون راهنمای خرید مبل چوبی خوب و مناسب دکوراسیون شما عرض کنیم. اولین نکته، حجم مبلمان چوبی است؛ حتما در نظر داشته باشید مبلمان چوبی شما بیش از حد بزرگ نباشد. نکته بعدی، قیمت مبل و بودجه ای است که می خواهید صرف این کار کنید. سعی کنید از خرید مبلمان چوبی بسیار گران قیمت خودداری کنید؛ چراکه این مبلمان ممکن است پس از مدتی آسیب دیده و ارزش اولیه را نداشته باشد. با حداقل بودجه حداکثر کیفیت را در محصول خریداری شده داشته باشید.

راهنمای خرید مبل چوبی
راهنمای خرید مبل چوبی

 

و مورد آخر، کیفیت مبل است که در این مطلب به طور مفصل به آن پرداخته شد. امیدوار هستیم با مطالعه این مطلب، با ویژگی های بهترین مبل چوبی آشنا شده و آن ها را در خرید خود تاثیر دهید. سعی می کنیم در مقالات آینده، یک راهنمای خرید مبل چوبی جامع ترین و کامل تر را تهیه و منتشر نماییم.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

2 نظر