معماریان مگ

۱۸ پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان

عابران پیاده و دوچرخه سواران به عبور از خیابان ها و مقابله با ترافیک خودروهای تندرو عادت می کنند، اما این قضیه هنگامی که به عبور از بزرگراه ها می رسد، پیچیده تر و اغلب خطرناک تر می شود. پل پیاده روی که به عنوان پل عابر پیاده شناخته می شود، یک حالت ایمن برای عبور دوچرخه سواران و پیاده ها فراهم می کند و غالبا منطقه را توسعه می دهد.

طراحی موفقیت آمیز پل پیاده روی باید به گونه ای باشد که برای عبورعابران پیاده امن باشد و ترافیک خودروها در جاده یا آبراه ها در آنها دخالت نداشته باشند. امروزه، معماران و هنرمندان در حال طراحی و مهندسی روگذرهایی با طراحی های تماشایی و شگفت انگیز هستند.

در حقیقت، بسیاری از این معبرهای کوچک، دارای طرح هایی هستند که می تواند رقیب پل های بزرگ ماشین رو باشند. از یک پل پیاده روی روگذر در پرتغال تا یک پل تقریبا نامرئی که از میان یک خندق در هلند گذر می کند، این ساختار ها مطمئنا که رانندگان را مجذوب خود می کنند. در این مطلب ۱۸ نمونه منتخب از پل پیاده روی را بررسی خواهیم کرد:

پل عابر پیاده - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل عابر پیاده

۱- پل پیاده روی گیتس هد میلنیوم یا پل چشمک

پل پیاده روی گیتس هد میلنیوم واقع در انگلستان، در سال ۲۰۰۱ تکمیل شد. شرکت معماری ویلکینسون آیر این پل منحنی را در سراسر رودخانه تاین طراحی کرد. این سازه که بندرگاه گیتس هد و نیوکستل را به هم متصل می کند، در مدت خیلی کوتاه یک چشم به هم زدن ( کمتر از ۴ دقیقه ) به سمت چپ می چرخد تا کشتی ها بتوانند از زیر آن عبور کنند.

پل گیتس هد میلنیوم - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل گیتس هد میلنیوم

۲- پل پیاده روی اسکیل لین یا پل متحرک

پل پیاده روی اسکیل لین یا پل متحرک در کینگستون اپان هال انگلستان واقع شده است. این پل با یک شکل خاص خود شبیه علامت آپستروف است که به حالت منحصر به فردی، امکان حمل و نقل در سراسر رودخانه هال را فراهم می کند. عابرین پیاده می توانند بر روی پل در حال نوسان که به هنگام راه اندازی ترافیک شناورها باز میشود، حرکت کنند. این سازه توسط شرکت معماری مک داول و بندتی طراحی شده است. ساختار فولادی سیاه رنگ آن نیز، توسط هنرمند نایان کولکارنی طراحی شده است که در هنگام حرکت پل نیز هشدار می دهد. این پروژه در سال ۲۰۱۳ تکمیل شد.

پل اسکیل لین - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل اسکیل لین

۳- پل پیاده روی پونته سگوندا سیرکولار

پل پونتا سگوندا سیرکولار درشهر لیسبون، پرتغال واقع شده است. این پل توسط ماکسیمینیا آلمیدا و تلمو کراز، معماران MXT Studio طراحی شده است که در طول دومین بزرگراه لیسبون گسترش یافته و شبکه ای از ارتباطات را برای عابران و دوچرخه سواران ایجاد می کند. این پل یک معبر متمایز نارنجی است که از فولاد ساخته شده و ترتیب دهانه ها از مسیرهای فضای سبز که به چشم انداز محلی تبدیل شده است، گرفته شده اند. ساخت این پل پیاده روی در سال ۲۰۱۵ به اتمام رسید.

پل پونته سگوندا سیرکولار - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل پونته سگوندا سیرکولار

۴- پل پیاده روی صلح

این پل در شهر کلگری، آلبرتا کشور کانادا واقع شده است. پل صلح، توسط معمار سانتیاگو کالاتراوا، بر روی رودخانه بو طراحی کرده است که یک منطقه مسکونی را با مرکز شهر در کالگری به هم متصل می کند. ساختار پیچ خورده تقریبا محصور پل، شامل یک مسیر دوچرخه سواری مرکزی با مسیرهای پیاده روی در هر دو طرف آن است. رنگ قرمز و سفید، که رنگ پرچم کانادایی است نیز در این پل بکار رفته است. ساخت پل صلح در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید.

پل صلح - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل صلح

 

 

۵- پل پیاده روی مونت سنت میشل

معماران شرکت Dietmar Feichtinger این معبر پیاده رو را برای شهر فرانسوی قرون وسطی مونت سنت میشل که در ساحل نرماندی قرار دارد، طراحی کرده است. برای  پیوند سرزمین اصلی به لیست سایت های میراث جهانی یونسکو، این ساختار شامل پل عابر پیاده با تقریبا نصف مایل طول و جاده ای کمی طولانی است که برای شاتل ها استفاده می شود، می باشد. معمار پل مونت سنت میشل بر این باور است که ساختار پل در سیما به صورت حداقل، اما در عملکرد و طراحی خود، بلند پروازانه عمل نموده است. این پل در سال ۲۰۱۴ آماده بهره برداری شد.

پل مونت سنت میشل - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل مونت سنت میشل

۶- پل پیاده روی لخت سینگل

پل لخت سینگل، شمال و منطقه مرکزی شهر روتردام در هلند را به هم پیوند می دهد. این پل، به منظورامکان ایجاد توسعه و رشد اقتصادی در مناطقی که به فراموشی سپرده شده اند، طراحی شده است. پل عابر پیاده با سه مسیر دسترسی، طراحی شرکت معماری هلندی ZUS ، توسط شهرداری و یک کمپین سرمایه گذاری به وجود آمده است. این پل در روتردام، اولین پروژه ای است که به روش کراودفاندینگ ساخته شده است. کراودفاندینگ، نوعی روش سرمایه گذاری جدید است که در آن عموم مردم از برای محقق کردن یک پروژه، کمک های مالی می رسانند. ساختار چوبی پل لخت سینگل، با تخته های دارای نام حامیان مالی پوشیده شده است. این پل در سال۲۰۱۵ تکمیل شد.

پل لخت سینگل- 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل لخت سینگل

۷- پل پیاده روی بادبزنی لندن

معماران شرکت پل‌سازی معماری شلوالیه (Knight)، این پل متحرک را بر روی کانال گراند یونیون لندن طراحی کردند. عرشه از پنج  پره فولادی ساخته شده است که در حرکتی شبیه به باز شدن یک بابزن ژاپنی بوجود می آید. وزن هر پره تقریبا شش تن بوده و هریک طولی حدود ۱۷ متر دارند. این پروژه معماران نایت در سال ۲۰۱۴ تکمیل شد.

پل بادبزنی لندن - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل بادبزنی لندن

۸- پل پیاده روی پروانه

پل پروانه ای کپنهاگ توسط معماران گروه Dietmar Feichtinger طراحی شده که شامل سه محدوده برای اتصال سواحل مختلف است. دو عرشه فولادی می توانند به طور مستقل و یا باهم باز و بسته شوند و برای عبور قایق ها به این طریق شکل یک پروانه تماشایی را بگیرند. این پل که برای ارتقای دوچرخه سواری در کپنهاگ ساخته شد، در سال ۲۰۱۵ تکمیل شد.

پل پروانه - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل پروانه

۹- پل پیاده روی راه شیری

پل راه شیری واقع در شهر پورمرند هلند واقع شده توسط معماران NEXT طراحی شده است. این پل پیاده ها و دوچرخه سواران را در دو سطح از هم جدا می کند. به این صورت، ترافیک کمتر شده و گذر از پل راحت می شود. قوس های بالای عرشه پایین می تواند برای عبور و مرور قایقهایی که در کانال هلند شمالی قرار دارند، جدا شود. این پروژه در هلند، سال ۲۰۰۶ به اتمام رسید.

پل راه شیری - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل راه شیری

۱۰- پل عابر پیاده وب

شرکت معماری دنتون کورکر مارشال در طراحی پل وب در ملبورن استرالیا با هنرمند رابرت اوون همکاری کرده است. ساختار جدید رمپ پل و شبکه فولادی آن، از مواد بازیافت شده پل راه آهن قبلی ساخته است. این پل یکی از پل های متعددی است که از روی رودخانه پارا می گذرد و دسترسی عابرین و دوچرخه سواران را فراهم می کند. پل وب که ظاهری شبیه به تله ماهیگیری دارد، در سال ۲۰۰۳ تکمیل شد.

پل وب - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل وب

۱۱- پل عابر پیاده دایره ای Cirkelbroen

هنرمند الافور الیاسون، با الهام از مجموعه کشتی هایی که کنار یکدیگر قرار دارند، این پل دایره ای را که دهانه ی کانال کریستین هاوانس کپنهاگ را پوشانده است، طراحی کرد. پنج سکو دایره ای، هر یک با یک دکل، برای ایجاد گذرگاه عابر پیاده و مسیر دوچرخه سواری که ۱۲۹ فوت طول دارد، استفاده شده است. این پل در سال ۲۰۱۵ به پایان رسید.

پل دایره ای - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل دایره ای

۱۲- پل پیاده روی پدرو و اینس

پل پدرو و اینس بر روی رودخانه ریومودِکو درشهر کویمبرا پرتقال قرار گرفته است. این پل با شکل پر پیچ و خم شبیه رعد و برق بوده که به نظر می رسد، بهترین مکان در کویمبرا برای توقف در هواهای ملایم است. این پل به طول ۹۰۰ فوت توسط استودیوی بالموند که موسس واحد پیشرفته علم هندسه در شرکت آروپ است، طراحی شده است. پل پِدرو و اینِس دارای نرده های فولادی ساخته شده از شیشه های رنگی است که نور را به زیبایی منعکس میکنند. نام پل و ایده طراحی آن از افسانه ی عاشقان به هم نرسیده پرتغالی در قرن چهاردهم می آید. پل در سال ۲۰۰۷ به مرحله بهره برداری رسید.

پل پدرو و اینس - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل پدرو و اینس

 

 

۱۳- پل عابر پیاده موسی

به جای یک پل پیاده روی هوایی، پل موسی در خط آب خندق یک قلعه قرن هفدهم در فورت د رووره هلند ساخته شده است. این پل در شهر هالسترن، هلند در سال ۲۰۱۱ تکمیل شد. پل موسی که از نام آن نیز پیداست، از روایت کتاب مقدس در مورد عبور حضرت موسی از میان دریا گرفته شده است. این پل چوبی ضد آب، توسط شرکت RO & AD Architecten  ساخته شده است که از فاصله دور نامرئی بوده و متعلق به آب و چشم انداز اطراف آن به نظر می رسد.

پل موسی - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل موسی

۱۴- پل پیاده روی بی پی (BP)

پل پیاده روی بی پی با شکلی شبیه مار طراحی فرانک گری بوده که، پارک مگی دالی را با پارک هزاره یا میلنیوم شیکاگو متصل می کند. این پل در همکاری با SOM ساخته شده است. پل مارپیچی بی پی با پانل های فولاد ضد زنگ مجهز شده است و همچنین به عنوان یک مانع صوتی در برابر سر و صدای ایجاد شده از ترافیک بلوار کومولوس عمل می کند. ساخت این پل پیاده روی در شیکاگو، ایالات متحده سال ۲۰۰۴ به اتمام رسید.

پل بی پی - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل بی پی

۱۵- پل عابر پیاده میلینیوم (هزاره)

پل هزاره در لندن انگلستان، دهانه رودخانه تایمز را پوشش داده است و کلیسای سنت پل را با گالری تیت مدرن و تئاتر گلوب لندن ارتباط می دهد. این پل به طور مشترک توسط نورمن فاستر و همکاران، مجسمه ساز آنتونی کاروی و شرکت مهندسی آروپ، ساخته شده است. این پل فولادی معلق در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد، اما به دلیل تاب خوردن ناگهانی به طور موقت بسته شد. دمپر برای کنترل نوسان ایجاد شده از حرکت عابران پیاده اضافه شد. این پل به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شهر لندن، جز معروفترین پل های پیاده رو در جهان محسوب می شود.

پل میلینیوم - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل میلینیوم

۱۶- پل کاخ در هلند

پل کاخ هلند، یک پارک بزرگ و یک پل پیاده روی و دوچرخه سواری است که مرکز شهر تاریخی هرتوگن بوش و منطقه تازه توسعه یافته Paleiskwartier را به هم متصل می کند. معماران شرکت بنتیم کراویل، ساختار فولاد ضد آب را با یک سیستم جمع آوری خورشیدی برای تامین انرژی منطقه طراحی کرده اند. معمار منظر پیت اوودولف نیز بستر گل و گیاهان درختی را طراحی کرد و برای حفظ دیدگاه ها گیاهان کم بکار برد. این پل در سال ۲۰۱۵ ساخته شد.

پل کاخ - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل کاخ

۱۷- مسیر دوچرخه سواری خیابان نلسون

مسیر دوچرخه سواری خیابان نلسون که به نام مسیر روشن آکلند نیز شناخته شده است، پروژه ای است که در ساخت آن حدود ۲۰۰۰ فوت یا ۶۰ متر از زیرساخت بزرگراه قبلی استفاده شده است. معماران دفتر معماری مانک مک کنزی و LandLAB این فضا را با رنگ صورتی روشن پوشانده و ۳۰۰ جعبه نوردهی قابل تنظیم برای مسیر حرکتی عابران و دوچرخه سواران اضافه کرده اند. این مسیر با آسفالت و چراغ های صورتی برای تشویق افراد به دوچرخه سواری، تزیین شده است. کارهای هنرمند ماوری کتز مایی به صفحات آلومینیومی در لبه غربی حک شده است. ساخت این پروژه در آکلند، نیوزیلند سال ۲۰۱۵ به اتمام رسید.

مسیر روشن آکلند - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
مسیر روشن آکلند

۱۸- پل پیاده روی لاروشه-سور- ین برنارد چومی

معماران  برنارد چومی  و هیو داتون و همکاران، در طراحی پل پیاده روی در بالای خط سریع السیر راه آهن TGV همکاری کردند. این پل در روشه سور ین (Roche-Sur-Yon) فرانسه قرار گرفته که محله های جدید را با شهر تاریخی متصل می کند و جایگزین یک پل راه آهن استاندارد می شود. پل لوله ای شکل دارای یک ویژگی های ظاهری مشبک و سطح پلی کربن در هم تنیده است که با رنگ قرمز، نارنجی به عنوان یک عنصر ساختاری، جذاب به نظر می رسد. پل پیاده روی لاروشه-سور- ین نزدیک به ۲۲۰ فوت  طول دارد و با استفاده از ۱۳۰ تن فولاد ساخته شده است. این پل در سال ۲۰۱۰ تکمیل شد.

پل لاروشه سور ین - 18 پل پیاده روی با طراحی های شگفت انگیز در جهان
پل لاروشه سور ین

 

 

و در آخر یادآوری میکنیم که، پل پیاده روی یا پل پیاده عابر پیاده، یک راه عالی برای تسهیل رفت و آمد در فضاهای پر ترافیک شهری هستند. این پل ها همچنین میتوانند با طراحی های شگفت انگیز شان به عنوان یک اثر فاخر معماری منظر شناخته شوند. با این حال پل های عابر پیاده، تاثیر بصری زیادی بر روی چشم انداز دارند. بنابراین لازم است طراحان علاوه بر توجه به عملکرد این عناصرشهری، آنها را طوری طراحی کنند که تاثیر مثبتی بر زیبایی شناسی مردم داشته باشند.

 

منبع: architecturaldigest

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر