معماریان مگ

پروژه های معماری سبز که گیاهان را اولویت قرار داده اند

معماری سبز
معماری سبز

معماری سبز | پروژه های معماری سبز که گیاهان را اولویت قرار داده اند

معماری سبز یکی از بهترین و متفاوت ترین سبک ها در معماری است که در آن از عناصر طبیعی و گیاهان زنده استفاده می شود. معماری سبز در کشورهایی که آب و هوای آنها از این نوع معماری پشتیبانی می کند و همچنین مناطق جنگلی و کوهستانی بسیار به چشم می خورد. در این مقاله به معرفی ۹ نمونه از خانه های با معماری سبز پرداخته ایم. تا پایان این مقاله همراه معماریان باشید.

 

معماری سبز در تراس برج توسط MVRDV در آمستردام، هلند

معماری و ساخت و ساز این این پروژه عظیم و بلندپروازانه که در آن مجمتع های تجاری در بخش تراس این مجموعه استفاده شد، توسط گروه معماری Mvrdv و در امستردام هلند انجام شد. این مجموعه عظیم که از تراس ها و واحد های گوناگون در نمایی نامرتب تشکیل شده است در تمامی بخش ها از معماری سبز پشتیبانی می کند و شامل ۱۹۶ آپارتمان و ۷ طبقه است که در آن امکانات گوناگونی از جمله دفاتر، مغازه ها، رستوران ها، امکانات فرهنگی و پارکینگ قرار گرفته است.

معماری سبز در تراس برج توسط MVRDV در آمستردام، هلند - معماری سبز
معماری سبز در تراس برج توسط MVRDV در آمستردام، هلند

 

 

 

خانه ای برای درختان توسط معماران VTN در هوشی مین، ویتنام

معماران VTN به «خانه برای درختان» به عنوان راهی برای کاهش فقدان دسترسی به فضاهای سبز و کیفیت پایین هوا در شهرهای بزرگ مانند هوشی مین نزدیک شدند. این پروژه مسکونی، درختی را در طراحی آن قرار می دهد که توسط شرکت به عنوان یک “پارک کوچک در یک محله متراکم” در نظر گرفته شده است. درختان در جعبه های عمیق چوبی قرار می گیرند که در میان محوطه های بتونی خانه قرار می گیرند، با برش ها اجازه می دهد که تاج خود را افزایش دهند تا آنجا که دوست دارند.

خانه ای برای درختان توسط معماران VTN در هوشی مین، ویتنام - معماری سبز
خانه ای برای درختان توسط معماران VTN در هوشی مین،  ویتنام

 

 

ناتیلوس اکو توچال توسط وینسنت کالبه بوته، فیلیپین

“ناتیلوس اکو توچال” پروژه ای است که توسط وینسنت کالبه بوته و تحت عنوان “فزاینده میزان انتشار، زباله، فقر فقیر” برای فیلیپین در واکنش به مشکلات زیست محیطی و اجتماعی در کشور، مانند آلودگی بیش از حد گردشگران و مردم عادی طراحی شده است.

در معماری این پروژه از مواد بازیافتی استفاده شده است و این ساختار یک سازه خودکفا و مستحکم در تولید انرژی و غذای خود است و فعالان داوطلب را در تمیز کردن زباله های پلاستیکی که در سواحل منطقه شسته می شوند، درگیر خواهد کرد.

این ساختار شامل مجموعه ای از هتل های پوسته ای و برج های آپارتمانی است که در اطراف یک جزیره مرکزی مسکونی پایگاه دریایی و آزمایشگاه های تحقیقاتی علمی قرار گرفته است. دیواره های گیاهی، این ساختمان را به ساختمانی که رشد و نمو پیدا می‌ کند تبدیل کرده است.

ناتیلوس اکو توچال توسط وینسنت کالبه بوته، فیلیپین - معماری سبز
ناتیلوس اکو توچال توسط وینسنت کالبه بوته، فیلیپین

 

ساختمان تیمبر در سائوپائولو، برزیل

این ساختمان که به طور کامل از چوب برزیلی ساخته شده است، حاصل همکاری بین استودیو معماری Triptyque و شرکت مدیریت جنگل اماتا است. این ساختمان به عنوان یک پروژه جذاب و خیره کننده غنی و سرشار از کربن است که به مبارزه با تغییرات آب و هوایی کمک می کند. هر متر مربع چوبی که در این سازه بکار رفته است قادر به جذب یک تن دی اکسید کربن از هوای محیط زیست است. این ساختمان ۱۳ طبقه شامل فضاهایی برای همکاری، زندگی مشترک و ناهار خوری است و لبه های تراس آن با گیاهان زنده پوشش داده شده است.

ساختمان تیمبر در سائوپائولو، برزیل - معماری سبز
ساختمان تیمبر در سائوپائولو، برزیل

 

برج ICONE توسط معماران هنن لارسن در مانیل، فیلیپین

این آسمانخراش که برنده رقابت طراحی بین المللی بهترین معماری برج ها شده است، در قلب مانیل قرار دارد و از معماری سبز در ساخت خود بهره برده است. برج “ICONE” توسط معماران هنن لارسن ساخته شده است و دارای نمای خارجی بسیار جذاب با معماری اصولی و هنری است که درختان پراکنده در سراسر ساختمان تشکیل می دهد.

سایبان چگالی درختان در این آسمانخراش برای بازسازی سایه و پناهگاه جنگل گرمسیری فیلیپینی طراحی شده است. باجر گادفروی درباره این پروژه می گوید: “این ساختمان یک نقطه عطف برای مانیل و فیلیپین است. “ما قصد داشتیم این ساختمان را به طور واقعی فیلیپینی با درک و ادغام عناصر طبیعت، فرهنگ و آب و هوای فیلیپین ایجاد کنیم.”

برج ICONE توسط معماران هنن لارسن در مانیل، فیلیپین - معماری سبز
برج ICONE توسط معماران هنن لارسن در مانیل، فیلیپین

 

 

معماری خانه‌ ای با لباس گیاهی توسط ZAA، ایتالیا

این خانه به لطف پوشش بیرونی آن که توسط گیاهان سرسبز محصور شده است زیبایی منحصر به فردی را در نمای خارجی خود ایجاد کرده و یک ظاهر انعکاسی را بوجود آورده است که باعث می شود افرادی که در اتاق نشیمن هستند احساس کند که در خارج از منزل هستند. این معماری محیط داخلی خانه را به محیط طبیعی خود متصل می کند و از نمونه های جذاب معماری سبز به شمار می‌ رود.

این خانه که توسط گروه ZAA معماری شده، دارای آرایش پنجره هایی است که درختان بیرون را نشان می دهد. معماری این خانه به گونه ای است باعث حفظ حریم خصوصی اشخاص در خانه می شود اما از طرفی نیز نمایش های بی وقفه از داخل را برای بینندگان قادر می سازد.

معماری خانه‌ ای با لباس گیاهی توسط ZAA، ایتالیا - معماری سبز
معماری خانه‌ ای با لباس گیاهی توسط ZAA، ایتالیا

 

خانه قفس گل توسط استودیو مستعار در بانکوک، تایلند

معماران نامعلوم دیوار بیرونی خیابانی این خانه را در بانکوک برداشته و پانل های شیشه ای فولادی را به آن اضافه کرده اند تا یک نما که دارای گیاهان گلدانی است تشکیل دهند. ‘خانه قفس گل’ مالکیت حداکثری حریم خصوصی را در اختیار شما قرار می دهد و اجازه می دهد مقدار زیادی نور در طول روز در داخل خانه در جریان باشد. همچنین این خانه از رنگ پایه سیاه و قهوه ای برای نمای خارجی و کفپوش داخلی خود استفاده کرده است که باعث مدرنیزه تر شدن معماری این خانه شده است.

خانه قفس گل توسط استودیو مستعار در بانکوک، تایلند - معماری سبز
خانه قفس گل توسط استودیو مستعار در بانکوک، تایلند

 

معماری سبز خانه TH توسط استودیو دان در هانوی، ویتنام

این پروژه، ساختار دیگری است که شامل بسیاری از فضاهای ساخته شده برای گیاهان گلدانی و آپارتمانی می باشد. “خانه TH” که معماری آن توسط استودیو دان در ویتنام انجام شده است نمونه کامل یک معماری سبز است که این ویژگی را می توانید در مقایسه با خانه های اطراف این سازه مشاهده کنید.

شما می توانید از عکس های بیرونی خانه ببینید که چگونه شرکت در مقایسه با همسایگان خود کاملا تغییر یافته است و مدرن سازی آن را در حالی انجام داده که سبب افزایش حریم خصوصی و اضافه کردن فضای باز در محیط بیرونی خانه شده است. علاوه بر ایجاد نمایی جذاب، معماران طرح دو طبقه ای را برای این سازه به کار گرفته اند که شامل دو لوله “داخلی” است که نور و تهویه را در طبقه ی اول وارد به حد مطلوب خود برسانند.

معماری سبز خانه TH توسط استودیو دان در هانوی، ویتنام - معماری سبز
معماری سبز خانه TH توسط استودیو دان در هانوی، ویتنام

 

 

معماری خانه درختی توسط بریو، هند

نمونه دیگری از “خانه های درختی” این سازه معماری سبز است که در هند بر روی درختان موجود ساخته شده است تا مانع نگرانی چشم انداز در ساخت آن شود. شرکت معماری بریو ( طراح این پروژه ) می خواست یک فضای مورد احترام، تحسین برانگیز و آرام ایجاد کند که نشان دهنده این واقعیت است که بسیاری از افرادی که در اینجا اقامت می کنند، در یک مکان ویژه در مجاورت با ساکنان بودایی قرار دارند. سوراخ هایی در این ساختمان قرار گرفته اند اجازه می دهد که تنه درختان بالکن از میانه بالکن عبور کند، در حالی که دیوارهای شیشه ای منحصر به فرد باعث می شود مهمانان احساس کنند که در میان یک جنگل و فضای باز خوابیده اند.

معماری خانه درختی توسط بریو، هند - معماری سبز
معماری خانه درختی توسط بریو، هند

 

معماری سبز شامل سبکی از معماری است که در آن از عناصر طبیعی مثل درختان و گیاهان طبیعی و زنده در نمای خارجی یا محیط داخلی استفاده شده است. این ویژگی می تواند بسیار جذاب و دیدنی باشد چرا که به طور معمول از گیاهان در فضاهای خارج از خانه استفاده می شود و اینکه این عناصر را در معماری سازه ها به کار ببریم می‌ تواند به زیبایی و متفاوت بودن این نوع ساختارها کمک شایانی کند. همانطورک در این مقاله خواندید و مشاهده کردید ما به شما ۱۰ نمونه از پروژه های جذابی

را که در سبک معماری سبز ساخته شده اند به شما نشان دادیم. در اکثر این نمونه ها نمای خارجی پروژه در حالتی مدرن طراحی شده است و ایده های خلاقانه و هوشمندانه را می توان در بخش‌های مختلف آن مشاهده کرد.

 

طراحی و معماری سازه های شما توسط معماریان

آتلیه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی معماریان، از سال ۱۳۸۶ در زمینه طراحی و معماری نمای خارجی و دکوراسیون داخلی سازه های گوناگون فعالیت داشته و در طی این سالها با بدست آوردن ده ها نمونه کار موفق و کسب رضایت حداکثری مشتریان، سبکی جدید، اختصاصی و مدرن را در طراحی و معماری ساختمان های مختلف برای خود به ارمغان آورده است.

شرکت آریان با بهره مندی از متخصصین کارپشته و مجرب حوزه معماری، پروژه های نوسازی و معماری خانه یا دفترکار های شما را برعهده می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و پاسخ به سوالات تان، از شماره های مندرج در سایت استفاده کنید و با مشاورین معماریان در تماس باشید.

منبع : weburbanist

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر