تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان

30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان

طراحی، به طورکلی اصلا کار ساده ای نیست چه برسد به طراحی یک ساختمان عظیم. این کار نیاز به تصمیم گیری عملگرا همراه با خلاقیت جسورانه دارد. همانطور که درهر نوع هنر دیگر، طراح در نهایت تلاش می کند که چیزی شگفت انگیز و اصیل ایجاد کند. گاهی اوقات این تلاش در قالب یک ساختار ماندگار و کاری که از زمان و مکان فراتر می رود، انجام می شود. در حالی که بعضا ممکن است، نتیجه خیلی خوب نباشد و منجر به شکل گیری زشت ترین آسمان خراش ها و بناهایی با ظاهری ناخوشایند شود.

طراحی عجیب ساختمان - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
طراحی عجیب ساختمان

البته، این همیشه خطای معمار نیست. در برخی موارد، مانند تور مونپارناس در پاریس، طراحان کمی بد شانس هستند. اگر آنها کار خود را در هر مکان دیگری به غیر از شهر نور بنا می کردند، شاید آن شبیه به یک انگشت شست نبود. اما، افسوس که معماری نیز، مانند تمام کارهای خلاقانه، یک سرمایه گذاری بی رحمانه است. از همین رو، ما در این مقاله 30 نمونه از زشت ترین آسمان خراش ها از سراسر جهان، آنهایی که با اهداف بزرگ شروع به ساخت و ساز شدند، اما در نهایت این نمادهای شهری کاملا آنچه انتظار می رفت را برآورده نکرد، معرفی می کنیم.

برج نابمبا در شهر برازاویل - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
برج نابمبا در شهر برازاویل

1- برج نابمبا در شهر برازاویل، جمهوری کنگو

این ساختمان با بلندی حدود 610 فوت در برازاویل، جمهوری کنگو واقع شده است که به نام برج نابمبا، بلندترین ساختمان در کشور است. ساختار عظیم برج نابمبا، پس از بلندترین کوه در کشور ( کوه مونت نابمبا با ارتفاع 3،346 فوت) نامگذاری شده است.

ساختمان لوید در لندن - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان لوید در لندن

2- ساختمان لوید در لندن، انگلستان

ساختمان لوید در لندن ممکن است نمادین باشد، اما طراحی بسیار جالب و مورد نیازی است. این ساختمان که در سال 1986 تکمیل شده است، توسط ریچارد راجرز و همکاران طراحی شده است.

ساختمان نوا ویکتوریا در لندن - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان نوا ویکتوریا در لندن

3- ساختمان نوا ویکتوریا در لندن، انگلستان

برنده جام کاربونکل 2017 ، جایزه ای که توسط مجله طراحی ساختمان به زشت ترین ساختمان جدید انگلستان، نوا ویکتوریا در لندن داده شد. ساختمان نوا ویکتوریا ، تلاش کرد تا شکل های زاویه ای طراحی شده توسط گرافیست هایی مانند فرانک گری و دانیل لیبسکیند را به نمایش بگذارد اما در انجام این کار شکست خورد.

 

 

برج تلویزیونی Fernsehturm در برلین - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
برج تلویزیونی Fernsehturm در برلین

4- برج تلویزیونی Fernsehturm در برلین، آلمان

برج تلویزیونی Fernsehturm در برلین به خط افقی شهر آلمان غالب است. برج برلین به عنوان یکی از نمادهای برجسته کشور ، توسط طراح آلمانی هرمان هانسلمن ساخته شده است که ارتفاع حدود 1،207 فوت دارد. این بنا در سال  1969 ، توسط دولت آلمان شرقی (جمهوری دموکراتیک آلمان) ساخته شد.

ساختمان مت لایف نیویورک - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان مت لایف نیویورک

5- ساختمان مت لایف نیویورک، آمریکا

ساختمان مت لایف نیویورک با ارتفاعی حدود 808 فوت، از چندین مکان مختلف در سراسر شهر دیده می شود. اما این به این معنا نیست که تماشایی و جذاب است. این ساختمان که در بالای ترمینال گرند مرکزی واقع شده است، در سال 1963 تکمیل شد. ساختمان مت لایف نیویورک، همچنین توسط امری روت و پسران، پیترو بلوسچی و والتر گروپیوس طراحی شده است.

مرکز کنوانسیون اورگان در پرتلند - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
مرکز کنوانسیون اورگان در پرتلند

6- مرکز کنوانسیون اورگان در پرتلند، آمریکا

مرکز کنوانسیون اورگان که در سال 1990 افتتاح شده است، در سمت شرقی رود وییلاتلت در پورتلند واقع شده است. این مرکزکه توسط شرکت معماری آمریکایی ZGF Architects طراحی شده است، فضای 1 میلیون فوت مربع را اشغال کرده است. این ساختمان، بزرگترین مرکز کنوانسیون در ایالت است، اما مطمئنا بهترین نمونه نیست.

ساختمان HypoVereinsbank در مونیخ - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان HypoVereinsbank در مونیخ

7- ساختمان HypoVereinsbank در مونیخ، آلمان

هیپو هاوس، که دفتر مرکزی HypoVereinsbank در مونیخ است، ممکن است جایگاه پنجمین موسسه مالی آلمان باشد، اما این شرکت بانکی از این امتیاز خود را در طراحی ساختاری که هزاران نفر از کارکنان آن را در بر می گیرد، از دست داده است.

ساختمان رادیو و تلویزیون قاهره - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان رادیو و تلویزیون قاهره

8- ساختمان رادیو و تلویزیون قاهره، مصر

با نامی که به اندازه ظاهر ساختمان خوشایند به نظر نمی رسد، ساختمان رادیو و تلویزیون قاهره 328 فوت از زمین ارتفاع دارد. ساختار ساده مصری این ساختمان توسط معماران نائوم شبیب طراحی شده است که در سال 1957 تکمیل شد. این ساختمان، با طراحی و شکل ظاهری اش در میان زشت ترین آسمان خراش ها جای خود را گرفته است.

آسانسور لاکردا در برزیل - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
آسانسور لاکردا در برزیل

9- آسانسور لاکردا در برزیل، برزیل

ما از این حقیقت که آسانسور لاکردا، اولین آسانسور برزیل است که در سال 1869 افتتاح شده است، ستایش می کنیم. این آسانسور در سال 1930 به شکل فعلی آن بازسازی شد. این به این معنا نیست که ما فکر میکنیم طراحی جالب و استثنایی است. در واقع، این ساختمان نیاز به تغییر دوبارهدر ظاهر آن دارد.

 

 

کتابخانه روبارتس در دانشگاه تورنتو - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
کتابخانه روبارتس در دانشگاه تورنتو

10- کتابخانه روبارتس در دانشگاه تورنتو، کانادا

کتابخانه روبارتس، بزرگترین کتابخانه یکتا در دانشگاه تورنتو کانادا، در حالی که به دانش آموزان اجازه می دهد اطلاعات خود را افزایش دهند، اما نمای خارج ساختمان زیاد برای یک فضای آموزشی مناسب نیست. این ساختارسبک معماری بروتالیستی، که در سال 1973 تکمیل شد، توسط معماران گروه Mathers & Haldenby طراحی شده است.

کاخ فرهنگ و علوم ورشو - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
کاخ فرهنگ و علوم ورشو در لهستان

11- کاخ فرهنگ و علوم ورشو در لهستان

کاخ فرهنگ و علوم ورشو ساخته شده در سال 1955، توسط معمار شوروی لف رودنف طراحی شده است. معمار این نمونه از زشت ترین آسمان خراش ها ، مردی بود که جنبش معماری استالینیست را بین سال های 1933 و 1955 رهبری کرده بود.

ساختمان مرکزی بی ام و مونیخ - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان مرکزی بی ام و در مونیخ

12- ساختمان مرکزی بی ام و مونیخ، آلمان

ساختمان مرکزی BMW مونیخ  که در سال 2006 ساخته شده است، مانند چهار سیلندر موتور خودرو به نظر می رسد. این در حالی که یک ایده جدید بود، اما نتیجه نهایی بیش از هر چیز کودکانه به نظر می رسد. بنابراین، این سازه نیز که توسط معماری وینی به نام  کارل شوانتزر طراحی شده است، جزء زشت ترین آسمان خراش ها محسوب می شود.

برج تلویزیونی ژیژکوف در پراگ - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
برج تلویزیونی ژیژکوف در پراگ

13- برج تلویزیونی ژیژکوف در پراگ، جمهوری چک

هنگامی که برج تلویزیونی ژیژکوف در سال 1992 تکمیل شد، خط افق پراگ برای همیشه تغییر کرد. این پروژه، توسط واسلاو آولیکی طراحی شده است. ساخت و ساز این برج نامتعارف هفت سال طول کشید و در حدود 708 فوت ارتفاع دارد.

هتل ریو گیونگ در پیونگ یانگ - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
هتل ریو گیونگ در پیونگ یانگ

14- هتل ریو گیونگ در پیونگ یانگ، کره شمالی

مهم نیست که هتل ریوگیونگ در پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی، پس از سه دهه هنوز در دست ساخت است، ما قبل از تکمیل آن می توانیم بگوییم که این زیباترین آسمان خراش جهان نیست. سازه هتل توسط معماران و مهندسین Baikdoosan، طراحی شده است. ساختار بزرگترین ساختمان در کره شمالی است که با ارتفاع 1083 فوت به طور مداوم خالی باقی مانده است.

ساختمان الدار در ابوظبی - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان الدار در ابوظبی

15- ساختمان الدار در ابوظبی، امارات متحده عربی

ساختمان الدار در سال 2010 در شهر ابوظبی، امارات متحده عربی واقع شده است. این ساختمان مدور توسط معماران شرکت لبنانی MZ طراحی شده است. سازه منحصر به فرد ساختمان الدار با الهام از پوسته صدف ساخته شده است که آن را در لیست زشت ترین آسمان خراش ها  قرار داده است.

 

 

ساختمان ورایزن در نیویورک - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان ورایزن در شهر نیویورک

16- ساختمان ورایزن در شهر نیویورک، آمریکا

ساختمان ورایزن در شهر نیویورک که توسط رز، شرکت بیتون و رز ساخته شده است، در سال 1975 تکمیل شد. این ساختمان، نه تنها فاجعه منفور است، بلکه در مرکز شهر منهتن، در نزدیکی پل بروکلین و رودخانه شرقی قرار دارد. آنچه در این مورد می گویند، این هدر دادن یک فرصت عالی در فضای املاک و مستغلات نیویورک است.

آسمان خراش استراتا اس‌ئی۱ در لندن - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
آسمان خراش استراتا اس‌ئی۱ در لندن

17- آسمان خراش استراتا اس‌ئی۱ در لندن، انگلستان

آسمان خراش استراتا اس‌ئی۱ (که همچنین به عنوان Razor یا Electric Razor نامیده می شود) در شهر لندن واقع شده است که با بودجه ای در حدود 146 میلیون دلار در سال 2010 تکمیل شد. این ساختمان که توسط شرکت انگلیسی BFLS طراحی شده است، یکی از زشت ترین آسمان خراش ها در سراسر جهان به شمار می رود.

کتابخانه ملی بلاروس در شهر مینسک - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
کتابخانه ملی بلاروس در شهر مینسک

18- کتابخانه ملی بلاروس در شهر مینسک، بلاروس

با وجود اینکه کتابخانه ملی بلاروس در سال 1922 تأسیس شد، ساختار فعلی که تمام کتابهای آن را در بر میگیرد تا سال 2006 تکمیل نشد. این ساختمان لوزی شکل در بخش اصلی، توسط معماران میخائیل وینگرادوف و ویکتور کرامارنکو طراحی شده است.

ساختمان رادیو اسلواکی در براتیسلاوا - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان رادیو اسلواکی در براتیسلاوا

19- ساختمان رادیو اسلواکی در براتیسلاوا، اسلواکی

ساختمان رادیو اسلواکی در براتیسلاوا در سال 1983 پس از 16 سال ساخت و ساز تکمیل شد. ساختار، شبیه یک هرم معکوس به نظر می رسد. این ساختمان که به اعتقاد خیلی ها یکی از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان است، توسط استفان اسوتکو، استفان دورکویچ، و بارنابس کیسلینگ طراحی شده است.

ساختمان میرادور در مادرید - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان میرادور در مادرید

20- ساختمان میرادور در مادرید، اسپانیا

ساختمان میرادور در مادرید که توسط شرکت MVRDV مستقر در هلند طراحی شده است، مجموعه ای از همسایگی های مختلف است که به صورت عمودی در اطراف میدان عمومی قرار گرفته اند. این بنا، در سال 2005 پس از چهار سال ساخت و ساز تکمیل شد. در این ساختمان که با هدف از بین بردن یکنواختی ساخته شد، به نظر می‌رسد که علاوه بر یکنواختی، زیبایی هم از بین برده شده است.

برج فیل در بانکوک - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
برج فیل در بانکوک

21- برج فیل در بانکوک، تایلند

ساختمان فیل در سال 1997 توسط معمار سومت جومسای در سال 1997 تاسیس شد. در حالی که این ساختمان‌ ادرای در بانکوک طراحی منحصر به فرد و جالبی دارد، ساختارآن برای تاکید بر یکپارچگی معماری تایلندی کافی نیست.

 

 

ساختمان دفتر توسعه شیلات ملی - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان دفتر توسعه شیلات ملی در حیدرآباد

22- ساختمان دفتر توسعه شیلات ملی در حیدرآباد، هند

ساختمان دفتر توسعه ملی شیلات در سال 2012 تکمیل شده است. این ساختمان در شهر حیدرآباد هند، بخش جنوب غربی کشور، واقع شده است. این ساختمان 4 طبقه با ظاهری به شکل ماهی، یکی از معماری های زشت در جهان محسوب می شود.

سفارت روسیه در هاوانا - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
سفارت روسیه در هاوانا

23- سفارت روسیه در هاوانا، کوبا

ساختمان سفارت روسیه در هاوانا که توسط معمار شوروی الکساندر روچگوف طراحی شده بود، در سال 1985 تکمیل شد. این ساختمان یکی از زشت ترین آسمان خراش ها در جمهوری کوبا است.

ساختمان توره ولاسکا در میلان - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان توره ولاسکا در میلان

24-ساختمان توره ولاسکا در میلان، ایتالیا

شاید یکی از دلایلی است که میلان توسط بسیاری از افراد “شهر زشت” ایتالیا به نظر می رسد، ساختمان توره ولاسکا است. این ساختمان طراحی شده توسط استودیوی BBPR مستقر در میلان، در سال 1958 تکمیل شد.

ساختمان مونپارنس پاریس - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان مونپارنس پاریس

25- ساختمان مونپارنس پاریس، فرانسه

مطمئنا به دلیل ساختمان مونپارنس پاریس نیست که این شهر یکی از معروف ترین شهرهای معماری جهان شناخته شده باشد. اما این ساختار، که در سال 1969 تکمیل شد، در حال حاضر سومین ساختمان بلند در پاریس و احتمالا به دلیل عدم تطابق با چشم انداز شهری زشت ترین آسمان خراش در آن است.

هتل فرست ورلد در در پاهانگ - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
هتل فرست ورلد در در پاهانگ

26- هتل فرست ورلد در در پاهانگ، مالزی

اولین هتل جهانی و پلازا در پاهانگ مالزی که در سال 2008 تکمیل شد، هتل فرست ورلد است. این هتل با 7351 اتاق، از نظر تعداد اتاق ها بزرگترین هتل جهان است. اما آنقدر که به اندازه آن توجه شده است، قطعا چیزی از زیبایی در ظاهر آن وجود ندارد. از این رو، این ساختمان نیز در لیست زشت ترین آسمان خراش ها جای خود را گرفته است.

برج تلویزیونی مروارید شرقی - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
برج تلویزیونی مروارید شرقی در شانگهای

27- برج تلویزیونی مروارید شرقی در شانگهای، چین

برج مروارید شرقی با ارتفاع 1535 فوت، بلندترین آسمان خراش در شانگهای است. این ساختمان توسط معماران هاوان چنگ، ژنگ ژو لین و لین بنلین، طراحی شده است که ساخت و ساز آن در سال 1994 تکمیل شد. این برج مخابراتی در جهان در شمار زشت ترین آسمان خراش ها قرار دارد.

 

 

برج ترامپ در لاس وگاس - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
برج هتل بین­ المللی ترامپ در لاس وگاس

28- برج هتل بین­ المللی ترامپ در لاس وگاس، آمریکا

هر چیز زیبایی نیاز به درخشش مثل طلا ندارد. برج ترامپ با نمای طلایی در لاس وگاس یک مثال کامل از آن است. این برج سر به فلک کشیده یک هتل است که در سال 2008 تکمیل شد. ساختار برج ترامپ، با ارتفاع 620 فوت، حتی در یک شهر پر از معماری بیش از حد برجسته است.

ساختمان ربات در بانکوک - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان ربات در بانکوک

29- ساختمان ربات در بانکوک، تایلند

ساختار دیگری که جزء زشت ترین آسمان خراش ها در دنیا است، ساختمان ربات واقع در بانکوک است که توسط معمار سومت جومسای طراحی شده است. ساختمان ربات نمونه ای از معماری مدرن است که در سال 1986 با بودجه ای حدود 10 میلیون دلار تکمیل شد.

ساختمان سبد در نیوآرک - 30 مورد از زشت ترین آسمان خراش ها در جهان
ساختمان سبد در نیوآرک

30- ساختمان سبد در نیوآرک، اوهایو

ساختمان سبد در نیوآرک، اوهایو که در سال 1997 ساخته شده است، دفتر مرکزی سابق آمریکایی لانگابرگر است. این بنا، با ایده ی سبد بازار لانگابرگر، توسط شرکت معماری آمریکایی NBBJ طراحی شده است. این بنای خارق‌العاده‌، به یکی از مشهورترین سازه های معماری در آمریکا تبدیل شده است و همچنین نام خود را در بین زشت ترین ساختمان های دنیا قرار داده است.

 

با اینکه طراحی یک ساختمان خارق‌العاده کاری دشوار به نظر می رسد اما غیرممکن نیست. طراحان و معماران بسیاری در چند دهه اخیر بناهایی حیرت‌انگیز خلق کرده اند که برای بازدید گنندگان خیره کننده بودند. برخی از این آثار با معماری زیبا و خلاق شان جلب توجه می کنند، در حالی که برخی دیگر جزء زشت ترین آسمان خراش ها و بدشکل ترین سازه ها هستند. البته، نباید فراموش کنیم که تمام این بناها با معماری منحصر به فردشان، حاصل تلاش و ذوق هنری معماران آن ها هستند.

بنابراین، این آثار هرچند که زشت هستند اما همه ساختمان هایی مشهور در سراسر دنیا هستند که گردشگران بسیاری را به خود جلب می کنند. در مقاله های دیگر با معماریان همراه باشید، تا با آثار معماری معروف دیگر و سازه های شگفت انگیز دنیا بیشتر آشنا شوید.

 

منبع: architecturaldigest

معماریان

دیدگاه‌ها (1)


  1. تمامی این ساختمان ها که منحصر بفرد و عالی بودند!!! نمیدونم شما طبق چه معیارهایی این ساختمونارو لیست کردید!!!

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا