معماریان مگ

معرفی ۱۰ نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر

طراحی ساختمان باید به گونه ای باشد که برای بیننده آن جذاب، هیجان انگیز و الهام بخش باشد. زیرا این نوع طراحی که شامل طراحی خلاقانه، ارتباط با مکان و بیشتر از همه تخیل است، دارای کیفیتی تقریبا غیر قابل توصیف است. آثار معماری امروزه صرفاً برای تحسین از دور نیستند.

استیون هال با اشاره به مجتمع تجاری، مسکونی واداری لینکد هیبرید که توسط شرکتی در پکن طراحی شده است، گفت: “این دیگر در مورد ایجاد یک نشانه نیست بلکه شکل دادن به فضای عمومی است. شما نمیتوانید اثر معماری را درک کنید، مگر آنکه آن را از هر جهت ببینید.” هال می افزاید: ” لینکد هیبرید با ۶۵۵ دیوار ژئوترمال در زیر آن که گرمایش و سرمایش را تنظیم می کنند، یک پروژه معماری فوق سبز است. استیون هال نیز مانند بهترین معماران هم‌نسل خود، مسئولیت‌های اجتماعی و زیست‌محیطی را در کنار موارد زیبایی‌شناختی لحاظ می‌کند.

همانطور که تالار کنسرت و کنفرانس هارپا در ریکیاویک خیره‌کننده است، همکاری بین شرکت های معماری هنینک لارسن و باتریو و هنرمند اولافور الیاسون، یک پروژه معماری برتر در عصر حاضر خلق کرد. با این همکاری آنها توانستند یک ساختار نامتقارن را در یک پوسته از آجر های شیشه ای و فولادی روشن با چراغ های LED ایجاد کنند که هر شب نمایی خیره‌کننده به ایسلندی ها نمایش می دهد. این نوعی گذرگاه مرزی است که می تواند معماری را به نیرویی برای فعال کردن شهرها و بازسازی فرهنگ ها تبدیک کند.

مقامات سویل، اسپانیا، زمانی که به دنبال پیشنهادی برای بهبود میدان بازار مرکزی شهر بودند، ایده ای برای این کار در سر نداشتند. پروژه برنده که توسط اثر یورگن مایر اچ طراحی شده است، سایبان مشبک بود که به عنوان متروپل پاراسول شناخته می شود.

این آلاچیق که تقریبا ۵۰۰ فوت عرض دارد، رستوران ها، مشرف ها و مکان های ملاقات را در بر می گیرد. مایر اچ می گوید: “آنها برای هر کاری از مراسم مذهبی گرفته تا همایش های طول هفته از این مکان استفاده می کنند.” این مکان به مرکز تپش قلب در شهر تبدیل شده است.” همه این ها اثبات این است که معماری قرن بیست و یکم، نیاز به ستون های کرنتی و دیوارهای باشکوه و یا هر دیوار در هر جایی ندارد تا اهمیت خود را نشان دهد. با ما همراه باشید تا با ۱۰ مورد پروژه معماری برتر در جهان آشنا شوید.

سالن کنسرت و کنفرانس هارپا در ایسلند - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
سالن کنسرت و کنفرانس هارپا در جزیره ریکجاویک، ایسلند

۱- سالن کنسرت و کنفرانس هارپا در جزیره ریکجاویک، ایسلند

معماران پروژه: شرکت هنینگ لارسن و معماران باتریو

تاریخ تکمیل: ۲۰۱۱

حتی قبل از افتتاح رسمی سالن کنسرت و کنفرانس هارپا در جزیره ریکجاویک، این محل جادویی، زندگی جدیدی را به بندرگاه ایسلند وارد کرد. این پروژه معماری برتر با نمای زیبایی از پانل های هندسی شیشه ای رنگارنگ خود، مردم محلی و بازدیدکنندگان را جذب خود می کرد. پوسته بلورین نمای ساختمان، که توسط هنرمند اولافور الیاسون طراحی شده است، به طرز شگفت انگیزی با مجموعه ساختارهای ناهموار و حجم های هندسی تکمیل شده است. در شب، چراغ های نواری بیرونی LED فعال می شوند و این لندمارک شهری کنار دریا را به یک چراغ دریایی روشن وزیبا تبدیل می کنند.

برج الخلیفه در دبی - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
برج الخلیفه، در دبی امارات متحده عربی

۲- برج الخلیفه، در دبی امارات متحده عربی

معماران پروژه: شرکت سازنده اونینگز و مریل، اسکیدمور

تاریخ تکمیل: ۲۰۱۰

برج الخلیفه با ارتفاع ۲۷۱۷ فوت سر به فلک کشیده از بیابان، به عنوان بلندترین ساختار در جهان شناخته می شود. این پروژه معماری خیره کننده ۱۶۲ طبقه دارد که شامل دفاتر، اقامتگاه ها، رستوران ها، هتل آرمانی و یک تراس یا عرصه دیدنی بزرگ بالای طبقه ۱۲۴ است. قدرت طراحی آن نه تنها از ارتفاع هیجان انگیز آن، بلکه از طرح براق و زیبای آن نیز پیروی می کند. ساختمان با دیوار شیشه ای و سازه فولادی خود که به آفتاب عربستان می رسد، پیچیده شده است و به تدریج از پایه ی Y شکل خود باریک می شود که در یک منار ۷۰۰ فوتی به نهایت ارتفاع خود می رسد. این طرح مناره‌های مارپیچ، ایده‌آل‌ترین حالت طراحی برای برج‌های مسکونی و هتل است.

 

 

باغ های ساحلی در سنگاپور - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
باغ های ساحلی در خلیج مارینا، سنگاپور

۳- باغ های ساحلی در خلیج مارینا، سنگاپور

معماران پروژه: شرکت سازنده ویلکینسون آیر، همکاران گرنت

تاریخ تکمیل: ۲۰۱۲

محفظه های سهمی وار کنار هم از شیشه و فولاد، این باغ گیاه شناسی را در ناحیه خلیج مارینای سنگاپور تقویت می کند. سازه های طراحی شده توسط ویلکینسون آیر که سال ۲۰۱۲ توسط جشنواره معماری جهانی نامگذاری شده است، امکان استفاده از آب‌وهوای متمایزبه طوری یکی خشک و دیگری مرطوب است را فراهم می کند. و بدین طریق، اجازه می دهد تا از جاذبه های متنوع مانند علفزارهای گل و گیاه و جنگل های کوهستانی مه آلود لذت ببریم.

باغ های ساحلی در سنگاپور - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
باغ های ساحلی در خلیج مارینا، سنگاپور

درختستان باغهای عمودی طراحی شده توسط همکاران گرنت در این پروژه معماری نیز، کم فوق العاده و جذاب نیست. بازدیدکنندگان میتوانند پیاده روی در راهروهای هوایی را به “supertrees” که برخی از آنها با سلول های فتوولتائیک برای استفاده از انرژی خورشیدی مجهز شده اند، متصل کنند. این مکان بزرگ و با عظمت باغ‌های خلیج، امروزه به مقصدی سرگرم‌کننده برای کودکان و بزرگسالان تبدیل شده است.

لینکد هیبرید در چین - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
لینکد هیبرید در پکن، چین

۴- لینکد هیبرید در پکن، چین

معماران پروژه: شرکت استیون هال

تاریخ تکمیل: ۲۰۰۹

پروژه معماری لینکد هیبرید در نزدیکی دیوار شهر قدیمی پکن از هشت برج متصل به هم تشکیل شده است. این مجتمع ترکیبی و عملکردی، یک دیدگاه موثر و قانع کننده برای توسعه شهری متناسب با قرن بیست و یکم نشان می دهد. معماران با هدف مبارزه با انزوای در رابطه با ساختمان های مجلل و مجتمع های مسکونی، ساختمان های گسترده و باز را در سطح زمین قرار دادند و پیاده رو ها را به مجموعه ای از فضاهای عمومی که شامل باغ ها، مغازه ها، رستوران ها و مدارس می رسند، تبدیل کردند.

لینکد هیبرید در چین - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
لینکد هیبرید در پکن، چین

پل های شیشه ای و فولادی در طبقات۱۲ تا ۱۸، نیز شامل فضاهای خرده فروشی و یک کافه هستند، که یکی دیگر از حوزه هایی است که برای روابط بین بازدید کننده ها و همسایگان ایجاد شده است. میتوان گفت، این پروژه معماری باعث روابط تعاملی را در فضای عمومی ترویج داده است.

 

 

پروژه معماری ساختمان شارد در لندن - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
ساختمان شارد در لندن، انگلستان

۵- ساختمان شارد در لندن، انگلستان

معماران پروژه: کارگاه ساختمانی رنزو پیانو

تاریخ تکمیل: ۲۰۱۲

این آسمان خراش ۷۲ طبقه که برای تماشاگران بازی های المپیک تابستانی سال گذشته آشنا است، بلندترین آسمان خراش در اروپای غربی است. ساختمان شارد در لندن، خط آسمان زیبایی به وجود آورده است و به طور شگفت انگیزی در جنوب بانک های تامس صعود کرده است. این پروژه معماری توسط رنزو پیانو با الهام از ستون های کلیسا ساخته شده است.

ساختارآن شامل هشت نمای شیشه ای زاویه داراست که به صورت های مختلف تصاویری از شهر و آسمان را منعکس می کند و درخشش چشمگیری همانند کریستال در خود دارد. این ساختمان چند منظوره شامل دفاتر، آپارتمان ها، رستوران ها و یک هتل است که توسط پیانو به عنوان یک شهر یا روستای کوچک عمودی اجرا شده است و به وسیله یک پلت فرم، منظره ای باز و خیره کننده ای را تا ۴۰ مایل در هر جهت به نمایش گذاشته شده است.

موزه علوم و طبیعت پروت در دالاس - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
موزه علوم و طبیعت پروت در دالاس، ایالت تگزاس آمریکا

۶- موزه علوم و طبیعت پروت در دالاس، ایالت تگزاس آمریکا

معماران پروژه: معماران شرکت مورفوسیس

تاریخ تکمیل: ۲۰۱۲

معمار تام مین، بنیانگذار شرکت مورفوسیس و برنده جایزه پریزیکراست که، به خاطر شکستن قالب ها و آخرین ساختمانش که یک استثنا نیست، مشهور شده است. این پروژه معماری در ویکتوری پارک مرکز شهر دالاس با نمای پانل های بافت بتنی پوشیده شده است. موزه علم و طبیعت پورت، از یک مکعب پنج طبقه تشکیل شده است که در یک گوشه شکسته شده است و در بالای یک پایه کاذب که سطح آن با همکاری معمار منظر دفتر تالی طراحی و از گیاهان تگزاس پوشیده شده است، قرار دارد.

در شکاف بیرونی، خارج از محدوده حجم مکعب یک آسانسور شیشه ای قابل ملاحظه ای است که بازدید کننده ها را به ورودی طبقه بالای و به سوی نمایشگاه ها هدایت می کند. در این موزه، یک سینمای سه بعدی، کافه، مغازه ها و یازده گالری و نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

 

 

موزه هنر پریش در نیویورک - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
موزه هنر پریش در دهکده واتر میل، نیویورک

۷- موزه هنر پریش در دهکده واتر میل، نیویورک

معماران پروژه: گروه هرزوگ و دو مورون

تاریخ تکمیل: ۲۰۱۲

خانه های افقی جدید پریش که به وسیله یک سقف با دو شیروانی از فلز چین خورده سفید ساخته شده اند، شامل یک انبار یک طبقه است که به طور چشمگیری با محیط آن یک دست شده است و به شکل خانه های روستایی و یا شبیه به استودیوی هنرمندان محوطه ی اطراف لانگ آیلند طراحی شده است.

موزه هنر پریش در نیویورک - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
موزه هنر پریش در دهکده واتر میل، نیویورک

این طرح جدید در داخل دارای ساختار بتنی است که توسط معمار آسکان مرگنتالر، یک شریک ارشد در گالری های شرکت سوئیس اجرا شده است. سقف های گالری این پروژه معماری، از چوب طبیعی و فلز ساخته شده است و نور فضای آن توسط پنجره های سقفی تامین می شود. موزه پریش واقع در نیویورک مجموعه های مهم از آثار برجسته امپرسیونیسم هنرمند آمریکایی ویلیام مریت چیس و پیشگامان نقاشی رئالیست از جمله فایرفیلد پورتر را در بر میگیرد.

سالن اپرای گوانجو در چین - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
سالن اپرای گوانجو در چین

۸- سالن اپرای گوانجو در شهر گوانجو، چین

معماران پروژه: شرکت معماری زاها حدید

تاریخ تکمیل: ۲۰۱۰

رونق ساخت و ساز در چین، منجر به تولید برخی از پروژه های بی پروا در این کشور شده است. بعضی از آنها طرح های معمارعراقی زاها حدید برای شهر صنعتی گوانگژو جنوبی هستند. محل برگزاری شامل دو سازه فرم سیال و پویا است و ساختمان بزرگتر دارای سالن زراندود شده با ظرفیت ۱٫۸۰۰ صندلی است. در حالی که، ساختمان کوچکتر فضای کافی برای ۴۰۰ صندلی دارد.

سالن اپرای گوانجو در چین - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
سالن اپرای گوانجو در چین

نمای هر دو ساختمان در گستره وسیعی از شیشه های قاب شده با فلز و پانل های گرانیتی فولادی پوشیده شده اند که پیچیدگی سازه آن منجر به چالش در حین ساخت و ساز و تعمیر و نگهداری مداوم می شود. اما مجموعه ی پیچیده ی این مورد، بیان محکمی در مورد جاه طلبی های قرن بیست و یکم چین است.

متروپل پارسول در اسپانیا - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
متروپل پارسول در سویل، اسپانیا

۹- پروژه معماری متروپل پارسول در سویل، اسپانیا

معماران پروژه : شرکت معماری جی مایر اچ

تاریخ تکمیل: ۲۰۱۱

هنگام حفاری برای ساخت پارکینگ خودرو، مصنوعات روم باستان در پلازا de la Encarnación کشف شد. از همین رو، مقامات شهر تصمیم گرفتند به جای آن، به این لندمارک شهری پایبند باشند.

پروژه معماری متروپل پارسول در اسپانیا - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
متروپل پارسول در سویل، اسپانیا

سایبان متروپل در در بخش قدیمی شهر سویل، اسپانیا حدود ۹۰ فوت ارتفاع و تقریبا ۵۰۰ فوت طول دارد. این غرفه موج دار چوبی بزرگ ترین و زیباترین سایبان دنیا و بخشی از پارک شهری است. این سازه چوبی از فرم های آلی به شکل درخت ساخته شده است که رستوران ها و موزه های باستان شناسی را در اختیار دارد و همچنین سرپناهی برای بازار زیرین خود فراهم کرده است.

 

 

برج های ابسولوت ورد در کانادا - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
برج های ابسولوت ورد در میسی ساگو، اونتاریوی کانادا

۱۰- مجتمع ابسولوت ورد در میسی ساگو، اونتاریوی کانادا

 معماران پروژه: شرکت MAD

تاریخ تکمیل: ۲۰۱۲

این آپارتمان های مسکونی ابسولوت ورد، یک مشخصه خوشایند در یکی از بزرگترین حومه تورنتو به حساب می آیند. این برج های مدور در شهر میسی ساگا غرب تورنتو، با بالکن های مداوم و طرح های بیضوی، آسمان خراش هایی ۵۰ و ۵۶ طبقه هستند که به نظر می رسد همچون پیچ، در اطراف محور خود می چرخند. این برج های دوقلو، یکی از پنج برجی است که توسط گروه توسعه فرنروک هومز و مرکز سیتیزن ساخته شده اند.

برج های ابسولوت ورد در کانادا - 10 نمونه از بهترین ساختمان های طراحی شده توسط معماران برتر
برج های ابسولوت ورد در میسی ساگو، اونتاریوی کانادا

شکل گیری چنین ساختار خلاقانه ای، تمرکز شرکت جوان MAD در پکن است که طراحی آن در هماهنگی با معماران بورکا اجرا شد. شرکت MAD طراحی این پروژه معماری را پس از برگزاری یک مسابقه معماری بین المللی، بر عهده گرفتند. این شرکت در سال ۲۰۰۴ توسط یانسانگ ما تاسیس شده و شهرت خود را با ساخت سازه های نوآورانه ای مانند موزه اردوس مغولستان داخلی به دست آورده است. همانند این پروژه، برجهای ابسولوت نیز یک نوع ساختمان آشنا را به شما پیشنهاد می کند.

 

در مقاله ای که خواندید، سعی کردیم پروژه های برتر معماری اجرا شده در قرن حاضر را برایتان معرفی کنیم. هر یک از این این آثار توسط معماران برتر جهان برای دستیابی به اهداف خاصی طراحی شده اند. برخی با طرح های جدید و خلاقانه شان به لند مارک شهری تبدیل شده اند و برخی دیگر نیز با عملکردشان است که محبوب و پربازدید شده اند.

به یاد داشته باشید که، طراحی ساختمان یک فرایند ضروری برای ارائه یک پروژه معماری است که در آن خدمات طراحی و ساخت و ساز توسط واحد های شناخته شده همچون طراح ساختمان، نقشه‌کش یا پیمان کار انجام می گیرد. بنابراین، به عینیت رسیدن پروژه های برتر در کنار ذهن خلاق، نیاز به تخصص دارد. اگر شما نیز در اجرای پروژه های ساختمانی خود نیاز به افراد ماهر و باتجربه دارید، می توانید با شرکت معماریان در تماس باشید و از تخصص این گروه در زمینه طراحی ساختمان و دکوراسیون داخلی بهره مند شوید.

 

منبع: architecturaldigest

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر