معماریان مگ

۱۰ آسمانخراش چوبی که در آینده نزدیک رکوردهای جهانی را می شکنند

برج چوبی
برج چوبی

برج چوبی | معرفی ۱۰ آسمانخراش چوبی بلند در جهان

برج چوبی، برج هایی هستند که چوب ماده اصلی سازنده آنهاست. رشد سریع بهره برداری از آسمانخراش چوبی در دنیا، سبب رونق بازار معماری پروژه های برج چوبی شده است. ساخت برج چوبی در دنیا روز به روز درحال افزایش است و پیش بینی می شود آسمانخراش های چوبی جای ساختمان های بتنی و فولادی را بگیرند. در این مقاله، به معرفی ۱۰ برج چوبی مرتفع پرداخته ایم که در آینده ای نزدیک، می توانند رکورهای جهانی بلندترین ساختمان هارا جا به جا کنند. تا پایان این مقاله همراه معماریان باشید.

 

برج Nikel Timber Tower در توکیو توسط Nikken Sekkei

معماران شرکت Nikken Sekkei , شرکت صنایع چوبی Sumitomo و شرکت کشتیرانی Sumitomo اعلام کرده اند قصد دارند پروژه را به عمل آورند که در آن یک آسمان خراش بسیار بلند چوبی بسازند که در جهان نظیر آن یافت نمی شود! ارتفاع این برج ۱۱۴۸ فوت است و این بیشتر از هر برج چوبی دیگری در دنیا است. در این پروژه عظیم بیش از شش و نیم میلیون فوت مکعب چوبی استفاده شده است و هزینه‌ای بالغ بر ۵.۶ میلیارد دلار نیز برآورد شده است؛ این برج چوبی در مقابل زلزله نیز مقاوم می باشد.

برج Nikel Timber Tower در توکیو - برج چوبی
برج Nikel Timber Tower در توکیو

 

برج Nikel Timber Tower در توکیو - برج چوبی
برج Nikel Timber Tower در توکیو (۲)

 

برج Nikel Timber Tower در توکیو - برج چوبی
برج Nikel Timber Tower در توکیو (۳)

 

برج Nikel Timber Tower در توکیو - برج چوبی
برج Nikel Timber Tower در توکیو (۴)

 

برج درختی در تورنتو توسط Penda

این برج عظیم الجثه که در تورنتو واقع شده است توسط شرکت معماری Penda و نام تجاری CLT Tmber در ۱۸ طبقه با ارتفاع ۲۰۳ فوت ساخته شده است؛ اکثر واحدهای این برج شامل واحدهای مسکونی می باشد و بقیه نیز به فضاهای عمومی اختصاص داده شده است. کریس پرچت شریک Penda می‌ گویند: «شهرهای ما مجموعه ای از فولاد بتن و شیشه است؛ اگر شما در شهر راه بروید و ناگهان برج های چوبی و گیاهان روی آن را مشاهده کنید، احساس جالبی به شما دست می دهد. ظاهر گرم و طبیعی چوب و گیاهانی که در نمای آن رشد کرده اند حس زندگی را در ساختمان به جریان می اندازد و می تواند الگویی برای توسعه های سازگار با محیط زیست و چشم اندازهای شهری باشد.

برج درختی در تورنتو - برج چوبی
برج درختی در تورنتو

 

برج درختی در تورنتو - برج چوبی
برج درختی در تورنتو (۲)

 

برج درختی در تورنتو - برج چوبی
برج درختی در تورنتو (۳)

 

برج چوبی Mjøstårnet در نروژ توسط Moelvin Limtre

این برج بلند چوبی که در ۱۸ طبقه توسط Moelvin Limtre طراحی و معماری شده است، در ماه مارس ۲۰۱۷ تکمیل می‌ شود. این ساختمان در یک شهر کوچک نروژ واقع شده و جنس عمده آن از چوب صنوبر است.

اگرچه طبق برنامه‌ریزی‌ها برجهایی در حال معماری و طراحی است که از نظر ارتفاع بسیار بلندتر از این برج می باشند اما به نظر می رسد این مورد یکی از بلند ترین نمونه های برج چوبی در جهان است که در چند سال آینده ظهور خواهد کرد. این ساختمان شامل آپارتمان، دفاتر، اماکن عمومی، رستوران هتل و سالن شنا است؛ توسعه‌دهندگان این پروژه آن را به یک پایگاه گسترده تبدیل کردند که ارتفاع آن می تواند در آینده بیشتر و بیشتر شود.

برج چوبی Mjøstårnet در نروژ - برج چوبی
برج چوبی Mjøstårnet در نروژ

 

برج چوبی Mjøstårnet در نروژ - برج چوبی
برج چوبی Mjøstårnet در نروژ (۲)

 

 

خانه تراس در ونکوور توسط معماران Shigeru Ban

معماری مشهور ژاپنی، شیرر ین، در کنار ساختمان مهشور Evergreen که توسط آرتور ایکسون معماری شده است، این بنای چوبی را ساخته است. این برج قرار است بلندترین ساختمان ترکیبی جهان باشد. ارتفاع ۲۳۲ پایی و ظاهر لوکس این برج، مکمل برج همسایه خود است؛ جنس ترکیبی این برج از یک قاب چوبی بیرونی، شیشه و هسته ای فولادی و بتنی می باشد.

خانه تراس در ونکوور - برج چوبی
خانه تراس در ونکوور

 

خانه تراس در ونکوور - برج چوبی
خانه تراس در ونکوور (۲)

 

Brock Commons بلندترین ساختمان ساخته شده چوبی در جهان، ونکوور

برای همه این پیشنهادهای چوب الوار، ما به ندرت مشاهده می کنیم که قبلا تکمیل شده است. Brock Commons در ونکوور توسط معماران Acton Ostry Inc. به ما می گوید که این ساختارها چگونه ظاهر خواهند شد. این ساختمان به عنوان یک ساختمان اقامتگاه دانشجویی در دانشگاه بریتیش کلمبیا ساخته شده است، ساختمان ۱۷۳ فوت که عمدتا از چوب ساخته شده است، اما داخلی آن با پوشش گچی و بتونی برای رعایت قوانین ایمنی آتشسوزی مطرح شده است.

بلندترین ساختمان ساخته شده چوبی در جهان، ونکوور - برج چوبی
بلندترین ساختمان ساخته شده چوبی در جهان، ونکوور

 

بلندترین ساختمان ساخته شده چوبی در جهان، ونکوور - برج چوبی
بلندترین ساختمان ساخته شده چوبی در جهان، ونکوور (۲)

 

بلندترین ساختمان ساخته شده چوبی در جهان، ونکوور - برج چوبی
بلندترین ساختمان ساخته شده چوبی در جهان، ونکوور (۳)

 

برج River Beech در شیکاگو توسط پرکینز + ویلی

یک آسمانخراش چوبی در این شکل و طرح می تواند یک پدیده غیر معمول را به خط افق شهر شیکاگو آمریکا اضافه کند. پروژه ای که در آن یک برج با ۳۰۰ آپارتمان مسکونی و مجموعه ای از “پارک های عمومی” معماری و بهره برداری می شود.

معماران این پروژه، پرکینز + ایل می گویند: “برج River Beech تلاش می کند تا درک لازم برای طراحی و ساخت ساختمان های بلند با استفاده از نسل جدید مواد چوبی مهندسی شده را ارائه دهد. سازه های طراحی شده با چوب وزن سبک تری خواهند داشت، نیاز به مواد کمتری دارند و نسبت به فولاد و بتن تاثیر کمتری روی محیط زیست می گذارند.

درختان وقتی که رشد می کنند، کربن را جذب می کنند، به این معنی که حتی پس از فرایند تولید، چوب های مهندسی شده دارای کربن خنثی است که این مورد، ویژگی مثبتی می باشد. با توجه به انتشار کلی کربن در فضا، انتخاب یک ساختار چوب ممکن است تنها استراتژی تاثیرگذاری باشد که تیم طراحی و معماری بتواند آن را انجام دهد.”

برج River Beech در شیکاگو - برج چوبی
برج River Beech در شیکاگو

 

برج River Beech در شیکاگو - برج چوبی
برج River Beech در شیکاگو (۲)

 

 

آسمانخراش چوبی HAUT در آمستردام توسط Team V Architectuur

HAUT یک برج مسکونی با ارتفاع ۲۴۰ فوت است که در امتداد رودخانه Amstel در آمستردام نصب شده است و در آینده ای نزدیک تبدیل به بلندترین ساختمان چوبی در هلند خواهد شد. همچنین  این برج بسته به زمان اتمام آن نسبت به پروژه های دیگر، می تواند به طور موقت عنوان بلندترین برج چوبی در جهان را نیز کسب کند. طراحی و معماری برج HAUT توسط Team V Architectuur انجام شده و این پروژه شامل ۵۵ واحد آپارتمان در ۲۱ طبقه است. بیش از سه میلیون کیلوگرم CO2 در ساخت و ساز متقاطع لمینیت در این پروژه ذخیره خواهد شد.

آسمانخراش چوبی HAUT در آمستردام - برج چوبی
آسمانخراش چوبی HAUT در آمستردام

 

آسمانخراش چوبی HAUT در آمستردام - برج چوبی
آسمانخراش چوبی HAUT در آمستردام (۲)

 

آسمانخراش چوبی HAUT در آمستردام - برج چوبی
آسمانخراش چوبی HAUT در آمستردام (۳)

 

ساختمان چوبی ۵ King Street در بریزبن توسط معماری هوشمند بیتس

این برج، یک ساختمان ۱۷۰ فوتی است که توسط “بیتس” معماری و طراحی شده و از چوب کوره چند لایه (CLT) و چوب لمینیت (Glulam) ساخته شده است. این طرح از بخش های سنتی استرالیایی در سبک های گلف الهام گرفته است. فیلیپ ویوین، مدیر بیتس هوشمند می گوید: “ما ساختمان های چوبی را به عنوان نسل بعدی ساختمان های محل کار در نظر می گیریم که ایده ای خلاقانه در جهن غنی سازی محیط و افزایش ضریب سلامتی و بهره وری افراد می شود. این نوع ساخت و ساز چوبی یک شیوه نوآورانه است که ارتباط افراد با محیط طبیعی را به حداکثر می رساند و برای ساختمان های بلند و پروژه های کاری بزرگ پیشنهاد خوبی است.”

ساختمان چوبی 5 King Street در بریزبن - برج چوبی
ساختمان چوبی ۵ King Street در بریزبن

 

ساختمان چوبی 5 King Street در بریزبن - برج چوبی
ساختمان چوبی ۵ King Street در بریزبن (۲)

 

ساختمان چوبی 5 King Street در بریزبن - برج چوبی
ساختمان چوبی ۵ King Street در بریزبن (۳)

 

 

برج چوبی HoHo در وین توسط Rüdiger Lainer و شریکش

یکی دیگر از نامزدهای عنوان “بلندترین آسمان خراش چوبی جهان” HoHo در وین می باشد. اما ممکن است در نهایت از نظر فنی به دلیل این که هسته بتنی دارد، از دور رقابت کنار گذاشته شود. ۷۶ درصد از برج HoHo از چوب ساخته خواهد شد و صرفه جويي ۲۸۰۰ تن در برابر CO2 را در مقايسه با سازه هاي مشابه در فولاد و بتن ايجاد خواهد كرد. این پروژه شامل برج دوقلو ۲۴ طبقه ای خواهد بود که بیش از ۲۷۵ فوت ارتفاع خواهد داشت. همچنین قرار بود ساخت و ساز این برج در سال ۲۰۱۵ شروع شود و معلوم نیست که آیا این پروژه هنوز در حال پیشرفت است یا خیر !

برج چوبی HoHo در وین - برج چوبی
برج چوبی HoHo در وین

 

برج چوبی HoHo در وین - برج چوبی
برج چوبی HoHo در وین (۲)

 

برج چوبی Oakwood در لندن توسط PLP Architecture

“خلال دندان” بهترین نامی است که می توان روی این برج چوبی گذاشت. این برج با ارتفاع ۹۸۴ فوت در ۸۰ طبقه و توسط “PLP Architecture” و جمعی از محققان دانشگاه کمبریج ساخته خواهد شد. نام اصلی این برج oakwood است که پس از بهره برداری به دومین ساختمان بلند شهر لندن پس از The shard تبدیل خواهد شد. کوین فلانگان شریک PLP می گوید: “استفاده از چوب می تواند راه ما را در ساخت و سازهای شهر هموار کند.”ساختمان های چوبی دارای معماری بالقوه برای ایجاد تجربه لذت بخش تر، آرام، اجتماعی و خلاقانه شهری هستند”.

برج چوبی Oakwood در لندن - برج چوبی
برج چوبی Oakwood در لندن

 

برج چوبی Oakwood در لندن - برج چوبی
برج چوبی Oakwood در لندن (۲)

 

چکیده آنچه در مقاله دکوراسیون رنگ سیاه اتاق گفته شد:

همانطور که در این مقاله خواندید و مشاهده کردید، استفاده از چوب در صنعت ساختمان سازی و برج سازی و به طور کلی در پروژه های شهری روز به روز در حال افزایش است. معماران و طراحان برجسته دنیا چوب را جایگزین خوبی برای فولاد و بتن می دانند. وزن سبک، مقاومت و استحکام بالا و از همه مهمتر میزان آلایندگی بسیار پایینی که چوب ها دارند، سبب شده این عنصر طبیعی محبوبیت خوبی بین برج سازان و معماران داشته باشد.

معماری نمای ساختمان توسط شرکت معماریان

گروه معماریمعماریان، با تکیه بر سالها تجربه و دارا بودن متخصصین حوزه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی، مجری طرح ها و پروژه های چوبی شماست. اگر می خواهید در معماری نمای ساختمان و یا دکوراسیون داخلی خانه تان از چوب بهره ببرید، متخصصان ما آماده خدمت به شما می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت پروژه، با شماره های مندرج در سایت تماس گرفته و با مشاوران ما در ارتباط باشید.

تماس با شرکت معماریان

شرکت معماریان، یکی از با سابقه ترین شرکت های معماری و طراحی دکوراسیون در کشور است. شما بازدیدکننده گرامی اگر مایل به همکاری با شرکت ما بوده و یا پیشنهاد پروژه ای دارید، می توانید با شماره دفتر مرکزی ما تماس گرفته و با اپراتورهای ما در ارتباط باشید. همچنین اگر پیشنهاد، انتقاد و یا مشکلی راجع به این مطلب و دیگر مطالب سایت در نظر دارید، و یا قصد ارسال پروژه جدیدی را به ما دارید، از طریق لینک تماس با ما به اطلاع ما برسانید.

این مقاله، به صورت اختصاصی در تحریریه شرکت معماریان تهیه شده است. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم؛ شما می توانید از مقالات دیگر سایت نیز دیدن نمایید و در صورت نیاز به همکاری، از طریق لینک های موجود با ما در ارتباط باشید.

منبع : weburbanist

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی