معماریان مگ
جدیدترین طرح های معماری

جدیدترین طرح های معماری که از آثار معماری برتر محسوب می شوند

طراحی آثار معماری همانند هر کار دیگر نیازمند اصول و قوانین خاص خود است. شناسایی روش طراحی معماری در این مسئله اهمیت بخصوصی دارد. در این روند باید بدانیم چه مراحلی را طی کنیم. اکثر معماران در طراحی آثار معماری خود روش و قواعد خاص خود را دنبال میکنند. نتیجه ی چنین روند، خلق یک اثر جدید با طراحی معماری منحصر به فرد میشود. در این نوشتار شما را با برخی از خاص ترین و جدیدترین طرح های معماری ، معماران برتر آشنا میکنیم.

۱- موزه لوور ابوظبی در امارات متحده عربی از جدیدترین طرح های معماری

یکی از جدیدترین طرح های معماری، ساختمان لوور ابوظبی طراحی ژان نوول، معمار برجسته فرانسوی است. وی این ساختمان را با الهام از معماری عربی در سال ۲۰۰۸ به سبک عربی- فوتوریستی طراحی کرده‌ است. شعبه خاورمیانه موزه لوور معروف فرانسه در ابوظبی در مجاورت خلیج فارس واقع خواهد شد. لوور خاورمیانه تقریبا ۲۴ هزار متر مربع وسعت دارد هشت هزار متر مربع آن به فضای گالری‌ها اختصاص دارد که در جزیره سعدیه واقع شده است. موزه تازه تأسیس ابوظبی به دنبال بیان داستان خلاقیت جهانی است. آن هم به لطف آثار متعدد که قصد دارند تاریخ بشر را در قالب یک زبان واحد و پیوسته بیان کنند. و این درست همان چیزی است که امروزه هدف مطلوب جامعه بشری است.

موزه لوور ابوظبی از جدیدترین طرح های معماری
موزه لوور ابوظبی به عنوان موزه هنر و تمدن، از آثار معماری برتر عصر حاضر به شمار می رود. ساخت این موزه بخشی از توافق سی ساله بین شهر ابوظبی و دولت فرانسه است. در این مجموعه نزدیک به ۷۰۰ آثار هنری به نمایش گذاشته شده است. برخی از آنها توسط دولت امارات متحده عربی تهیه شده است و برخی دیگر از موزه های فرانسه منتقل شده اند. موزه لوور ابوظبی از جدیدترین طرح های معماری

سقف و بام موزه یک گنبد مشبک است که ضمن دفع حرارت زیاد محیط بیابانی، گالری‌ها را با نور طبیعی روشن می‌کند. گنبد توری هندسی موزه لوور ابوظبی چون برگ‌های به هم پیچیده درخت خرما است. این برگ‌ها در گذشته‌های دور به عنوان مصالح سقف ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

موزه لوور ابوظبی از جدیدترین طرح های معماری

۲- ایستگاه جدید قطار پر سرعت ناپولی آفراگولا از جدیدترین طرح های معماری

ایستگاه قطار سرعت ناپولی-افراگولا به عنوان یکی از ایستگاه های تبادل کلید بین المللی ایتالیا توسط گروه معماران زاها حدید طراحی شده است.این ایستگاه در حومه شهر نپال، جنوب ایتالیا قرار دارد. ایستگاه به عنوان “دروازه ای به جنوب ایتالیا” عمل می کند و مرکز مبادله کلیدی را برای چهار خط قطار سرعت بالا است که شمال و جنوب کشور را به هم متصل می کنند. این مجموعه چهار خطوط بین شهری با سرعت بالا، سه خط بین خطوط و یک خط ساحلی محلی را در اختیار دارد.همچنین انتظار می رود که در ۱۲ کیلومتری شمال مرکز ناپل قرار گیرد، و تراکم در شهر کاهش یابد و همچنین مسیرهای محلی و خطوط راه دور که با سایر نقاط اروپا ارتباط دارند، بهبود یابد.

ایستگاه جدید قطار ناپولی آفراگولا از جدیدترین طرح های معماری

چارچوب ارگانیک شبیه مار عظیم از بتن مسلح ساخته شده است که از ۲۰۰ دنده فولادی تشکیل شده است، در حالی که دیوارهای آن از پانل های مواد جامد کوریان پوشیده شده است. یک ردیف پنجره های شیشه ای در سراسر سقف ساختمان قرار دارد و نور طبیعی را به داخل کنفرانس می برد. همراه با تهویه طبیعی و پانل های خورشیدی نصب شده، پنجره های فانوس نیز به منظور کاهش مصرف انرژی ایستگاه کمک می کنند.

ایستگاه جدید قطار ناپولی آفراگولا از جدیدترین طرح های معماری
این مکان با این تصور ساخته شده که چیزی فراتر از یک ایستگاه قطار باشد. همچنین با ساختار و معماری باشکوه خود، در قالب مکانی عمومی، تفرجگاهی طراحی شده است.

۳- پل شیشه ای ژانگ ژیاژی گرند گنیون در چین از جدیدترین طرح های معماری

پل شیشه‌ای چین در منطقه ی ژانگ جیا جی چین ساخته شده است. این پل  طولانی ترین پل شیشه ای ساخته شده در دنیا تا به امروز محسوب می شود. به طوری که قدم زدن روی آن تجربه ی بسیار جالبی می تواند باشد. پل بزرگ ژانگ ژیاژی گرندگنیون، با الهام از فیلم معروف آواتار جیمز کامرون طراحی شده است. این پل قبلا پلی معمولی با جنس چوب بوده است. اما چینی ها تصمیم گرفتند آن را به پلی شگرف تبدیل کنند. برای رسیدن به این هدف از شیشه های سه لایه و زخیم که هرکدام ۲۴ میلی متر ضخامت دارند استفاده کردند. همین کار باعث شد تا این پل ۲۵ برابر قوی و مستحکم تر از دیگر پل های شیشه ای جهان شود.

پل شیشه ای ژانگ ژیاژی از جدیدترین طرح های معماری

در سازه این پل، با شش متر عرض، از ۹۹ پنل شیشه ای روشن استفاده شده است.  مقاومت آن قدری است که هر بار وزن ۸۰۰ نفر را می تواند تحمل کند. فلز به کار رفته در این پل فولاد است و نرده هایی بسیار قوی دارد. این سازه، قله های هر یک از طرفین دره را به یکدیگر متصل می کند. همچنین نوعی طناب فنردار برای علاقه مندان به پرش بانجی در وسط این سازه قرار می گیرد که مرتفع ترین طناب فنردار برای این ورزش، بر روی کره زمین است.

پل شیشه ای ژانگ ژیاژی از جدیدترین طرح های معماری

برای حرکت بر روی این پل از آسانسوری که ۳,۵۴۳ فوت بالاتر از سطح دریاست بالا می رویم و به پل می رسیم. با ترس بر روی پل شیشه ای قدم می گذاریم، پلی که ۳۰۰ متر بالاتر از سطح زمین است و به طول ۴۳۰ متر ساخته شده است. با توجه به اینکه حرکت بر روی این پل طویل و ترسناک، جسارت می خواهد این پل به نام پل قهرمان معروف شده است.

۴- خانه لِگو بیلوند در دانمارک از جدیدترین طرح های معماری

خانه آجر، به عنوان یکی از جدیدترین طرح های معماری، در مرکز بیلوند در دانمارک واقع  شده است. این خانه با مساحت کلی  حدود ۷۶۰۰ مترمربع و ۳۰ متر ارتفاع، توسط معماران گروه BIG شکل گرفته است. این ساختمان با طراحی خاص به تمام سنین اجازه می دهد احساس سحر و جادو را در دنیای LEGO  داشته باشند. در این طرح با بهره گیری از بلوک هایی که در این خانه به کارگرفته شده، بزرگ ترین خانه لِگو شکل گرفته است.

خانه لگو از جدیدترین طرح های معماری
هنگامی که خانه لگو درهای خود را باز می کند، مهمانان وارد ساختمان هایی می شوند که شامل ۲۱ آجر سفیدی است که در بالای یکدیگر قرار می گیرد . آجر های عظیم نه تنها فضای لازم برای فعالیت های داخلی را ایجاد می کنند، بلکه فضای عمومی را نیز در بر می گیرند در ضمن تعدادی از تراس ها و زمین های بازی در فضای باز و گالری “استادپس” است که برای لذت بردن مهمانان جا داده شده است.

خانه لگو از جدیدترین طرح های معماری
خانه لگو دارای ۲ فضای نمایشگاهی و ۴ زمین بازی است و هر کدام از این مناطق در ۴ رنگ مختلف از یکدیگر تفکیک شده اند و به کابری خاصی اختصاص داده شده اند. در سراسر فضای داخلی و قسمت‌هایی از فضای خارجی این ساختمان، المان‌ها و طرح‌های لگو قابل مشاهده است.

خانه لگو از جدیدترین طرح های معماری
مدیر کل، خانه لگو، می گوید: “ساختمان خود را نشان می دهد که چه بازی LEGO و ارزش همه چیز در مورد LEGO است. آجر لگو در معماری به یک شیوه ساده، اما هوشمندانه گنجانده شده است و خلاقیت سیستماتیک را که در هسته اصلی همه بازی های لگو قرار دارد، تجسم می کند. محل ساختمان بدون تصادف است. همیشه هدف ما این بود که لگو هاوس باید برای گردشگران و همچنین شهروندان بیلیون به طور گسترده ای باز باشد. ”

۵- موزه هنر معاصر zeitz آفریقا از جدیدترین طرح های معماری

موزه هنر‌های معاصر آفریقا در منطقه ساحلی ویکتوریا و آلفرد آفریقای جنوبی قرار گرفته است. این موزه به نظر کارشناسان نماد صنعت قرن بیست و یکم و باشکوه ترین موزه آفریقا می باشد. این موزه از جدیدترین طرح های معماری ساخته شده در آفریقا است که به MOCCA نیز شهرت دارد.

موزه هنر های معاصر آفریقا از جدیدترین طرح های معماری
طراحی موزه هنرهای معاصر آفریقا، توسط استودیو معمار بریتانیایی هیثرویک انجام‌شده است. این موزه‌ دارای ۹ طبقه با مساحت ۹۵۰۰ مترمربعی است. این بنا با تغییر ساختار بنای تاریخی سیلوی گندم  شکل گرفته است.  منطقه این موزه ساخته شده با عنوان نماد تاریخ صنعتی کیپ‌ تاون شناخته می‌شود.

موزه هنر های معاصر آفریقا از جدیدترین طرح های معماری

تیم معماری هیتروویک ۸۰ فضای گالری در ساختمان قدیمی بازسازی شده که متعلق به سال‌های ۱۹۲۰بود ایجاد کرده اند. نتیجه کار فضایی پرپیچ و خم بدست داد .نقش آن‌ها به جای ساختن، تخریب بود. فضای داخلی هیتروویک بااستفاده از معماری موجود، نسبتا ارگانیک به نظر می‌رسدو در استفاده اش از فرم‌های مدور شبیه آثار گائودی می باشد.

اینستاگرام معماری آریان

Shervin

علاقه مند به معماری و دکوراسیون

اضافه کردن نظر