معماریان مگ

طراحی فضای داخلی و معماری سوپر مارکت

معماری سوپر مارکت | نحوه چیدمان و طراحی دکوراسیون سوپر مارکت

معماری سوپر مارکت، از جهاتی می تواند بسیار مهم باشد. سوپر مارکت، از جمله مکان هایی است که رفت و آمد مشتریان در آن بسیار زیاد است و فضای داخلی آن باید به گونه ای باشد که مشکلی برای خرید مشتریان ایجاد نکند. در معماری سوپر مارکت نکات گوناگونی وجود دارد. ما در این مقاله به بررسی نکات کلیدی در معماری سوپر مارکت پرداخته ایم. از شما همراهان همیشگی سایت معماریان دعوت می کنیم تا پایان همراه ما بوده و اگر نظری داشتید از طریق بخش نظرات به گوش ما برسانید.

مقدمه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وارد مغازه یا فروشگاه مواد غذایی شده باشید و هنگامی که از آن خارج می شوید، نگاهی به سبد خریدتان بیاندازید و با خود بگویید دلیل این خرید بیشتر از نیاز چیست؟ چه عاملی باعث شده که من بیش از نیاز اقلام ضروری خود خرید کنم؟ خب جواب ساده است؛ محیط داخلی فروشگاه عامل اصلی تعیین کننده مقدار خرید می باشد. از درجه هوا تا رنگ بندی و حتی چیدمان قفسه ها، همه و همه اگر به خوبی انجام شود در آخر باعث ایجاد محیطی دلچسب برای یک خرید خوب می شود.

برای مثال هرچه هوای داخل فروشگاه خنک تر و مطبوع تر باشد، روی میل خریدار اثر مثبت گذاشته و باعث می شود تا مراجعه کنندگان در فروشگاه زمان بیشتری را به گشتن در میان اجناس اختصاص دهند. همچنین قفسه ها، مورد دیگری هستند که اگر به خوبی چیده شوند و اجناس درون خود را به خوبی به مشتریان نشان دهند، می توانند عامل مهمی در افزایش حجم خرید مراجعه کنندگان باشد.

اهمیت طراحی و معماری سوپر مارکت

به طور کلی، سوپر مارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی، جزو مکان هایی هستند که بیشترین رفت و آمد در آن صورت می پذیرید. روزانه صدها نفر وارد مغازه های سوپر مارکت شده، خرید می کنند و از مغازه خارج می شوند. در این میان، مواردی وجود دارد که باعث ترغیب مشتری به ورود، ماندن و خرید بیشتر در مغازه و فروشگاه می شود. یکی از این موارد معماری سوپر مارکت و طراحی فضای داخلی آن است. نمای بیرونی یک سوپر مارکت، تا حدود زیادی بیانگر محیط داخلی آن می باشد. اگر یک فروشگاه یا سوپر مارکت از نمایی مدرن و جذاب برای معماری نمای خارجی خود استفاده نمود، به احتمال خیلی زیاد این فروشگاه دارای محیط داخلی دلپذیر و شیکی می باشد.

طراحی دکوراسیون و معماری فروشگاه مواد غذایی
طراحی دکوراسیون و معماری فروشگاه مواد غذایی

 

طراحی فروشگاه مواد غذایی

معماران و طراحان دکوراسیون داخلی، در قدم اول می بایست از عناصر و اقلامی استفاده کنند که بیشترین کاربرد و انعطاف را دارا باشد. در محیط داخلی فروشگاه، صدها محصول در ده ها دسته بندی مختلف قرار می گیرند؛ برای مثال کنسرو ها در بخش مواد غذایی، چیپس در بخش تنقلات و غیره. طراحی هر کدام از این بخش ها باید با دیگری متفاوت باشد تا بهترین و مرتبط ترین طرح را نسبت به آن محصول اجرا کرد. می توان برای سقف، کف زمین و دیوار ها نیز ایده های جالب و مختلفی اجرا کرد. در بسیاری از سوپر مارکت ها، طرح روی دیوار با کفپوش زمین تا آسمان فرق می کند. البته این مورد از موارد کم اهمیت می باشد ولی به هرحال رعایت آن، به بهتر شدن نتیجه کار کمک می کند.

طراحی فروشگاه مواد غذایی - معماری سوپر مارکت
طراحی فروشگاه مواد غذایی

 

دکوراسیون بخش های مختلف سوپر مارکت

همچنین یک فروشگاه مواد غذایی، از بخش هایی مثل صندوق یا همان دخل، یخچال ها و قفسه ها تشکیل می شود و این عناصر باید به شکل منظمی در کنار هم قرار بگیرند که کار هر کدام مزاحم کار دیگری نشود. در بسیاری از فروشگاه ها، یخچال در کنار صندوق قرار دارد ولی شکل استاندارد معماری سوپر مارکت این موضوع را به ما اثبات می کند که این فکر غلط است و باید هر بخش، در قسمت جداگانه ای از فروشگاه مستقر شود. معمولا یخچال ها در گوشه های سوپر مارکت قرار گرفته و قفسه ها در تمام بخش ها گسترش پیدا می کنند. به گونه ای که هم در وسط و هم در کنار دیواره ها می توان از آن ها استفاده کرد. صندوق و دخل نیز که در قسمت ورودی فروشگاه است.

دکوراسیون بخش های مختلف سوپر مارکت - معماری سوپر مارکت
دکوراسیون بخش های مختلف سوپر مارکت

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر برای طراحی و معماری فروشگاه مواد غذایی هستید؟

مشاوران ما می توانند برای اجرای پروژه هایتان شما را یاری کنند.

برای مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.

044-33472342

 

شروع طراحی دکوراسیون سوپر مارکت

برای طراحی محیط داخلی سوپر مارکت بهتر است ابتدا با توجه به فضای مورد نظر و امکانات موجود، یک طرح ابتدایی از سوپر مارکت ایده آل و دلخواه خود رسم کرده و سپس به صورت قدم به قدم، مراحل ساخت و اجرای آن را به صورت اصولی و استاندارد پیاده کنیم.

معماری و طراحی سوپر مارکت
معماری و طراحی سوپر مارکت

 

طراحی داخلی قفسه های سوپر مارکت

محل قرار دادن کالاها در قفسه ها از اصلی ترین بخش های طراحی داخلی یک سوپر مارکت است. توجه داشته باشید که کلاهایی مانند شیر و نان و ماست و پنیر از انواع کالاهایی هستند که نیاز روزانه مشتریان می باشند و بهتر است این کالاها را در قسمت انتهایی سوپر مارکت قرار دهید تا مشتریان مجبور شوند برای تهیه این نوع کالاها از میان راهرو و کلی اجناس دیگر عبور کنند. با این روش کالاهایی که فروش زیادی ندارند در معرض دید مشتریان قرار می گیرند و شانس فروش آن ها افزایش می یابد بنابراین بهتر است در هنگام چیدن اجناس در قفسه ها این نکته را مد نظر داشته باشید.

توجه داشته باشید 75 درصد از افرادی که وارد سوپر مارکت ها می شوند به سمت راست خود نگاه می کنند بنابراین بهتر است کالاهای فروش ویژه و جذاب تر را در قفسه های موجود در سمت راست سوپر مارکت بچینید.

قرار گیری کالاها بر اساس قیمت

بهتر است کالاهای گران قیمت را در سمت چپ قفسه ها قرار دهید زیرا مشتریان به این قسمت از قفسه ها نگاه طولانی تری می اندازند همچنین بهتر است کالاهای گران قیمت را در قفسه هایی بچینید که با چشم ها مشتریان هم سطح هستند ( مشتری مجبور باشد سر خود را برای دیدن آن ها تکان دهد ) و کالاهای ارزان تر را در قفسه های پایین تر قرار دهید که مشتریان و مراجعه کنندگان به سوپر مارکت بتوانند به راحتی آن را مشاهده کنند.

طراحی داخلی قفسه های سوپر مارکت
طراحی داخلی قفسه های سوپر مارکت

 

چینش کالا ها در سوپر مارکت

توجه داشته باشید باید کالاهایی که مرتبط با یکدیگر هستند را در قفسه های نزدیک به هم بچینید و از قرار دادن کالاهای غیر مرتبط با یکدیگر در قفسه های یکسان خودداری کنید. به طور کلی با چیدمان صحیح و مرتب وسایل در قفسه ها مشتریان می توانند کالای مورد نیاز خود را به راحتی در قفسه ها پیدا کنند و زمان زیادی را برای پیدا کردن کالا ها اتلاف نکنند. برای مثال اگر در یک بخش از سوپر مارکت تنقلات چیده اید، در قفسه های کناری آن نیز محصولاتی مثل وسایل سرگرمی و هیجان برانگیز قرار دهید تا مشتری هنگامی که به این قفسه ها مراجعه می کنند، طیف بزرگی از محصولات مرتبط را سر راه خود داشته باشد. قاعدتا با انجام این کار، مشتری می تواند خرید بیشتری نیز انجام دهد و این امر برای صاحب فروشگاه بسیار سومند می باشد.

چینش کالا ها در سوپر مارکت - معماری سوپر مارکت
چینش کالا ها در سوپر مارکت

 

به این مقالات نیز نگاهی بیاندازید:

 

خلاصه آنچه در این مقاله گفته شد:

فروشگاه مواد غذایی و سوپر مارکت ها، از شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین شغل ها و مغازه ها می باشند؛ از این رو طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه مواد غذایی و معماری سوپر مارکت باید به گونه ای انجام شود که مشتریان بیشتری جذب مغازه شما شوند و حجم خرید آن ها افزایش پیدا کند. چیدمان و طراحی دکوراسیون سوپر مارکت تاثیر زیادی در جلب توجه مشتری و کسب درآمد بیشتر دارد بنابراین بهتر است در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی سوپر مارکت حساسیت لازم را به خرج دهید و از ایده های کاربردی و مدرن برای طراحی داخلی و معماری سوپر مارکت استفاده کنید.

معماری سوپر مارکت توسط شرکت معماریان

شرکت معماریان، با تکیه بر سال ها تجربه کار موفق و بر جای گذاشتن ده ها نمونه کار سطح بالا و موفق، یکی از مراکز معتبر و مورد اعتماد مشتریان در زمینه طراحی دکوراسیون سوپر مارکت و فروشگاه مواد غذایی می باشد. این شرکت با تکیه بر پرنسل مجرب و تحت نظارت مستقیم مهندس آریان، پروژه های معماری سوپر مارکت شما را به صورت کاملا اختصاصی و مدرن انجام می دهد. کیفیت بالای کار های ما، از نمونه کار های ما مشخص است و در طول این سالیان همیشه سعی داشته ایم تا رضایت مشتریانمان را تا حد امکان بدست آورده باشیم.

اگر صاحب یک سوپر مارکت یا فروشگاه مواد غذایی می باشید و به دنبال مکانی معتبر و حرفه ای برای معماری آن می باشید، همین حالا اقدام به تماس با مشاوریان آریان گرفته و با آن ها در ارتباط باشید.

تماس با معماریان

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر