معماریان مگ
نکاتی درباره انتخاب رنگ دکوراسیون مناسب

نکاتی درباره انتخاب رنگ دکوراسیون مناسب و هارمونی رنگ ها

بحث رنگ دکوراسیون یکی از مواردی است که اکثرا در آن به مشکل برمیخوریم، شاید چون شناختی از رنگ ها نداریم و نمی دانیم کدام رنگ ها باهم همخوانی دارند و کدام ها ضد هم هستند. به همین دلیل می خواهیم نکاتی درباره نحوه انتخاب یک رنگ مناسب برای دکوراسیون خانه و ایجاد جذابیت به کمک رنگ ها، بیان کنیم.

در هنگام انتخاب مبلمان منزل، نو کردن و تغییر رنگ دیوارها، یا هنگام خرید اشیای تزئینی برای خانه، چیزی که مشخص است و برای شما اهمیت دارد، انتخاب رنگ آن می باشد. اما در هنگام خرید در خصوص انتخاب رنگ به چه نکته هایی باید توجه کرد؟ کدام رنگ در کنار کدام رنگ مناسب است؟ یا اینکه کدام یک با کدام یک کنتراست ایجاد می کند و باعث جلب توجه می شود؟ بپردازیم به معرفی نکاتی که در این زمینه به شما کمک می کنند.

انتخاب رنگ دکوراسیون مناسب و هارمونی رنگ ها

استفاده از چرخه رنگ ها برای انتخاب رنگ دکوراسیون

هنگامی که می خواهید رنگ ها مناسب برای خانه تان انتخاب کنید، توصیه می کنیم یک چرخه رنگ زیر دست تان باشد. چرخه رنگ که می توانید آن را به راحتی در اینترنت هم پیدا کنید، یک شکل ساده است که در آن می توانید رنگ هایی را که می توانند در کنار هم استفاده شوند را ببینید، یا برعکس رنگ های ضد، که باهم کنتراست دارند. در این چرخه رنگ، رنگ هایی که در کنار هم قرار گرفته اند و نزدیک بهم هستند، می توانند در کنار هم استفاده شوند و یک هارمونی زیبا ایجاد کنند.

استفاده از چرخه رنگ ها برای انتخاب رنگ دکوراسیون

این رنگ ها آرامش بخش هستند و حس راحتی به مکان می دهند. رنگ هایی که در این چرخه روبروی هم قرار گرفته اند رنگ های ضد هم می باشند و برای ایجاد کنتراست در دکوراسیون مناسب می باشند. اگر می خواهید یک فضای به روز تر و دکوراسیون مدرن تر و امروزی تری داشته باشید، می توانید با استفاده از رنگ های ضد در کنار هم، می توانید زیبایی حاصل شده از این ناهمخوانی ها را کشف کنید و آنها را به رخ بکشید.

استفاده از چرخه رنگ ها برای انتخاب رنگ دکوراسیون

 

 

لباس هایتان می توانند راهنمای شما باشند.

اگر نمی دانید که برای دکوراسیون منزل تان چه رنگ هایی را انتخاب کنید یا در انتخاب رنگ دکوراسیون مردد هستید، ما به شما پیشنهاد می کنیم کمد لباس هایتان را باز کنید و نگاهی به لباس هایتان بیندازید. بعضی وقتها بدون اینکه خودمان متوجه باشیم یا بدون اینکه فکر کنیم لباس هایی را انتخاب می کنیم که درواقع این لباس ها حس خوبی به ما می دهند. در حقیقت ترکیب رنگ هایی که ما از آنها در لباس پوشیدن مان استفاده می کنیم، می توانند ترکیب رنگ و هارمونی زیبایی برای دکوراسیون خانه مان نیز خلق کنند.

انتخاب رنگ دکوراسیون مناسب به کمک لباس های کمد

قانون 60-30-10؛ قانونی که همیشه به دردتان می خورد!

برای طراحی یک دکوراسیون تضمین شده و بدون خطا، فقط توجه به قانون 60-30-10 کافی خواهد بود. این قانون در زمینه رنگ دکوراسیون، یکی از حیله هایی است که طراحان ماهر از آن برای انتخاب رنگ دکوراسیون خانه استفاده می کنند.

همانطور که حدس زدید باید 3 رنگ جداگانه انتخاب کنید؛ رنگ اصلی را به 60درصد خانه، دومین رنگ را به 30 درصد خانه و سومین رنگ را به 10 درصد از خانه اختصاص دهید و با این قانون دیوارها را رنگ کنید؛ یا مبلمان خود را بر این اساس انتخاب کنید. می توانید مطمئن باشید که یک دکوراسیون بی نقص از لحاظ همخوانی و تراکم رنگ ها خواهید داشت، چون این کار سبب ایجاد تعادل در بین رنگ های منزل شما خواهد شد.

قانون 60-30-10 در انتخاب رنگ دکوراسیون

 

 

از رنگهای موجود در بزرگترین وسیله موجود در آن فضا الهام بگیرید.

در طراحی دکوراسیون یک مکان، اگر بخواهید یک هارمونی زیبا از رنگ ها را خلق کنید، یکی از راه ها نیز الهام گرفتن از بزرگترین وسیله آن فضا است. می توانید از همان ترکیب رنگی که در آن وسیله وجود دارد و خیلی به چشم می آید، استفاده کنید و آن را به تمام فضا پخش کنید. برای مثال اگر یک فرش بزرگ در سالن پذیرایی دارید، می توانید از طرح ها و نقش های موجود در آن برای انتخاب مبلمان منزل تان استفاده کنید.

قانون 60-30-10 در انتخاب رنگ دکوراسیون

رنگ های خنثی که در این طرح ها و نقش ها وجود دارند مانند بژ، سفید، کرمی و …، می توانند برای رنگ دیوارها مناسب باشند. رنگ های موجود در این وسیله می تواند مانند یک الگوی از پیش تعیین شده برای رنگ دکوراسیون خانه شما باشد. با کمی توجه و ظرافت در انتخاب رنگ ها، می توانید یک فضای دل نشین و فرح بخش به کمک رنگ ها ایجاد کنید.

انتخاب رنگ دکوراسیون مناسب بر اساس بزرگترین وسیله آن فضا

از اتاق های پراستفاده و پر رفت و آمد شروع کنید.

اگر می خواهید ترکیب رنگ دکوراسیون خانه تان بجای اینکه در هر اتاق به صورت جداگانه باشد، به صورت یک پارچه و منسجم و حاکم بر کل فضاها باشد، می توانیم بگوییم که شما یک طراح موفق هستید. اگرچه این کار سختی است، اما در عوض می تواند خانه را بزرگتر نشان دهد. اگر می خواهید یک ترکیب رنگ برای تمام خانه ایجاد کنید باید در ابتدا از فضاهای عمومی تر و پر رفت و آمد تر همانند اتاق نشیمن، فضای ناهارخوری، قسمت ورودی شروع کنید.

با استفاده از همان چرخه رنگی که گفتیم می توانید در این کار، رنگهای مناسب دیگری را که همخوانی داشته باشند، برای اتاق های دیگر انتخاب کنید. برای مثال نیازی نیست که تمام رنگ هایی را که در سالن پذیرایی استفاده کرده اید، در اتاق خواب هم استفاده کنید. انتخاب دو رنگ نزدیک بهم از سالن برای هارمونی رنگ اتاق خواب کافیست و این کار سبب می شود بین قسمت های مختلف خانه همخوانی و انسجام وجود داشته باشد و فضاها از یکدیگر جدا نباشند.

شروع انتخاب رنگ دکوراسیون از فضاهای پر رفت و آمد خانه

 

 

رنگ دکوراسیون، از تیره به روشن

یکی دیگر از ترفندهای انتخاب رنگ های جذاب و چشمگیر برای فضاهای خانه : قرار دادن رنگ ها به شکل صحیح از بالا به پایین برای ایجاد یک ترکیب رنگ مناسب. این ترفند سبب می شود دکوراسیون خانه شما بدون خطا و زیبا دیده شود. این قانون کلی در دکوراسیون، از طبیعت الهام گرفته شده است.

رنگ دکوراسیون، از تیره به روشن

در طبیعت می بینیم خاکی که زیر پای مان هست رنگ تیره ای دارد، رفته رفته که نگاهمان به آسمان نزدیک می شود می بینیم که این رنگ تیره جای خود را به رنگ های روشن تری می دهد. بنا ها و درختان نیز یک رنگ متوسط دارند و در آسمان هم رنگ های روشن دیده می شود.

رنگ دکوراسیون، از تیره به روشن

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

منبع: buseterim

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر