تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
نکات مهم و تاثیرگذار در طراحی دکوراسیون اتاق مطالعه

نکات مهم و تاثیرگذار در طراحی دکوراسیون اتاق مطالعه

دکوراسیون اتاق مطالعه
دکوراسیون اتاق مطالعه

دکوراسیون اتاق مطالعه | طراحی داخلی اتاق مطالعه | اتاق مطالعه مدرن

دکوراسیون اتاق مطالعه از آن دکوراسیون هاست که برای طراحی آن می بایست نکات مختلفی را در نظر گرفت. در این مطلب به بررسی نکات طراحی داخلی اتاق مطالعه پرداختیم.

 

نورپردازی در اتاق مطالعه

نورپردازی در اتاق مطالعه
نورپردازی در اتاق مطالعه

 

نورپردازی اتاق مطالعه یکی از مهم ترین مسائلی است که تاثیر مستقیمی روی مطالعه افراد در اتاق مطالعه دارد. شاید تاثیر نورپردازی را به طور ملموس احساس نکنید اما تحقیقات نشان داده نور مناسب در هنگام مطالعه، نه تنها راندمان بهتری را در انتهای مطالعه برای شما به همراه دارد، بلکه باعث می شود چشمان تان خسته نشده و زمان بیشتری را به مطالعه مشغول باشید. به یاد داشته باشید کمبود روشنایی در اتاق مطالعه باعث خستگی شما و بدتر از همه خواب آلودگی می شود.

هنگامی که احساس خواب آلودگی در افراد ایجاد شود، مطالعه آن ها هیچ نتیجه ای نخواهد داشت. نور بیش از حد نیز باعث خسته شدن چشم فرد مطالعه کننده می شود و نتیجه خوبی را به همراه نخواهد داشت. قرار دادن یک آباژور با نور مناسب روی میز مطالعه، می تواند کمک زیادی به تنظیم روشنایی اتاق شما کند. همچنین اگر از رایانه در اتاق مطالعه تان استفاده می کنید، حتما از نورهای پس زمینه استفاده کرده تا نور صفحه رایانه چشمان تان را اذیت نکند.

 

قفسه های روی دیوار

قفسه های روی دیوار
قفسه های روی دیوار

 

از جمله مشکلات متداولی که دانشجویان و دانش آموزان در شب امتحان با آن روبرو می شوند، پیدا نکردن جزوه ها و پراکندگی آن هاست. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به دنبال جزوه یا کتابی باشید و آن را پیدا نکنید. در این صورت احتمال دارد در امتحانات تان دچار مشکل شده و سوالات را پاسخ ندهید. برای رفع این مشکل، باید نظم را در چیدمان کتاب ها و جزوات ایجاد نمود. نصب قفسه های دیواری، بهترین کاری است که می توانید با کمترین هزینه آن را پیاده سازی کنید. با این کار، شما یک فضای عالی برای قرار دادن کتاب ها و جزوات تان خواهید داشت و می توانید کتاب ها و جزوه هایتان را به شکل های مختلف در این فضا قرار دهید.

رنگ در چیدمان اتاق مطالعه

رنگ در چیدمان اتاق مطالعه
رنگ در چیدمان اتاق مطالعه

 

رنگ آمیزی در طراحی داخلی اتاق مطالعه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. رنگ ها تا حد زیادی تمرکز شما را برای مطالعه و تفکر روی یک موضوع حفظ می کنند و می توانند به عنوان یک عامل تاثیرگذار، نقش مهمی را در دکوراسیون اتاق مطالعه داشته باشند. از این رو، سعی کنید تا حد امکان در اتاق مطالعه خود از رنگ های آرامش بخش استفاده کنید تا بالاترین سطح آرامش و راحتی را در هنگام مطالعه تجربه نمایید. استفاده از رنگ های پر آرامش به معنی استفاده از رنگ های ساده ای مثل سفید نیست. چراکه اگر از رنگ های خنثی به صورت غالب استفاده کنید، فضایی بی روح و خسته کننده خواهید داشت. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم در کنار رنگ هایی مثل سفید و خاکستری، از رنگ های شادتر مثل آبی و سبز که طراوت تازه ای به محیط شما می بخشد استفاده نمایید.

تاثیر پنجره در اتاق مطالعه

تاثیر پنجره در اتاق مطالعه
تاثیر پنجره در اتاق مطالعه

 

وجود یک پنجره در اتاق مطالعه، می تواند تاثیر بسیار خوبی روی شادابی محیط و ایجاد احساس خوب در آن داشته باشد. با استفاده از یک پنجره کوچک در دکوراسیون اتاق مطالعه، نور و هوای تازه را وارد محیط کرده و تمرکز بیشتری داشته باشید. همچنین، مواقعی که نیاز به استراحت داشتید، می توانید لب پنجره رفته تا آب و و هوایی عوض کرده و سپس به ادامه کارتان بپردازید.

گل و گیاهان در دکوراسیون اتاق مطالعه

گل و گیاهان در دکوراسیون اتاق مطالعه
گل و گیاهان در دکوراسیون اتاق مطالعه

 

در مقالات گذشته معماریان مگ، بارها و بارها راجع به تاثیرات گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی توضیحاتی داده ایم. استفاده از یک گلدان کوچک و تعدادی گیاه، به شما کمک می کند اتاق مطالعه مدرن داشته و در کنار این جلوه زیبا و شیک، احساس بهتری داشته باشید. استفاده از گل و گیاه در دکوراسیون اتاق مطالعه انگیزه بیشتری را برای مطالعه دروس در شما به وجود خواهد آورد.

تخته سیاه روی دیوار اتاق مطالعه

تخته سیاه روی دیوار اتاق مطالعه
تخته سیاه روی دیوار اتاق مطالعه

 

وجود یک تخته سیاه در دکوراسیون اتاق مطالعه شما، شاید کمی فانتزی به نظر برسد. منظور از تخته سیاه، تخته ای برای نوشتن نکات مهم درسی و یادداشت هایتان در طول مطالعه است. با خرید و نصب تخته یادداشت در دکوراسیون اتاق مطالعه، بازدهی مطالعاتی شما افزایش خواهد یافت.

 

تمرکزتان را حفظ کنید!

تمرکزتان را حفظ کنید!
تمرکزتان را حفظ کنید!

 

یک پیشنهاد عالی برای شما داریم! قبل از اینکه اقدام به طراحی دکوراسیون اتاق مطالعه تان کنید، حتما با یک طراح دکوراسیون صحبت کرده تا ایده هایی را بکار ببرید که نهایت تمرکز و آرامش را برای شما به ارمغان خواهد آورد. پس از آنکه اتاق مطالعه تان را طراحی و تکمیل کردید، سری به آن بزنید تا هر عنصری که احساس می کنید تمرکز شما را برهم می زند کنار بگذارید.

مبلمان مناسب برای اتاق مطالعه

مبلمان مناسب برای اتاق مطالعه
مبلمان مناسب برای اتاق مطالعه

 

یکی از نکات مهمی که تاثیر زیادی روی سلامت جسمی و همچنین افکار شخص مطالعه کننده در هنگام مطالعه می گذارد، راحتی وی است. این راحتی، تا حدود زیادی به طرز نشستن و قرار گرفتن او روی صندلی بستگی دارد. از این رو، باید صندلی هایی را برای دکوراسیون اتاق مطالعه تان در نظر بگیرید که از همه نظر نیازهای شما را برطرف کنند. صندلی های چوبی و خشک، انتخاب خوبی در این زمینه نیستند. صندلی های خیلی راحت و نرم نیز باعث خواب آلودگی شما می شوند. بهترین صندلی اتاق مطالعه مدرن صندلی ای است که از سطح راحتی خوبی برخوردار بوده و از نظر طبی، در سطحی قرار داشته باشد که باعث ایجاد مشکلات عضلانی برای شما نشود.

در همین راستا، شایان ذکر است بدانید فروشگاه معماریان یکی از مراکز تخصصی فروش ملزومات و اکسسوری های دکوراسیون در ایران است که صدها محصول مختلف صندلی مدرن در آن وجود دارد. این محصولات، قابلیت سفارش به صورت آنلاین دارند و می توانید با دیدن آن ها، هر محصولی که موردنیازتان بود را سفارش دهید و درب منزل تحویل بگیرید.

بهترین میز مطالعه را خریداری کنید

بهترین میز مطالعه را خریداری کنید
بهترین میز مطالعه را خریداری کنید

 

از نظر بسیاری از افراد و طراحان دکوراسیون داخلی، وجود یک میز تحریر مناسب و استاندارد که با متراژ اتاق همخوانی داشته باشد در دکوراسیون اتاق مطالعه مدرن لازم و ضروری است. در هنگام خرید میز برای اتاق مطالعه مدرن نکاتی وجود دارد که می بایست در نظر داشته باشید. رنگ میز شما نباید خیلی تیره یا خیلی روشن باشد. همچنین، پایه های میز باید از نظر ارتفاع در سطح استانداردی قرار داشته باشند. اگر میز مطالعه شما خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد تمرکز شما پس از مدتی از دست خواهد رفت و نخواهید توانست به خوبی مطالعه کنید.

نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد، راجع به خرید صندلی مطالعه است. صندلی میز مطالعه باید راحت و انعطاف پذیر باشد تا با مشکلاتی همچون کمردرد روبرو نشوید. سعی کنید تا حد امکان از صندلی هایی که پشتی و روی نرم دارند استفاده کنید. صندلی های چوبی و خشکی که اغلب در کتابخانه ها مشاهده می کنید، برای ساعت های طولانی مطالعه مناسب نیست.

 

راحتی را در دکوراسیون اتاق مطالعه تان فراموش نکنید

راحتی را در دکوراسیون اتاق مطالعه تان فراموش نکنید
راحتی را در دکوراسیون اتاق مطالعه تان فراموش نکنید

 

تمام نکاتی که ذکر شد، در راستای راحتی بیشتر افراد در اتاق مطالعه بود. بنابراین به یاد داشته باشید هر تغییر و ایده ای که در دکوراسیون اتاق مطالعه بکار می برید باعث راحتی بیشتر شما در طول مطالعه و کارهای دیگر شود. ممکن است ما در این مقاله مواردی را ذکر کرده باشیم که با سلیقه شخصی شما در تضاد باشد. هیچ اجبار و قانونی برای استفاده مطلق از ایده های ذکر شده در این مقاله وجود ندارد و شما می توانید هر مورد را با توجه به سلیقه شخصی تان بکار بگیرید.

برای مثال ممکن است فردی در نور کم نتواند درس بخواند و در عوض نور زیاد فضای مورد علاقه وی باشد. یا شخص دیگری علاقه ای به استفاده از کتابخانه در اتاق مطالعه نداشته و کتاب ها را در کشو و سبد نگهداری می کند. همه و همه مواردی هستند که ممکن است وجود داشته باشند و نشان دهنده سلیقه ای بودن نکاتی هستند که در این مطلب از وبلاگ معماریان گفته شد.

 

سخن پایانی

در این بخش از وبلاگ معماریان، به بررسی نکاتی که دکوراسیون اتاق مطالعه را زیباتر و جذاب تر می سازد پرداخته و راهکارهایی را گفته ایم که به شما در داشتن اتاق مطالعه مدرن کمک می کند. در آخر، به یاد داشته باشید چیدمان اتاق مطالعه باید با سلیقه و روحیات شما هماهنگ باشد. بنابراین هر تغییری که قصد دارید در طراحی داخلی اتاق مطالعه تان انجام دهید باید به شکلی باشد که به نیازهای شما صدمه ای وارد نکرده و با سلایق تان مطابقت داشته باشد. از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا