تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
طراحی دکوراسیون اتاق خواب دانش آموزان

طراحی دکوراسیون اتاق خواب دانش آموزان

اتاق دانش آموز
اتاق دانش آموز

اتاق دانش آموز | اتاق مطالعه دانش آموز | طراحی اتاق دانش آموز

 

مقدمه مطلب

 

گفته می‌شود مدرسه خانه دوم دانش آموز است، اما این گونه نبوده و بهتر است بگوییم خانه، مدرسه دوم دانش آموز می‌باشد. هنگامی که دانش آموز از مدرسه به خانه برمی‌گردد، به مدرسه دوم خودش می‌آید تا کارهایش را انجام داده و درس‌هایش را مطالعه کند. باید برای این کار دانش آموز یک فضای ثابت و ویژه داشته باشد. فضایی که بتوان در آن مطالعه جدی انجام داد؛ نه روزنامه وار خواندن کتاب‌ها! بهتر است که این کار در جای ثابتی انجام شود چون باعث می‌شود که فرد به آن مکان عادت کند و ذهن خود را هم عادت دهد که در آن فضای خاص بالاترین بازده را داشته باشد. جایی که برای مطالعه در نظر می‌گیرید باید جایی باشد که رفت و آمد در آنجا کمتر اتفاق می‌افتد و سر و صدا هم در آنجا نیست. فضای اتاق مطالعه کنکوری‌ها هم باید اینگونه باشد و به مکانی که دارای این ویژگی‌ها است می‌توان اتاق مطالعه کنکوری گفت. یک دکوراسیون خوب برای اتاق مطالعه کنکوری می‌تواند حتی در آپارتمان هم باعث ایجاد فضایی مناسب شود که فرد در آنجا بتواند تمرکز خود را حفظ کند.

 

طراحی اتاق نوجوانان دانش آموز

 

با توجه به سلیقه و نیاز دانش آموزان باید اتاق خواب آن ها را طراحی کنید، با ایجاد تغییراتی در اتاق خواب نوجوانان میتوانید علاقه آن ها را به درس خواندن و انجام تکالیف بیشتر کنید. وجود میز تحریر، چراغ مطالعه، کتابخانه و … در اتاق یک نوجوان دانش آموز ضروری است در ادامه به شما میگوییم اتاق دانش آموزان را چگونه بچینید.اتاق دانش آموز اتاق دانش آموز باید در عین مرتب بودن همه چیز تمام باشد یعنی هر چیزی که یک دانش آموز به آن نیاز دارد باید در اتاق او قرار دهید.

ملزومات مورداستفاده در اتاق خواب دانش آموز

 

برای به وجود آوردن فضایی برای مطالعه، به یک میز و صندلی مطالعه و چند قفسه کتاب برای گذاشتن کتاب‌هایتان احتیاج دارید. به این ترتیب هم فضایی برای مطالعه به وجود آوردید و هم یک دکوراسیون اتاق مطالعه درست کرده اید که به نوعی دکوراسیون منزلتان را کامل می‌کند. پس باید سعی شود وسایل اتاق مطالعه را به گونه‌ای انتخاب شود که با سایر وسایل منزل متناسب باشد. هنگام خرید این وسایل فرزند خود را هم به همراه داشته باشید تا وسایلی مانند میز و صندلی را امتحان کرده و ببیند در آن راحت است یا نه. میز مطالعه را رو به دیوار قرار دهید و توجه کنید بهتر است رو به وسایل یا فضایی نباشد که حواس پرتی به وجود آورد. بهتر است وسایلی که برای این فضا انتخاب می‌کنید رنگ‌دار باشند. در مطالب بعدی در رابطه با وسایل مورد نیاز برای اتاق مطالعه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

رنگ آمیزی اتاق دانش آموز

 

رنگ اتاق دانش آموز را باید از بین رنگ های ملایم و شاد انتخاب کنید و دور رنگ های تند و تیره را خط بکشید، بهترین رنگ ها برای اتاق نوجوان دانش آموز عبارتند از آبی ملایم، صورتی کمرنگ، یاسی، کرمی، سفید و … هستند.

نورپردازی اتاق دانش آموز

 

به نورپردازی اتاق دانش آموز بسیار اهمیت دهید، نور کافی در اتاق نوجوان باعث میشود تا بهتر بتواند درس بخواند پس حواس تان به نور اتاق باشد و حتما یک چراغ مطالعه برای اتاق دانش آموز تهیه کنید.

تخته سیاه در اتاق مطالعه دانش آموز

وجود یک تخته سیاه کوچک در اتاق دانش آموزان میتواند بسیار کاربردی باشد مخصوصا اگر فرزند بازیگوش و فراموش کاری دارید میتوانید یک تخته سیاه در اتاق او قرار دهید تا کار های روزانه اش را روی آن یادداشت کند.

کتابخانه را در طراحی اتاق دانش آموز فراموش نکنید

وجود کتابخانه داخل اتاق دانش اموز ضروری است اگر به هر دلیلی امکان این وجود ندارد که داخل اتاق کتابخانه طراحی کنید میتوانید چند باکس مستطیل شکل روی دیوار نصب کنید تا دانش آموز کتاب هایش را داخل آن ها بچیند.

میتوانید اتاق نوجوان را با تم مدرسه طراحی کنید به این شکل که از میز پایه دار، کره زمین، نقشه جغرافیا، تخته دیواری و قفسه ای برای مرتب کردن برگه های امتحانی استفاده کنید.

 

فضای مطالعه در محیط خانه

اگر در خانه خود اتاق اختصاصی برای درس خواندن فرزندتان ندارید هم می‌توانید قسمتی از فضای خانه را با شرایط ویژه مناسب مطالعه آماده کنید. البته این فضا به هیچ وجه نباید رو به تلویزیون باشد. در این صورت قسمتی از خانه را برای مطالعه و اختصاص به درس خواندن فرزندتان انتخاب کنید که رفت و آمد در آن قسمت کمتر بوده و فضایی نسبتا آرام دارد.

طراحی اتاق دانش آموز کنکوری

 

در دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری باید به این نکته توجه کرد که این اتاق کاملا متفاوت با اتاق کار است؛ زیرا اتاق مطالعه باید مکانی راحت و ساکت باشد تا بتوان به راحتی و با آسایش در آن به مطالعه پرداخت. در دکوراسیون اتاق مطالعه کنکوری نیز هدف از طراحی اتاق، ساختن اتاقی مجلل و شیک نیست؛ این اتاق به نورپردازی مناسب بیشتر از هرچیز دیگری نیاز دارد. همچنین باید میز و صندلی مناسبی فراهم کرد و کتابخانه‌ای برای نگهداری کتاب‌ها در نظر گرفت. تمرکز باید در اتاق مطالعه ایجاد شود و برای این کار رنگ اتاق تاثیر بسزایی در این امر دارد. از رنگی باید استفاده شود که به فرد آرامش دهد. بهتر است مکانی که برای اتاق مطالعه کنکوری انتخاب می‌کنید، پنجره کافی برای وارد شدن هوای تازه داشته باشد تا فرد بتواند خستگی ذهنی و روانی خود را با استنشاق هوای تازه برطرف کند.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا