معماریان مگ

سنگ در معماری و ساخت و ساز یک خانه چه نقشی دارد؟

سنگ در معماری
سنگ در معماری

سنگ در معماری | نقش سنگ در معماری داخلی و خارجی ساختمان | سنگ در مصالح ساختمانی

سنگ در معماری داخلی و طراحی و ساخت نمای خارجی یک سازه نقش مهمی را ایفا می کند. انواع سنگ متناسب با هر بخش در سازه وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید.

مقدمه ای بر سنگ در معماری

سنگ از جمله متریال های محبوب و پر استفاده در ساخت و ساز است. از سنگ به عنوان یکی از پرکاربردترین و رایج ترین مصالح ساختمانی یاد می شود که از هزاران سال پیش تا کنون، مورد استفاده بشر قرار گرفته است. در زمان های گذشته، سنگ متریال اول در ساخت و ساز به شمار می رود و نسبت به فلز کاربرد بیشتری داشت. امروزه و با پیشرفت و توسعه علم و تکنولوژی، سنگ های متنوعی کشف شده و نسبت به مکان استفاده، از انواع گوناگون سنگ در معماری داخلی، معماری نمای خارجی و طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می شود. سنگ ها ویژگی های منحصر به فرد و خاصی دارند که این ویژگی ها در سایر متریال های ساختمانی دیده نمی شود. استحکام در کنار زیبایی، قابلیت شست و شو در کنار نفود ناپذیری، عایق صدا و حرارت و ده ها مورد دیگر از مشخصه هایی هستند که سنگ را به یکی از محبوب ترین مصالح ساختمانی تبدیل نموده است. سنگ هایی مثل سنگ مرمر، سنگ آهک و غیره انواع مختلف سنگ در معماری داخلی و خارجی را تشکیل می دهند. در این مطلب از معماریان مگ، استفاده های مختلف سنگ در معماری را به شما عزیزان معرفی و آن ها را به طور مختصر توضیح داده ایم.

سنگ در معماری و کاربردهای آن (1)
سنگ در معماری و کاربردهای آن (1)

 

 

چرا از سنگ در معماری استفاده می شود؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا از سنگ در معماری و طراحی دکوراسیون استفاده می کنیم؟ در جواب این سوال باید به شما بگوییم سنگ هایی که در ساخت و ساز به عنوان مصالح استفاده می شوند، دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و به دلیل شرایط فیزیکی که دارد می توان در بسیاری از محیط های ساختمان از آن استفاده نمود. مواردی که سنگ در معماری و دکوراسیون داخلی بکار گرفته می شود را در این مقاله آورده ایم. در ادامه مطلب، همراه ما باشید.

سنگ در معماری و کاربردهای آن (2)
سنگ در معماری و کاربردهای آن (2)

 

سنگ در معماری و نقش آن در نمای سازه

شاید بتوان مهم ترین نقش سنگ در معماری را نقش آن در طراحی نمای خارجی یک سازه دانست. همانطور که می دانید، ‌ برای طراحی و ساخت نمای بیرونی ساختمان از سنگ های بادوام، مقاوم و جذابی استفاده می شود که در برابر عوامل مختلف طبیعی و محیطی مقاوم بوده و به راحتی دچار آسیب نمی شوند. عوامل محیطی مثل سردی و گرمی هوا در طول شبانه روز، تابش نور مستقیم خورشید، برف و باران، بادهای شدید و مواردی از این دست می تواند موجب نابودی و از هم گسیختگی یک سنگ شده و مشکلاتی را برای شما به وجود آورد. از این رو قبل از خرید و انتخاب سنگ نمای ساختمان، حتما ویژگی های آن و سطح مقاومت در برابر این شرایط را بررسی نمایید. یکی از عوامل تاثیرگذار دیگر در انتخاب سنگ در معماری نمای خارجی، موقعیت مکانی سازه است. بسته به این که سازه شما در منطقه سردسیر یا گرمسیر است، از سنگ های مختلفی می توان استفاده نمود. برای مثال سنگ های توپر و سنگین برای مناطق سردسیری یک انتخاب خوب و مناسب هستند چرا که کمتر دچار از هم پاچیدگی شده و باد و یخبندان روی آن ها تاثیر ویران کننده ای ندارد. یکی دیگر از مواردی که سنگ های بیرونی سازه بایستی داشته باشند، عایق بودن آن ها در برابر حرارت است. امروزه اکثر سنگ های موجود در بازار این ویژگی را دارند اما شما نیز هنگام خرید این سنگ ها، حتما به این نکته توجه کنید. به طور کلی برای نمای ساختمان باید از سنگ های باکیفیتی استفاده نمود که توانایی مقاومت در برابر عوامل طبیعی را دارا باشند و بتوانند در طول عمر مفید سازه، به خوبی نیازهای افراد داخل ساختمان را تامین سازد.

سنگ در معماری و کاربردهای آن (3)
سنگ در معماری و کاربردهای آن (3)

 

 

معماری داخلی با کمک سنگ

برای تزیینات داخلی ساختمان و معماری دکور خانه، سنگ گزینه مناسبی است. این متریال از ظاهر خوبی‌ برخوردار است و مقاومت بالایی‌ را در ساختار فوق‌ العاده خود دارد. در معماری‌ داخلی، از سنگ برای تزیین دیوار اصلی خانه، شومینه، ستون ها، کناره پنجره، پشت تلویزیون و غیره استفاده می شود. سنگ های تزیینی و تجملاتی در این فضاها، همان نقشی را دارند که کاغذ دیواری و پوسترهای دیواری ایفا می کنند.

سنگ در معماری و کاربردهای آن (4)
سنگ در معماری و کاربردهای آن (4)

 

سنگ در پوشش های دیوار داخلی ساختمان

فضاهای درون ساختمان که به وسیله دیوارهای حائل داخلی از یکدیگر جدا می شوند، فضاهایی هستند که ما در طول روز بسیار زیاد با آن ها سر و کار داریم و زیبایی آن از این جهت بسیار مهم است. بکارگیری سنگ های مرغوب و زیبا برای دیوارهای داخلی ساختمان، جلوه ای شیک و مدرن به آن می دهد. برای دیوارهای سرویس بهداشتی (دستشویی و حمام)، آشپزخانه و راهروها سنگ بهترین گزینه است. سنگی که برای دیوار این فضاها به کار می رود باید علاوه بر ظاهری زیبا، سطحی جلاخورده و صیغل داشته باشد. همچنین این سنگ های در برابر مواد اسیدی و شوینده نیز باید مقاوم باشد.

سنگ در معماری و کاربردهای آن (5)
سنگ در معماری و کاربردهای آن (5)

 

سنگ کاری پشت بام خانه

پشت بام در بسیاری از سازه ها، یکی از بخش هایی است که افراد ساکن در ساختمان استفاده زیادی از آن کرده و در طول روز و شب اوقات زیادی‌ را در آن صرف می کنند. از این رو توجه به کیفیت متریال های بکار رفته در این قسمت حائز اهمیت است. یکی از کاربردهای سنگ در معماری استفاده از آن در پشت بام منازل است. امروزه کمتر مشاهده می کنیم که از سنگ برای پوشش‌ پشت بام خانه استفاده شود اما هنوز هم افراد خوش‌ سلیقه ای‌ هستند که از سنگ های زیبا و با کیفیت برای پوشش بام خانه شان استفاده می کنند. سنگ هایی که در پشت بام بکار گرفته می شود، بایستی وزن کمی داشته و از مقاومت بالایی در برابر باد، باران، عوامل طبیعی و مواد شوینده برخوردار باشند.

سنگ در معماری و کاربردهای آن (6)
سنگ در معماری و کاربردهای آن (6)

 

استفاده از سنگ در کف ساختمان

برای پوشش سطح کف و پله های یک ساختمان، سنگ بهترین گزینه است. این متریال، نه تنها نمایی زیبا و جلوه ای جذاب دارد، بلکه از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است. سنگ هایی که برای پلکان استفاده می شوند، بایستی قابلیت برش خوردن داشته باشند تا به اندازه های موردنیاز ما درآورده شوند. این سنگ ها، بیشتر از سنگ های دیگر ساختمان در معرض آلودگی و سیاه شدن قرار می گیرند و از همین رو، باید به گونه ای باشند که در برابر مواد شوینده و ضدعفونی کننده مقاوم بوده و دچار مشکل نشوند. برخی از سنگ هایی که برای پله های سازه استفاده می شوند، ظاهری زیبا دارند اما در برابر مواد اسیدی ضد عفونی کننده دچار از هم پاچیدگی می شوند. یکی از بهترین سنگ هایی که در پلکان و کف ساختمان می توان از آن استفاده نمود، سنگ کوارتزیت است.

استفاده از سنگ برای دیوار

یکی دیگر از استفاده هایی که سنگ در ساخت و ساز و معماری داخلی دارد، استفاده از آن در دیوارهای خانه است. یکی از روش هایی که به کمک آن می توان هزینه های طراحی دکوراسیون را کاهش ‌داد، استفاده از سنگ های ارزان قیمت و ساده برای‌ پوشش دیوار است. این سنگ ها، می تواند سنگ هایی باشد که در محیط طبیعی اطراف شما وجود داشته و یا در بازار به صورت آماده قابل خرید است. با نصب سنگ در دیوارها اگر فاصله ای بین آن ها افتاد، با کمک سنگ های ریزتر این فاصله را پر کنید. یادتان باشد سنگ هایی که استحکام بالایی‌نداشته و به سادگی منحل می شوند، اصلا سنگ های مناسبی برای دکوراسیون شما نیستند. اما بالعکس، سنگ هایی که مقاومت بالایی‌ دارند، یک گزینه فوق العاده برای دیوارهای شما هستند. سنگ آهکی و ماسه سنگ دو مورد فوق العاده برای دیوار شما هستند.

سنگ در معماری و کاربردهای آن (7)
سنگ در معماری و کاربردهای آن (7)

 

 

طراحی و معماری داخلی یک فضای رویایی توسط  شرکت معماریان

طراحی دکوراسیون داخلی خانه، برای برخی از افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دکوراسیون داخلی خانه شما، نشان دهنده شخصیت افراد درون آن است و هرچقدر این دکوراسیون مدرن تر و زیباتر باشد، افرادی که به خانه شما مراجعه می کنند احساس بهتر و زیباتری خواهند داشت. از طرفی، داشتن یک دکوراسیون خوب و امروزی، نیازمند تخصص در علم طراحی دکوراسیون است. این علم شامل اصول و استانداردهای خاصی است که در سطوح مختلف توسط افرادی که به آن اشراف دارند، رعایت می شود. یکی از مراکز معتبری که در زمینه طراحی دکوراسیون محیط های مختلف از جمله محیط خانه و معماری بناهای گوناگون از جمله بناهای مسکونی فعالیت می کند، شرکت مغماریان است. متخصصین و مهندسین این شرکت آماده ارائه خدمات مختلف این حوزه ها می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر، از طریق بخش زیر با اپراتورهای ما در ارتباط باشید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

2 نظر