معماریان مگ
مراحل ساخت استخر

مراحل ساخت استخر در محوطه ی باغ یا خانه ی خود

استخرهای شنا علاوه بر اینکه بخشی از محوطه سازی خانه ها هستند، یک راه عالی برای گذراندن وقت با خانواده و  ورزش شنا ایجاد می کنند. به همین دلیل است که ساخت استخر در حیاط خانه و روف گاردن مورد توجه محوطه سازان قراردارد.

با این وجود ساختن این پروژه ی ساختمانی زیاد کار آسانی نیست. ساخت استخر به دلیل نیاز به مواردی هچون آب بندی، تصفیه و نگهداری آن ملزوم به کارگیری برخی تمهیدات ضروری است. به خاطر داشته باشید که ممکن است شما مجاز به ساخت استخر در محوطه خود نباشید.

زیرا شما برای اینکه استخر را به کد محوطه تان اضافه کنید، نیاز به مجوز دارید. با در نظر گرفتن این موارد، میتوانید مراحل ساخت استخر را طی کنید و ببینید چه چیزی از روند ساخت انتظار می رود.

برنامه ریزی ، مرحله اول ساخت استخر

اولین گام شما در ساخت یک استخر، مشورت با سازنده استخر حرفه ای است. شما باید طرح استخری را که می خواهید مشخص کنید. اینکه میخواهید به شکل مربع یا یک طراحی پیچیده تر، داشته باشد. مشاوران و یا طراحان یک طرح برای شما پیشنهاد می کنند و مجوزهای لازم برای افزودن یک استخر به خانه تان را می گیرند.

آنها همچنین می توانند قراردادهای لازم بین کار فرما و پیمانکار را برای ساخت استخر، تنظیم کنند. پس از دریافت مجوز، پیمانکار وظیفه ی ساخت و اجرای تاسیسات را بر عهده می گیرد و جزییات استخر را مطابق نقشه اجرا میکند. مدت زمان ساخت استخرها معمولا ۲-۳ ماه طول می کشیدو البته این بستگی به اندازه و ابعاد استخر مورد نظر و تعداد نیروی کار دارد.

آماده سازی زمین ، مرحله دوم ساخت استخر

منطقه و حوزه ای را که در آن استخر قرار میگیرد حفاری کنید. این مرحله شامل خاکبرداری و تنظیم سطحی که در آن استخر شما ساخته خواهد شد، است. تجهیزات ساخت و ساز لازم مثل یک بولدوزر کوچک و یک کامیون حمل در این مرحله نقش دارند. یاد آوری میشود، مهم است که مجوز در اختیار داشته باشید، زیرا مطمئنا شما نمیخواهید به خطوط کاری در معرض خطر وارد شوید.

طرازبندی زمین ، مرحله سوم ساخت استخر

زمین را در عمق مورد نظر خالی کرده تا کف استخر روی آن قرار گیرد. کف زمین را تا حد ممکن صاف و مسطح کنید.  این کار دیواره ها را ایجاد می کند و کمک میکند کف به راحتی در زمین جا بگیرد. راه های زیادی برای طرازبندی زمین وجود دارد، اما اگر شما یک طبقه شیب دار میخواهید، قطعا از فردی با تجربه که این کار را انجام دهد، کمک بگیرید. محاصره کردن دیوارها و گوشه ها نیز با بیل انجام می شود.

آرماتوربندی ، مرحله چهارم ساخت استخر

در این مرحله کارگاه آرماتوربندی فعال میشود. کار با فریم و قاب کردن دیواره ها با چوب و میلگرد فلزی شروع میشود. میلگرد لازم کف و دیواره استخر در انجام برش و خم های مورد نیاز انجام می شوند. میله های تقویت کننده فولادی خم شده برای تقویت دیوار و کف پوسته استخر بکار می روند. این میلگردهای فولاد به سیمهای زمینی متصل می شود تا بخشی از زمین را برای واحدهای الکتریکی مورد استفاده در داخل و اطراف استخر، به جود آورد. همچنین در این مرحله اطمینان حاصل کنید که دیوارها هموار ساخته شده اند. برای اجرا بر روی آنها بتن مگر آماده می شود. بعد از خشک شدن بتن مگر آرماتورها به صورت منظم ودقیق در کف اجرا می گردند .

لوله کشی و تاسیسات ، مرحله پنجم ساخت استخر

در این مرحله ساخت استخر، لوله ها و تاسیسات بکار گذارده می شوند. این لوله کشی در کف استخر تعبیه میشود. تخلیه دوگانه آبگرم و سرد در عمق کم گذاشته میشوند. شما باید یک سیستم تامین و فیلتراسیون ایجاد کنید که منطبق با کدهای منطقه باشد.

برای اینکار فقط باید از یک لوله کش با تجربه استخر کمک بگیرید، زیرا شما نیاز به بهینه سازی و سیستم تصفیه دارید که ناحیه استخر شما را تحت پوشش قرار دهد و فقط لوله کش با تجربه می تواند در رابطه با این کار به درد شما بخورد. آزمایش فشار لوله کشی نیز فراموش نشود.

سیستم الکتریکی ، مرحله ششم ساخت استخر

شما برای راه اندازی سیستم تصفیه و نور پردازی آن نیاز به برق کشی داخل استخر دارید. استخر معمولا دارای چراغ های زیر آب هستند. این چرغ ها  نور باید قبل از پاشیدن بتن نصب و آزمایش شوند. انجام آزمایش های الکتریکی را در کانال های زیرزمینی، شبکه پیوند فضای سبز و استخر امری ضروری است. بنابراین، در این مرحله نیز به کمک فردی با مهارت و باتجربه نیاز دارید. زیرا سیم کشی نادرست برق منجر به رسانا شدن آن داخل آب استخر می شود که بسیار خطرناک است.

ساخت نهایی کف ، مرحله هفتم ساخت استخر

با تکمیل لوله کشی و برق کاری تقریبا شما بیشتر کار دیوارها و کف را برای ساخت استخر انجام داده اید. قبل از پاشیدن آخرین سطح بتنی استخر، چک کردن لوله کشی زیرزمینی و برق کاری استخر ضروری است. شما در این مرحله با ریختن سیمان بر روی کف، سطح را طرازبندی و صاف می کنید. در صورت ایجاد یک استخر با تغییرات عمق، به زاویه کف توجه کنید.

ساخت نهایی دیواره ها ، مرحله هشتم ساخت استخر

در این مرحله شما باید برطبق زمینی که کنده اید ساختن نهایی کف و دیواره ها را شروع می کنید. اغلب از بلوک های سیمانی یا تکه های بتونی برای ساخت دیواره های استخر استفاده میشود. شما در مورد مزیت هر کدام از این مواد می توانید با افراد متخصص مشورت کنید و مطمئن باشید که از مواد با کیفیت ساخته شده است و دیوارها در سطح معقول با زمین اطراف ساخته شده اند.

نصب کاشی ، مرحله نهم ساخت استخر

استخرها به نوعی مانع رطوبت نیاز دارند تا آب را داخل استخر حفظ کند. پیمانکار خود در مورد آنچه که برای استخر شما مناسب است صحبت کنید. گزینه های مختلفی از این عایق ها وجود دارد که رایج ترین آنها شامل کاشی کاری، پوشش گچی و پوشش سطح پلاستیکی است. یک سطح کاشی، در لبه بالایی استخر برای تعریف انتقال بین سطح محوطه و سطح استخر استفاده می شود.

پر کردن لایه بیرونی ، مرحله دهم  ساخت استخر

در این مرحله فضای بیرونی و پشت دیوارها پر می شود. سطح اطراف استخر با یک لایه سنگ خرده و شن و ماسه ریخته شده و پر شود و سازه ها در بالای این لایه قرار می گیرند. موادی که برای پر کردن این فضاها بکار می رود بستگی به محل زندگی شما دارد. از پیمانکار خود بخواهید مصالح  باقیمت مناسب به شما معرفی کند. نصب نرده ایمنی به منظور رفع خطر برای کودکان نیز در این مرحله توصیه میشود.

پر کردن آب استخر، مرحله نهایی ساخت استخر

زمانی که مراحل ساخت استخر تکمیل شد، نوبت به پر کردن آب استخر میرسد. بسته به نحوه استقرار لوله کشی استخر شما، می توانید آن را از منابع آب خود پر کنید یا می توانید یک منبع تامین آب وارد کنید. استخر شما آماده است و میتوانید از آن لذت ببرید.

اینستاگرام معماری آریان

1 نظر