معماریان مگ

طراحی و معماری سالن های ورزشی

معماری سالن ورزشی | طراحی نمای خارجی و فضای داخلی سالن ورزشی

معماری سالن ورزشی، یکی از سخت ترین و پیچیده ترین معماری ها در میان سازه های موجود است. در معماری سالن ورزشی می بایست فضاهای مختلفی با توجه به شرایط گوناگون طراحی و ساخته شود. ما در این مقاله، به بررسی چگونگی انجام معماری سالن ورزشی به بهترین شکل پرداخته ایم. از شما همراهان عزیز معماریان دعوت می کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید و اگر نظر، پیشنهاد یا انتقادی راجع به این مقاله یا دیگر بخش های سایت دارید، از طریق بخش نظرات در انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید.

 

تفاوت معماری سالن های ورزشی با سایر سازه ها

سالن های ورزشی، در مقایسه با پروژه های دیگر همانند سازه های اداری، مسکونی و غیره، از معماری حساس تر و ظریف تری برخوردار می باشد. چرا که گروه بسیار گسترده ای از مردم به سالن های ورزشی مراجعه می کنند و از کودکان کم سن و سال گرفته تا افراد سالخورده، زن و مرد از این مکان استفاده می کنند؛ بنابر این باید به گونه ای معماری و طراحی شود که پاسخگوی نیاز این افراد باشد.

این نیاز، برای افراد گوناگون متفاوت است. کودکی که به سالن ورزشی مراجعه می کند، باید بودن در محیطی را تجربه کند که بتواند در آن به خوبی آموزش دیده و خود را برای ورزش حرفه ای آماده کند. ورزشکار حرفه ای نیز به اینجور مکان ها می آید تا تمرینات حرفه ای خود را انجام دهد؛ پس باید جو سالن و نوع معماری آن به گونه ای باشد که این ورزشکاران از نظر امکاناتی، چیزی کم و کثر نداشته باشند. به علاوه، افراد مسن و بزرگسال تر نیز برای حفظ سلامتی خود و ورزش، گاهی به سالن های ورزشی مراجعه می کنند؛ این امر، مزید بر علت است تا معماری سالن ورزشی را یکی از سخت ترین و ظریف ترین معماری ها در میان سازه های گوناگون بدانیم.

در معماری یک سالن ورزشی، تنها محوطه ورزش نیست که باید در نظر گرفته شود. ده ها بخش مختلف نیز در کنار این محیط وجود دارد که عدم وجود هر کدام باعث کم و کاستی در سالن می شود.

تفاوت معماری سالن های ورزشی با سایر سازه ها - معماری سالن ورزشی
تفاوت معماری سالن های ورزشی با سایر سازه ها

 

 

چالش های موجود در معماری سالن ورزشی

در بحث طراحی فضای داخلی یک سالن ورزشی، دنیایی وجود دارد که هیچوقت متوقف نمی شود. اینگونه فضاها، به سبب نوآوری و گسترش روزانه ای که در انواع و اقسام ورزش ها دیده می شود، دائما در حال تغییر می باشند. استفاده از مواد درجه یک برای ساخت، تعیین سنتی بودن یا مدرنیزه بودن نمای خارجی، نوع ورزش هایی که در داخل سالن ورزشی انجام می شود، تجهیزات لازم ، موقعیت مکانی پروژه و غیره، چالش هایی است که در بحث معماری سالن ورزشی، با آن ها روبرو هستیم.

چالش های موجود در معماری سالن ورزشی - معماری سالن ورزشی
چالش های موجود در معماری سالن ورزشی

 

عوامل موثر در معماری سالن ورزشی

موقعیت مکانی پروژه: اینکه اگر سازه در منطقه ای گرم یا بارانی است، معماری آن چه ویژگی هایی می بایست داشته باشد.

نوع ورزش ها: نوع ورزش هایی که در یک سالن ورزشی انجام می شود، مسئله مهمی است که تاثیر زیادی روی چگونگی معماری و طراحی فضای داخلی می گذارد. برای مثال معماری یک سالن شنا با معماری سالن فوتسال، بسیار متفاوت می باشد.

امکانات و تجهیزات: در برخی سالن ها، ورزش هایی انجام می شود که شرایط آن حکم می کند برخی تجیزات یا فضاهای آماده در سالن وجود داشته باشد. همچنین، نظر کارفرمایان نیز در این زمینه بسیار مهم می باشد.

استفاده کنندگان: اینکه استفاده کنندگان در چه رده سنی و چه جنسیتی می باشند، مورد دیگری است که باید در معماری سالن ورزشی به آن دقت نمود.

عوامل موثر در معماری سالن ورزشی - معماری سالن ورزشی
عوامل موثر در معماری سالن ورزشی

 

 

در معماری سالن ورزشی، چه مواردی رعایت شود؟

برای کسب بهترین نتیجه در معماری سالن ورزشی نیز همانند تمام سازه های دیگر، نیاز به رعایت یکسری موارد و قوانین هست. این موارد در صورت اجرا و رعایت شدن، می تواند به بهتر شدن هرچه بیشتر محیط داخلی سالن ورزشی و راحتی مراجعه کنندگان کمک شایانی کند.

ورودی و خروجی مناسب

یک سالن ورزشی، باید از ورودی خوبی بهره مند باشد تا مراجعه کنندگان بتوانند به راحتی وارد شوند. همچنین درب های خروجی نیز باید به گونه ای باشد که دسترسی به وسایل ارتباطی به سادگی انجام شود.

احساس مالکیت مراجعه کنندگان

همچنین سالن‌ های ورزشی بایستی حس مالکیت و هویت را برای مراجعه‌ کنندگان فراهم آورد.

سیستم تهویه مناسب

هر سالن ورزشی، نیازمند یک سیستم تهویه مناسب می باشد تا هوای تازه در سالن سربسته در جریان باشد.

دسترسی آسان به بخش های داخلی

اتاق مدیریت، اتاق های کارمندان، دستشویی، رختکن و غیره، از بخش های داخلی هر سالن ورزشی می باشند که باعث تا جایی که می توان فضای داخلی را جوری طراحی کرد که به این مکان ها به سادگی دسترسی داشت.

و بسیاری از موارد دیگر که در این مقاله، فعلا به همین ها بسنده می کنیم.

در معماری سالن ورزشی، چه مواردی رعایت شود؟ - معماری سالن ورزشی
در معماری سالن ورزشی، چه مواردی رعایت شود؟

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر برای طراحی و معماری سالن ورزشی هستید؟

مشاوران ما می توانند برای اجرای پروژه هایتان شما را یاری کنند.

برای مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.

044-33472342

 

سالن های ورزشی از نظر مساحت به چند دسته تقسیم می شوند؟

ابعاد و اندازه های سالن های ورزشی چند منظوره در سه دسته بندی قرار می گیرد:

  1. سالن ورزشی بزرگ: با مساحت بیش از 1000 متر مربع
  2. سالن ورزشی متوسط: با مساحت بین 500 تا 1000 متر مربع
  3. سالن ورزشی کوچک: با مساحت کمتر از 500 متر مربع
سالن های ورزشی از نظر مساحت به چند دسته تقسیم می شوند؟ - معماری سالن ورزشی
سالن های ورزشی از نظر مساحت به چند دسته تقسیم می شوند؟

 

 

دسترسی ها در سالن ورزشی بایستنی چگونه باشد؟

دسترسی سالن ها

به این معنا که تمام مراجعه کنندگان به بخش های مختلف دسترسی داشته باشند.

دسترسی بازیکنان

دسترسی بازیکنان به سالن، سرویس های بهداشتی و رختکن، انبار های ورزشی، مکان های استراحت و نیمکت مربی ها و بخش های دیگر، به صورت کنترل شده و مستقل از تماشاچیان باشد.

دسترسی تماشاچیان

دسترسی تماشاچیان به جایگاه هواداری، سرویس های بهداشتی و مکان هایی مثل بوفه، باید کنترل شده و مستقیم باشد.

دسترسی وسایل نقلیه موتوری

دسترسی اتومبیل های خدماتی به داخل سالن برای جابجا کردن تجهیزات نظافت و انجام تعمیرات و همچنین در مواقع اضطراری، وسایل نقلیه ورزشکاران و پارکینگ تماشاچیان به صورت مجزا و کنترل شده باشد. همچنین دسترسی اتوبوس، مترو و دیگر وسایل ارتباطی نیز بسیار حائز اهمیت است.

دسترسی های خاص

امکان دسترسی و نظارت بخش اداری و خدماتی به سالن باید فراهم باشد. همچنین برای افراد معلول نیز دسترسی های مخصوص قرار داده شود.

دسترسی ها در سالن ورزشی بایستنی چگونه باشد؟ - معماری سالن ورزشی
دسترسی ها در سالن ورزشی بایستنی چگونه باشد؟

 

دسترسی ها در سالن ورزشی بایستنی چگونه باشد؟ - معماری سالن ورزشی
دسترسی ها در سالن ورزشی بایستنی چگونه باشد؟ (2)

 

تماس با معماریان

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر