معماریان مگ

نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی کوچک مدرن

مقدمه مطلب

در دنیای امروز، شهرنشینی و مهاجرت افراد به دلایل مختلف به شهرها بسیار افزایش یافته است. این پدیده باعث شده تعداد افراد شهرنشین در هر جامعه با رشد بی سابقه ای روبرو شود و مشکلاتی را برای افراد به وجود آورد. یکی از نتایجی که از افزایش تعداد شهرنشینان بدست می آید، کاهش سرانه هرنفر بر اساس متر مربع است. به طوری که مثلا اگر تا پانزده سال پیش سرانه شهری هر شهروند در شهر تهران 50 متر بود، این آمار در سال گذشته به چیزی حدود 10 متر رسیده است و در نتیجه خانه ها روز به روز کوچک و کوچک تر شده اند. با کوچک شدن خانه ها، صاحبان خانه با مشکلاتی همچون عدم کارایی لازم در خانه و همچنین احساس ناراحتی و دلگیر بودن روبرو شده و این موضوع طراحان داخلی را مجبور کرد دست به کار شده و بهترین فضا را نسبت به متراژ کم این خانه ها برای صاحب خانه ها فراهم کنند. علاوه بر استفاده از پلان های تخصصی و کاربردی برای فضاهای کوچک، نوع چیدمان وسایلی که در این فضاها قرار می گیرد بسیار مهم می باشد. برای مثال یک خانه 60 متری را در نظر بگیرید که 1 اتاق 15 متری، 1 اتاق پذیرایی 25 متری و یک آشپزخانه 15 متری داشته و 4 نفر در این خانه زندگی می کنند. طبیعتا متراژ محیط این خانه به گونه ای نیست که بتواند فضای آرامش بخشی را برای این تعداد خانوار فراهم کند و در این شرایط وظیفه طراحی یک فضای جذاب و آرامش بخش بر دوش طراحان داخلی می افتد. شاید اولین پیشنهادی که بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی به صاحب خانه ها بکنند، این است که در چیدمان داخلی از سبک های مدرن استفاده کنند. در ادامه مطلب بررسی کرده ایم سبک مدرن چه تاثیری در خانه های کوچک و فضاهای آن مثل اتاق نشیمن خواهد گذاشت.

سبک مدرن در دکوراسیون

با پیشرفت و توسعه علم دکوراسیون، روز به روز بر تعداد سبک های مدرن و به روز دکوراسیون افزوده می شود و در این میان، سبک های سنتی و کلاسیک هستند که جای خود را به این سبک ها می دهند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که عاشق دکوراسیون های مدرن هستند و آنها را به سبک های کلاسیک ترجیح می دهند، باید بدانید که سبک های مدرن مثل مینیمال، سبک هایی هستند که رونق بسیار زیادی به بازار دکوراسیون داخلی داده اند و مردم در سرتاسر دنیا از این سبک ها استفاده می کنند. علت محبوبیت و علاقه مندان زیادی که سبک های مدرن به خود جذب کرده اند، این است که این سبک ها با لایف استایل روزمره افراد جامعه نزدیکی بیشتری داشته و به همین دلیل، بهتر و بیشتر می توانند نیازهای این افراد را در داخل خانه شان برآورده کنند.

چرا سبک مدرن برای خانه های کوچک مناسب تر است؟

هر سبک دکوراسیون، ویژگی های خاص و منحصر به فرد خودش را دارد. برای مثال در سبک دکوراسیون سنتی، استفاده از عناصر چوبی، بکارگیری اکسسوری های پرتعداد و استفاده از سمبل های فرهنگ و رسوم در دکوراسیون داخلی بسیار دیده می شود. در سبکی مدرن مثل مینیمال نیز، تعداد مبلمان اندک در کنار لوازم دکوری کم تعدا که چینش منظم و واضحی را برای لوازم و در نتیجه فضای بازتری ارائه می کند دیده می شود. این ویژگی ها از مشخصه های اصلی دکوراسیون داخلی مدرن محسوب شده و اگر نگاهی به چیدمان های ترند شده 2019 بیاندازید این ویژگی ها را به وضوح خواهید دید. همان طور که گفتیم، سبک مدرن نسبت به سبک سنتی از خلوتی بیشتری برخوردار است. هرچه زمان رو به جلو می رود، صاحبان خانه و طراحان دکوراسیون داخلی به این نتیجه می رسند که از وسایل کمتری داخل دکوراسیون استفاده کنند تا حداکثر فضای باز را در اختیار داشته باشند. کم بودن تعداد عناصر و اکسسوری ها در سبک مدرن، باعث شده است صاحبان خانه هایی که متراژ کمی دارند تمایل بیشتری به استفاده و پیروی از سبک مدرن در خانه شان داشته باشند تا سبک های سنتی تر. در این بخش از وبلاگ معماریان، دکوراسیون اتاق نشیمن کوچک مدرن را بررسی کرده ایم که می تواند برای بسیاری از افراد، مطلب کاربردی ای واقع شود. تا پایان همراه ما باشید.

 

چیدمان اتاق پذیرایی کوچک مدرن و شیک 2019

جالب است بدانید مد و سبک های دکوراسیون داخلی هر ساله با تغییرات زیادی روبرو هستند و آنچه این میان ثابت است مساحت خانه هاست. اگر امروز تمام وسایل خانه تان را نوسازی کنید و سال بعد به بازار مراجعه کنید، خواهید دید که مدل های جدیدتری از محصولات خریداری شده شما روانه بازار شده است. این موضوع باعث می شود پیش از هر تغییر یا تعویض دکوراسیون دغدغه انتخاب وسایل مناسب برای یک خانه وجود داشته باشد به خصوص اگر آن خانه، خانه کوچکی باشد. خانه های کوچک فضای زیادی را برای نگهداری وسایل در اختیار ندارند و به همین دلیل بایستی نهایت دقت را در خرید وسایل خانه و اتاق پذیرایی کوچک مدرن صرف نمود. در این قسمت نکاتی که در چیدمان اتاق نشیمن مدرن کوچک موثر است را با هم مرور کرده ایم.

 

راهنمای خرید مبلمان اتاق نشیمن مدرن کوچک

سرویس مبل اتاق نشیمن، معمولا پرهزینه ترین و جاگیرترین وسیله ای است که در دکوراسیون داخلی این بخش مورد استفاده قرار می گیرد. در خانه کوچک مدرن، مبل یک عامل تعیین کننده و بسیار مهم است که باید در چگونگی انتخاب آن دقت زیادی صرف شود. هنگامی که به بازار این محصول مراجعه می کنید، طیف بزرگی از مدل ها را مشاهده خواهید کرد که شما را سردرگم می کند. به نظر شما بهترین سرویس مبلمان برای اتاق پذیرایی کوچک مدرن کدام است؟ آن طور که طراحان دکوراسیون داخلی اعتقاد دارند و از نظر علمی نیز ثابت شده است رنگ های روشن بهترین انتخاب برای فضاهای کوچک هستند. همچنین، طرح هایی که زرق و برق زیادی نداشته و صرفا دارای طرح های کمی برای زیباتر شدن مبلمان هستند، طرح های مناسب تری برای سرویس مبل به شمار می روند. سعی کنید تا حد امکان سرویس مبلی را خریداری کنید که دارای دسته های کم عرض می باشد و فضای زیادی را اشغال نمی کند. مبلمان سلطنتی بزرگ با تاج و پایه های منبت کاری شده انتخاب های خوبی برای اتاق پذیرایی کوچک مدرن به شمار نمی رود و بجای آن، اگر یک دست مبلمان راحتی L مانند خریداری کنید، بسیار بهتر و کاربردی تر خواهد بود.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر