تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
دکوراسیون آشپزخانه کوچک مدرن 2019

دکوراسیون آشپزخانه کوچک مدرن 2019

آشپزخانه کوچک
آشپزخانه کوچک

آشپزخانه کوچک | دکوراسیون آشپزخانه | آشپزخانه مدرن

آشپزخانه کوچک آشپزخانه ای است که فضای زیادی را برای اجرای ایده های خاص ندارد. از این رو دکوراسیون آشپزخانه کوچک را بایستی به طور ویژه طراحی نمود. در این مطلب به بررسی چیدمان آشپزخانه مدرن پرداخته ایم.

 

مقدمه مطلب

دکوراسیون آشپزخانه
دکوراسیون آشپزخانه

 

امروزه، آشپزخانه در خانه به یک مركز فعالیت‌ که در آن تمام اعضای خانواده نقش دارند تبدیل شده‌ است. این اهمیت و نقش ویژه آشپزخانه در دکوراسیون داخلی خانه ها، سبب شده برای بسیاری از افراد که در خانه هایشان آشپزخانه کوچکی وجود دارد، این مسئله باعث شود با مشکلات متعددی روبرو شوند. آشپزخانه های کوچک، همیشه هم مشکل ساز نیستند و در کنار مشکلاتی که ایجاد می کنند، نکات مثبتی را نیز به استفاده کنندگان از آن ارائه می کنند.

اكنون زمان خوبی است كه راجع به مزایای یک آشپزخانه دنج و کوچک مدرن تمركز کرده و ویژگی های مثبت آن را مرور کنیم. ما در این مطلب از معماریان مگ علاوه بر بررسی دکوراسیون آشپزخانه کوچک، راهکارهایی را با الگو از طراحان بزرگ دنیا معرفی کرده ایم که باعث می شود فضای آشپزخانه شما بزرگ تر و دلبازتر دیده شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم تا پایان این بخش همراه ما بوده و اگر نظر یا پیشنهادی پیرامون این مطلب و سایر مطالب سایت داشتید، از طریق فرم نظرات به اطلاع ما برسانید.

 

پلان های طراحی دکوراسیون آشپزخانه

پلان های طراحی دکوراسیون آشپزخانه
پلان های طراحی دکوراسیون آشپزخانه

 

پلان در دکوراسیون یک خانه، نقشه ای است که بر اساس آن تمام بخش ها مشخص می شود. در آشپزخانه های کوچک، به این دلیل که فضای پیش روی ما فضای کمی است بایستی از بهترین پلانی که متناسب با فضای کوچک آشپزخانه شما است استفاده نمایید. پیشنهاد می کنیم در این پلان، نقش کابینت ها پررنگ باشد و بیشتر فضای آشپزخانه را این عناصر فرا گرفته باشند. چراکه کابینت ها فضای ذخیره سازی فوق العاده ای را برای صاحب خانه ها به ارمغان می آورند. نوع دیگر پلان پیشنهادی ما، آشپزخانه های جزیره ای و آشپزخانه های U شکل است.

آشپزخانه های جزیره ای، نوع جذابی از آشپزخانه ها هستند که پلان آشپزخانه اطراف یک عنصر اصلی چیده می شوند. در معماریان مگ بارها راجع به آشپزخانه جزیره ای و دکوراسیون این سبک از آشپزخانه ها صحبت کرده ایم. اگر مایلید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، هشتگ زیر را دنبال نمایید:

 

استفاده از تمام فضای آشپزخانه کوچک

استفاده از تمام فضای آشپزخانه کوچک
استفاده از تمام فضای آشپزخانه کوچک

 

استفاده از تمام فضای آشپزخانه در فضاهای کوچک، راحت ترین کاری است که می توانید در راستای بهره مندی حداکثری از یک آشپزخانه کوچک انجام دهید. برای انجام این کار، از انجام هیچ ایده ای دریغ نکنید. کابینت، میز جزیره، میز اپن، شلف و قفسه های نگهداری وسایل از جمله ایده هایی هستند که باعث می شوند نهایت استفاده را از فضای آشپزخانه داشته باشید. در آشپزخانه های ایرانی، شلف و قفسه ها بسیار تاثیرگذار هستند و اگر به درستی نصب شوند می توانند تا حدود زیادی از حجم وسایل آشپزخانه شما کم کرده و باعث خلوت تر شدن این محیط شوند.

به یاد داشته باشید وقتی می گوییم حداکثر استفاده را از فضای آشپزخانه بکنید، به این معنی نیست که بیشترین تعداد قفسه و کابینت را بکار بگیرید. زیاده روی در این موضوع نه تنها فضای آشپزخانه کوچک شما را بهبود نمی بخشد، بلکه فضای کمتری را برای رفت و آمد و گردش شما در آشپزخانه ایجاد کرده و همین امر نیز باعث بروز مشکلات زیادی از جمله سردرگمی و احساس خفگی در این محیط می شود.

 

آشپزخانه مدرن و دلباز

آشپزخانه مدرن و دلباز
آشپزخانه مدرن و دلباز

 

اگر هنوز تصور می‌ كنید كه داشتن یک آشپزخانه کوچک در خانه به معنی فراموش كردن استفاده از قفسه‌ های جذاب و بدون درب و نیز نداشتن كابینت‌ های فوقانی ای است که در آن ها عناصر تزئینی و اکسسوری ها قرار می گیرند، سخت در اشتباه هستید. همانطور که گفتیم آشپزخانه کوچک دارای محدودیت هایی است اما این محدودیت ها باعث نمی شود شما از ایده هایی که می تواند فضایتان را دلباز و جذاب کند دریغ کنید. استفاده از قفسه های درب دار و همچنین کابینت های فوقانی، كاملا به تعداد افرادی كه معمولا در آشپزخانه حضور پیدا می‌ كنند و میزان فضای مورد نیاز شما برای نگهداری وسایل تان بستگی دارد.

گاهی اوقات در یک خانه، خانواده ای با تعداد جمعیت 5 نفر یا بیشتر زندگی می کنند که این امر باعث می شود روزانه افراد زیادی به آشپزخانه رفت و آمد کنند. در این صورت پیشنهاد می کنیم این ایده ها را کنار گذاشته و به فکر کاربردی تر کردن محیط آشپزخانه تان شوید اما در یک خانه 2 یا 3 نفره، به دلیل اینکه افراد زیادی به داخل آشپزخانه ورود و خروج پیدا نمی کنند، می توان چند ایده جذاب که فضای شما را زیباتر می کند عملی کرد. فراموش نکنید اولین اولیت شما در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک بایستی دلبازتر دیده شدن این محیط باشد.

آشپزخانه هایی که فضای دلبازی ندارند، عناصر را در خود کشته و هیچ جلوه خوبی از آن ها ارائه نمی دهند. به همین دلیل پس از آنکه ظروف و عناصر غیرکاربردی آشپزخانه تان را کنار گذاشتید، سعی کنید به نوعی با کمک رنگ ها و نورپردازی فضایی خوب و ایده آل در این محیط ایجاد نمایید. در قسمت بعدی راجع به رنگ بندی و نورپردازی آشپزخانه مدرن دنج صحبت کرده ایم.

 

نورپردازی آشپزخانه کوچک

نورپردازی آشپزخانه کوچک
نورپردازی آشپزخانه کوچک

 

نورپردازی آشپزخانه، یکی از روش هایی است که به کمک آن می توانید محیط آشپزخانه را دلبازتر، بزرگ تر و جذاب تر نشان دهید. ایده های مختلفی برای بکارگیری سیستم روشنایی در آشپزخانه وجود دارد. شما بایستی شرایط آشپزخانه تان را در نظر بگیرید، سپس اقدام به نصب لامپ ها و عناصر روشنایی کنید. رایج ترین وسیله هایی که به کمک آن فضای آشپزخانه روشن و دلباز می شود، لامپ و لوستر است. پیشنهاد می کنیم از یک لامپ نسبتا بزرگ یا یک لوستر با تعداد لامپ های کم در وسط آشپزخانه تان استفاده کنید تا با روشن شدن آن نور کافی به تمام سطح برسد. سپس با قرار دادن لامپ های LED کوچک در کنار کابینت ها و گوشه های دنج، این فضاها را بیش از پیش روشن کنید تا احساس خفگی به شما دست ندهد.

همانطور که بارها گفته ایم، گوشه های تاریک بدترین اتفاق برای یک دکوراسیون به شمار می روند و با هر ایده و روشی بایستی از ایجاد گوشه های تاریک در خانه و آشپزخانه تان جلوگیری کنید. نکته بعدی که می تواند شاه کلید دلبازتر شدن فضای آشپزخانه شما باشد، نور خورشید است. نور خورشید و به طور کلی نور طبیعی یک ابزار بسیار خوب و ارزان برای روشن کردن محیط آشپزخانه شماست که می تواند معجزه کند! در طول روز با کنار زدن پرده ها، تا حد امکان راه ورود نور خورشید را باز کرده تا از این پدیده جذاب نهایت استفاده را داشته باشید.

 

رنگ آمیزی آشپزخانه دنج

رنگ آمیزی آشپزخانه دنج
رنگ آمیزی آشپزخانه دنج

 

پس از آنکه نورپردازی آشپزخانه شما تکمیل شد و عناصر آشپزخانه تان را انتخاب و خریداری کرده و از فضای بدست آمده رضایت پیدا کردید، اكنون نوبت این است به این موضوع فکر کنید که چگونه می‌ توان فضای داخلی آشپزخانه کوچک را بزرگ‌ تر نشان داد؟ رنگ ها عواملی هستند که نقش پررنگی را در کوچک یا بزرگ تر دیده شدن یک محیط ایفا می کنند به همین دلیل پیشنهاد می کنیم همه چیز را سفید كنید! دیوارها، کابینت و قفسه بندی ها، میزناهارخوری، اپن و … اگر در رنگ سفید انتخاب شوند آشپزخانه شما را از اندازه واقعی‌ اش بزرگ‌ تر به نظر می‌ رسانند.

این خاصیت رنگ سفید است که با بازتاب حداکثری نور، این پدیده را رقم می زند. همچنین شما می توانید سطح دیوارها و كف آشپزخانه را نیز به رنگ سفید درآورید تا هم آشپزخانه بزرگ‌تر به نظر برسد و هم احساس تمیزی و پاکیزگی در این فضا جاری شود. در هنگام استفاده از رنگ سفید و به طور کلی رنگ های روشن این نکته را فراموش کنید که حتما از چند عنصر با رنگ های فانتزی مثل آبی، قرمز، نارنجی و بنفش استفاده کنید تا فضایتان روح انگیز شود.

 

عناصر مورد استفاده در آشپزخانه

عناصر مورد استفاده در آشپزخانه
عناصر مورد استفاده در آشپزخانه

 

عناصری که در آشپزخانه تان بکار می برید نیز تا حدود زیادی در ایجاد فضای بیشتر در آشپزخانه تان تاثیرگذار هستند. بهترین دوستان یک آشپز، وسایلی کوچکی هستند كه در طول آشپزی و انجام کارهای روزمره مربوط به آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند.

گاهی همین دوستان کوچک، باعث شلوغی بیش از حد آشپزخانه شما می شوند به همین دلیل سعی کنید تا حد امکان وسایل آشپزخانه تان را کاهش داده و تنها وسایلی که از نظر کاربردی به کار شما می آیند را خریداری و استفاده کنید. همچنین قراردادن وسایلی که کمتر مورداستفاده تان قرار می گیرند در کابینت و قفسه ها، در ایجاد فضای آزاد بیشتر تاثیرگذار هستند.

در این مطلب به بررسی دکوراسیون آشپزخانه کوچک پرداخته و چند ایده ساده که فضای این محیط را بزرگ تر نشان می دهند ذکر کردیم. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا