معماریان مگ

اصول طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک

اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک
اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک

اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک | چگونگی طراحی دکوراسیون منازل کوچک

اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک به کسانی که خانه هایی با متراژ کم دارند این اجازه را می دهد از حداکثر امکانات و رفاه بهره مند شوند. پیاده سازی اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک کار سختی نیست و خود اشخاص نیز می توانند آن را عملی کنند. در این مطلب، به معرفی مهم ترین اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک پرداخته ایم. از شما بازدیدکننده محترم سایت آریان معماری دعوت می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و یا نقدی راجع به این مطلب، از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

 

مقدمه ای بر اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک

یکی‌ از مهم ترین اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک این است که از ملزومات و وسایلی استفاده شود که کم ترین فضا را در خانه اشغال کند. ‌ملزوماتی که شما در خانه خود قرار می دهید، می‌ بایست علاوه براشغال حداقل فضا، بیشترین کاربری را نیز برای شما داشته باشند. خانه های کوچک به دلیل متراژ کمی که دارند، نمی توانند پاسخگوی حجم زیادی از ملزومات باشند بنابراین باید توجه زیادی را در انتخاب و چینش آن ها خرج کرد. اتاق پذیرایی به عنوان مهم ترین قسمت در خانه، جلوه گر دکوراسیون کلی خانه شماست. بنابراین اگر فضای کوچکی دارید، باید بهترین حالت را برای آن در نظر بگیرید. یک قانون کلی در بزرگ تر نشان دادن فضاهای ‌کوچک وجود دارد؛ این قانون به افراد توصیه می کند ار اشکال و خطوط منحنی در خانه شان استفاده بیشتری کنند.

سقف و دیوارهای خانه های کوچک، مبلمان و دیگر اقلام و بخش های گوناگون مثل اتاق خواب و آشپزخانه، به نوعی این خطوط و اشکال را بایستی در خود جای دهند تا خانه از حالت خشک و مکعب بودن خارج شده و فضا بازتر دیده شود. همچنین مبلمان راحتی پیشنهاد بهتری نسبت به مبلمان استیل هستند. به علاوه، یکی دیگر از ایده های خوب و مهم در بزرگ تر کردن فضاهای کوچک، توجه به فضاهایی مثل کابینت، کمدها و انباری است. در ادامه این مطلب بیشتر راجع به این مسائل صحبت خواهیم کرد.

مقدمه ای بر اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک
مقدمه ای بر اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک

 

 

کاربری محیط خود را افزایش دهید

افرایش کارایی عناصر در خانه به کمک تکنیک های دکوراسیون داخلی انجام می شود. این ایده به افراد کمک می کند از هر وسیله ای، بیشترین و بهترین استفاده را داشته باشند و راندمان محیط زندگی شان را بالا ببرند. برای مثال، توجه به ورودی خانه و راهروی ورودی به عنوان محلی که می تواند میزبان تابلوها و آثار هنری باشد، لباس ها و کلیدهای شما را به کمک نگهدارنده های دیواری نگهداری کند و محلی برای قرار دادن کفش ها باشد، از جمله این موارد است.

همچنین شما می توانید هنگام انتخاب ترکیب‌ رنگ خانه تان، از رنگ های روشن و دلباز استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی، فضا را کمی آزادتر و شادتر نشان دهید. رنگ های روشن نور را بهتر بازتاب می کند و از این حیث، نسبت به رنگ های تیره برتری دارد. همچنین فضاها و لوازمی که عریض می باشد، خانه را کمی بزرگ تر نشان می دهد.

شما می توانید بجای استفاده از تعداد زیاد صندلی های یک نفره، از یک مبل کاناپه عریض سه نفره استفاده کنید. همین ریزه کاری ها در آخر به بزرگ تر دیده شدن فضای شما منجر می شود. اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک شامل نکات آسانی است که خود شما بسیاری از آن ها را می توانید عملی کنید.

اینکه می گوییم رنگ سفید در طراحی دکوراسیون کوچک بسیار خوب و مناسب است، بدین معنی نیست که کل دکوراسیون تان را به این رنگ تغییر دهید. رنگ سفید به شرطی نمای خوبی دارد و جلوه جذابی را به فضا اضافه می کند که در کنار رنگ های مکمل دیگری قرار بگیرد. این رنگ های مکمل، می تواند در ملزومات و اقلام دکوری خانه به کار گرفته شود.

کاربری محیط خود را افزایش دهید
کاربری محیط خود را افزایش دهید

 

استفاده صحیح از فرش و قالیچه

یکی دیگر از نکاتی که در اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک اهمیت دارد، استفاده صحیح و مناسب از فرش و قالیچه است. فرش های بزرگ در اتاق ها و فضاهای کوچک، اصلا پیشنهاد خوبی نیست. برای اینکه بهترین دکوراسیون خانه را داشته باشید، سعی کنید تا حد ممکن وسایلی که به آن ها نیاز ندارید را از محیط بردارید. خانه های شلوغ با ملزومات زیاد، احساس سردرگمی و استرس را برای افراد خانه به دنبال دارد. بنابراین خانه خود را خلوت و آرامش بخش کنید تا از زندگی در آن لذت ببرید.

در خانه هایی که فضای زندگی افراد کوچک است، طراحان دکوراسیون و معماران داخلی به مدد صاحبان خانه می آیند؛ آن ها می توانند با اعمال ایده هایی خلاقانه و اصولی، به بهره وری بیشتر محیط کمک کنند. البته شایان ذکر است بدانید طراحی دکوراسیون داخلی محیط های کوچک، امری پیچیده تر و به مراتب سخت تر نسبت به خانه های بزرگ است. از این رو در تمام موارد، باید بهترین انتخاب ها را داشت. در انتخاب رنگ دیوارها، انتخاب مبلمان، انتخاب نورپردازی و انتخاب سایر وسایل باید بسیار هوشمندانه و خلاقانه تصمیم گرفت.

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر جهت طراحی دکوراسیون خانه های کوچک هستید؟

مهندسین شرکت آریان در خدمت شما هستند

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن تماس حاصل نمایید

044-33472342

 

استفاده هوشمندانه از وسایل در منزل

استفاده صحیح و خلاقانه از ملزومات در خانه های کوچک، ضمن زیبایی و جذابیتی که برای شما به ارمغان می آورد، دکوراسیون تان را بهینه می کند و فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. هرچقدر دیوارها کمتر باشد، فضا بازتر و بزرگ تر دیده می شود. بنابراین هنگام طراحی پلان فضای داخلی خانه، از پلان هایی با طرح باز استفاده کنید. پلان های باز، به پلان هایی گفته می شود که اگر در ورودی خانه بایستید، تمام بخش های خانه را خواهید دید. در پلان های باز، آشپزخانه، اتاق خواب و سرویس های بهداشتی در موقعیت خوبی نسبت به هم قرار داشته باشند. یکی دیگر از اصول طراحی دکوراسیون خانه کوچک توجه به سقف خانه است. سقف خانه تاثیر خوبی را در دلبازتر نشان دادن خانه های کوچک دارند. به همین شکل می توانند اثر منفی ای را هم روی دکوراسیون خانه شما داشته باشند.

بنابراین سعی کنید با پیروی از اصول خاص طراحی سقف در دکوراسیون های کوچک، یک فضای چشم نواز و شیک را ایجاد کنید. یکی از ایده هایی که در زیباتر‌ کردن سقف خانه کوچک می توانید عملی کنید، استفاده از سقف های کناف است. همچنین نورهای مخفی در سقف به جذابیت سقف شما کمک زیادی می کند. به یاد داشته باشید، استفاده از لوسترهای بزرگ و تجملاتی در خانه های کوچک، پیشنهاد نمی شود. این لوسترها فضا را کوچک تر نشان می دهند. پیشنهاد می کنیم چراغ آویزهای شیک، مدرن و لوکس را برای نورپردازی خانه های کوچک استفاده کنید.

استفاده هوشمندانه از وسایل در منزل
استفاده هوشمندانه از وسایل در منزل

 

 

مشکل رایج در خانه های کوچک و راه حل آن

برای داشتن یک محیط دل نشین و آرامش بخش، متراژ خانه اصلا مهم نیست. برخلاف تفکر عمومی، خانه های کوچک می توانند نسبت به خانه های بزرگ  به مراتب زیباتر و دلبازتر باشند. در طراحی دکوراسیون یک خانه، مهم ایده ها و سلیقه ای است که در انتخاب و چینش ملزومات پیاده می کنیم. در فضاهای کوچک، یک مشکل اساسی وجود دارد و آن هم عدم استفاده از وسایل دلخواه در خانه است. به طوری که نمی توان هر وسیله ای که دوست داریم را در خانه قرار دهیم. چراکه دکوراسیون خانه کوچک باید از حداقل ملزومات و حداکثر کاربرد آن ها استفاده کند. انتخاب نادرست وسایل از خطاهای بزرگ است که برای رفع آن، باید چاره ای اندیشید.

بهترین راه حل این مشکل، مشاوره با یک طرح دکوراسیون است. طراحان دکوراسیون تخصص ویژه ای در زمینه طراحی داخلی داشته و می توانند شما را به بهترین صورت راهنمایی کنند. به طور کلی، دکوری ها و اقلام تزئینی، جایی در دکوراسیون خانه های کوچک ندارند و شما باید آن ها را لیست ملزومات خانه خط بزنید. در این صورت، فضای بازتر و دلنشین تری برای زندگی خواهید داشت و متراژ کم خانه، فشاری به زندگی شما وارد نخواهد کرد.

 

یک فضای مدرن رویایی با شرکت معماری آریان

در مقاله ای که خواندید، چهار اصل مهم و کاربردی را برای زیباتر شدن و جذاب تر شدن محیط خانه مدرن به شما معرفی کردیم که برخی از آنها به قدری ساده بود که خودتان هم میتوانستید آن را اعمال کنید؛ دکوراسیون و چیدمان اتاق پذیرایی از جمله بخش هایی است که زیبایی آن در دکوراسیون مدرن بسیار حائز اهمیت می باشد. حال اگر شما جزو افرادی هستید که دوست دارید یک دکوراسیون اتاق پذیرایی خاص و فوق العاده داشته باشید، میتوانید به ما اعتماد کنید. گروه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی آریان معماری با دارا بودن سالها تجربه کاری و بهره مندی از متخصصان این حوزه، مجری صفر تا صد طرح های دکوراسیون داخلی اتاق های شماست. برای ارتباط با مشاوران آریان معماری از شماره تلفن های درج شده روی سایت استفاده کنید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر