معماریان مگ
اصول چیدمان در دکوراسیون خانه های کوچک

اصول چیدمان در دکوراسیون خانه های کوچک و استفاده بهینه از فضاها

چه در یک خانه کوچک زندگی می کنید و چه در  سوئیت یا در خانه ای که فقط یک اتاق کوچک از کل فضای خانه تان در اختیار شماست، می توانید با رعایت اصول چیدمان و اصول دکوراسیون خانه های کوچک ، این فضاها را بزرگتر جلوه دهید و حداکثر استفاده را از آنها ببرید. رعایت این نکات در دکوراسیون فضاهای کوچک هم امکان بهره گیری از این فضاها را به حداکثر رسانیده و همینطور باعث می شود که فضا یا خانه شما خیلی بزرگتر به نظر برسد.

از چه نوع مبلمانی برای چیدمان و دکوراسیون خانه های کوچک استفاده کنیم؟

یکی از بزرگترین اشتباهات در طراحی دکوراسیون خانه های کوچک این است که فضا را با مبلمان های بزرگ پر کنید. فضاهای کوچک تر نیاز به مبلمان هایی با مقیاس کوچکتر و سبک تر نیز دارند. اگر یک مبلمان بزرگ در اختیار دارید مشکلی نیست و می توانید از همان به عنوان اصلی ترین آبجکت فضای خود استفاده کنید و سپس متناسب با آن ابعاد سایر اشیایی را که برای فضا خود انتخاب می کنید، کوچک در نظر بگیرید.

مبلمانی برای چیدمان و دکوراسیون خانه های کوچک

از المان های عمودی استفاده کنید!

در بسیاری از فضاهای کوچک خیلی مهم است که حس محصور شدن درون یک جعبه یا قوطی به شما دست ندهد. به همین دلیل اثاثیه ای انتخاب کنید که ساده هستند و خطوط مشخصی دارند و خیلی پیچیدگی ندارند. فضا را با استفاده از یک سری المان های عمودی متوازن کنید. مثلا استفاده از یک اثر هنری مینیمال یا یک گلدان ایستاده خیلی باریک ولی بلند.

المان های عمودی در دکوراسیون خانه های کوچک

المان های عمودی در دکوراسیون خانه های کوچک

مبلمان های سبک و بدون دسته، برای جلوگیریی از اشغال فضا

صندلی ها و مبلمان های بدون دسته برای فضاهای کوچک خیلی مناسب هستند چرا که بازتر و سبک تر به نظر می رسند. به علاوه مبلمانی که پایه های مشخصی دارند و پایه های آنها توکار نیست برای فضاهای کوچک می توانند گزینه بهتری باشندو به لحاظ بصری می توانند فضای کوچک را بزرگتر جلوه دهند.استفاده از پترن راه راه برای دکوراسیون خانه های کوچک مناسب است چرا که باعث می شود فضای شما بلندتر یا عریض تر دیده شود.

مبلمان های سبک و بدون دسته در دکوراسیون خانه های کوچک

از مبلمان های کوچک استفاده کنید!

برای انتخاب هر نوع مبلمانی که وجود آنها در فضای شما ضرورت دارد، سعی کنید از میان نمونه هایی از آنها که ابعاد کوچکتر دارند انتخاب خود را انجام دهید. مثلا استفاده از مبل های لاوسیت به جای کاناپه یا یک تخت خواب سایز دو نفره معمولی به جای تخت خواب سایز کوئین.

یا اینکه از مبلمانی استفاده کنید که زمانی که آنها را لازم ندارید قابلیت جمع شدن داشته باشند مثل میز ناهارخوری هایی که میز آنها قابلیت تبدیل برای تعداد بیشتر را دارد یا حتی صندلی های تاشو.حتی در کوچکترین فضاها سعی کنید که فضا را طراحی کنید. از فرش و مبلمان برای ایجاد فضایی برای گفتگو یا هر نوع فضای تعریف شده دیگری در محل زندگیتان استفاده کنید.

مبلمان های کوچک در دکوراسیون خانه های کوچک

استفاده از قفسه و شلف یادتان نرود!

زمانی کهدکوراسیون خانه های کوچک را طراحی می کنید از قفسه های باز و شلف نیز استفاده کنید. قفسه ها و کمد های بسته باعث می شوند به لحاظ بصری دیوارها جلوتر بیایند و در نتیجه فضای شما حتی کوچکتر نیز دیده خواهد شد.

قفسه و شلف در دکوراسیون خانه های کوچک

قفسه و شلف در دکوراسیون خانه های کوچک

قفسه و شلف در دکوراسیون خانه های کوچک

از مبلمان های چند منظوره، معجزه ای در دکوراسیون خانه های کوچک

اشیا و مبلمان های چند منظوره برای دکوراسیون خانه های کوچک بسیار مناسب هستند. مبلمان هایی که چند عملکرد را با هم انجام می دهند برای شکل دهی به یک فضای کوچک می توانند خیلی خوب عمل کنند. مثل یک زیرپایی جلومبلی که در داخل خود فضایی برای گذاشتن وسایل نیز دارد، این فضا هم محلی برای انبار کردن پتو و ملحفه یا کتاب ها است و هم خود زیرپایی، مکان مناسبی است که بتوانید پای خود را روی آن بگذارید و استراحت کنید.

 

مبلمان های چند منظوره در دکوراسیون خانه های کوچک

مبلمان های چند منظوره در دکوراسیون خانه های کوچک

مبلمان های چند منظوره در دکوراسیون خانه های کوچک

از رنگ های روشن استفاده کنید!

رنگ های تیره حتی برای فضاهای بزرگ می توانند باعث شوند که این فضاها کوچکتر به نظر برسند. هر چه از رنگ روشن تری استفاده کنید، فضای شما بازتر به نظر خواهد رسید. در فضاهای کوچک از رنگ های تیره فقط برای آبجکت های کوچک و به عنوان نقطه تاکید استفاده کنید.

رنگ های روشن در دکوراسیون خانه های کوچک

رنگ های روشن در دکوراسیون خانه های کوچک

فقط از یک رنگ استفاده کنید!

از تنها یک رنگ برای فضای خود استفاده کنید. برای دیوارها و قرنیزها از یک رنگ مشابه استفاده کنید. از همان رنگ یا پرده روشن تر آن برای رنگ آمیزی سقف استفاده کنید. برای اینکه به فضای خود عمق و کمی کنتراست بیشتر بدهید، از یک بافت و نقش که از همان رنگ یا پرده های آن در آن استفاده شده است نیز می توانید بهره بگیرید.

رنگ در دکوراسیون خانه های کوچک

رنگ های تیره، کم و فقط به عنوان شاخص

زمانی که دکوراسیون خانه های کوچک را طراحی می کنید از رنگ های تیره تر یا رنگ های شاخص تر برای زمینه دادن به فضایتان استفاده کنید. کاربرد این رنگ ها را محدود به تراز دید و یا حتی پایین تر از آن کنید. این کار باعث می شود چشم شما به بالا حرکت کرده و همینطور سقف فضا بالاتر به نظر برسد و اینگونه فضا بزرگتر به نظر خواهد آمد.

رنگ های تیره در دکوراسیون خانه های کوچک

رنگ های تیره در دکوراسیون خانه های کوچک

وجود یک رنگ خاص در فضا

یک ایده در طراحی دکوراسیون خانه های کوچک این است که یک دیوار را با یک رنگ خاص رنگ آمیزی کنید و بعد برای بقیه فضا از رنگ های خنثی استفاده کنید. انتخاب یک المانی که بتواند در فضای شما شاخص باشد و نقطه تاکیدی به وجود آورد باعث می شود که فضا زنده به نظر برسد و حس تنگ بودن و کوچکی در این فضا به شما دست ندهد.

رنگ خاص در فضا در دکوراسیون خانه های کوچک

رنگ خاص در فضا در دکوراسیون خانه های کوچک

نسبت 2 به 1 در پترن ها یادتان نرود!

زمانی که از نقوش و پترن ها برای دکوراسیون خانه های کوچک استفاده می کنید از نسبت ۲ به یک استفاده کنید. دو پترن با مقیاس کوچک در کنار یک پترن با مقیاس بزرگتر و طرح شاخص تر. در نتیجه خروجی کار شما جذاب تر خواهد بود.

نسبت 2 به 1 در پترن ها در دکوراسیون خانه های کوچک

جداسازی فضاها در دکوراسیون خانه های کوچک

سعي كنيد براي انجام كارهاي متفاوتي مثل كار، خواب، غذا خوردن و …. فضاها را از يكديگر تفكيك كنيد. براي اين كار مي توانيد از ميز، پرده، صندلي و يا تابلو و نقاشي هايي كه بر روي ديوار هستند استفاده نماييد. اگر به اين تصوير با دقت نگاه كنيد نمونه بارز اين موضوع را شاهد خواهيد بود.

جداسازی فضاها در دکوراسیون خانه های کوچک

جداسازی فضاها در دکوراسیون خانه های کوچک

از آینه برای بزرگتر جلوه دادن فضا استفاده کنید !

در دکوراسیون خانه های کوچک خود سعي كنيد كمي حيله به كار برده و از ايده هايي استفاده كنيد كه ممكن است به ذهن هر كسي نرسد. شما مي توانيد براي بزرگتر نشان دادن فضاي منزل خود از پرده هاي بلد استفاده كنيد . يا از آينه هايي بر روي در كمد و يا ساير قسمت هاي منزل خود بهره بگيريد. با اين كار فضاي منزل خود را در نظر افراد بزرگتر جلوه مي دهيد.

آینه برای بزرگتر جلوه دادن فضا در دکوراسیون خانه های کوچک

آینه برای بزرگتر جلوه دادن فضا در دکوراسیون خانه های کوچک

فرم های دایره ای مناسب دکوراسیون خانه های کوچک !

سعي كنيد بيشترين استفاده را از جاي جاي خانه خود داشته باشيد. براي اين كار مي توانيد به سراغ فضاهاي دايره اي برويد. به جاي يك ميز جلو مبلي بزرگ مي توانيد از دو ميز دايره اي كوچك استفاده كنيد. با اين كار مي توانيد امكان رفت و آمد و گذشتن را آسان تر كرده و احتمال برخورد پا با ميز را كاهش دهيد.ممكن است كمي عجيب به نظر برسد، ولي استفاده از وسايل بزرگتر، ولي كمتري مي تواند راهكار بسيار خوبي براي دكوراسيون خانه كوچك شما باشد. شايد بتوانيد نمونه بارز اين موضوع را در اين تصوير به خوبي مشاهده نماييد.

دایره در دکوراسیون خانه های کوچک

دایره در دکوراسیون خانه های کوچک

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر