تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
ترفندهایی برای بزرگ تر کردن دکوراسیون اتاق کوچک

ترفندهایی برای بزرگ تر کردن دکوراسیون اتاق کوچک

اتاق خواب کوچک
اتاق خواب کوچک

اتاق خواب کوچک | دکوراسیون اتاق کوچک | اتاق کوچک مدرن

اتاق خواب کوچک بهترین فضایی است که می توان برای استراحت انتخاب نمود. در این مطلب، دکوراسیون اتاق کوچک مدرن را بررسی و نکاتی را در این زمینه ذکر کرده ایم.

 

رنگ بندی اتاق کوچک مدرن

رنگ بندی اتاق کوچک مدرن
رنگ بندی اتاق کوچک مدرن

 

رنگ آمیزی اتاق خواب کوچک، نکته بسیار مهمی است که در هنگام طراحی داخلی این فضا می بایست در نظر داشته باشیم. در دکوراسیون اتاق کوچک ده ها وسیله قرار دارد که هر کدام دارای رنگ خاص خود هستند. شما بایستی رنگ بندی اتاق خوابتان را به گونه ای ترتیب دهید که تناقض و دوگانگی در آن احساس نشود. در همین راستا می توانید از یک پالت رنگی محدود برای بخش هایی مثل دیوار، مبلمان و پرده استفاده کنید. به یاد داشته باشید رنگ های بی روح و سرد رنگ های مناسبی برای اتاق کوچک نیستند. بنابراین تا حد امکان از رنگ های دلباز که معمولا رنگ های روشنی هستند بهره برده تا علاوه بر دلباز تر نشان دادن فضای اتاق، زیبایی بیشتری را به دکوراسیون آن هدیه دهید.

توجه به نورپردازی اتاق خواب کوچک

توجه به نورپردازی اتاق خواب کوچک
توجه به نورپردازی اتاق خواب کوچک

 

هنگام طراحی دکوراسیون اتاق کوچک هرگز نباید نورپردازی و روشنایی اتاق خواب را نادیده بگیرید. طراحی استاندارد و اصولی روشنایی در محیط یک اتاق خواب جمع و جور، باعث ایجاد تغییرات خوبی در حال و هوا و احساس افراد در آن فضا می گردد. به یاد داشته باشید اگر نورپردازی اتاق خواب یا به طور کلی محلی که در آن زندگی می کنید استاندارد و کافی نباشد، ممکن است با مشکلاتی همچون افسردگی، بی حالی و کم حوصلگی روبرو شوید.

در نورپردازی اتاق مدرن بایستی حتما جهت نور و سپس میزان نور مورد نیاز، با توجه به فضا و نیازهای شما در نظر گرفته شود. برای مثال، در اتاق خواب کوچک در بالای تخت خواب و یا در نشیمن و یا حتی بالای میز آرایش که باید چه مقدار نور وجود داشته باشد بسیار مهم است. نکته دیگری که در زمینه روشنایی اتاق کوچک مدرن حائز اهمیت است، نوع چراغ ها و سیستم روشنایی ای است که مورد استفاده قرار می گیرد. در اتاق خواب کوچک نباید بیش از حد روشنایی وجود داشته باشد چراکه چشم ها را اذیت می کند؛ از طرفی، نور کم نیز این فضا را دلگیر می کند. بنابراین سعی کنید از حد استاندارد نور در این فضا بهره ببرید.

یکی از ایده هایی که باعث می شود نورپردازی اتاق خواب کوچک بهترین حالت را داشته باشد، استفاده از پرده های توری و نازکی است که بیشترین مقدار نور خورشید را از خود عبور می دهند. با این کار، شما می توانید از نور طبیعی و بسیار عالی خورشید بهره مند شده و فضایی روشن و شاداب داشته باشید.

اگر مایلید اطلاعات بیشتری راجع به اهمیت نورپردازی دکوراسیون داخلی کسب کنید به مقاله زیر مراجعه نمایید:

 

بکارگیری شلف و قفسه های متعدد

بکارگیری شلف و قفسه های متعدد
بکارگیری شلف و قفسه های متعدد

 

شلف و قفسه های متعدد به شما کمک می کند از فضای کوچک تان به بهترین شکل ممکن بهره ببرید. ممکن است دکوراسیون یک اتاق خواب کوچک به اندازه کافی فضا برای قرار دادن تمام وسایل شخصی شما نداشته باشد. بنابراین سعی کنید از قفسه های توکار و شلف های دیواری استفاده کرده تا کتاب ها، اکسسوری و سایر لوازم را روی آن قرار دهید.

پیدا کردن مکان مناسب تخت خواب

پیدا کردن مکان مناسب تخت خواب
پیدا کردن مکان مناسب تخت خواب

 

تخت خواب، بزرگترین و جاگیرترین وسیله در هر اتاقی است. از آن جایی که این وسیله به شکل های مختلفی می تواند در اتاق شما قرار بگیرد و توجه زیادی را در اتاق خواب به خود جلب می کند از این رو نیاز است به آن توجه زیادی شود. اتاق خواب های کوچک، شرایط خاصی دارند که تخت خواب می بایست با توجه به این شرایط در آن قرار بگیرند. در این نوع اتاق ها، فضای کمی در اختیار صاحب خانه است و نمی توان در هر قسمت از اتاق که خواستید از تخت استفاده نمایید.

بهترین مکان قرار گرفتن تخت خواب در اتاق خواب کوچک، کنج اتاق است. قرار دادن تخت خواب در کنج اتاق خواب، یک خواب راحت و آسوده را برای شما فراهم کرده و نمایی زیبا نیز به دکوراسیون اتاق شما می بخشد. بسیاری از طراحان دکوراسیون پیشنهاد می کنند تخت خواب را زیر پنجره قرار دهید. در این صورت می توانید از نور طبیعی اتاق می توان برای مطالعه در طول روز استفاده کنید.

استفاده از آینه

استفاده از آینه
استفاده از آینه

 

آینه یکی از عناصر پر مصرف در دکوراسیون است که می توانید از آن در دکوراسیون اتاق کوچک تان بهره ببرید. با قرار دادن یک آینه کوچک یا قدی در اتاق تان، نه تنها نور را بازتاب می کنید بلکه یک وسیله جذاب و کاربردی برای زیبایی تان را تهیه و نصب نمودید. آینه فضای بصری اتاق شما را دو برابر می کند.

انتخاب وسایل متناسب با ابعاد اتاق

انتخاب وسایل متناسب با ابعاد اتاق
انتخاب وسایل متناسب با ابعاد اتاق

 

به یاد داشته باشید لوازمی را برای اتاق خوابتان خریداری نمایید که از نظر اندازه با آن هماهنگ باشند. برای مثال از تخت خواب و مبل بزرگ برای اتاق خواب کوچک استفاده نکنید.

بکارگیری کاغذ دیواری در دکوراسیون اتاق خواب

بکارگیری کاغذ دیواری در دکوراسیون اتاق خواب
بکارگیری کاغذ دیواری در دکوراسیون اتاق خواب

 

یکی از حالاتی که می توانید دیوارهای اتاق خواب کوچک تان را به کمک آن ها تزئیین کرده و بزرگ تر نشان دهید، استفاده از کاغذ دیواری هایی با رنگ روشن و طرح های جذاب است. به یاد داشته باشید کاغذ دیواری شما باید طرح های درشت داشته باشد و کاغذ را روی دیواری که در مرکز دید است، مثل دیوار پشت تخت خواب بچسبانید.

بکارگیری رنگ سفید

بکارگیری رنگ سفید
بکارگیری رنگ سفید

 

همان گونه که در ابتدای مقاله نیز گفتیم، استفاده از رنگ سفید باعث بزرگ تر به نظر رسیدن اتاق می شود. این مشکل بسیاری از صاحب خانه هاست که معتقدند اتاق خواب خانه شان همانند جعبه کبریت است! اتاق خواب جعبه کبریتی به اتاقی می گویند که فضایی دلگیر و گرفته دارد و اصلا مناسب زندگی نیست. سعی کنید از رنگ سفید، بیشتر از رنگ های دیگر استفاده نمایید. چرا که این رنگ فضای اتاق خواب تان را مدرن تر و دلبازتر نشان می دهد.

جلوگیری از شلوغی اتاق خواب

جلوگیری از شلوغی اتاق خواب
جلوگیری از شلوغی اتاق خواب

 

هیچ چیز بیشتر از یک اتاق شلوغ، افکار شما را مختل نمی کند. اتاق خواب محلی است که افراد به قصد کسب آرامش و راحتی در آن زندگی می کنند؛ بنابراین این فضا می بایست حداکثر نظم و ترتیب را در داخل خود داشته باشد. اتاق خواب کوچک به دلیل فضای کمی که در اختیار صاحب خانه ها قرار می دهد، در اغلب موارد دچار شلوغی می شود. هر ایده ای که منجر به ایجاد نظم بیشتر در اتاق خواب کوچک می شود، قابلیت عملی شدن دارد. در اتاق خواب کوچکتان از وسایل تزئینی کمتری استفاده کنید و فقط اکسسوری ها و لوازم تزیینی محبوب تان را نگه دارید. همچنین سعی کنید تخت خواب بزرگی را برای اتاق تان انتخاب نکنید تا فضای بیشتری در اختیار داشته باشید.

شلف و قفسه های دیواری، کمد دیواری، فضای زیر تخت و همچنین دراور و میز توالت از جمله عناصری هستند که به وسایل شما نظم می بخشند. اگر می خواهید دکوراسیون اتاق کوچک تان مدرن تر دیده شده و در عین حال با نظم و ترتیب نیز باشد، از سبک مینیمال برای چیدمان آن استفاده کنید. سبک مینیمال، سبکی مدرن است که در آن استفاده حداکثری از عناصری که کاربردی هستند پیشنهاد می شود و حداقل اکسسوری در آن وجود دارد.

استفاده چندمنظوره از تخت خواب

استفاده چندمنظوره از تخت خواب
استفاده چندمنظوره از تخت خواب

 

تخت خواب تنها وسیله ای برای خوابیدن نیست و از آن استفاده های دیگری نیز می توان کرد. فضای زیر تخت خواب معمولا فضایی است که افراد از آن به خوبی بهره نمی برند. در اتاق خواب های کوچک، شرایط به گونه ای است که از حداقل فضا می بایست بیشترین استفاده را کرد. بنابراین فضای زیر تخت خواب که جزو فضاهای زائد و پرت هر اتاق خواب به شمار می رود یکی از بهترین فضاها برای قرار دادن لوازم بلااستفاده و قدیمی است. همچنین، خرید تخت خواب های کشودار، پیشنهاد دیگری است که می توانید آن را عملی کنید. تخت خواب های کشودار از یک یا چند کشور در فضای زیرین خود بهره می برند که به شما کمک می کند لباس ها و وسایل شخصی تان را در آن ها قرار دهید.

چیدمانی عمودی داشته باشید

چیدمانی عمودی داشته باشید
چیدمانی عمودی داشته باشید

 

منظور از چیدمان عمودی، چیدمانی است که وسایل و عناصر اتاق تا حد امکان به صورت عمودی قرار بگیرند. برای مثال، می توانید از تخت خواب هایی که بالای میز قرار می گیرند استفاده کرده و فضای بیشتری را روی زمین اتاق تان فراهم کنید. و یا با نصب شلف و قفسه های دیواری و قرار دادن کتاب ها به صورت روی هم، کمک زیادی به بزرگ تر شدن فضا کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله، به بررسی نکاتی که دکوراسیون اتاق خواب کوچک شما را دلبازتر نشان می داد پرداختیم. از این که تا پایان این مطلب همراه معماریان مگ بودید از شما سپاسگزاریم.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا