معماریان مگ

معرفی 14 نمونه از پل های آسمانی

پل های آسمانی
پل های آسمانی

پل های آسمانی | معماری 14 پل که دو ساختمان را به یکدیگر وصل می کند

پل های آسمانی ، سازه هایی متصل کننده هستند که در ارتفاعات بالا، دو ساختمان را به یکدیگر وصل می کنند؛ عمده ی این پل های آسمانی، به دلیل قرار گرفتن در میان سازه های مدرن و امروزی، از معماری مدرن و جذابی بهره می برند. گروه تولید محتوای معماریان، در این مقاله به معرفی و بررسی 14 نمونه از پل های آسمانی معلق پرداخته است. باعث افتخار است که شما دوستان عزیز و همراهان گرامی معماریان تا پایان این مقاله همراه ما باشید و اگر نظر یا پیشنهادی راجع به این مطلب داشتید، از طریق نظرات انتهای مطلب به اطلاع ما برسانید.

 

آسمان خراش هتل مارینا

این ساختمان، یکی از برجسته ترین آثار معماری جهان است. آسمان خراش هتل مارینا که در سنگاپور قرار دارد، نمایی دیدنی از تمام شهر را در اختیار بازدید کنندگان آن فراهم می کند.وجود یک باغ کوچک سر سبز، مسیر های مخصوص پیاده روی،سالن های ورزشی کوچک و سایر اتاقک ها که در مساحتی بالغ بر 650 فوت ساخته شده اند، بخشی با بام این آسمان خراش را تشکیل می دهند. در ارتفاع 230 فوتی، پلی وجود دارد که ساختمان های این سازه را به هم دیگر متصل می کند.

آسمان خراش هتل مارینا - پل های آسمانی
آسمان خراش هتل مارینا

 

پل معلق روی آب

این نمونه از پل های آسمانی ، سازه ای است که در شهر کپهناگ دانمارک قرار دارد و دو ساختمان در کنار آب را به یکدیگر متصل می کند. آسمان خراش هایی که در دو طرف این پل قرار گرفتند، بسیار مدرن می باشند؛ همچنین رنگ بندی این پل معلق روی آب به رنگ نارنجی و زرد روشن است تا سطح آب را در طول شب منعکس نماید.

پل معلق روی آب - پل های آسمانی
پل معلق روی آب – 1

 

پل معلق روی آب - پل های آسمانی
پل معلق روی آب – 2

 

پل معلق روی آب - پل های آسمانی
پل معلق روی آب – 3

 

مرکز تجارت جهانی بحرین

برج تجارت جهانی در کشور بحرین، آسمان خراشی است 50 طبقه که 787 فوت ارتفاع دارد و دو طرف آن به وسیله 3 پل به یکدیگر وصل شده اند. در میان هر کدام از این پل ها، یک توربین قرار دارد که جمع آن ها 11 تا 15 درصد مصرف برق کل برج را تامین می کند و نیمی از روز در حال فعالیت می باشند.

مرکز تجارت جهانی بحرین - پل های آسمانی
مرکز تجارت جهانی بحرین – 1

 

مرکز تجارت جهانی بحرین - پل های آسمانی
مرکز تجارت جهانی بحرین – 2

 

 

پیوند ساختمان ها

معمار خلاق این پروژه، یک مجتمع شامل مغازه ها، ادارات، باغ های سقفی عمومی، برج های مسکونی، رستوران ها، مدارس و غیره را به وسیله پل های معلقی به یکدیگر متصل کرده است. این پروژه، همانند شهر کوچکی است که مردمان عادی می توانند از آن استفاده کنند.

این برج های چند منظوره که تعداد طبقات آن ها بین 12 تا 18 طبقه می باشد، دسترسی به استخر، اتاق تناسب اندام، کافی شاپ، گالری و سالن نمایش و همچنین نمایشگاه های شهر را فراهم می کند. معمار این پروژه می گوید: “ما بسیار امیدوارم هستیم که استفاده از این نوع اتصال ها در میان ساختمان های گوناگون، باقی بماند و تداوم داشته باشد؛ این پدیده، یک تجربه جدید در زندگی شهری ساکنان شهر و بازدید کنندگان این مجتمع می باشند.”

پیوند ساختمان ها - پل های آسمانی
پیوند ساختمان ها

 

برجهای چرخشی متصل به هم

دو آسمان خراش که از حجم انبوهی از معماری چرخشی ساخته شده اند و شامل 30 طبقه می باشند، توسط یک پل معلق با یکدیگر ارتباط پیدا کرده اند. این برج که در شهر سئول قرار دارد، سازه ای مدرن است که در محیط داخلی خود مکان تفریحی ( شامل باغ و چشمه و … ) را دایر کرده است.

برجهای چرخشی متصل به هم - پل های آسمانی
برجهای چرخشی متصل به هم – 1

 

برجهای چرخشی متصل به هم - پل های آسمانی
برجهای چرخشی متصل به هم – 2

 

رابط مدارس سلطنتی لندن

این پل تزئینی و نمادین، پل آسپیراسیون نام دارد که توسط وینکسون اِیِر ساخته شده و دو ساختمان را که یکی از آنها مدرسه سلطنتی باله و دیگری اپرا است را به یکدیگر متصل می کند. این پل معلق از 23 تکه به هم چسبیده تشکیل شده است ک با چرخش خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

رابط مدارس سلطنتی لندن - پل های آسمانی
رابط مدارس سلطنتی لندن – 1

 

رابط مدارس سلطنتی لندن - پل های آسمانی
رابط مدارس سلطنتی لندن – 2

 

رابط مدارس سلطنتی لندن - پل های آسمانی
رابط مدارس سلطنتی لندن – 3

 

 

برج های دوقلو در مالزی

این آسمان خراش های دوقلو در کوالالامپور، مالزی، بلندترین ساختمان ها در جهان از سال 1998 تا 2004 بوده اند. این دو آسمان خراش توسط پلی که در طبقات 41 و 42 آن ها وجود دارد، به یکدیگر وصل شده اند که البته این پل نیز، بلندترین پل دو طبقه جهان است. جالب است بدانید که این پل متصل به ساختار اصی نیست و توسط نگه دارنده ای جدا، استوار شده ست. این پل علاوه بر زیبایی ظاهری ای که دارد، به عنوان یک ابزار ایمنی نیز عمل می کند و هنگامی که افراد ساکن دو برج بخواهند از یک برج به برج دیگر بروند می توانند از این پل استفاده کنند.

برج های دوقلو در مالزی - پل های آسمانی
برج های دوقلو در مالزی

 

پل مواصلاتی سازه های قدیمی

این ساختار تاریخی در شهر نیویورک، از جمله ساختار های تاریخی است که در سبک دکو معماری شده است. این سازه قدیمی نیز همانند ده ها سازه قدیمی دیگر در این شهر، به وسیله پل هایی که میان آن وجود دارد به ساختمان های اطراف متصل می شود.

پل مواصلاتی سازه های قدیمی - پل های آسمانی
پل مواصلاتی سازه های قدیمی

 

برج زیستگاه آسمان

“زیستگاه آسمان” نام این آسمان خراش جذاب و برجسته در کشور سنگاپور است که از 38 طبقه تشکیل شده است. این سازه شامل دو ساختمان است که در 3 سطح مختلف به وسیله پل های آسمانی معلقی که با گیاهان سرسبز پوشش داده شده، به یکدیگر متصل شده اند. این پل های رابط علاوه بر نقش مواصلاتی که میان این دو ساختمان را ایفا می کند، تراسی فوق العاده برای لذت بردن از منظره اطراف است.

برج زیستگاه آسمان - پل های آسمانی
برج زیستگاه آسمان – 1

 

برج زیستگاه آسمان - پل های آسمانی
برج زیستگاه آسمان – 2

 

 

مرکز پادشاهی عربستان سعودی

مرکز پادشاهی عربستان، 99 طبقه دارد و دومین آسمان خراش بلند در عربستان سعودی است. در بالای این برج، پلی وجود دارد که شامل چهار سوئیت هتل ریاض و آپارتمان های مختلف است. این سازه فولادی حدود 300 تن وزن دارد و 918 متر (3011 فوت) بالاتر از سطح دریا می باشد و بنا به دلایلی، خارج از شهر ساخته شده است.

مرکز پادشاهی عربستان سعودی - پل های آسمانی
مرکز پادشاهی عربستان سعودی – 1

 

مرکز پادشاهی عربستان سعودی - پل های آسمانی
مرکز پادشاهی عربستان سعودی – 2

 

پل عابر پیاده دیوانه در چین

این پل عابر پیاده که در میان هیاهوی شهر شانگهای، بسیار به کمک مردم آمده است، نمونه دیگری از پل های آسمانی می باشد. در حالی که این پل تنها 20 فوت از سطح خیابان بالاتر است، مسیری امن و آرام را برای عموم مردم فراهم می کند و یک نقطه برای لذت بردن از چشم انداز های مختلف محیط اطراف است.

پل عابر پیاده دیوانه در چین - پل های آسمانی
پل عابر پیاده دیوانه در چین

 

پل نور پردازی شده معلق

یک پل مجهز به تجهیزات مدرن مخصوص پیاده روی،دو محدوده مختلف را به یکدیگر متصل می کند. ارتفاع این پل از سطح زمین 50 فوت است و طول آن چیزی بالغ بر 575 فوت می رسد. این پل همچنین چشم اندازی دیدنی از رودخانه می سی سی پی به بازدید کنندگان ارائه می دهد. روی این پل نیز با استفاده از 288 لامپ و 8036 چراغ کوچک تزئین شده که این ترکیب قادر به نمایش الگوهای مختلف است.

پل نور پردازی شده معلق - پل های آسمانی
پل نور پردازی شده معلق – 1

 

پل نور پردازی شده معلق - پل های آسمانی
پل نور پردازی شده معلق – 2

 

 

پل معلق کاربردی در روسیه

این سازه، به عنوان نوعی پل که رابط هیچ ساختمانی نیست، ساختاری جذاب و دیدنی دارد که بالاتر از بلوک های ساختمانی شهری کوتاه در روسیه قرار خواهد گرفت. همچنین روی این سازه، چیز هایی همانند کازخانه بازیافت، پانل های خورشیدی، توربین های بادی و باغ های سرسبز قرار خواهند گرفت و یکی از مزیت هایی که این پل معلق برای ساکنان شهر به ارمغان خواهد آورد، سایه ای است که خیابان های زیر این پل از آن بهره می برند. این پل را می توان در مناطقی قرار داد که دیگر به آن شکل قابل سکونت نیست.

پل معلق کاربردی در روسیه - پل های آسمانی
پل معلق کاربردی در روسیه – 1

 

پل معلق کاربردی در روسیه - پل های آسمانی
پل معلق کاربردی در روسیه – 2

 

پل ارتباطی شبه جزیره کره

آیا یک پل مانند این میتواند دو کره را دوباره به یکدیگر وصل کند؟ این نمونه، پلی آسمان خراشی است که توسط گروهی از معماران کره ای ایده پردازی شده و شبیه جزیره کره شمالی و جنوبی را، به هم متصل می کند. ساخت این سازه معلق و فوق العاده مدرن، طبق برآورد ها حدود 50 سال طول خواهد کشید. این پل آسمانی معلق، تنها نقش ارتباطی نخواهد داشت و در آن آزمایشگاه های تحقیقاتی، سالن های همایش و دفاتر کار مختلف مشغول به فعالیت خواهند شد.

پل ارتباطی شبه جزیره کره - پل های آسمانی
پل ارتباطی شبه جزیره کره

 

چکیده آن چه در این مقاله گفته شد :

پل های آسمانی، موضوع مورد بحث ما در این مقاله بود. پل هایی که معلق می باشند و اغلب دو ساختمان را به یکدیگر وصل می کنند. این سازه ها، بسیار کاربردی می باشند و در ارتفاعات بالا، می توانند برای انتقال افراد از یک ساختمان به ساختمان دیگر به کار آیند.

معماری و ساخت مجتمع ساختمانی توسط شرکت معماریان

شرکت معماری معماریان، یکی از معتبر ترین مراکز معماری و انجام پروژه های ساختمانی در کشور می باشد. این شرکت با ثبت ده ها نمونه کار و ثبت پروژه های مختلف به نام خود، توانسته در طول مدت 10 سال فعالیت خود، رضایت مشتریان خود را جلب کند. طراحی و ساخت مجتمع های ساختمانی، یکی از خدماتی است که توسط گروه معماریان به مشتریان ارائه می شود. این کار به دست مهندسین مجرب و پرنسل کارکشته و با نظارت مستقیم مهندس آریان انجام می شود و به صورت صفر تا صد و اختصاصی صورت می پذیرد.

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماری معماریان همکاری کرده و یا پروژه های خود را به این شرکت واگذار نمایید، یا اگر نظر یا پیشنهادی راجع به بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از راه های ارتباطی زیر برای ارتباط با ما استفاده کنید.

از اینکه تا پایان مقاله امروز همراه ما بودید، متشکریم!

منبع : weburbanist

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر