معماریان مگ

چگونه به سادگی اسکیس بزنیم؟

برای کسانی که دوست دارند مهارت اسکیس زدنشان را بهبود ببخشند یک روش خیلی کاربردی و عالی این است اسکیس منظره‌ای را بزنید که نمی‌توانید ببینید. این مقاله برای آموزش گام‌به‌گام اسکیس مختص افرادی که به اسکیس زدن علاقه دارند، نوشته‌شده است و می‌تواند در هنرها و طراحی‌ها شامل معماری، طراحی داخلی، طراحی صنعتی، هنرهای کاربردی، طراحی گرافیکی و کامپیوتری استفاده شود و برای درک روش‌های ساده اسکیس زدن، مناسب است.

این مقاله‌ی جذابی است که روش‌های آسانی از اسکیس زدن را از طریق یک فرآیند به‌صورت آموزش گام‌به‌گام، به‌سادگی الفبای ABC عنوان می‌کند. مفاهیم بیان‌شده، مدت‌زمان طولانی است که وجود دارند اما هیچ‌گاه تبیین و تشریح نشده‌اند، یک هنرمند یا طراح قادر خواهد بود تصاویر گام‌به‌گام منتصب به توضیحات لازم را ملاحظه و درک کند.

هر وقت شخصی بخواهد شروع به اسکیس زدن کند اولین سؤالی که پیش می‌آید این است که اسکیس چیست؟ یا چگونه اسکیس بزنم؟ غالباً این سؤال برای کسانی پیش می‌آید که راهنما ندارند یا اطلاعات کمی راجع به اسکیس زدن دارند اما علاقه‌مندند آن را امتحان کنند. برای موفقیت کسانیکه نمی‌دانند چطور اسکیس بزنند اما تلاش می‌کنند یک اثر هنری عالی ایجاد کنند این است که دید و شمای صحیحی به آن‌ها ارائه شود.

مطالب این مقاله به‌صورت آموزش گام‌به‌گام اسکیس آمده و مختص کمک به کسانی است که علاقه‌مند به درک و کسب مهارت لازم برای اسکیس زدن می‌باشند. تمرکز این مقاله بر تکنیک‌ها و روش‌های پایه‌ای اسکیس زدن از طریق خودنویس و مداد می‌باشد. آموزش اسکیس از پایه به‌صورت اسکیس ساده تا ترسیمات پرسپکتیو طبق توضیحات و تصاویر بیان می‌شود.

آموزش گام‌به‌گام اسکیس های خودنویس و مداد

آموزش گام‌به‌گام اسکیس های خودنویس و مداد
آموزش گام‌به‌گام اسکیس های خودنویس و مداد

 

هر اسکیسی که به وجود می‌آید، شاخصه‌های مخصوص به خود را دارا است که دربرگیرنده تکنیک‌های ساختمان است و باید خوب درک شود… مهارت در قوی‌تر کردن این تکنیک‌ها باعث ترقی هنرمند می‌شود. در ادامه نمونه‌هایی از اسکیس با خودنویس، مداد و زغال آورده شده است.

 

نکته‌هایی اساسی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

نکته‌هایی اساسی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس
نکته‌هایی اساسی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

 

در این قسمت نکته‌هایی اساسی برای شخصی که بخواهد توانایی اسکیس زدنش را به اوج برساند، وجود دارد. این کار باید با تمرین و تکرار انجام شود به‌طوری‌که مهارت‌هایی که کسب می‌شوند، بسیار مشهودتر شود و ر نتیجه یک محصول دلچسبتر و باکیفیت‌تر بتواند شکل بگیرد. اولین نکته اساسی که جهت آموزش گام‌به‌گام اسکیس باید موردتوجه قرار بگیرد، اعتمادبه‌نفس برای خلق اسکیس هایی باکیفیت است. این وضعیت در صورتی ایجاد می‌گردد که نکات دوم و سوم بعدی، پیرو تمام رهنمون‌های ارائه‌شده در مقاله، به‌صورت جدی انجام شوند.

نکته دوم علاقه‌مند بودن برای امتحان اسکیس است. این‌یک آمادگی ذهنی عالی است و واقعاً برای کسانی که دوست دارند در اسکیس زدن متبحر شوند، لازم است، هرچند که آن‌ها در آغاز چیزی راجع به اسکیس ندانند. یک مثال بسیار خوب توانایی نوشتن است. بدون چنین حس کنجکاوی مطمئناً هیچ‌کس قادر نخواهد بود خوب و زیبا بنویسد. همین فرآیند مشابه می‌تواند در اسکیس زدن بکار برده شود. درصورتی‌که بخواهید یک هنرمند چیره‌دست و یا طراح شوید که بتوانید مهارت‌های اسکیس کشیدن را به حد استادی برسانید.

نکته سوم جهت آموزش گام‌به‌گام اسکیس، اشتیاق برای سعی در کشف چیزهای جدید در اسکیس است. این نکته اهمیت دارد که اطمینان حاصل شود، یک هنرمند یا طراح درک می‌کند و دارای یک سری تجربیاتی است که می‌توانند به او در تصمیم‌گیری برای بهترین روش اسکیس زدن یا به کار بردن مواد و مصالح کمک کنند و نکته چهارم تمرین کردن است. تمرین و تمرین. این مطلب نیاز به جزییات طویل و دراز ندارد. تنها چیزی که باید مورد تأکید واقع شود این است که تمرین باید از طریق رهنمودهای تهیه‌شده در این مقاله انجام شود، با ما همراه باشید در ادامه با مطالب کلیدی خوبی که جهت آموزش گام‌به‌گام اسکیس ارائه می‌شود.

لوازم و ابزار موردنیاز برای آموزش گام‌به‌گام اسکیس

ابزار موردنیاز برای آموزش اسکیس
ابزار موردنیاز برای آموزش اسکیس

 

 به‌منظور داشتن اسکیس هایی باکیفیت خوب، شناخت مقدماتی از متریال و ابزارها و استفاده‌ی آن‌ها در اسکیس، دارای بیشترین اهمیت است. این شناخت می‌تواند از بسیاری منابع در دسترس و آسان، در بازار کسب شود. این مقاله قبل از شروع آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن، در مورد مواد و لوازم مهمی که باید شناخته شوند و نوع استفاده‌شان، به‌طورکلی، توضیحاتی ارائه می‌کند. ابزارهای اصلی اسکیس که موردنیاز هستند یک خودنویس یا مداد و یک ورق کاغذ است. جدا از آن‌ها ابزارهای کمکی که ممکن است لازم باشند، پاک‌کن و یک‌تخته رسم است که به‌عنوان ابزارهای کمکی جانبی برای ورق طراحی است. برای توانایی به دست آوردن یک محصول عالی، لطفاً مطمئن باشید که ابزار و متریال های استفاده‌شده دارای کیفیت بالایی هستند.

مداد

اسکیس زدن با مداد
اسکیس زدن با مداد

 

شناخت ضروری که در مورد مدادها باید حاصل شود: انواع مداد، رده‌بندی و کیفیت آن‌هاست.

انواع مدادها: معمولی، رنگی، محلول در آب و کنته می‌باشد. مدادها بر اساس سیستم H و B درجه‌بندی می‌شوند.H درجه سختی مداد است.9H سخت‌ترین نوع است. از طرف دیگر رده B برمبنای نرمی مداد دسته‌بندی می‌شوند به‌طوری‌که 8B به‌عنوان نرم‌ترین نوع رده‌بندی می‌شود.

خودنویس (قلم)

خودنویس یک انتخاب دیگر برای جایگزینی مداد در اسکیس زدن می‌باشد. در بازار تعدادی انواع خودنویس مانند نوک نمدی، مخزنی، معمولی، فنی و درجه‌دار وجود دارند. این خودنویس‌ها از دو نوع جوهر استفاده می‌کنند: محلول در آب و ضد آب. نوع محلول در آب، آب را جذب می‌کنند، درحالی‌که خودنویس‌های ضدآب، آب جذب نمی‌کنند. هر دو نوع این خودنویس‌ها با توجه به نوع کاربردشان، مزیت‌های خود را دارا هستند. خودنویس‌های نوک نمدی بسته به ضخامت نوک‌هایشان، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. به‌طور مثال.1،2،6 و 1 هر نوع از این خودنویس‌ها یک اثر متفاوت روی اسکیس دارند. یک هنرمند یا طراح باید بداند که چگونه انواع این قلم‌ها را برای اسکیس زدن انتخاب نماید.

زغال

زغال قدیمی‌ترین ابزار طراحی است که تاکنون برای اسکیس مورداستفاده قرارگرفته است. زغال در ضخامت‌های مختلف وجود دارد و در انواع نرم، متوسط و تیره یافت می‌شود. برای اسکیس، یک‌تکه کوچک از زغال مناسب‌ترین نوع برای استفاده است. معمولاً بعد از طراحی با زغال، یک‌لایه با نام تثبیت‌کننده روی سطوح اسکیس اسپری می‌شود.

ورق‌های اسکیس و ابزار کمکی جهت آموزش گام‌به‌گام اسکیس

ورق‌های اسکیس و ابزار کمکی اسکیس
ورق‌های اسکیس و ابزار کمکی اسکیس

 

یک ورق اسکیس باید برای انواع مداد، خودنویس یا زغالی که مورداستفاده قرار می‌گیرد مناسب باشد. این ورق دارای اندازه‌ها، وزن‌ها، بافت‌ها و رنگ‌های گوناگونی می‌باشد. استفاده از نوع صحیح برگه اسکیس می‌تواند در به انجام رساندن یک اسکیس باکیفیت بالا کمک کند. یک ورق اسکیس صاف و هموار برای استفاده مدادها یا خودنویس‌ها بسیار مناسب است. از سوی دیگر یک ورق اسکیس بافت‌دار برای استفاده زغال مناسب است.

لوازم کمکی که برای اسکیس زدن لازم هستند، یک پاک‌کن، یک مدادتراش و یک‌تخته شاسی است. هنرمند یا طراح باید بداند چگونه نوع مناسب پاک‌کن را انتخاب نماید که باعث خرابی اسکیس نشود. از سوی دیگر یک مدادتراش خوب می‌تواند مداد را کاملاً خوب تیز کند بدون اینکه جهت تیزی نوک را خراب کند. همین‌طور در مورد تخته شاسی که باید سطح همواری داشته باشد و برای سایز ورق اسکیس مناسب باشد. تثبیت‌کننده نیز برای حفاظت سطح اسکیس ها بکار برده می‌شود.

مهارت‌های مقدماتی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن

ترسیم کردن، یک مهارت مقدماتی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس هست که اگر جنبه‌های اساسی آن فهمیده و مداوم تمرین شود می‌تواند به حد مطلوب برسد. عناصر ضروری کلیدی و اصلی که باید در تسلط هنرمند یا طراح باشد شامل: خطوط اسکیس، شکل‌ها، فرم‌های ابتدایی، فرم‌های پیچیده و اجسام پایه‌ای هستند.

اهمیت خطوط در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

توانایی کشیدن خطوط باکیفیت یکی از فاکتورهایی است که هنگام آموزش گام‌به‌گام اسکیس به خلق یک اسکیس خوب کمک می‌کند. این ممکن است به نظر ساده آید اما به‌منظور به دست آوردن یک خط خوب، بعضی مهارت‌های خاص موردنیاز است. ازجمله این مهارت‌ها در دست گرفتن صحیح مداد یا خودنویس است.

تکنیک‌های کشیدن یک خط مستقیم برای آموزش گام‌به‌گام اسکیس

بهترین روش برای رسم یک خط مستقیم، روش ترسیم یک خط بین یک نقطه تا نقطه دیگر است. این نقاط برای هنرمند یا طراح به‌عنوان راهنماهایی برای ترسیم یک خط مستقیم خیلی خوب، بکار برده می‌شود.

تمرین ترسیم خطوط جهت آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن

ترسیم خطوط جهت آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن
ترسیم خطوط جهت آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن

 

ترسیم خطوط جهت آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن
ترسیم خطوط جهت آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن -2

 

برای مطمئن شدن اینکه اسکیسی که تولید می‌شود از کیفیت بالایی برخوردار است، تمرین رسم انواع مختلفی از خطوط ضروری است. گرچه این امر ممکن است ساده به نظر بیاید، اما برای داشتن قابلیت خلق خطوط باکیفیت، نیازمند تمرکز و توجه است. اگر هر خطی که کشیده می‌شود به‌دقت مشاهده شود، مشخص می‌شود که تمام آن‌ها خواص ویژه‌ای دارند که باید توسط هنرمند یا طراح درک شود.

ترسیم اشکال مقدماتی (دوبعدی) در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

ترسیم اشکال مقدماتی (دوبعدی)
ترسیم اشکال مقدماتی (دوبعدی)

 

مهارت‌های کشیدن اشکال دوبعدی، دومین مرحله است که باید درک و تمرین شود. این مهارت برای اینکه مرحله بعدی در مدت‌زمان کوتاهی فراگرفته شود، واقعاً ضروری است. برای ترسیم بسیار خوب و کامل اشکال مقدماتی دوبعدی، ترسیم خطوط با اطمینان کامل، لازم است.

ترسیم اشکال دوبعدی پیچیده در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

ترسیم اشکال دوبعدی پیچیده
ترسیم اشکال دوبعدی پیچیده

 

مرحله سوم مهارت کشیدن اشکال دوبعدی پیچیده است. در این مرحله، هردو مهارت‌های مرحله اول و دوم باید کاملاً و به‌خوبی فراگرفته شده باشد. گرچه ممکن است برای ترسیم، این کار ساده و راحت به نظر آید، اما حقیقت واقعی خلق چیزی باکیفیت عالی، نیازمند مهارت‌های مقدماتی صحیح است.

ترسیم اشیاء دوبعدی مقدماتی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

ترسیم اشیاء دوبعدی
ترسیم اشیاء دوبعدی

 

مرحله چهارم جایی است که هنرمند یا طراح باید اشیاء را در دو بعد ترسیم کند. تکنیک ترسیم در دو بعد به هنرمند یا طراح در درک عمیق مفهوم سطح و خطوط برای تولید هر نوع اسکیس کمک می‌کند. این روش ترسیم جسم از اصل ((جعبه خالی)) استفاده می‌کنند. این اصل پایه‌ای، درک و آموختن بهتر مهارت ترسیم اشیا دوبعدی را برای هنرمند یا طراح سهل می‌کند.

ترسیم اشیاء دوبعدی پیچیده در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

ترسیم اشیاء دوبعدی پیچیده
ترسیم اشیاء دوبعدی پیچیده

 

در این مرحله لازم است هنرمند یا طراح اجسام پیچیده را در دو بعد ترسیم کند. این فرآیند مشابه ترسیم اجسام دوبعدی مقدماتی است؛ اما در این مرحله هنرمند یا طراح برای اینکه بتواند ترسیم دوبعدی را عمیقاً درک کند، باید از توانایی و قدرت ذهنش استفاده کند. قدرت ذهن برای تصور کردن وضعیت جسم در دو بعد، لازم است. اگر این تکنیک‌ها به‌دفعات تمرین شوند، این امر جهت اسکیس زدن آسان خواهد شد.

ترسیم اشکال سه‌بعدی مقدماتی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

ترسیم اشکال سه‌بعدی مقدماتی
ترسیم اشکال سه‌بعدی مقدماتی

 

مرحله ششم آموزش گام‌به‌گام اسکیس ترسیم اشکال سه‌بعدی است. در این مرحله یک هنرمند یا طراح باید خلق یک‌شکل را در سه وجه درک کند. جای نگرانی نیست همان‌طوری که یک مثال ارائه می‌شود، راهنمایی‌هایی نیز برای چگونه فرم دادن اشکال سه‌بعدی مقدماتی صحیح بیان می‌کنیم. قبل از شروع این قسمت، لطفاً مطمئن شوید که مهارت‌های قبلی آموخته و تمرین شده‌اند، قبل از اینکه این مرحله کاملاً و به‌درستی آموزش داده شود. این امر بسیار حیاتی است چراکه در درک مهارت‌های این سطح و سطوح بعدی کمک خواهد کرد.

ترسیم اشکال سه‌بعدی پیچیده در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

ترسیم اشکال سه‌بعدی پیچیده
ترسیم اشکال سه‌بعدی پیچیده

 

مهارت ترسیم اشکال پیچیده سه‌بعدی در خلق اسکیس های عالی، نقش محوری دارند. درک و استفاده از تکنیک‌های صحیح، مطمئناً در تولید یک اسکیس باکیفیت بالا کمک می‌کند. در این مرحله یک هنرمند یا طراح باید با استفاده از قدرت ذهنی، هر سطح از شکل سه‌بعدی را به‌طور روشن تصور کند. این مرحله ممکن است دشوار به نظر آید اما برای یک‌بار که این کار با درک خوب و تمرین صحیح، پیرو مفاهیم ارائه‌شده، انجام شود، بدون شک شما موفق خواهید شد.

ترسیم اجسام مقدماتی سه‌بعدی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس

ترسیم اشکال مقدماتی سه‌بعدی، مرحله‌ی بعدی آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن است که باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود، مهارت اسکیس زدن، بدون وقفه تا مراحل بالاتر بعدی پیش می‌رود. برای ترسیم اجسام مقدماتی در سه بعد، لازم است که بدانیم هر جسمی برای ترسیم شدن از یک جعبه خیالی شروع می‌شود. این جعبه، راهنمای هنرمند یا طراح برای تجسم بخشیدن به تصوراتش می‌شود. مفهوم ((جعبه‌ی خیالی)) پایه و محور بسیاری از تکنیک‌های مؤثر اسکیس زدن است و خصوصاً برای ترسیم چیزی بر اساس تصویر ذهنی به‌آسانی قابل‌درک است.

ترسیم اجسام پیچیده سه‌بعدی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن

ترسیم اجسام پیچیده سه‌بعدی
ترسیم اجسام پیچیده سه‌بعدی

 

ترسیم اجسام سه‌بعدی کیفی، هدف هر هنرمند یا طراح است زیرا این لازمه‌ی پیشرفت برای مراحل بعدی است. تکنیک ((جعبه خیالی)) هنوز مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما برای اطمینان از اینکه ترسیمات از کیفیت بالایی برخوردار باشند، نیاز به تمرکز ذهنی بیشتری است. تمرکز ذهن شرط لازم برای تصور کردن حالت جسم و سطوح آن در شکل سه‌بعدی است به این منظور که فرآیند اسکیس زدن روی ورق اسکیس، کاملاً مطلوب صورت گیرد.

ترسیم شمایل (فیگور) دوبعدی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن

ترسیم شمایل (فیگور) دوبعدی
ترسیم شمایل (فیگور) دوبعدی

 

ترسیم شمایل (فیگور) دوبعدی
ترسیم شمایل (فیگور) دوبعدی -2

 

ترسیم شمایل (فیگور) دوبعدی – 3

 

سطح بعدی که نیاز است به آن پرداخته شود، تکنیک ترسیم فیگورهای دوبعدی است. مهارت مقدماتی ترسیم فیگورها، برای یک هنرمند یا طراح جهت اسکیس زدن، مهم است برای اینکه او را در بهتر کردن فضای ترسیم‌شده، یاری می‌کند. در این زمینه یک هنرمند یا طراح یک فیگور را با جزئیات ترسیم می‌کند و شکل را کامل می‌سازد که این کار به‌طورجدی و مکفی او را در ترسیم فیگورها متبحر می‌کند، به‌منظور انتقال یک پیام روی خود ترکیب‌بندی اسکیس.

ترسیم فیگورهای سه‌بعدی در آموزش گام‌به‌گام اسکیس زدن

ترسیم فیگورهای سه‌بعدی
ترسیم فیگورهای سه‌بعدی

 

ترسیم فیگورهای سه‌بعدی
ترسیم فیگورهای سه‌بعدی -2

 

درصورتی‌که اسکیس ها از فیگورها کمک گرفته باشند، مهارت ترسیم فیگورها در اشکال سه‌بعدی قطعاً هنرمند یا طراح را در بیشتر مطمئن بودن از اسکیس های به وجود آمده یاری می‌کند. ترسیم فیگورها در اشکال سه‌بعدی نیازمند یک تمرکز واضح از ذهن است که قادر به درک حرکت و سطح اندام‌هایی که درگیر آن حرکت هستند، باشد. برای اطمینان از اینکه اسکیسی که به وجود می‌آید کامل و باکیفیت بالاست، داشتن تمرکز ضروری است. در تکنیک‌های اسکیس از فیگورهای سه‌بعدی، از جعبه خیالی به‌عنوان راهنمای اصلی در خلق فیگورهای شگفت‌آور استفاده می‌شود.

اینستاگرام معماری آریان

حسام

حسام رمضانی، توسعه دهنده وب هستم. به دنیای برنامه نویسی و تکنولوژی علاقه مندم. هم اکنون مدیر سایت شرکت معماری آریان هستم.

1 نظر

  • تدریس خصوصی اسکیس معماری و طراحی منظر در 8 جلسه 1:15 دقیقه ای + اردوی علمی
    از سطح مقدماتی (سطح صفر) تا سطح قابل قبول
    مدرس: دانش آموخته کارشناسی ارشد طراحی محیط از دانشگاه تهران (رتبه 4 کنکور)
    هزینه کل دوره فعلا فقط و فقط 400 تومان (استثنائی) و کاملا دانشجویی
    جهت پیش ثبت نام در این دوره، نام و رشته ی خود را به شماره تماس 09359657008 ارسال بفرمائید. (مشاوره از طریق پیامک)