معماریان مگ

آشنایی با ویژگی ها و کاربردهای سقف شینگل

سقف شینگل چیست؟
سقف شینگل چیست؟

سقف شینگل چیست؟ | با سقف شینگل و کاربردهای آن در ساختمان سازی آشنا شوید

سقف شینگل یکی از سقف های پرکاربرد در مناطقی می باشد که سقف خانه ها به صورت شیروانی و شیب دار در آن وجود دارد. در این مطلب به معرفی این مورد پرداخته ایم.

 

آشنایی با سقف شینگل

آشنایی با سقف شینگل
آشنایی با سقف شینگل

 

سقـف شینگل، رایج ترین و محبوب ترین پوشش برای سقف های شیب دار است. در ایران، اکثر خانه های شیروانی از سقف شینگل استفاده می کنند و از نظر محبوبیت و کاربرد در رده بالایی قرار دارد. سقـف شینگل همانطور که از اسم آن پیداست، از شینگل تشکیل شده است. شینگل، یک لایه از قیرهای فرآوری شده می باشد که روی سقف قرار گرفته و ویژگی های بسیار خوب آن، باعث می شود یک انتخاب عالی برای معماران و طراحان خانه به شمار رود. علاوه بر کشور ایران، از سقـف شینگل در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آمریکا و کانادا استفاده می شود. بررسی و تحلیل این نوع سقف، موضوعی است که در این مطلب به آن اشاره کرده ایم.

 

کیفیت سقف شینگل

کیفیت سقف شینگل
کیفیت سقف شینگل

 

سقف شینگل نیز همانند بسیاری از مصالح ساختمانی دیگر، کیفیت های مختلفی دارد. در سقف شینگل از مواد مختلفی استفاده شده است که کیفیت آن را تعیین می نماید. همچنین در ایران، این سقف از کشورهای گوناگونی وارد می شود. کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و ترکیه سه کشور صادرکننده این محصول به ایران هستند. سقـف های شینگلی که از هر کدام از این کشورها وارد ایران می شود، دارای کیفیت های مختلفی بوده و می تواند بر اساس این کیفیت ها، قیمت های متنوعی نیز داشته باشد.

برای تشخیص و تعیین کیفیت سقـف های شینگل، روش های مختلفی وجود دارد. یکی از روش های معتبر بررسی شناسنامه محصول می باشد. چون این محصولات معمولا وارداتی هستند، دارای شناسنامه ای می باشند که تمام اطلاعات محصول اعم از تاریخ تولید، درجه کیفی و موارد دیگر در آن ذکر شده است. در میان محصولات نامبرده، سقف شینگل کانادایی کیفیت مرغوب تری نسبت به دو مدل دیگر داشته و طول عمر بالای آن، می تواند دلیلی بر این برتری باشد.

 

سقف های شینگل رولی و کاربرد آن

سقف های شینگل رولی و کاربرد آن
سقف های شینگل رولی و کاربرد آن

 

همانگونه که گفتیم، سقف شینگلی محصولی است که در خانه هایی با سقف شیب دار و به نوعی شیروانی کاربرد دارد. سقـف های شینگل رولی، دسته ای از سقـف شینگل هستند که برای سطوحی با شیب کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. سقـف های صاف سطوح مناسبی برای نصب سقف شینگل نیستند و بهتر است از موارد دیگر در این نوع سقف ها استفاده شود.

 

ویژگی های منحصر به فرد سقف شینگل

ویژگی های منحصر به فرد سقف شینگل
ویژگی های منحصر به فرد سقف شینگل

 

سقف شینگل، دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را از سایر محصولات در این زمینه متمایز می کند. معماران و طراحان ساختمانی، یک محصول را بی دلیل انتخاب نمی کنند. ویژگی های متعددی که این محصول دارد، هر سازنده ای را ترغیب به استفاده و خرید آن می کند. در این قسمت، به معرفی برخی از ویژگی های مثبت سقف شینگل پرداخته ایم.

کیفیت بالا و ماندگاری طولانی

کیفیت بالا، مهم ترین ویژگی ای است که سقف های شینگل دارد. این ویژگی به شما کمک می کند سالیان سال از این محصول با اطمینان خاطر استفاده نموده و نگرانی ای بابت پوسیدگی و یا مشکلات دیگری که با گذر زمان در سقف های معمولی پیش می آید نداشته باشید. اغلب برندهایی که این محصول را تولید می کنند، دارای گارانتی های طولانی مدت می باشند.

نگهداری و مراقبت آسان

نگهداری مصالح ساختمانی به گونه ای که نیاز به مراقبت و توجه زیادی نداشته باشند، دغدغه ای است که معماران ساختمانی با آن روبرو هستند. متریال هایی که در سقف های بسیاری از خانه ها استفاده می شود، نیازمند مراقبت و نگهداری هستند تا بتوانند مثل روز اول زیبایی داشته باشند. اما سقـف های شینگل، نیاز به نگهداری خاصی نداشته و با یک بار نصب آن، می تواند تا مدت ها از آن استفاده نمود. همچنین سقـف های شینگل در صورت بروز مشکل و خرابی به راحتی قابل تعمیر و تعویض خواهند بود.

ایمنی سقف شینگل در برابر زلزله

سقف های شینگل به دلیل وزن کمی که دارند، یک انتخاب عالی برای خانه هایی هستند که در برابر زلزله مقاوم ساخته می شوند. از این جهت، این محصول در مناطق زلزله خیز از محبوبیت بسیاری برخوردار می باشد. موضوع ایمنی سقف، یکی از موضوعات مهمی است که امروز بسیاری از معماران برای افزایش کیفیت پروژه شان، از آن استفاده می کنند.

وزن بسیار کم

یکی دیگر از مزیت های شینگل، وزن کم آن می باشد. فاکتور وزن در سقف خانه یکی از فاکتورهای بسیار مهم و تاثیرگذار می باشد. هرچه وزن یک سقف کمتر باشد، آن سقف از نظر ایمنی و نوع ساخت سطح بالاتری دارد. اگرچه ممکن است سقـف های شینگل سبک ترین سقف های بازار نباشند، اما همین که نسبت به این وزن کم از مقاومت بالایی برخوردارند، می تواند معماران نمای خارجی را متقاعد به خرید آن کند.

قابلیت راه رفتن روی این مدل سقف ها

سقف های با کیفیت مخصوص خانه شیروانی
سقف های با کیفیت مخصوص خانه شیروانی

 

جالب است بدانید شما می توانید روی سقف های شینگل بدون مشکل راه بروید. بسیاری از سقف های شیروانی از متریال هایی ساخته می شوند که امکان راه رفتن روی آن وجود ندارد اما سقـف شینگل از موادی است که به راحتی می توان روی آن قدم برداشت.

مقرون به صرفه بودن

یکی دیگر از مزیت های بسیار خوب سقف های شینگل، قیمت آن است. شینگل ها معمولا در تعداد بسیار بالا تولید و عرضه می شوند و همین مورد می تواند عاملی بر قیمت پایین آن ها باشد. همچنین هزینه نصب این محصولات، پایین تر از مدل های دیگر سقف خانه می باشد. به طور خلاصه، سقف شینگل علاوه بر وزن سبک، بار مالی سبکی نیز برای شما خواهد داشت که این ویژگی برای معماران و صاحب خانه هایی که قصد ندارند هزینه زیادی را صرف ساخت سازه شان کنند بسیار مناسب است.

ظاهری زیبا و جذاب

سقـف شینگل یکی از سقف های بسیار زیبا و جذاب می باشد که در طرح و رنگ های گوناگون وجود دارد. دغدغه ای که بسیاری از معماران خارجی با آن مواجه هستند، ست کردن نمای خارجی ساختمان است. اگر نمای خارجی سازه شما برای شما اهمیت دارد و دوست دارید سقف هایی با رنگ ست در آن استفاده نمایید، ما به شما خرید این محصول را توصیه می کنیم.

نصب آسان و راحت

نصب آسان و راحت
نصب آسان و راحت

 

نصب آسان سقف های شینگل، دیگر مزیتی است که این محصول نسبت به سایر محصولات مشابه دارد. می توان گفت سقـف های شینگل یکی از ساده ترین محصولات در رده سقف است که می توان به راحتی آن را نصب نمود. البته برخی از طرح های سقـف شینگل طرح های خاصی را در خود جای داده اند که برای نصب و اجرای آن ها، نیاز به ابزار آلات مخصوص احساس می شود. اما به طور کلی این نوع سقف های نسبت به سقف های دیگر بسیار راحت تر و سریع تر نصب می شوند.

برای نصب سقف های شینگل به بهترین روش ابتدا باید سطحی بدون برآمدگی و صیغل داده شده آماده کرد. بدین منظور، ابتدا سطح زیرین را صاف، یکپارچه و تمیز نموده و آماده نصب محصول می شویم. حداقل شیبی که می توان روی آن سقف شینگل را نصب و اجرا نمود، شیب 20 الی 30 درجه است.

بنابراین اگر بخواهیم نصب سقف شینگل را در سه مرحله به صورت خلاصه بیان کنیم، خواهیم داشت: آماده سازی زیرسازی – اجرای لایه ایزولاسیون – نصب و اجرای سقف شینگل

 

 

سخن آخر

هدف از تهیه این مقاله
هدف از تهیه این مقاله

 

سقف خانه یکی از مهم ترین قسمت ها در هر سازه ای است. در مناطق بارانی و بخش هایی که شرایط آب و هوایی خاص در آن حاکم است، خانه هایی وجود دارد که سقف آن ها شیب داشته و به خانه هایی با سقف شیروانی معروف هستند. سقـف شیروانی خانه ها، می تواند از متریال های گوناگونی ساخته شود. یکی از این متریال ها، شینگل است. شینگل ماده ای است که از قیر ایزولاسیون شده ساخته شده و طی فرآیندی، در سقف به عنوان پوشش سقف به کار می رود.

سقف هایی که از ماده شینگل برای پوشش استفاده می کنند، سقـف شینگل نام دارد. این نوع سقف ها نقاط مثبت بسیاری دارد. از وزن کم و نصب راحت گرفته تا مقاومت بالا در برابر عوامل طبیعی و غیرطبیعی، همه و همه باعث شده این محصول به یکی از محصولات محبوب در میان سازندگان و معماران سازه ها تبدیل شود. در این مطلب به معرفی این محصول پرداخته و از کاربردهای آن سخن گفتیم. از این که تا پایان همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر