تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
راهکارهای صرفه جویی انرژی در خانه

راهکارهای صرفه جویی انرژی در خانه

صرفه جویی در خانه
صرفه جویی در خانه

صرفه جویی در خانه | خانه اقتصادی | صرفه جویی در انرژی

صرفه جویی در خانه می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد. با صرفه جویی در انرژی به یک خانواده اقتصادی مبدل شده و پول بیشتری را نزد خود نگه دارید.

 

مقدمه مطلب

صرفه جویی در خانه و کاهش هزینه های انرژی
صرفه جویی در خانه و کاهش هزینه های انرژی

 

صرفه جویی، یکی از اعمالی است که بارها و بارها در دین اسلام سفارش شده است و انجام آن، نه تنها فوایدی برای محیط اطراف تان خواهد داشت، بلکه مزایای بسیاری را نیز برای شما به ارمغان خواهد آورد. متاسفانه در جامعه امروزی، مفهوم صرفه جویی به خوبی جا نیوفتاده است و عده زیادی از مردم، صرفه جویی را با کم مصرف کردن اشتباه می گیرند. در حالی که مفهوم صرفه جویی چیز دیگری است و به معنی مصرف کم نمی باشد. اگر بخواهیم صرفه جویی کردن را به طور خلاصه تبیین نماییم، صرفه جویی راه و رسم مصرف درست و کافی است.

 

صرفه جویی = مصرف درست انرژی

مصرف درست و کافی به معنی کم مصرف کردن نیست بلکه به معنی به اندازه موردنیاز مصرف کردن است و نه بیشتر. هزینه های بسیار سنگین زندگی های امروزی باعث شده افراد از هر طریقی به کاهش هزینه های اضافی و ناواجب خود بپردازند. برای اینکه بتوانیم در این جامعه و این وضعیت اقتصادی، به خوبی زندگی کنیم بایستی در هزینه های خود صرفه جویی کنیم. یکی از راه هایی صرفه جویی در هزینه ها که شاید ما حتی فکرش را هم نکنیم، صرفه جویی در خانه و زندگی در یک خانه اقتصادی است. صرفه جویی شکل های مختلف و شیوه های گوناگونی دارد که خیلی ساده و در عین حال بدون دردسر اند.

روش های صرفه جویی در خانه به شما کمک می کند با رعایت چند نکته ساده، کاهش چشمگیری را در هزینه های ماهانه خود شاهده باشید و بتوانید پولی که بابت این مصارف بیجا خرج می کردید را در موضوع دیگری صرف نمایید. اهمیت صرفه جویی و نقش آن در خانواده های امروزی، باعث شده در این مطلب از وبلاگ معماریان به اصول صرفه جویی در انرژی در قسمت های مختلف خانه بپردازیم و شما را با راهکارهای آن آشنا کنیم. پیشنهاد می کنیم تا پایان همراه ما بوده و این مطلب جذاب و خواندنی را از دست ندهید.

 

خانه و خانواده اقتصادی

صرفه جویی در انرژی روشنایی و استفاده از لامپ کم مصرف
صرفه جویی در انرژی روشنایی و استفاده از لامپ کم مصرف

 

برای اینکه بتوانیم بهتر مفهوم خانه اقتصادی و خانواده اقتصادی را درک کنیم، ابتدا لازم است با معنی واژه اقتصاد آشنا شویم. واژه اقتصاد در لغت به معنی ساز و کارهای مالی است. برای مثال وقتی از اقتصاد ملی حرف می زنیم، منظور ما ساز و کارهای مالی و پولی است که توسط دولت طراحی می شود تا جریان های مالی یک کشور ساماندهی پیدا کند. از همین رو، می توان علم اقتصاد را مجموعه ساز و کارهایی دانست که سامان‌ دهی نیازهای مادی و به خصوص مالی را بر عهده دارند.

حال مفهوم خانه اقتصادی و خانواده اقتصادی را بر همین اساس تفسیر می کنیم. اقتصاد در خانواده، مفهومی بسیار خوب و پرسودی است که برنامه‌ ریزی مثمر ثمری را با در نظر گرفتن تمام شرایط خانواده جهت استفاده درست از پول موجود در خانه انجام می دهد. در اکثر خانه های ایرانی، قبض به عنوان یک هزینه‌ ثابت می تواند بخش زیادی از درآمد خانواده را به خود اختصاص دهد. برای کم کردن این هزینه، اصول اقتصاد در خانواده به کمک شما می آید. مهم ترین اصل یک خانواده اقتصادی صرفه جویی است که در این مطلب به آن پرداخته ایم.

 

اهمیت صرفه جویی در خانه

خانه اقتصادی و خانواده اقتصادی
خانه اقتصادی و خانواده اقتصادی

 

صرفه‌ جویی در مصرف انرژی تنها باعث کاهش هزینه‌ های قبض در آخر ماه نمی‌شود. بلکه مهم‌ ترین فایده استفاده صحیح از انرژی در خانه، حفظ و انتقال آن به نسل بعدی است که فرزندان و نوه های خودمان را شامل می شود و ما می توانیم با مصرف صحیح در انرژی به تحقق این امر کمک کنیم. با جلوگیری از مصرف بیهوده‌ انرژی، می توان از بروز آلودگی های ناشی از تولید و مصرف آن نیز جلوگیری کنیم که همین موضوع، زمینه ای برای زندگی در یک فضای پاکیزه را فراهم خواهم آورد.

با آگاهی از تمام این موارد، به این سوال می رسیم که چگونه در مصرف انرژی صرفه‌ جویی کنیم؟ در جواب این سوال، ابتدا باید صرفه جویی را کامل درک کرده باشیم. با توجه به توضیحات بالا، صرفه‌ جویی در انرژی به معنی پیدا کردن بهترین راه مصرف با کمترین تلف شدن انرژی است که هر خانوااری با توجه به محل و شرایط زندگی خود می‌ تواند اشکال مختلفی از آن را اجرایی کند.

 

صرفه جویی به کمک ترفندهای ساده

صرفه جویی در خانه و پس انداز پول بیشتر
صرفه جویی در خانه و پس انداز پول بیشتر

 

برای صرفه جویی در انرژی، حتما نباید کارهای عجیب و غریب و کارهای سختی انجام داد. گاهی اوقات انجام ترفندهای ساده و بسیار آسان، می تواند کمک بسیاری زیادی در انجام حداکثر صرفه جویی توسط شما بکند. دانستن این ترفندها، بسیار جذاب است. شاید برایتان جالب باشد بدانید که بیش از یک سوم گرمای خانه از طریق درب و پنجره‌ ها هدر می‌ شود. اگر درزهای درب و پنجره را به خوبی بپوشانید، می توانید سطح خوبی از انرژی گرمایشی را در خانه تان نگه داشته و از این طریق، صرفه جویی نمایید. پ

همچنین با عایق سازی منافذ موجود در دیوارها، می توانید کاری کنید که گرمای موجود در خانه تان به بیرون انتقال پیدا نکند. فراموش نکنید در منازلی که بیش از یک طبقه دارند، به علت این که هوای گرم موجود در ساختمان به سمت بالا می‌ رود، بستن راه های نفوذ هوای سرد به خانه در طبقات بالاتر بسیار مهم‌ و ویژه است. پنجره های دوجداره نیز راهکار دیگری است که می تواند گرما را داخل خانه حفظ کند. این نوع پنجره ها، علاوه بر حفظ گرمای خانه، باعث می شود صدای بیرون به داخل خانه شما منتقل نشود و در محیطی ساکت و امن به زندگی بپردازید. انواع پنجره های دوجداره در بازار موجود است.

 

استفاده از لامپ های کم مصرف

صرفه جویی در انرژی در یک خانه اقتصادی
صرفه جویی در انرژی در یک خانه اقتصادی

 

طبق تحقیقاتی که به دست محققین انجام شده است، بیش از 10 درصد از هزینه‌ هایی که مربوط به مصرف انرژی در خانه است، به سیستم روشنایی منزل برمی گردد. به همین دلیل، استفاده از ایده هایی که بتواند این هزینه را کاهش دهد، امری مهم و ضروری است. اولین ایده که تقریبا در اغلب خانه های ایرانی دیده می شود، استفاده از لامپ های کم مصرف به جای لامپ های پرمصرف است. لامپ های پرمصرف نه تنها نور کمتری را ارائه می دهند، بلکه باعث گرم شدن محیط نیز خواهند شد.

شما می توانید در طول روز، با کنار زدن پرده‌ های خانه تان از نور خورشید که بهترین نور در خانه است، بیشترین استفاده را ببرید و از آن لذت ببرید. با این کار در طول روز نیازی به روشن کردن لامپ ها نخواهید داشت و علاوه بر صرفه جویی در انرژی و هزینه ها، از فواید نور خورشید نیز بهره مند خواهید شد. به یاد داشته باشید در طول شب، از روشن کردن بیهوده لامپ‌ هایی که در مکان های بلااستفاده خانه است و به نور آن‌ ها احتیاجی ندارید پرهیز کنید. زیرا روشن گذاشتن بیهوده لامپ‌ ها در طولانی مدت، باعث کاهش طول عمر لامپ شما و تولید گرمای اضافی آزار دهنده در خانه تان خواهد شد.

 

توجه به سیستم گرمایشی و سرمایشی منزل

توجه به هدر نرفتن انرژی و صرفه جویی در آن
توجه به هدر نرفتن انرژی و صرفه جویی در آن

 

سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه، بخش زیادی از انرژی و مصرف آن را به خود اختصاص داده و رعایت نکات مربوط به صرفه جویی در آن، باعث می شود هزینه زیادی از هزینه های انرژی خانه شما کاهش پیدا کند. جالب است بدانید بیش از 50 درصد از مصرف انرژی هر خانوار، مربوط به سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه است سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه شامل پکیج، کولر، بخاری و امکانات پیشرفته تر می باشد. شما بایستی در درجه اول محصولاتی را خریداری و استفاده نمایید که درجه کیفی A را دارا می باشند و در قدم بعدی، مطمئن شوید در زمان هایی که نیازی به استفاده از سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه ندارید، آن ها فعال نبوده و انرژی ای را هدر نمی دهند.

 

توجه به صرفه جویی در آب و گاز در آشپزخانه

راهکارهای آسان صرفه جویی در انرژی
راهکارهای آسان صرفه جویی در انرژی

 

آشپزخانه جزو مکان هایی است که انرژی زیادی در آن مصرف می شود. مهم ترین مواردی که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد، آب و گاز است که قبض آن ها پایان ماه برای خانوارها صادر می شود. راهکارهای مختلفی برای کاهش مصرف انرژی به خصوص آب و گاز در آشپزخانه وجود دارد. مثلا سعی کنید از شیرهای آبی استفاده کنید که با فشار بیشتر، آب کمتری را مصرف می کنند. یک کار اشتباه که بسیاری از خانوارهای بی اطلاع آن را انجام می دهند، گرم کردن آشپزخانه با کمک اجاق گازهاست.

با این کار نه تنها فضا گرم نمی شود، بلکه انرژی زیادی هدر رفته و هزینه زیادی از شما تلف خواهد شد. برای گرم کردن آشپزخانه در فصل سرما راه های دیگری وجود دارد که با جستجو در اینترنت، می توانید با آن ها آشنا شوید.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا