معماریان مگ

بررسی کاربردها و ویژگی های روف گاردن

روف گاردن
روف گاردن

روف گاردن | آشنایی با روف گاردن، کاربردها و فواید استفاده از آن | طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن یا بام سبز، نوعی از پوشش پشت بام است که از گذشته های دور وجود داشته و امروزه با پیشرفت علم معماری، ویژگی های منحصر به فردی را با خود حمل می کند. استفاده از روف گاردن در بسیاری از کشورها امری عادی است. در این مطلب به تاریخچه روف گاردن اشاره کرده و برخی از کاربردها و ویژگی های آن را ذکر کرده ایم. از شما بازدیدکننده محترم وبلاگ معماریان دعوت می کنیم تا پایان مقاله “روف گاردن” همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و یا نقدی راجع به این مطلب، از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

 

روف گاردن یا بام سبز چیست؟

روف گاردن (Roof Garden یا Green roof) فضاهای سرسبزی می باشند که در طبقات بالا و پشت بام سازه های مسکونی، اداری، صنعتی و تجاری ساخته می شوند. بام های سبز فضایی فوق العاده را برای تفریح و سرگرمی کودکان، محل استراحت و دورهمی، صرف غذا و غیره ایجاد می کنند. با استفاده از روف گاردن، می توان دما را کنترل کرد و همچنین محیطی مناسب جهت زندگی پرندگان ایجاد کرد. این باغ های سبز در مقیاس گسترده، باعث تغییرات آب و هوایی مثبت در مناطقی که مورد استفاده قرار می گیرند می شود. استفاده از روف گاردن ها به صدها سال پیش باز می گردد و پدیده ای جدید نیست.

اما در طول سالیان گذشته پیشرفت های بسیار خوبی در ابعاد مختلف داشته و همین امر باعث شده در کشورهای زیادی از روف گاردن استفاده شود. در این مطلب، به بررسی تاریخچه روف گاردن، ویژگی ها و کاربردهای آن در سازه پرداخته ایم. تا پایان این مطلب همراه معماریان مگ باشید.

 

آشنایی با تاریخچه روف گاردن و کاربردهای آن

روف گاردن یا همان بام های سبز، یکی از شیوه های مدرن و جدید طراحی پشت بام و تراس های بزرگ است که طرفداران بسیار زیادی در سرتاسر دنیا دارد.خانه هایی که از روف گاردن بهره می برند، معمولا خانه های سوپر لوکس و لاکچری هستند که صاحبان آن ها بابت هزینه ساخت و نگهدری این بام های سبز نگرانی خاصی ندارند. شیوه ساخت و ایده روف گاردن، در کشورهای مختلفی سال هاست شیوه مرسوم و رایجی است و از صدها سال پیش وجود داشته است.

استفاده از بام سبز در کشورهای گرمسیر و سردسیر

در کشورهای سردسیر از این شیوه برای گرم تر شدن فضای داخلی خانه استفاده می شد. منطقه ایسلند و اسکاندیناوی از جمله مناطق سردسیری هستند که از روف گاردن ها در خانه هایی که در آن ها ساخته می شود استفاده می کنند. اما در کشورهای گرمسیر و مناطقی که از آب و هوای گرم تری برخوردارند، از بام های سبز جهت خنک کردن ساختمان استفاده می شود. کشورهای نظیر مکزیک، کشورهای اطراف خلیج فارس، منطقه تانزانیا و غیره از جمله این مناطق می باشند.

نخستین استفاده کنندگان روف گاردن

به طور کلی، استفاده از روف گاردن در بخش های گرم و سرد دنیا، امروزه در حال گسترش است و این گسترش از محبوبیت این سبک پشت بام در میان مردمان با سبک های گوناگون نشات می گیرد. طبق تحقیقاتی که محققان انجام داده اند، اولین کسانی که از روف گاردن ها در سازه های خود استفاده کردند وایکینگ هایی بودند که در کانادا زندگی می کردند. پس از این افراد، فرانسوی ها از ایده روف گاردن برای خانه های خود استفاده و پس از آن کشورهای غربی وارد این عرصه شدند. در طول ۱۵۰ سال گذشته، استفاده از روف گاردن بسیار پیشرفت کرده و ایده های جدید و خلاقانه ای برای چیدمان ملزومات آن ارائه شده است. به طور کلی بام های سبز از گیاهان (به خصوص‌ چمن) و اقلامی مثل میز و صندلی و وسایل تفریحی تشکیل شده است.

آشنایی با تاریخچه روف گاردن و کاربردهای آن
آشنایی با تاریخچه روف گاردن و کاربردهای آن

 

 

توسعه و پیشرفت روف گاردن

در حال حاضر، استفاده از روف گاردن در بسیاری از کشورهای اروپایی به امری عادی تبدیل شده است و با رشد و پیشرفتی که داشته، باعث تبدیل بام های سبز به عضوی بی بدیل در خانه ها شده است. بسیاری کشورهای آسیایی به خصوص آسیای شرقی، از روف گاردن ها در خانه های خود به وفور استفاده می نمایند. خانه های آمریکای شمالی هم این عنصر را بسیار زیاد بکار می برند. کشور آلمان، از جمله کشورهایی است که در بسیاری از خانه های آن، استفاده از روف گاردن مشاهده می شود.

آلمانی ها همیشه جزو مردمان مدرن و پیشرو بودند و بر همین مبنا، از روف گاردن هایی استفاده می کنند که از مواد بازیافتی تشکیل شده است. یکی از روش های رایج در استفاده روف گاردن، بکارگیری منابع ذخیره آب باران و پنل های خورشیدی است. این اقلام باعث تولید انرژی موردنیاز بام های سبز شده و آن را از خانه مستقل می کند. از نور خورشید برای انرژی برق و از آب باران برای آبیاری گیاهان روف گاردن استفاده می شود.

توسعه و پیشرفت روف گاردن - روف گاردن
توسعه و پیشرفت روف گاردن

 

 

هدف از ساخت و توسعه روف گاردن ها چیست؟

نمونه ها زیادی از وف گاردن در سازه های مشهور سراسر تنیا محود دارد. بسازی اژ افرادی که از روف گارن اسفاده می کنند، جنبه زیبایی آن را در نظر گرفته و سعی در بکارگیری ایده هایی الرند که زیبایی این فضا را به بالاترین حت خود برساند. اما شاید بتوان گفت مهم ارین دلیل استفاده از روف گاردن ها دل زمان گذشته حفظ دمای خانه و ار زملن حال، ارتقا و پیشرفت منابع تولید انرژی و کمک به دفع مواد مضر هوا است. افرادی که به گل و گیاهان و پرورش آن ها علاقه زیادی دارند اما امکانات خوبی را جهت انجام این کار در خانه خود در اختیار ندارند، می توانند از بام های سبز به عنوان فضایی بی نظیر جهت باغبانی استفاده نمایند.

هدف از ساخت و توسعه روف گاردن ها چیست؟ - روف گاردن
هدف از ساخت و توسعه روف گاردن ها چیست؟

 

 

به دنبال یک مرکز مطمئن جهت طراحی محیط روف گاردنی مدرن هستید؟

مهندسین شرکت معماریان در خدمت شما هستند

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن تماس حاصل نمایید

044-33472342

 

استفاده از روف گاردن ها برای ما چه فایده ای دارد؟

بام های سبز مزایا و فایده های بسیاری دارند؛ این فایده ها به سه گروه فایده های زیبایی شناختی، محیطی و اقتصادی تقسیم می شوند. فواید زیبایی شناختی بر همگان مشخص است. فواید محیطی آن شامل پاکیزه شدن هوا و ایجاد آرامش است و از فواید اقتصادی آن می توان به پنل های خورشیدی اشاره کرد که در روف گاردن ها قرار می گیرند.

استفاده از روف گاردن ها برای ما چه فایده ای دارد؟ - روف گاردن
استفاده از روف گاردن ها برای ما چه فایده ای دارد؟

 

انسان ها عاشق طبیعت هستند و ارتباط نزدیک با گل و گیاهان طبیعی، چیزی است که نمی نوانند از آن فرار کنند. هر شخصی با بودن در محیطی طبیعی که گل و گیاهان فضای آن را پوشانده اند، احساس آرامش خاصی می کند. شاید بتوان مهم ترین فایده ای که روف گاردن ها برای افراد به ارمغان می آورند را همین آرامش منحصر‌ به فردی دانست که با بودن در آن به دست می آید. همچنین با کاشت گیاهان و درختان مختلف، نقش کوچکی را در پاکیزه شدن فضا ایفا کنید.

این ویژگی، دومین فایده بام های سبز است. پیشنهادی که معماریان مگ به شما می دهد، قرار دادن تعدادی میز و صندلی جمع و جور در روف گاردن و تعبیه گیاهان مختلف در اطراف آن است. بدین ترتیب شما صاحب یک فضای بی نظیر جهت گردهمایی شده و می توانید تجربه های جدیدی را با بودن در آن کسب کنید.

استفاده از روف گاردن ها برای ما چه فایده ای دارد؟ - روف گاردن
استفاده از روف گاردن ها برای ما چه فایده ای دارد؟

 

 

طراحی و اجرای روف گاردن و دکوراسیون داخلی توسط شرکت معماریان

میل به ایجاد سازه هایی که در آن از عناصر طبیعی استفاده شده است، در سال های گذشته در میان سازندگان بسیار زیاد شده است. دلیل این افزایش تمایل این است که صاحبان ساختمان ها به دنبال افزایش کارایی و کاهش هزینه ها می باشند و عناصر طبیعی این هدف را برای آن ها به ارمغان می آورد. روف گاردن یکی از ایده های طبیعی است که در ساختمان از آن استفاده می شود. بام های سبز با کمک ملزوماتی که در خود دارند، مصرف انرژی را کاهش داده، آب و هوا را بهبود می بخشند و باعث زیبایی و دل نشینی بیشتر سازه شما می شوند. از این رو علاقه مندان زیادی را به سوی خود جذب کرده است. شرکت معماریان یکی از مراکز معتبر در کشور عزیزمان می باشد که ساخت و طراحی روف گاردن های مدرن به صورت پیشرفته را انجام می دهد.

همچنین طراحی دکوراسیون از دیگر خدمات شرکت معماریان است. نکات مهمی در زمینه طراحی دکوراسیون خانه های ایرانی وجود دارد که بسیاری از افراد عادی از آن بی خبرند. از این رو همکاری با افرادی که علم دکوراسیون داشته و با تمام این موارد آشنایی دارند، یکی از موارد ضروری هر خانه است. شرکت معماریان، با بیش از یک دهه سابقه موفق در امر طراحی و معماری پروژه های گوناگون، توانسته است در طول این مدت ده ها نمونه کار مختلف را به نام خود ثبت کند. این شرکت با شعار کسب رضایت حداکثری مشتریان و با هدف ایجاد بهترین عملکرد در پروژه ها، خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه کند؛ مهم ترینِ این خدمات معماری، ساخت و طراحی فضاهای گوناگون است. این خدمات به صورت کاملا اختصاصی است که توسط متخصصین مجرب که در راس آن ها مهندس آریان قرار دارد انجام می شود.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

1 نظر