معماریان مگ

بررسی طراحی داخلی ۶ رستوران معروف در دنیا

طراحی داخلی رستوران | نمای داخلی رستوران | طراحی رستوران مدرن

طراحی داخلی رستوران های معروف دنیا برای بسیاری از افراد جالب است. در کشورهای گوناگون در قاره های مختلف، سالانه میلیون ها گردشگر به بازدید از شهرها می پردازند. یکی از زیرساخت های اساسی که می تواند گردشگران را در یک کشور افزایش دهد، رستوران ها آن کشور است. کشورهای توریستی مثل اسپانیا، ترکیه، استرالیا و … دارای ده ها رستوران مدرن می باشند که در هر کدام از این رستوران ها، فرهنگ و سنت های یک کشور به معرض نمایش قرار داده می شود.  در این مطلب نمای داخلی رستوران هایی از کشورها و فرهنگ های مختلف را در کنار تصاویری از طراحی رستوران مدرن در این کشورها بررسی کرده ایم.

 

نمای داخلی رستوران هندی در کشور کانادا

نمای داخلی رستوران هندی در کشور کانادا
نمای داخلی رستوران هندی در کشور کانادا

 

شهرهای توریستی، در سرتاسر دنیا میزبان گردشگرانی از فرهنگ های مختلف می باشند. کشورهای آمریکای شمالی، سالانه صدها هزار توریست را در خود جای می دهند. ایجاد بستری مناسب برای این گردشگران مهم ترین عملی است که مسئولان کشور مربوطه می بایست انجام دهند. کشور کانادا، یکی از کشورهای آمریکای شمالی می باشد که در آن رستوران های بسیار زیادی وجود دارد. هر کدام از این رستوران ها، با فرهنگ و رسوم کشور خاصی متناسب می باشد. در این قسمت، ما به بررسی یک رستوران هندی در شهر مونترال کانادا پرداخته ایم.

نمای داخلی رستوران یاد شده، از رنگ آبی به عنوان رنگ پایه بهره می برد و در آن میز و صندلی هایی به شکل قطاری و ساده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. نوشیدنی و ادویه های مختلفی نیز روی قفسه های دیواری به عنوان عنصر تزئینی که کاربرد هم دارد، استفاده شده است. در این رستوران، دو نوع میز و صندلی وجود دارد. مدل اول میز و صندلی های قطاری است که به شکلی ساده در کنار میز بار ردیف شده اند و برای افرادی که به تنهایی به خوردن غذا مشغول می شوند مناسب است؛ شکل دوم میز و صندلی ها، میز و صندلی های تکی هستند که در بخش دیگر رستوران برای زوج ها و خانواده هایی که به این رستوران مراجعه می کنند تعبیه شده است.

 

 

طراحی رستوران مدرن اسپانیایی در سبکی جدید

طراحی رستوران مدرن اسپانیایی در سبکی جدید
طراحی رستوران مدرن اسپانیایی در سبکی جدید

 

رستوران ها، مکان هایی هستند که می توانند برای تاریخ و فرهنگ یک قوم و سرزمین نمادی باشند که مردم سایر ملل آن را دیده و با آن آشنا شوند. شاید شما هم به خارج از کشور سفر کرده باشید و در کشورهای دیگر رستوران های ایرانی را دیده باشید که نظرتان را جلب کرده باشند. اینگونه رستوران ها جدای از غذا و نوشیدنی های خوب و جذابی که برای توریست ها دارند، یک فضای فوق العاده را جهت معاشرت و گذران وقت بین افرادی که از کشور مبدا به این کشور سفر کرده اند فراهم می سازد.

از این جهت، طراحی داخلی رستوران اهمیت بالایی پیدا می کند چرا که نمای داخلی رستوران های این چنین بایستی به شکلی باشد که علاوه بر زیبایی، بتواند فرهنگ و رسوم یک کشور را نیز با استفاده از نمادها و سمبل های گوناگون نشان دهد. این ویژگی برای تمام رستوران ها از رستوران های سنتی گرفته تا سالن های غذاخوری مدرن امروزی صدق می کند.

رستورانی که در تصویر بالا مشاهده می کنید، رستوران پارال نام دارد که در کشور اسپانیا ساخته شده است. این رستوران، ترکیبی از دو جنبه زندگی را نشان می دهد؛ چراکه یک رستوران ژاپنی-برزیلی است. ژاپنی ها به افرادی مرتبط، منظم و بسیار آرام معروف بوده و در مقابل مردمان برزیل، مردمانی پرانرژی و شلوغ هستند. ترکیب و تلفیق این دو سبک در طراحی رستوران مدرن پارال به چشم می خورد که در نوع خود بی نظیر است.

 

طراحی داخلی رستوران ژاپنی در کشور انگلستان

طراحی داخلی رستوران ژاپنی در کشور انگلستان
طراحی داخلی رستوران ژاپنی در کشور انگلستان

 

همانطور که در بند بالا نیز به آن اشاره کردیم، مردمان ژاپن مردمانی آرام هستند و از این رو نمای داخلی رستوران های ژاپنی معمولا نمایی ساده است که طرح های مدرنی را به نمایش می گذارد. رستورانی که در تصویر بالا مشاهده می کنید، رستوران ایزو نام دارد که در مرکز خرید ویکتوریا گیت، یکی از جذاب ترین مراکز خرید اروپا واقع شده و توسط شرکت طراحی داخلی ال اس ام ساخته شده است. این مرکز خرید در کشور انگلستان بوده و می توان گفت رستوران ایسو، یک مکان عالی جهت صرف غذا و دورهمی برای ژاپنی های ساکن انگلستان است. طراحی داخلی رستوران ژاپنی ایسو ترکیبی از سبک معماری ژاپنی و سبک طراحی داخلی ویکتوریایی است.

قسمت عمده نمای داخلی رستوران ایسو را چوب تشکیل می دهد. این متریال را می توان روی دیوارها، کف رستوران و قفسه و میز مشاهده نمود. یکی از ویژگی های بارز معماری سبک آسیای شرقی، استفاده از چوب در فضای داخلی است. چوب عنصری می باشد که به افراد آرامش داده و در کنار زیبایی، روی ذهن و روان افراد نیز تاثیرات مثبتی می گذارد.

 

 

نمای داخلی رستوران اسلامی مدرن

نمای داخلی رستوران اسلامی مدرن
نمای داخلی رستوران اسلامی مدرن

 

در بسیاری از کشورهای دنیا، رستوران ها هستند که فرهنگ یک ملت دیگر را به تصویر می کشند. نمای داخلی رستوران می تواند خیلی نکته های فرهنگی و ارزشی را به کسانی که به آن مراجعه می کنند نشان دهد. رستوران نور، یکی از رستوران های مدرن و جذاب در کشور اسپانیا است که نمای داخلی آن نکات زیادی را در بر دارد. طراحی داخلی رستوران نور کاملا به سبک اسلامی بوده و این موضوع در نمای داخلی رستوران یاد شده به طور کامل به چشم می خورد. الگوهای اسلیمی که سطح کف، دیوارها و سقف رستوران نور را پوشش داده است، به خوبی نمایانگر فضای اسلامی این رستوران است.

نکته جالب تری که در نمای داخلی رستوران نور دیده می شود، تلفیق سبک مدرن و اسلامی با یکدیگر است. این پروژه، در کنار اینکه یک پروژه طراحی داخلی می باشد دارای ابعاد فرهنگی نیز می باشد. با ورود به این رستوران و صرف غذا، تجربه بودن در محیطی متفاوت و خاص را خواهید داشت.

 

ترکیب سبک سنتی و مدرن در طراحی داخلی رستوران مکزیکی

ترکیب سبک سنتی و مدرن در طراحی داخلی رستوران مکزیکی
ترکیب سبک سنتی و مدرن در طراحی داخلی رستوران مکزیکی

 

راحتی افراد داخل رستوران و انتقال احساس دلنشینی و آرامش به آن ها، یکی از مهم ترین اصول در طراحی داخلی رستوران به شمار می رود. در بسیاری از رستوران ها، ممکن است ملزومات گران قیمت زیادی قرار داده شود و هزینه زیادی صرف طراحی داخلی آن شود، اما نتیجه مطلوب بدست نیاید. از این رو، فضای داخلی یک رستوران بایستی به گونه ای صورت پذیرد که تمام فاکتورهای لازم را دارا باشد. رستورانی که در تصویر بالا مشاهده می کنید یک رستوران مکزیکی می باشد که به دست معماران آرتور ساخته شده است.

نمای داخلی رستوران یاد شده، محیطی فوق العاده زیبا و آرامش بخش دارد. در این رستوران نیز عنصر چوب اصلی ترین متریال سازنده است و در کنار این متریال، از گیاهان مخصوصی که در اطراف محدوده رستوران یافت می شود نیز استفاده شده است. با نگاهی اجمالی که به نمای داخلی رستوران مکزیکی می اندازیم، ترکیب دو سبک سنتی و مدرن را خواهیم دید. حاصل این ترکیب ایجاد فضایی است که در محیط سنتی مکزیکی، تمام فاکتورهای لازم برای طراحی رستوران مدرن را رعایت نموده است.

 

 

طراحی رستوران مدرن در شهر سیدنی استرالیا

طراحی رستوران مدرن در شهر سیدنی استرالیا
طراحی رستوران مدرن در شهر سیدنی استرالیا

 

رستوران Bare Witness یکی از رستوران های معروف در شهر سیدنی استرالیا است که طراحی داخلی جالبی دارد. این رستوران به دست تیم معماری Moma ساخته شده است و در آن نکات جالبی به چشم می خورد. یکی از این نکات، تزئینات سقف این پروژه است. گیاهان قرار گرفته در کنار لامپ های تزئینی جلوه ای بی نظیر به فضای سقف این رستوران داده است. همچنین وجود حداکثر میز و صندلی ها در حداقل مکان به نحوی که آرامش و راحتی مشتریان حفظ شده و مشکلی برای آن ها در حین غذاخوردن پیش نیاید، از دیگر نکات قابل توجه طراحی داخلی این رستوران است.

 

به دنبال گروهی حرفه ای جهت طراحی دکوراسیون رستوران هستید؟

شرکت معماریان، یکی از مراکز معتبر و با سابقه در زمینه طراحی دکوراسیون فضاهای مختلف است. این شرکت کار خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز نموده و در طول یک دهه فعالیت خود، موفق به انجام پروژه های زیادی در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی، معماری خارجی و مواردی از این دست شده است. طراحی داخلی رستوران یکی از خدماتی است که در شرکت معماریان به مشتریان ارائه می شود. طراحی محیط غذاخوری، آشپزخانه، صندوق، سرویس های بهداشتی و تمام بخش های موردنیاز دیگر که وجود آن ها در هر رستورانی واجب است، توسط متخصصین شرکت معماریان انجام خواهد شد. برای دیدن نمونه کارهای این شرکت، از طریق لینک نمونه کارهای طراحی داخلی اقدام نمایید. همچنین اگر مایل به همکاری و ارسال پروژه هستید، با شماره تلفن های مندرج در سایت با ما در تماس باشید.

از این که تا پایان این مطلب همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم؛ در صورت تمایل از سایر مقالات وبسایت نیز دیدن بفرمایید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر