معماریان مگ

نگاهی به روانشناسی در معماری

رواشناسی معماری
رواشناسی معماری

رواشناسی معماری | با اصول اولیه روانشناسی در معماری و دکوراسیون آشنا شوید

روانشناسی در معماری حوزه ای است که اصول و استانداردهای روانشناسی را با فن معماری و دکوراسیون ترکیب می کند. هدف استفاده از روانشناسی در معماری رسیدن به مطلوب ترین حالت سازه از نظر روانشناسی انسان ها است. در این مطلب به خوبی به توضیح روانشناسی در معماری پرداخته ایم.‌‌از شما بازدیدکننده محترم سایت معماریان دعوت می کنیم تا پایان مقاله “روانشناسی در معماری” همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و یا نقدی راجع به این مطلب، از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید

 

مقدمه ای بر روانشناسی در معماری

دکوراسیون، طراحی داخلی، معماری، ملزومات و اصطلاحاتی از این قبیل، همگی از جمله کلماتی هستند که با فضای زندگی افراد در ارتباط اند. علم دکوراسیون و معماری، دو حوزه است که ترکیب آن ها با یکدیگر به ایجاد یک سازه و فضای فعالیت منجر می شود. در‌ این فضاها، انسان بیشترین فعالیت را داشته و از این رو لازم است تا موارد مرتباط با روحیات و علایق انسانی در این فضاها به کار برده شود. از این رو علم روانشناسی وارد ماجرا شده و اثراتی روی فن معماری و طراحی دکوراسیون می گذارد. در این مقاله از وبلاگ شرکت معماریان، به بررسی علم معماری و پیش فرض های مرتبط با انسان آن در معماری و دکوراسیون پرداخته ایم. شما با مطالعه کامل این مطلب، متوجه خواهید شد بسیاری از اصول و استانداردهای روانشناسی در معماری مورد استفاده قرار می گیرد و اینطور نباشد مشکلاتی از قبیل زیبایی شناسی ساختمان های شهری و غیره پیش خواهید آمد. به طور خلاصه، می توان گفت معماری در روانشناسی نیازهای روان‌ شناختی مردم و علایق و سلایق این افراد را بررسی می کند و نتیجه آن در معماری سازه ها مشاهده می شود. با ما در ادامه همراه باشید.

 

 

روانشناسی رنگ ها در معماری

رنگ، یکی از اساسی ترین اصول در معماری و علم دکوراسیون است. انسان از گذشته های دور به استفاده از رنگ ها علاقه مند بوده و سعی در انتخاب بهترین رنگ بندی داشته است. مردمان اولیه، با نگاه کردن به طبیعت و پدیده های طبیعی با رنگ آشنا شده و به مرور زمان، رنگ در زندگی آن ها جا افتاده و تبدیل به یک عنصر بسیار مهم شد. رنگ ها در شکل گیری فضای داخلی یک محیط نقشی موثر و بسیار تاثیر گذار دارند. به شکلی که در سالیان دورتر، رنگ بندی نسبت به شرایط مختلفی تعیین می شد. مثلا در مناطقی که آدم و هوای آن سرد بود رنگ های گرم کاربرد و طرفداران بیشتری دارند. در مناطق گرمسیری نیز رنگ های سرد مثل آبی از محبوبیت بیشتری برخوردارند. شاید عجیب باشد که چگونه ذهن انسان گرمی یا سردی یک رنگ را تشخیص می دهد؟ گفتنی است به این مورد توسط دانشمندان و روانشناسان زیادی در قالب تحقیقات مختلف پرداخته شده است. ذهن هر انسان، یک رنگ مجزا را بیشتر از سایر رنگ ها دوست دارد. این به ویژگی های ذاتی و سلایق افراد برمی گردد. در روانشناسی رنگ در معماری، چگونگی به کار بردن بهترین ترکیب رنگ ها برای بخش های گوناگون یک سازه پرداخته می شود. با تحقیق بیشتر و تبحر در روانشناسی رنگ ها، می توانید بهترین رنگ بندی را برای خانه و سازه های دیگر انتخاب نمایید. اینکه چه وسیله ای در چه قسمتی از خانه با توجه به شرایط روان شناختی افراد خانواده قرار بگیرد موضوعی است که در روانشاسی ملزومات در معماری و دکوراسیون به آن پرداخته می شود.

روانشناسی رنگ ها در معماری - روانشناسی در معماری
روانشناسی رنگ ها در معماری

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر در زمینه طراحی دکوراسیون هستید؟

طراحان دکوراسیون ما در خدمت شما هستند

برای مشاوره با شماره زیر در تماس باشید

044-33472342

 

روانشناسی نور و سایه ها در معماری

منظور از روانشناسی نور و سایه ها، به کارگیری بهترین نورپردازی و بازی با سایه ها در سازه یا محیط داخلی است. نورپردازی و بازی با سایه ها، ابزار مهم، قدرتمند و موثری برای تغییر کیفیت رنگ ها و فضای خاص در طراحی معماری می باشد. معمولا تاثیری که نور در فضای داخلی و معماری یک فضا دارد، کمترین مورد توجه قرار می گیرد. اما چیزی که مهم است، این است که نور این قدرت را دارد و به همین دلیل هنگام انتخاب رنگ یک قسمت، آن ها در نورهای مختلف طبیعی و مصنوعی امتحان کنید. این نکته را در نظر داشته باشید برخی رنگ ها وجود دارد که تاثیر کمی از نور می گیرد و با تابش نور به آن، تغییر چندانی نمی کند. تاثیر در روانشناسی، به بحث نور به طور ویژه پرداخته شده است. چرا که این محرک می تواند توجه ها را به سمت خود جلب کرده و بر همین اساس، نیاز است اطلاعات کافی و جامد را در آن بدانیم. مثلا با نورپردازی صحیح در یک خانه کوچک، محیط داخلی خانه توسط ذهن انسان بزرگ تر شناسایی می شود.

روانشناسی نور و سایه ها در معماری - روانشناسی در معماری
روانشناسی نور و سایه ها در معماری

 

 

روانشناسی ملزومات و اشکال هندسی در معماری

ملزومات و اشکال هندسی، دو موردی هستند که نمای کلی خانه را تشکیل داده و تاثیر زیادی روی جذابیت دکوراسیون دارند. استفاده صحیح و درست اشکال هندسی در خانه بر پایه شناخت روانی از افراد، یکی از کارهایی است کن در روانشناسی ملزومات و اشکال هندسی در معماری انجام شده و تاثیر گذار است. مورد دیگری تاثیری است که علم روانشناسی روی ملزومات هر خانه یا محل دیگری دارد. این ملزومات معمولا شخصی افراد بوده و با سلیقه آن ها انتخاب می شود. از این رو موظفید با در نظر گرفتن شرایط مختلف از جمله سلیقه، بهترین انتخاب ها را به کمک روانشناسی در ایده مبلمان و به طور کلی دکوراسیون اعمال نمایید.

روانشناسی ملزومات و اشکال هندسی در معماری - روانشناسی در معماری
روانشناسی ملزومات و اشکال هندسی در معماری

 

اهمیت روانشناسی در معماری

به طور کلی، علم روانشناسی علمی است که به تبیین رفتارها و ویژگی های روان شناختی افراد می پردازد. در این علم، هر شخص با شخص دیگر از نظر سلایق، علاقه مندی ها، سبک زندگی و غیره متفاوت است. یک روانشناس‌ با بررسی عوامل مختلفی از زندگی افراد، شرایط روحی و روانی و همینطور وضعیت زندگی آن ها را به صورت کاربردی به افراد مختلف که می توانند از این اطلاعات استفاده کنند ارائه می کند. یکی از این افراد، طراح دکوراسیون یا معمار داخلی خانه می باشد. یک طراح دکوراسیون، با دانستن ویژگی های شخصیتی افراد از رنگ های مورد علاقه، ملزومات و شکل های مورد پسند و غیره در دکوراسیون و سازه استفاده می کند. این کار به طراحان این اجازه را می دهد پروژه های خود را بهتر و دقیق تر به پایان برسانند. همچنین استفاده از علم روانشناسی در معماری برای افراد یک زندگی راحت تر در یک فضای بهتر و شناخته شده تر را به ارمغان می آورد.

اهمیت روانشناسی در معماری - روانشناسی در معماری
اهمیت روانشناسی در معماری

 

 

طراحی دکوراسیون داخلی بار رعایت روانشناسی رنگ ها

شرکت معماریان، با بیش از یک دهه سابقه موفق در امر طراحی و معماری پروژه های گوناگون، توانسته است در طول این مدت ده ها نمونه کار مختلف را به نام خود ثبت کند. این شرکت با شعار کسب رضایت حداکثری مشتریان و با هدف ایجاد بهترین عملکرد در پروژه ها، خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه کند؛ مهم ترینِ این خدمات معماری، ساخت و طراحی فضاهای گوناگون است. این خدمات به صورت کاملا اختصاصی است که توسط متخصصین مجرب که در راس آن ها مهندس آریان قرار دارد انجام می شود.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر