معماریان مگ

چگونه تزئین خانه شما بر روی ناخودآگاهتان تأثیر می‌گذارد؟

معمولاً هنگامی‌که ما در مورد طراحی داخلی  و دکوراسیون صحبت می‌کنیم، بیشتر جنبه‌های زیبایی‌شناسی موردتوجه ما قرار می‌گیرد ولی این تنها یک قطعه از پازل است. روانشناسی دکوراسیون، نکته ای است که همیشه مورد غفلت قرارگرفته است. روانشناسی دکوراسیون اثری روان‌شناختی بر ناخودآگاه شما ایجاد می‌کند. چه اعتقاد داشته باشید یا نه، انتخاب‌هایی که در مورد طراحی و تزئین داخلی خانه‌هایمان می‌کنیم، اثری مستند بر احساسات و ادراکات ما دارند.

طراحی که بدن و ذهن را ارام کند - روانشناسی دکوراسیون
طراحی که بدن و ذهن را ارام کند

 

رنگ دیوارها در آشپزخانه شما ممکن است به اضطراب شما کمک کنند و نام تجاری که روی نیمکت شما نقش بسته می‌تواند دیگران را به این فکر وادارد که شما آدم گوشه‌گیری هستید.بنابراین اگر می‌خواهید با روانشناسی دکوراسیون و اثرات روان‌شناختی آن آشنا شوید و کسب اطلاعات بیشتر در این مورد داشته باشید، با آریان معماری همراه باشید.

روانشناسی دکوراسیون رنگ‌بر حالات شما تأثیر می‌گذارد

تعجب نکنید که رنگ یک جزء اصلی از چگونگی تجربه کردن دنیای اطراف ما است. اما، چه چیزی ممکن است برای بعضی‌ها شگفت‌انگیز باشد. این واقعیت است که رنگ‌ها در محیط تأثیر قطعی بر روی احساسات و حالات ما دارند. همان‌طور که شما شروع به مفهوم‌سازی درباره طراحی داخلی خانه خود می‌کنید، مطمئن شوید که رنگ‌های که استفاده می‌کنید با حالات روحی شما متناسب هستند چراکه شما با این کار یک فضای دل‌نشین ایجاد کرده‌اید که آثار مثبت روان‌شناختی را در شما به وجود می اورند.

 

مفاهیم زیبا شناختی و روانشناختی - روانشناسی دکوراسیون
مفاهیم زیبا شناختی و روانشناختی

 

روانشناسی رنگ مدرن در اوایل قرن نوزدهم، زمانی که یوهان ولفگانگ کتاب خود را با عنوان تئوری رنگ‌ها منتشر کرد به وجود آمد. اگرچه برخی از محققان، طراحان داخلی و متخصصان بازاری در مورد همه عنوان‌های آن توافق ندارند اما به نظر می‌رسد این اصول به‌طور وسیع در بازارهای مارکتینگ مورداستفاده قرار می‌گیرند

روانشناسی رنگ های سرد

 روانشناسی دکوراسیون رنگ سبز: به‌عنوان ویژگی تسکین‌دهنده شناخته‌شده است. سبز انتخاب مناسب برای فضای خانه یا خروجی ان است زیرا انتقال به خارج از محیط را آسان می‌کند. به لحاظ روانشناسی این رنگ به ما آرامش می‌دهد و این پیام را القا می‌کند که ما محفوظ هستیم. نکته که ما باید در مورد رنگ سبز در طراحی داخلی خانه‌هایمان به ذهن بسپاریم این است که ما نیز باید همانند طبیعت از طیف رنگ‌های مختلف و ترکیب ان بارنگ سبز استفاده کنیم

روانشناسی دکوراسیون رنگ آبی: ماندگاری احساس آرامش و طراوت. این رنگ برای ناحیه‌های شلوغ مانند آشپزخانه و حمام مناسب است. آزمایش‌های روانشناسی نشان داده‌اند که این رنگ فشارخون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد. اگرچه در مورد این رنگ گفته می‌شود که به کاهش وزن کمک می‌کند اما این مورد ثابت‌شده نیست و به اعتقاد شخصی شما برمی‌گردد. نکته دیگر در مورد این رنگ ان است که مردمان را رنگی پسرانه خطاب می‌کنند جالب است بدانید تا همین یک قرن پیش این رنگ را دخترانه می‌دانستند!!! بنابراین این واقعاً به تفکرات شما در مورد این رنگ برمی‌گردد.

روانشناسی دکوراسیون رنگ بنفش: احساسی باشکوه، تجملی و لوکس. بنفش یک انتخاب عالی برای اتاق نشیمن و یا اتاق‌خواب مهمان است چراکه به آن ویژگی باشکوه می‌بخشد. این رنگ در میان رنگ‌های قرمز و ابی قرار می‌گیرد . همچنان که به تاریخ می‌نگریم می‌بینیم که این رنگ متعلق به شاهان و پادشاهان بوده است. استفاده از این رنگ بستگی به این دارد که چقدر شما به این طیف از رنگ‌ها متمایل هستید.

روانشناسی رنگ های بی طرف

روانشناسی دکوراسیون رنگ خاکستری: خلق فضای ظریف و احساس آرامش. استفاده از رنگ خاکستری در فضاهای مانند دفاتر خانگی و حمام پیشنهاد می‌شود. این رنگ می‌تواند پس‌زمینه‌ای برای رنگ‌های شدید و تند باشد. ویژگی منحصربه‌فرد این رنگ قابلیت ترکیب ان بارنگ‌های دیگر است.

روانشناسی دکوراسیون رنگ قهوه‌ای: مانند سبز، رنگی آرامش‌بخش و ایجاد فضای طبیعی. از آن برای اتاق‌هایی که خانواده در ان جمع می‌شوند استفاده کنید این رنگ گفتگو را تحریک می‌کنند. این رنگ را می‌توان بارنگ‌های سرد و خنثی ترکیب کرد.

روانشناسی دکوراسیون رنگ سیاه: ادعای قدرت. از رنگ سیاه برای ایجاد بیانیه‌ای چشمگیر در منازل خود استفاده کنید. اگرچه این رنگ در بعضی فرهنگ‌ها به‌عنوان نمادی از غم در نظر گرفته می‌شود اما ترکیب این رنگ بارنگ سفید محیطی اغواکننده ایجاد می‌کند

روانشناسی دکوراسیون رنگ سفید: داحساس پاکی و خلوص را در بر دارد. این رنگ برای تعریف یک فضا بسیار عالی است، اما از رنگ سفید به همراه رنگ‌های دیگر نیز استفاده می‌شود، زیرا بیش‌ازحد به‌عنوان رنگی پاستوریزه خوانده می‌شود!! جالب است بدانید این رنگ در فرهنگ کشورهای نظیر چین و ژاپن نماد غم است.

روانشناسی رنگ های گرم

روانشناسی دکوراسیون رنگ قرمز : نشانه قدرت و شور.  برای گرم کردن فضاها و احساس صمیمی‌تر شدن می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. این رنگ باعث افزایش ضربان قلب شما می‌شود بنابراین استفاده از آن بدون ترکیب با دیگر رنگ‌ها در اتاق‌خواب توصیه نمی‌شود.

روانشناسی دکوراسیون رنگ نارنجی: انرژی و نوآوری را ارائه می‌دهد. به نظر می‌رسد رنگ نارنجی تیره، توجه را جلب می‌کند و همچنین اشتها را تحریک می‌کند بنابراین استفاده از این رنگ در ظروف برای غذای بچه‌ها توصیه می‌شود.

 

روانشناسی دکوراسیون رنگ زرد مرتبط با شادی، خلق و خلاقیت. کارشناس‌ها درباره رنگ زرد اظهار می‌دارند که این رنگ با تأثیری که بر سلول‌های عصبی در بدن انسان می‌گذارد، می‌تواند انرژی عضلانی و جنب‌وجوش را در اندام‌ها فعال و آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. رنگ زرد یکی از رنگ‌هایی است که توسط روانشناسان بالینی برای درمان افسردگی به مرجعان توصیه می‌شود. رنگ زرد باعث ایجاد روحیه بالا و شادمانی در افراد شده و میل به زندگی را در انسان افزایش می‌دهد. به‌طور خلاصه این رنگ موجب فعال‌سازی رفتاری در این بیماران می‌شود.

روانشناسی رنگ ها و تاثیر ان بر ناخوداگاه - روانشناسی دکوراسیون
روانشناسی رنگ ها و تاثیر ان بر ناخوداگاه

به یاد داشته باشید زمانی که رنگ‌ها را انتخاب می‌کنید بخصوص رنگ‌هایی که در داخل منزل استفاده می‌کنید بهتر است که حداقل از سه طیف رنگی باشند.برای خنثی‌ترین موارد مانند دیوار و کف‌پوش، یک رنگ آرام‌تر و برای مبلمان و موارد دیگر رنگی محکم را انتخاب کنید. سپس، یک رنگ سوم کلی‌تر را برای سایر لوازم و دکوراسیون خود انتخاب کنید.

کارهای شما شخصیت شمارا آشکار می‌سازند

هنگامی‌که دیوارها را رنگ کردید، وقت آن است که تصمیم بگیرید چگونه فضا را پرکنید. جامعه‌شناس، جان بودراس در کتاب سیستم اشیاء معتقد است که هر جسم انتخاب‌شده که به پر کردن فضا کمک می‌کند باعث می شود اطلاعات مربوط به عملکرد آن را دریابیم. اما فراتر از آن، ترکیبی از هر آیتم که فضا را پر می‌کند از نظم مبلمان، تا دیوارها و سایبان‌ها که روی میز قهوه قرارگرفته‌اند همگی به‌عنوان بیانی از شخصیت‌ها و خواسته‌های ما عمل می‌کند.

او پیشنهاد می‌کند هنگامی‌که مهمانان را به خانه‌هایمان دعوت می‌کنیم، به‌طور غریزی، ما را در چهار معیار جداگانه ارزیابی می‌کنند:

عملکرد: آیا این موردنیاز شماست؟ آیا میز آشپزخانه به‌اندازه کافی بزرگ است تا بتواند کل خانواده شمارا پوشش دهد؟ آیا این کف‌پوش کل منطقه اتاق را پوشش می‌دهد؟

ارزش مالی : آیا این آیتم ارزش این قیمت را دارد؟ آیا شما ترجیح می‌دهید که یک مبل گران‌قیمت به ارزش تقریبی مثلاً 1000 دلار داشته باشید یا این مبلغ را در کل اتاق هزینه کنید؟

وجهه نمادین : آیا این آیتم دل‌بستگی عاطفی دارد؟ آیا مجموعه‌ای از عکس‌های خانوادگی را برای دکوراسیون انتخاب می‌کنید یا یک نقاشی چاپ‌شده را انتخاب می‌کنید؟

نشانه : آیا این آیتم دارای نمادی خاص یا وضعیتی خاص است؟ آیا این‌یک نام تجاری است یا یک نام عمومی است؟

انتخاب های طراحی شما ناخودآگاه شخصیت شما را نشان می دهد - روانشناسی دکوراسیون
انتخاب های طراحی شما ناخودآگاه شخصیت شما را نشان می دهد

با استفاده از این معیارها، فردی که یک طرح کوچک‌تر و گران قیمت تر از یک مبل را بجای یکی از مارک‌های عمومی که فضاهای زیادی برای خانواده‌اش در اختیار آن‌ها قرار می دهد انتخاب کند، ظاهر و موقعیت اجتماعی بسیار نگران‌کننده خواهد داشت. برعکس، فردی که درب یخچال را باکارهای هنری بچه‌ها و کارت‌پستال از سفرهای دوستانش پوشش دهد، بیشتر از یک فرد با آشپزخانه مینیمالیستی احساس خوشحالی و خوشبختی در او دیده خواهد شد.

درک فضا به خلاقیت بیشتر کمک می‌کند

از احساسات  شما می‌توان به‌آسانی برای تزئین اتاق‌ها در خانه شما استفاده کرد. طراحان داخلی با استفاده از مفهوم ادراک  فضا برای چندین دهه از آن به‌عنوان ویژگی برای کارهای کاربرپسند استفاده می‌کنند.اساساً، این فقط به معنای استفاده از ترفندهای بصری، برای تغییر دید افراد به فضای خانه است.

اگر می‌خواهید یک اتاق در خانه شما بزرگ‌تر ظاهر شود، مبلمانی را انتخاب کنید که  مقیاس‌پذیر و باریک‌تر است، یک آینه بزرگ را در پشت دیوار  قرار دهید و عمق را در دیوارها ایجاد کنید. افرادی که مایل‌اند فضای خود را متناسب با دعوت کردن افراد به خانه بچینند باید نوعی از رنگ مبلمان که موجب صمیمیت می شود را انتخاب کنند  و مقدار زیادی نور را به محیط ارائه دهند.

درک فضا به خلاقیت بیشتر کمک می‌کند - روانشناسی دکوراسیون
درک فضا به خلاقیت بیشتر کمک می‌کند

 

ایجاد هارمونی با عناصر طبیعی

اگر می خواهید زندگی خود را تغییر دهید، چرا با تغییر درونی خود شروع نمی کنید؟ هنر چینی باستانی فنگ شویی (ایجاد هارمونی با عناصر طبیعی) در طول بیش از 3000 سال در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد و استفاده کنندگان از آن بر این باورند که پیوستن به این اصول می تواند به موفقیت، عشق، وانرژی مثبت کمک کند.

فنگ‌شویی هنر و علم زندگی متعادل و هماهنگ بین انسان و طبیعت است. از هزاران سال پیش چینی‌ها خانه‌های خود را به كمك فنگ ‌شویی مكانی برای خوشبختی قرار می دادند. تا چندی پیش فنگ‌شویی تنها در جنوب آسیا و بیش‌تر در هنگ‌كنگ، ژاپن، تایوان، كره، تایلند، سنگاپور و مالزی رواج داشت. به‌طور مثال ایالت هنگ‌كنگ در معماری كاملا تحت تاثیر فنگ‌شویی بوده است،

چنانچه ۹۰درصد خانه‌ها و حتی ساختمان‌های بلند با بهره‌گیری از قواعد فنگ‌شویی ساخته می شدند. امروز در اروپا نیز بسیاری از مردم برای ساخت وساز به‌ویژه طراحی اتاق‌های كارشان از این روش‌های فنگ‌شویی بهره می‌گیرند. ازعناصر طبیعی مانند گل و سنگ برای تزئین استفاده کنید.

 

ایجاد هارمونی با عناصر طبیعی - روانشناسی دکوراسیون
ایجاد هارمونی با عناصر طبیعی

 

 

آیا می خواهید خانه خود را از نقطه نظر روانی تزئین کنید؟

روانشناسی دکوراسیون می‌تواند فاکتور مهمی هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی خانه‌ها به شمار اید.هر انتخاب طراحی که می‌کنید تأثیر روانی متفاوتی روی ناخودآگاه شما دارد. این نکات را در بالا بخوانید و وقتی می‌خواهید فضای مفهومی را ایجاد کنید، از آن‌ها استفاده کنید.

اگر شما نیز می‌خواهید خانه خود را ازنقطه‌نظر روانی و با معیارهای روانشناسی دکوراسیون تزئین کنید بهتر است که با متخصصانی در این زمینه مشورت کنید. آتلیه معماری و دکوراسیون داخلی معماریان، آغازگر سبکی نوین از معماری و دکوراسیون داخلی بر پایه علم، هنر و روانشناسی است شما می‌توانید با استفاده از شماره‌های موجود در سایت با مشاورین این شرکت در تماس باشید.

منبع: homedesignlover

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر