معماریان مگ

با در نظر گرفتن این نکات، صاحب بهترین چیدمان مبل شوید

اصول چیدمان مبلمان
اصول چیدمان مبلمان

اصول چیدمان مبلمان | با در نظر گرفتن این نکات، صاحب بهترین چیدمان مبل شوید

اصول چیدمان مبلمان شامل مجموعه نکاتی است که رعایت آن ها منجر به بهترین دکوراسیون مبل در منزل شما می شود. برخی از اصول چیدمان مبلمان عبارتند از: انتخاب رنگ و سبک، مکان قرارگیری در منزل، فاصله از ملزومات خانه و غیره. در این مقاله از سایت معماریان به بررسی اصول چیدمان مبلمان پرداخته و آن ها را به صورت کامل توضیح داده ایم.  از شما بازدیدکننده محترم سایت معماریان دعوت می کنیم تا پایان مقاله “اصطلاحات معماری” همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و یا نقدی راجع به این مطلب، از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

 

مقدمه ای بر اصول چیدمان مبلمان

واژه مبل از زبان فرانسوی وارد زبان فارسی شده است که ریشه‌ی آن لغت meubles است. اما معادل کلمه مبل در زبان انگلیسی لغت sofa است. اصولا مبلمان از نظر طراحی و ساخت به دو نوع تقسیم می‌شود.

  1. مبلمان استیل یا کلاسیک
  2. مبلمان مدرن و راحتی
بهترین چینش مبلمان در منزل - اصول چیدمان مبلمان
بهترین چینش مبلمان در منزل

 

 

معرفی مبلمان استیل و راحتی

مبلمان کلاسیک یا استیل بیشتر در کشورهای شرقی، خصوصا عربی، خاورمیانه و برخی کشورهای اروپایی مثل ایتالیا که مهد معماری و دکوراسیون است، رونق دارد. در منازل ایرانی نیز هنوز با توجه به افزایش تولید انواع سبک‌های مدرن و نو اما هنوز مبلمان کلاسیک از جایگاه ویژه‌ای نزد مردم برخوردار است.
مبل‌های راحتی تمام پارچه بوده و چوب یا فلزی در بدنه اصلی و رویی آنها به کار نمی رود این مبلمان دارای دسته‌های پهن و پایه و پشتی نسبتا کوتاه‌تری نسبت به مبل‌های استیل هستند . از طرفی مبل‌های استیل، کمی رسمی‌تر و ترکیبی از چوب و پارچه هستند. پشتی این مبل‌ها، کاملا صاف و کمی بلند است و پایه‌های بلند آنها ظاهری خشک و جدی تر به فضا می بخشند.

مبلمان لوکس و راحتی - اصول چیدمان مبلمان
مبلمان لوکس و راحتی

 

انتخاب بهترین سبک مبلمان در منزل

بعد از انتخاب نوع مبلمان برای منزل و تصمیم گیری اولیه نوبت به انتخاب پارچه و نکات جزئی تر است اما هرگز از اهمیت رنگ ها و بافت پارچه های به کار رفته در مبلمان غافل نشوید زیرا به مرور زمان تاثیرات آن بسیار مشهود و انتخاب نامتناسب رنگ ها می تواند فضا را به کلی نازیبا و ناهماهنگ سازد.

انتخاب مبلمان مناسب برای فضای خانه اهمیت زیادی دارد اما پس از اننتخاب و خرید مبلمان مناسب، نوبت به مهمترین بخش یعنی چیدمان صحیح می‌رسد. راه های زیادی برای نحوه چیدمان مبلمان خانه وجود دارد

گاهی ممکن است تنها نحوه چینش مبلمان برای اتاق شما به درستی انتخاب نشده باشد. بسیار پیش آمده که با تعداد کمی مبلمان، فضای اتاق به هم ریخته و نامرتب جلوه می‌کند و حتی برعکس، در مواردی اتاق‌هایی با تعداد مبلمان زیاد فضایی آرام و منظم ایجاد کرده‌اند. پس در نظر داشته باشید که یکی از مهم‌ترین موارد برای داشتن یک دکوراسیون داخلی خوب و اجتناب از اشتباهات انتخاب دکوراسیون، نحوه چیدمان مناسب وسایل در جایگاه‌های مناسب هستند.

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل هستید؟

به شرکت معماریان اعتماد کنید!

برای تماس با مشاورین ما به صورت رایگان، کلیک کنید

044-33472342

 

نکات اساسی در اصول چیدمان مبلمان

هرگز به هدف پر کردن فضا از مبلمان استفاده نکنید

یکی از اشتباهات انتخاب دکوراسیون داخلی این است که بسیاری از افراد برای پر کردن فضاهای خالی بخشی از اتاق به سراغ انتخاب مبلمانی می‌روند که معمولا نامتناسب با فضای دکوراسیون اتاق است. دقیقا مشابه لباسی که بر تن می‌کنیم، باید چیدمان مناسب و موزونی را برای اتاق خود انتخاب کنیم. مبلمان کوچک در کنار میزهای بزرگ و یا حتی نامربوط بودن دو ردیف مبلمان در کنار یکدیگر و وجود تفاوت در طرح و رنگ و… باعث ایجاد فضای نامطلوبی برای اتاق می‌شود.

فاصله جانبی مبلمان از عناصر اتاق نشیمن - اصول چیدمان مبلمان
فاصله جانبی مبلمان از عناصر اتاق نشیمن

 

تناسب در چيدن مبلمان

وجود تناسب در چیدمان مبلمان یکی از مشخصه‌های مهمی است که همواره باید پیش از انتخاب مبلمان در نظر گرفته شود. برای این کار باید به درستی جایگاه بخش‌های مختلف دکوراسیون منزل، به خصوص مبلمان را در نظر بگیرید. حتی به طور جزئی به اندازه محل قرار گیری مبل، صندلی‌ها، کاناپه و حتی میز عسلی‌های همراه مبل توجه کرده و برای خرید مبلمان در این خصوص از فرد آگاهی مشورت بگیرید.

در بسیاری از موارد، بی‌توجهی به همین نکات کوچک باعث هدر رفتن هزینه‌های گزافی از جانب مصرف‌کننده شده است که عموما پس از انتخاب مبلمان حس نارضایتی یا حتی از دست دادن بخشی از هزینه بابت تعویض آن را بر دوش مشتری می‌گذارد

اصول و استانداردهای چیدمان مبلمان
اصول و استانداردهای چیدمان مبلمان

 

تنوع در انتخاب

داشتن تم مخصوص اتاق یکی از مهم‌ترین نکات در تعیین دکوراسیون است؛ اما این هرگز به این معنا نیست که باید تمامی محصولات یک شکل و یک طرح داشته باشند. گاهی ممکن است برخی به اشتباه این تعبیر را داشته باشند که وجود تناسب بین محصولات باعث کاهش میزان تنوع می‌شود؛ این بیان نادرستی از داشتن زمینه دکوراسیون مناسب است که برخی به اشتباه و برای فریب مخاطب به منظور افزایش فروش محصولات خود القا می‌کنند.

انتخاب بهترین مبلمان راحتی و استیل در خانه - اصول چیدمان مبلمان
انتخاب بهترین مبلمان راحتی و استیل در خانه

 

رعايت فاصله

یکی از نکات طراحی دکوراسیون داخلی که بایستی به آن توجه شود، فاصله مناسب مبلمان از دیوار است؛ معمولا به دلایل مختلفی از قبیل افزایش فضای اتاق یا چیدمان بهتر مبلمان، سعی می‌شود تا مبل را به دیوار پشت آن تکیه دهند. تنها انتظاری که از یک مبلمان خوب باید داشت این است که به گونه‌ای در کنار هم چیده شوند که فضایی آرام و مناسب برای کنار هم بودن را ایجاد کنند. نکته‌ای که معمولا در نظر گرفته نمی‌شود این است که تردد بین مبلمان عملا امکان پذیر نیست. این کار چهره نامطلوبی برای اتاق ایجاد می‌کند.

مبلمان کلاسیک و جذاب در منزل - اصول چیدمان مبلمان
مبلمان کلاسیک و جذاب در منزل

 

 

تجزیه تحلیل امکانات و مبلمان منزل

قبل از هر چیزی ببینید چه امکاناتی در اختیار دارید؟! و انتظارتان از فضای نشیمن، برآورده کردن چه نیازهایی است؟! مبلمان خانه شما چه تعدادند و قصد دارید چطور از آنها استفاده کنید؟!بعد از انجام چنین تجزیه تحلیلی شما به خوبی می دانید که چه وسایلی در اختیار دارید، بنابراین با دیدی کلی به فضای موردنظر نگاه کنید و با در نظر گرفتن ایده های کاربردی زیر بهترین چیدمان را متناسب با فضای داخلی خانه خود انتخاب کنید.

رنگ بندی مبلمان خانه - اصول چیدمان مبلمان
رنگ بندی مبلمان خانه
نکات کاربردی جیدمان مبل در اتاق نشیمن - اصول چیدمان مبلمان
نکات کاربردی جیدمان مبل در اتاق نشیمن

 

تفکیک مسیر رفت و آمد

در نظر گرفتن مسیر رفت آمد اصلی در یک طرف از فضاي مورد نظر بهترین راه برای ایجاد یک فضای راحت و آرامش بخش است، که در عین حال حرکت در آن جریان دارد. در این صورت رفت آمد در این فضا بدون مزاحمت برای کسانی که روی مبلمان نشسته اند اتفاق می افتد و البته در اطراف مسیر عبور، موانع کمتر خواهند بود.

یجاد تنوع در چیدمان مبلمان نشیمن مستطیل شکل

به این فکر نکنید که چنین انتخابی (مجزا کردن مسیر رفت و آمد در یک سمت) دست شما را برای تنوع دادن به چیدمان خانه خواهد بست اگر نشیمن شما عرض کافی را داشته باشد چنین مشکلی برایتان پیش نخواهد آمد. البته این روش حتی فضاهاي کوچک با فرم مستطیل هم قابل اجراست.

در نظرگرفتن تلويزيون

همانطور که می دانید شومینه و تلویزیون نقاط کانونی فضای یک نشیمن محسوب می شوند. وجود آنها را بهانه کنید و یک ست مبلمان را در اطراف آنها بچینید و بخش دیگر فضا را برای فضای غذاخوری و یا سری دوم مبلمان در نظر بگیرید. با این کار امکان جدا کردن فضای تماشای تلوزیون و فضای صمیمی گفتگو برای خانواده وجود خواهد داشت.

 

همنشینی فضای غذاخوری و نشیمن در کنار هم

اگر کشیدگی فضا زیاد است و شما هم نیازمند داشتن فضای غذاخوری در خانه هستید بهتر است بخشی از آن را برای قرار دادن میز و صندلی غذاخوری در نظر بگیرید. در این موقعیت بدون هیچ دیواری و تنها با چیدمان درست، می توانید فضای داخلی خانه را تفکیک کنید

استفاده از دو ست مبلمان در يك فضا

بعضی از خانم های خانه به استفاده از دو دست مبلمان در منزل علاقه دارند. یک ست کامل رسمی و یک نیم ست مبلمان راحتی! اگر شما هم چنین چیدمانی را می پسندید باید یادآوری کنم که به راحتی امکان اجرای چنین ایده ای در فضاهاي مستطیل شکل وجود دارد. دراین صورت بهتر است فراموش نکنید که تفاوت بین این دو سری از مبلمان نباید آنقدر زیاد باشد که در نشیمن خانه شما حس نا هماهنگی و بی نظمی به وجود بیاید.

متراژ مبلمان

برای متراژهای زیر ۱۰۰ مترمربع ،مبلمان با سبک مدرن خلوتی بیشتری دارد و با مساحت و محیط خانه‌های کوچک هماهنگ تر بوده و راحت تر می باشد. اما در متراژهای بالا می توانید یک ست کامل استیل برای قسمت پذیرایی و یک نیم‌ست راحتی برای قسمت نشیمن داشته باشید.

 

معماری و طراحی داخلی منزل توسط شرکت معماریان

شرکت معماریان، با بیش از یک دهه سابقه موفق در امر طراحی و معماری پروژه های گوناگون، توانسته است در طول این مدت ده ها نمونه کار مختلف را به نام خود ثبت کند. این شرکت با شعار کسب رضایت حداکثری مشتریان و با هدف ایجاد بهترین عملکرد در پروژه ها، خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه کند؛ مهم ترینِ این خدمات معماری، ساخت و طراحی فضاهای گوناگون است. این خدمات به صورت کاملا اختصاصی است که توسط متخصصین مجرب که در راس آن ها مهندس آریان قرار دارد انجام می شود.

تماس با شرکت معماریان

شرکت معماریان، یکی از با سابقه ترین شرکت های معماری و طراحی دکوراسیون در کشور است. شما بازدیدکننده گرامی اگر مایل به همکاری با شرکت ما بوده و یا پیشنهاد پروژه ای دارید، می توانید با شماره دفتر مرکزی ما تماس گرفته و با اپراتورهای ما در ارتباط باشید. همچنین اگر پیشنهاد، انتقاد و یا مشکلی راجع به این مطلب و دیگر مطالب سایت در نظر دارید، و یا قصد ارسال پروژه جدیدی را به ما دارید، از طریق لینک تماس با ما به اطلاع ما برسانید.

این مقاله، به صورت اختصاصی در تحریریه شرکت معماریان تهیه شده است. از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم؛ شما می توانید از مقالات دیگر سایت نیز دیدن نمایید و در صورت نیاز به همکاری، از طریق لینک های موجود با ما در ارتباط باشید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر