ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل

وقتی در مورد طراوت و تازگی محیط های زندگی مان صحبت می کنیم، معمولا اهمیت گل و گیاهان بیشتر آشکار میشود. در زندگی پرمشغله ی امروزی، گیاهان در چیدمان و دکوراسیون خانه می تواند در کاهش اضطراب و آرام گرفتن شما موثر باشند. در این مقاله گروه آریان معماری قصد دارد ایده های جالب برای حضور گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزلتان را در اختیار شما قرار دهد.

چگونه از گیاهان مختلف در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟

گیاهان در دکوراسیون - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
گیاهان در دکوراسیون

روش های زیادی برای تزئین خانه با گل و گیاهان و ایجاد یک فضای سبز کوچک وجود دارد. اما اگر میخواهید در خانه خود به یک دکوراسیون مدرن و منحصر به فرد برسید، گروه های مختلفی از گیاهان را در کنار هم بکار ببرید. اکثر این گیاهان مانند گیاه سیکلامن که یک گل زمستانی  است، در طول سال، در فصل خاص خود رشد می کنند. برخی از این گیاهان خانگی مثل پوینستی و بروملیادس وهمچنین  گیاهانی که در یک محلول غذایی یا هیدروپونیک رشد می کنند، گزینه های خوبی برای دکوراسیون منزل هستند. گل های چند ساله ای که در گلدان ها رشد می کنند، مانند گلهای شاخه بریده، گل سنبل، گل داودی، نیز بسیار مناسب هستند. چرا که آنها رنگ و طراوت داخل خانه را بیشتر می کنند.

ایده هایی برای قرارگیری گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

برای ایده های سریع و کارآمد از دکوراسیون با گل و گیاه، کافی است به اطراف خود نگاه کنید و خلاقانه ترین چیدمان را برای گیاهان خود داشته باشید. ایده های طراحی داخلی در این مطلب نیز شما را راهنمایی می کند که چگونه خانه خود را با گیاهان زیبا کنید.

نحوه چیدمان گل و گیاهان در فضاهای خانه

چیدمان گیاهان در دکوراسیون - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
چیدمان گیاهان در دکوراسیون

اگر می خواهید از گیاهان گوناگون استفاده کنید، بهتر است به شكل گیاه و نحوه‌ای كه آن گیاه فضای شما را پر می‌كند توجه كنید. زیرا گیاهان با فرم های مختلف خود از قبیل ستونی، سرخم، گرد، هرمی، و گلدان‌شكل، هنگامی که رشد می‌كنند یك سطح افقی به وجود می‌آورد که باید به این سطح توجه شود. شما می توانید سه یا پنج نوع گیاه را در دکوراسیون با هم ترکیب کنید. اگر بیش از پنج گیاه استفاده کنید، ممکن است بخواهید گلدان ها ذر معرض دید نباشند و شاید مخفی کردن آنها برایتان سخت باشد. قرادادن گیاهان مشابه با شرایط نگهداری یکسان در یک گلدان مشترک ساده و مستقیم بسیار چشمگیر و دلنشین خواهد بود، این شکل حضور گل و گیاه در دکوراسیون به ویژه در خانه های مدرن کارکرد دارد.

 

 

گل و گیاه در دکوراسیون هماهنگ با رنگ و بافت اتاق نشیمن

گیاهان هماهنگ با بافت دکوراسیون - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
گیاهان هماهنگ با بافت دکوراسیون

استفاده از گل و گیاهان در دکوراسیون خانه میتواند ایده ای زیبا و کم خرج باشد. اگر شما نیز می خواهید در دکوراسیون منزل خود از یک دسته گیاهان متنوع استفاده کنید، بهتر است که گلدان های مخصوصی که با رنگ های دکوراسیون اتاقتان کنتراست دارد، انتخاب کنید. در این مثال، گلدان های گیاهان به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از اجزای خانه از بتن و یا سنگ طبیعی ساخته شده است و با ظاهر آجری تزئینی با دکوراسیون خانه به خوبی ترکیب شده است.

گل های طبیعی در گلدان شیشه ای رنگارنگ روی میز

گل های رنگی روی میز - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
گل های رنگی روی میز

تحقیقات نشان داده است که، وجود گل و گیاه در منزل هوا را پاک ساخته و میکروب های منزل را از بین می برد. بیشمار گل و گیاه خانگی وجود دارد که استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی می تواند اثرات مثبتی از نظر سلامتی داشته باشد. برای مثال،
کاکتوس یکی از این گیاهان میتواند انرژی منفی خانه را جذب کند. از این رو، گیاه بسیار مفیدی برای منزل است. شما همچنین می توانید از گل هایی که در آب نگهداری میشوند استفاده کنید. این گل ها را در گلدان هایی پر از آب در وسط میز غذاخوری قرار دهید و از طراوت و تازگی و عطر خوش آنها به طور مدام لذت ببرید.

گل و گیاه در دکوراسیون اتاق های مختلف خانه

گیاهان اپی فیت و بروملیادس از جمله گیاهان مورد استفاده در دکوراسیون داخلی هستند. گیاه اپی فیت، از انواع گیاهانی است که در زیستگاه طبیعی خود در شاخه های درختان و سنگ ها رشد می کند. بدین شکل، رطوبت و مواد مغذی را از طریق برگ ها به طور مستقیم از جو فراهم می کند. بروملیادس نیز از انواع گیاهان زینتی زیبا هستند که رنگی و شکل های متفاوتی دارند. این گیاه چند ساله و همیشه سبز نیز برای شیوه های غیر معمول دکوراسیون بسیار مناسب است.  به عنوان مثال، شما می توانید آنها را از سقف یا دیوار آویزان کنید.

گل و گیاه در اتاق خواب - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
گل و گیاه در اتاق خواب

گیاه آلوئه ورا با نگهداری آسان یکی از بهترین گیاهانی که می توانید از آن در اتاق خواب استفاده کنید. نگهداری اسطوخودوس در اتاق کودکان نیز از بی قراری آنها جلوگیری می کند. گیاه تزیینی سانسوریا که در شب اکسیژن زیادی آزاد می کند. گل یاسمن نیز با بوی خوشش آرامش می دهد.

 

 

طراحی و ساخت گلدان های مخصوص گیاهان

گلدان های گیاهان خانگی - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
گلدان های گیاهان خانگی

روشهای مدرن رشد گیاهان یا راه حل های هیدروپونیک مواد مغذی، امکانات زیادی برای ایجاد سیستم های طراحی داخلی ارائه می دهند. در روش هیدروپونیک یا آبکشت، مواد مغذی کافی برای رشد گیاه، هوا و دی اکسید کربن و آب با نمکهای محلول، مورد استفاده هستند. در این تکنولوژی، گیاهان در یک بستر مانند دانه های شن و ماسه یا پلاستیک که محلول مواد مغذی می تواند اضافه شود، کاشته می شوند. گیاهانی که در یک محلول مغذی رشد می کنند، بسیار سبک تر هستند و می توانند از هر کجایی  در خانه تان آویزان شوند. همچنین می توانند در ظروف شفاف کاشته شوند تا ریشه آن قابل مشاهده باشد.

مراقبت از گل و گیاه در دکوراسیون منزل

به استثنای آبیاری و تغییرات در محلول های مواد مغذی در گیاهان هیدروپونیک، آنها به توجه ویژه ای نیاز دارند. در گیاهان هیدروپونیک شما فقط باید مراقب باشید که غلظت از حد توصیه شده فراتر نرود. در حالی که آبیاری گیاهانی که در خاک رشد می کنند، باید نسبت به دمای اتاق مشخص شود. به یاد داشته باشید که سطح خشک زمین یک معیاربرای این نیست که گیاه نیاز به آبیاری بیشتر دارد. بنابراین قبل از آبیاری گیاه لازم است که خاک را تا عمق ۵-۷ سانتی متری گلدان حفر کنید و رطوبت فعلی خاک را بررسی کنید.

حضور گل و گیاه در دکواسیون داخلی با دیوار سبز

دیوار سبز در دکوراسیون داخلی- ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
دیوار سبز در دکوراسیون داخلی

امروزه، طراحی باغچه های عمودی و دیوارهای سبز بسیار محبوب هستند. در آپارتمان های مدرن، که طبقه همکف آن ها عمدتا دارای محوطه و فضای باز است، گل های تزیینی معلق بسیار استفاده میشوند. این گیاهان زینتی آویزان همیشه بسیار زیبا هستند و ظاهری بسیار جذاب هم به فضاهای داخلی و هم محوطه سازی می بخشند.

نحوه ی پرورش و نگهداری از گل و گیاه در دکوراسیون داخلی

هنگام انتخاب گیاهان برای فضاهای مختلف خانه، باید توجه داشت که دمای محیط نباید کمتر از ۱۲ تا ۱۵ درجه باشد. به یاد داشته باشید که گیاهان نمی توانند نوسانات زیاد دما را تحمل کنند. گیاهان خانه معمولا جلوی پنجره یا هرجایی که می تواند نور کافی دریافت کند قرار دهید. اکثر گیاهان خانگی مکان های روشن ولی بدون نور مستقیم خورشید را ترجیح می دهند. گیاهان گلدار داخل خانه و آنهایی که دارای برگ های مختلف هستند نیاز به نور بیشتری دارند. علاوه بر این، این اثر می تواند توسط یک سیستم نورپردازی مناسب در داخل خانه تقویت شود. آشپزخانه و حمام، که در آن درجه حرارت و رطوبت بسیار متغیر است، انتخاب گیاهان است که این شرایط را تحمل کنند امری است که به دقت نیاز دارد.

 

 

طراحی متفاوت برای  چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون منزل

طراحی خلاقانه برای گیاهان خانگی - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
طراحی خلاقانه برای گیاهان خانگی

شما می توانید بسته به ترجیح و سلیقه فردی خود، ظروف فلزی مدرن، گلدان های پلاستیکی یا سفالی و سرامیکی روستایی را برای نگهداری گیاهان خود انتخاب کنید. یا اینکه برای نزدیک تر کردن هرچه بیشتر ظاهر خانه تان به محیط طبیعی، فضایی از خانه را به صورت گود طراحی کنید و گیاهان خانگی خود را در آن قرار دهید. بدون شک، با استفاده از گل وگیاه در دکوراسیون به این شیوه ی طراحی، حس تازگی طبیعت را بیشتر در خانه احساس می کنید.

پارتیشن تزئین شده با گیاهان - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
پارتیشن تزئین شده با گیاهان


 بافت جالب در دکوراسیون توسط گیاهان زینتی - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
بافت جالب در دکوراسیون توسط گیاهان زینتی


آرایش متقارن گیاهان در قفسه ها - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
آرایش متقارن گیاهان در قفسه ها


گیاهان در فضاهای مختلف خانه - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
گیاهان در فضاهای مختلف خانه


دیوارهای سبز در دکوراسیون مدرن خانه - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
دیوارهای سبز در دکوراسیون مدرن خانه

 

دیوارهای سبز در دکوراسیون مدرن خانه - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
دیوارهای سبز در دکوراسیون مدرن خانه

 

گل و گیاه در دکوراسیون حمام - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
گل و گیاه در دکوراسیون حمام

 

گل های زینتی در دکوراسیون نشیمن - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
گل های زینتی در دکوراسیون نشیمن

 

گل و گیاهان خانگی در دکوراسیون راه پله ها - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
گل و گیاهان خانگی در دکوراسیون راه پله ها

 

دکوراسیون روی میز با گل های خانگی - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
دکوراسیون روی میز با گل های خانگی

 

دکوراسیون ورودی با گل و گیاه - ایده های چیدمان گل و گیاه در دکوراسیون داخلی منزل
دکوراسیون ورودی با گل و گیاه

و در آخر، لازم به ذکر است که نگهداری و مراقبت از گیاهان خانگی توجه ویژه ای می طلبد. پس فقط در صورتی که، شما زمان و حوصله کافی برای رسیدگی به آنها را دارید، از آنها در دکوراسیون منزلتان استفاده کنید. اگر مایل هستید، انواع گیاهان را به بهترین شکل و کمترین هزینه در دکوراسیون داخلی خانه تان بکار ببرید، میتوانید از  تخصص گروه آریان معماری  در این زمینه کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

منبع: ofdesign

اینستاگرام معماری آریان

Shervin

علاقه مند به معماری و دکوراسیون

اضافه کردن نظر