معماریان مگ

راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان

بهترین آثار معماری جهان : برای دوستداران معماری، یکی از بهترین بخش های سفر، دیدن بهترین آثار معماری جهان، از نزدیک است. این که آیا شما در جستجوی ساختارهای تاریخی یا جدیدترین طرح های پیشرفته هستید، کتاب جدید “Lonely Planet’s” با نمونه معمارهای شگفت انگیز، راهنمای خوبی برای همه مسافران است.

در این راهنما، 120 اثر معماری سراسر جهان، از ساختمان های نمادین مانند برج ایفل و ساختمان کرایسلر، گرفته تا ساختمان های کمتر شناخته شده، از جمله مرکز هنرهای معاصر پرتغال و مهمانخانه هانگ نگا، نشان داده می شود.

در کنار این، شاهکارهای معماران برجسته مانند زاها حدید و اسکار نیمایر، از جمله موزه تئاتر دالی و ساختمانی در اوهایو که شبیه یک سبد چوبی است. اگر شما نیز یک گردشگرجهانی هستید و یا اولین سفر خود را برنامه ریزی می کنید، این ها ساختمان ها، بهترین آثار معماری جهان هستند که نباید از دست بدهید.

مکان های آثار معماری معروف - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
مکان های آثار معماری معروف

 

1- مسجد شاه (اصفهان، ایران) یکی از بهترین آثار معماری جهان

مسجد شاه یکی از ساختمانهای برجسته جهان اسلام است. این مسجد واقع در شهر اصفهان ایران، با کاشی های موزاییک هفت رنگ و کتیبه های زیبا تزئین شده است. مسجد شاه اصفهان در میدان نقش جهان، در زمره بهترین آثار معماری قرار دارد.

مسجد شاه - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
مسجد شاه، اصفهان

 

2- پالاسیو ناسیونال پنا (سینترا، پرتغال)

معماران ویلهلم لودویگ ون اشوگ و نیکولا پایرس، این قلعه زیبا را در سال 1836، در شهر سینترا، پرتغال ساخته اند. از ویژگی های این کاخ روی تپه، می توان به تراس های رنگی و مجسمه های گارگویل که نشانه ای از سبک معماری گوتیک است، اشاره کرد. این قلعه باشکوه، به راحتی میتواند در لیست بهترین آثار معماری جهان قرار بگیرد.

پالاسیو ناسیونال پنا - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
پالاسیو ناسیونال پنا، سینترا

 

 

 

3- رصدخانه جانتار مارتا (جیپور، هند)

رصدخانه ی جانتار مانتار، توسط مارتاج جی سینگ دوم، بین سال های 1724 و 1730 ساخته شده است. این رصدخانه ، مجموعه ای از پنج پارک نجومی در شمال هند است. این یک رصدخانه ای مجهز در شهر جیپور است که شامل 19 ابزار نجومی است. ساختمان زیبای این مجموعه، آن را جز بهترین آثار معماری قرار داده است.

رصدخانه جانتار مارتا - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
رصدخانه جانتار مارتا، جیپور

 

4- مجموعه معابد آیوتایا (آیوتایا، تایلند) یکی دیگر ازبهترین آثار معماری جهان

شهر تایلند از قرن 14 تا 18 یک مرکز تجاری بوده است، اما توسط قرقیزستان در قرن 18 میلادی ویران شده و متروکه باقی ماند. صومعه ها، معابد و نقاشی های دیواری هنوز در این سرزمین جایگاه خود را حفظ کرده اند و از جمله مهمترین آثار معماری این کشور را تشکیل میدهند.

مجموعه معابد آیوتایا - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
مجموعه معابد آیوتایا، آیوتایا

 

5- دانشکده مطالعات اسلامی قطر (دوحه، قطر)

مرکز تحصیلات شهر دوحه، دانشکده مطالعات اسلامی قطر است که توسط معمار منگرا یورس طراحی شده است. این ساختمان فضاهای آموزش و مسجد را ترکیب می کند و طراحی شامل پنج ستون است که نماد پنج ستون اسلام است. در این دانشگاه مطالعات اسلامی، معماری مدرن، اشکال سنتی را دستخوش تغییر و تحول نموده و یکی از بهترین آثار معماری جهان را به وجود آورده است.

دانشکده مطالعات اسلامی قطر - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
دانشکده مطالعات اسلامی قطر، دوحه

 

6- موزه هنرهای معاصر نیتروی (ریودوژانیرو، برزیل)

معمار دیرینه برزیلی اسکار نیمایر، در سال 1996  موزه هنرهای معاصر نیتروی را در سن 89 سالگی، طراحی کرد. موزه ای شبیه به سفینه فضایی که بر کناره‌ی صخره‌ای، در بالای خلیج کوچک گوانا بارا، در برزیل قرار گرفته است و دارای یک رمپ پیچی با کفپوش قرمز و به طول 322 فوت است.

موزه هنرهای معاصر نیتروی - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
موزه هنرهای معاصر نیتروی، ریودوژانیرو

 

7- ورزشگاه ملی پکن (پکن، چین)

ورزشگاه ملی پکن با نام “لانه پرنده” شناخته شده است و توسط معماران هرزوگ و دمورین، گروه طراحی و تحقیقات معماری چین برای بازی های المپیک تابستانی 2008 طراحی شده است. سازه ی منحنی بنا که نمایان است، همانند شاخه های نرم، است که پرندگان برای ساخت آشیانه استفاده می کنند. سرامیک چینی به عنوان عنصر الهام بخش در این بنا خدمت کرده است.

ورزشگاه ملی پکن - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
ورزشگاه ملی پکن، پکن

 

 

 

8- ساختمان هبیتات 67 (مونترال، کانادا)

مجتمع مسکونی هبیتات 67 متشکل از حجم های مکعبی، یکی از بهترین آثار معماری جهان است که توسط معمار موشه سفدی برای نمایشگاه جهانی 1967 در مونترال ساخته شده است. این پروژه با هدف ساخت سکونتگاه هایی با کیفیت بالا در شهرهای متراکم اجرا شد. خانه هایی این مجتمع مسکونی، همچنان به عنوان مجموعه ای از پروژه ی موفق در حال استفاده هستند.

ساختمان هبیتات 67 - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
ساختمان هبیتات 67، مونترال

 

9- موزه کوه مسنر (جنوب تيرول، ايتاليا)

یکی از شش موزه کوهستان مسنر در سراسر جهان، موزه کوه مسنر است که توسط مرحوم زاها حدید طراحی شده است. این موزه در بالاترین نقطه کوه کرونپلاتز که چشم انداز زیبایی از مرزهای اطراف جنوب تیرول به بیننده می دهد، قرار گرفته است. ساختار دیدنی در جنوب تيرول ايتاليا، به منظره اي مشرف به رشته کوه های آلپ ایتالیا ساخته شده است.

موزه کوه مسنر - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
موزه کوه مسنر، جنوب تیرول

 

10- خانه هنرهای معاصر کونست هاوس (گراتس، اتریش)

خانه هنرهای معاصر کونست هاوس، توسط پیتر کوک و کالین فورنیه طراحی و در سال 2003 تکمیل شده است. ساختمان حبابی شکل در بخش سنتی شهر قرار دارد و توسط مردم محلی به عنوان “بیگانه دوست داشتنی” نامیده می شود. این ساختمان بیومورفیک با طراحی خلاق، یکی از بهترین آثار معماری جهان محسوب میشود.

خانه هنرهای معاصر کونست هاوس - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
خانه هنرهای معاصر کونست هاوس، گراتس

 

11- متروپل پاراسول (سویا، اسپانیا)

معمار یورگن مایر در شهر سویل یا همان سویا اسپانیا، سازه بحث برانگیز متروپول پاراسول، طراحی کرده است. ساختار چوبی این پل، بزرگترین نوع خود در جهان است که با نام پلازا دلا انکارناسیون در اسپانیا شناخته می شود. این سازه به دلیل نیاز به وجود سایبان در این منطقه ی پر رفت آمد شهر ساخته شده است. جالب است بدانید پاراسول به معنی سایبان است.

متروپل پاراسول - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
متروپل پاراسول، سویا

 

12- سبد بزرگ (نیوآرک، اوهایو)

ساختمان سبد بزرگ در سال 1997، توسط NBBJ در شهر نیوآرک ایالت اوهایوی امریکا ساخته شد. این ساختمان، دفاتر شرکت آمریکایی لانگابرگر است که برای تولید سبدهای خرید حصیری از چوب افرا، طراحی شده بود. چنین ساختمان خارق‌العاده‌ای نیز باید در لیست بهترین آثار معماری جهان جای داشته باشد.

سبد بزرگ - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
سبد بزرگ، نیو آرک

 

13- خانه های مکعبی (روتردام، هلند)

معمار معروف پیت بلوم، 38 عدد خانه مکعب زرد را در نزدیکی ایستگاه قطار بلاتک در روتردام طراحی کرد. طرح های کالیودوسکوپی وی، دارای فضاهای داخلی دراماتیک با منظره ای زیبا از شهر است. این مجموعه با کانسپت جنگل و درختان، در سال 1984 طراحی و ساخته شده است.

خانه های مکعبی - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
خانه های مکعبی، روتردام

 

14- مهمانخانه هانگ نگا ( دالات، ویتنام)

مهمانخانه هانگ نگا، همچنین به نام دیوانه خانه شناخته می شود. این خانه در سال 1990 در شهر دالات ویتنام ساخته شد. خانه شگفت انگیز هانگ نگا، یک اثر سورئال است که دارای اتاق های مهمان با دکوراسیون های طبیعی است که به فضا احساس متفاوت ارگانیک بودن را می دهد. مالک و معمار این بنا خانم دانگ ویت نگا  است که اعتقاد داشت فاکتورهایی بیشتری از طبیعت نظیر درخت باید در معماری به کار گرفته شود.

مهمانخانه هانگ نگا - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
مهمانخانه هانگ نگا، دالات

 

 

15-  برج ترنينگ تورسو یا برج پیچیده (مالمو، سوئد)

سانتياگو كالاتراوا با طراحی برج ترنینگ تورسو به معنی ستون فقرات چرخنده، یک ساختار جدید با چرخش در آسمان خراش های سنتی به جود می آورد. ساختمان مسکونی به ارتفاع 650 فوت در مالمو، سوئد، بلندترین ساختمان در کشورهای اسکاندیناوی است. این ساختمان با طراحی زیست محیطی پیشرفته به عنوان بخشی از احیای دریاچه شهر عمل می کند.

برج ترنينگ تورسو - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
برج ترنينگ تورسو، مالمو

 

16- خانه کاسا تراکوتا (ویلا د لاویا، کلمبیا)

در حالی که ممکن است  این خانه یک اثر باستانی به نظر برسد، اما کاسا تراکاتا در شهر ویلا د لاویا کلمبیا، در سال 2012 ساخته و تکمیل شد. فعال محیط زیست اکتاویو مندوزا مورالس، از خاک رس و خشت و  مواد بازیافتی برای ساخت خانه استفاده کرد. این ساختمان پایدار در کلمبیا که کاملا دست ساخته است، یکی از بهترین آثار معماری جهان به شما می رود.

خانه کاسا تراکوتا - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
خانه کاسا تراکوتا، ویلا د لاویا

 

17- خانه کج و کوله (سوپوت، لهستان)

شرکت معماری زوتیسکی و زالسکی برای طراحی یک مرکز خرید کنار ساحل در شهر سوپوت، لهستان، از نقاشی های هنرمندی مشهور به نام ژان مارسین زانسر الهام گرفته است. این یک ساختمان عجیب و غریب و شگفت انگیز با نمای کج است که در سال 2003 میلادی پایه گذاری شد.

خانه کج و کوله - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
خانه کج و کوله، سوپوت

 

18- خانه تخم مرغ (آلبانی، نیویورک)

شرکت معماری هاریسون و آبرامویتز، مرکز هنرهای نمایشی را در آلبانی به عنوان بخشی از ایالت امپریال پلازا طراحی کرد. این ساختمان به دلیل شکل بیضی آن، خانه تخم مرغی نامگذاری شده است. خانه تخم مرغ دارای دو تئاتر است و فعالیت هایی از جمله موسیقی، رقص و نمایش های سنتی در آنها اجرا میشود. این خانه با توجه به شکل غیرمعمول و موقعیت مرکزی آن تبدیل به یک المان شهری شده است.

خانه تخم مرغ - راهنماهای سفر به مکان هایی با بهترین آثار معماری جهان
خانه تخم مرغ، نیویورک

همانطور که میدانیم، انتخاب یک مقصد مناسب برای یک سفر به یاد ماندنی، از مهمترین مواردی است که باید در نظر گرفته شود. بنابراین، بهتر است از یک راهنمای سفر که ما را با جاذبه های گردشگری، مکان های توریستی و دیدنی آشنا میکند، کمک بگیرید.

ما در  این مقاله از معماریان مگ، برخی از این مقاصد را که نمونه هایی از بهترین آثار معماری را در بر میگیرند، معرفی کردیم. اگر شما کسی هستید که یادگیری در حین سفر را دوست دارید، میتوانید از راهنمای این مقاله برا سفر به بهترین آثار معماری جهان کمک بگیرید.

منبع: architecturaldigest

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر