معماریان مگ

چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟

در بیشتر مواقع، یکی از سخت ترین قسمت های دکوراسیون منزل، انتخاب فرش مناسب است. در حقیقت، دلیل آن روشن است: اینکه ما انتظار داریم فرش در دکوراسیون خانه با همۀ مبلمان و منسوجات دیگر در اتاق هماهنگ بوده و به عنوان یک عنصر رابط بین اشیا عمل کند.

چیدمان فرش در دکوراسیون نیز دقت خاصی را می طلبد. به طوری که در انتخاب یک فرش برای فضاهای خود اندازه و جای قرارگیری آن باید در نظر گرفته شود. مقاله ای که در اینجا گردآوری کرده ایم شما را در انتخاب فرش مناسب راهنمایی خواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا به اثبات جمله “بدون امتحان در خانه، فرش نخرید” بپردازیم و  نگاهی به انواع مدل های مد روز فرش و بیندازیم.

فرش در دکوراسیون داخلی - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
فرش در دکوراسیون داخلی

فرش در دکوراسیون منزل | در انتخاب فرش مناسب چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

۱- انواع فرش در دکوراسیون

انواع فرش ماشینی و دستباف - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
انواع فرش ماشینی و دستباف

همانطور که می دانیم، فرش ها به دو نوع تقسیم می شوند: فرش های دستباف و فرش های ماشینی. در حالی که فرش های ماشین تنها براساس کیفیت شان طبقه بندی می شوند، عوامل متعددی همچون مواد اولیه، قدمت، رجشمار آنها و .. وجود دارد که ارزش فرش دستباف را تعیین می کنند. توجه کنید، بدون کسب اطلاعات دقیق در مورد مواد استفاده شده در فرش، خرید نکنید.

 

 

۲- جنس فرش در دکوراسیون

جنس پرز فرش - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
جنس پرز فرش

فرش های دستبافت اغلب از جنس ابریشم، تمام پشم و یا کرک تولید می شوند. این گونه فرش ها اغلب در رجشمارهای بین ۴۰ تا ۵۰ بافته میشوند. فرش های ماشینی ابریشمی نیز در انواع فرش گرده ابریشم و گل ابریشم تولید میشوند. نوع دیگری از فرشهای ماشینی به نام فرش صوف وجود دارد که در جنس پود از فلزاتی مثل طلا و نقره استفاده میکنند. فرش های دستبافت به دلیل زحمت زیاد آن در مرحله بافت، گرانتر از نوع ماشینی آنها هستند.

۳- کدام نوع فرش را انتخاب کنیم؟

انتخاب فرش مناسب خانه - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
انتخاب فرش مناسب خانه

هنگام انتخاب فرش، در ابتدا بهتر است بر روی استفاده ی راحت از آن تمرکز کنیم. به عنوان مثال، وقتی شما یک بچه کوچک در خانه دارید، به یک فرش که گرد و غبار را جذب نکند و به راحتی تمیز شود، نیاز خواهید داشت. یک فرش ماشینی دستبافت، نرم و قابل شستشو، برای این منظور مناسب خواهد بود.

اگر شما می خواهید یک تغییر موثر در خانه خود ایجاد کنید، از نقش فرش در دکوراسیون غافل نشوید. برای مثال اگر دارای مبل های مدرن و چوبی در دکوراسیون خود هستید، با استفاده از یک فرش قدیمی و وینتژ رنگ روشن، می توانید یک تصویر کاملا متفاوت از دکوراسیون به وجود آورید.

۴- رنگ مناسب فرش در دکوراسیون

رنگ فرش - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
رنگ فرش

برای تعیین رنگ مناسب فرش، اولین موردی که باید توجه کنیم، مقیاس و اندازه اتاق است. زیرا همانطور که میدانیم رنگ های تیره فضا را تنگ تر و رنگ های روشن اتاق هایمان را بزرگتر و بازتر نشان میدهند. استفاده از اتاق به منظور چه هدفی، عامل دیگر در انتخاب رنگ فرش است.

برای مثال اگر اتاق برای بچه ها طراحی شده است، رنگ های شاد و یا اگر یک اتاق رسمی است که استفاده زیادی ازآن نمیشود، رنگ های گرم و خنثی مناسبتر است.  شرایط روشنایی نیز در رنگ فرش نقش تععین کننده ای دارد. به این صورت که، اتاق هایی با مقدار زیادی نور طبیعی رنگ واقعی فرش را نشان می دهد در حالی که اتاق های سمت شمالی خانه ممکن است رنگ فرش را تیره تر نشان دهند.

 

 

۵- فرش های مد روز در دکوراسیون

فرش های مد روز - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
فرش های مد روز

به نظر می رسد که، سبک اسکاندیناوی امروزه در تمام جهان دکوراسیون فضاهای داخلی را تحت تاثیر قرار داده است.  فرش های این سبک دکوراسیون با الگوهای هندسی، بافت و رنگ های طبیعی، قطعا به فضا گرما میبخشند. فرش های عتیقه نیز، که در بازار بسیار با ارزش هستند، قطعا در دکوراسیون داخلی طرفداران زیادی دارند.

اگر میخواهید فرش در دکوراسیون خانه تان ، مد روز باشد به شدت توصیه میشود آنها را در رنگ های جذابی مثل قرمز، زرشکی، فیروزه ای انتخاب کنید. فرش های تکه دوزی شده یا کلاژ فرش که با نام پچ ورک شناخته میشوند، در روند سالهای اخیر کمتر دیده می شوند.

۶- چه سبک فرش را در دکوراسیون می پسندیم؟

انتخاب سلیقه ای فرش - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
انتخاب سلیقه ای فرش

سعی کنید انتظارات خود را از فرش در دکوراسیون مشخص کنید. چه سبک فرش برای اتاق مناسب است؟ اندازه و شکل مناسب فرش اتاقمان چگونه است؟ آیا کیفیت اهمیت دارد؟ این ها همه سوالاتی هستند که قبل از اقدام به فرش باید از خودمان بپرسیم. در کنار همه این ها باید بگوییم، به طور عمده سبک و سلیقه خود را در نظر بگیرید. حتما قبل از رفتن به فروشگاه فرش، گزینه های مورد علاقه خود را بررسی کنید و یک تصمیم کلی در مورد اندازه، الگو و شکل فرش بگیرید.

۷-  انتخاب فرش مناسب براساس بودجه

انتخاب فرش براساس بودجه - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
انتخاب فرش براساس بودجه

علاوه بر اینکه فرش در دکوراسیون براساس سلیقه ی شما انتخاب میشود لازم است که، به بودجه خود نیز توجه کنید. فراموش نکنید که همیشه لازم نیست هزینه های گزاف برای دکوراسیون منزل خود بپردازید. در بازار امروزی انواع مدل های فرش،  با کیفیت و جنس های مختلف وجود دارد که میتوانید از میان هزاران گزینه نوع مناسب بودجه خودتان را بیابید. قیمت فرش ها معمولا براساس اندازه و نوع بافت و جنس آن ها متغیر است. فرش های ابریشمی و دستباف معمولا گرانتر از انواع دیگر هستند.

۸- قبل از خرید فرش، امتحان کنید

خرید فرش مناسب دکوراسیون - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
خرید فرش مناسب دکوراسیون

برای یک انتخاب درست از میان چندین گزینه فرشی که پسندیده اید، آنها را در خانه تان امتحان کنید. از فروشگاهی که می خواهید فرش بخرید، در خواست کنید که میخواهید قبل از خرید آن را در خانه امتحان کنید. بسیاری از فروشگاه های فرش این نوع خدمات را ارائه می دهند. و این آخر کار است!  فرشی را که مناسب نوع استفاده شما است و رنگ و بافت فرشی را که می خواهید در دکوراسیون ببینید، انتخاب کنید.

 

 

۹- فرش در دکوراسیون اتاق خواب

فرش در دکوراسیون اتاق خواب - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
فرش در دکوراسیون اتاق خواب

فرش در اتاق خواب باید نرم و گرم باشد، به طوری که وقتی شما صبح از رختخواب بیرون میایید، سردی کف را احساس نکنید. از آنجایی که اتاق خواب یک فضای بسیار شخصی است و در معرض ترافیک زیادی قرار ندارد، همیشه لازم نیست که فرش سنگین و بادوام باشد. میتوانید در اتاق خواب بیشتر بر زیبایی فرش در دکوراسیون به عنوان عنصر تزیینی تاکید کنید.

۱۰- فرش در دکوراسیون اتاق نشیمن

فرش در دکوراسیون نشیمن - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
فرش در دکوراسیون نشیمن

فرش اتاق نشیمن باید باکیفیت و زیبا انتخاب شود. زیرا این اتاق خانه یک فضای جمعی است که اعضای خانواده بیشتر وقت خود را درآن میگذرانند، همچنین جایی برای پذیرایی از مهمانان است. بنابراین فرش های با دوام و سنگین مناسب این فضاها هستند.

۱۱- فرش در دکوراسیون اتاق غذاخوری

فرش در دکوراسیون اتاق غذاخوری - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
فرش در دکوراسیون اتاق غذاخوری

اگر در مورد اتاق نشیمن کیفیت و کارایی فرش بیشتر از ظاهر و زیبایی آن اهمیت دارد، در مورد دکوراسیون اتاق غذا خوری برعکس آن اعمال میشود. شما می توانید در اتاق غذاخوری بیشتر بر روی الگو، رنگ و بافت و طراحی فرش تمرکز کنید. اگر می خواهید فرش در دکوراسیون اتاق غذاخوری شما جلب توجه آن را در شکل های هندسی و رنگ های جذاب بکار ببرید.

۱۲- فرش در دکوراسیون راهروها

فرش در دکوراسیون راهروها - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
فرش در دکوراسیون راهروها

راهرو همانند اتاق نشیمن یکی از مناطق پررفت وآمد خانه است، بنابراین فرش باید با دوام انتخاب شود. همچنین اولین فضایی هستند که افراد با ورود به خانه می بینند، بنابراین بهتر است با زیبایی خود جلب توجه کند. اگر میخواهید انرژی این فضاها را بالا ببرید از رنگ های شاد و طرح های جذاب فرش در این قسمت از خانه استفاده کنید.

۱۳- فرش در دکوراسیون آشپزخانه

فرش در دکوراسیون آشپزخانه - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
فرش در دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه یکی دیگر از آن فضاهای است که معمولا زمان زیادی را برای پخت و پز در آن میگذرانیم. بنابراین، فرش در دکوراسیون آشپزخانه به دلیل احتمال کثیف شدن زیاد و نیاز به تمیز کردن بیشتر،مورد ترجیح واقع نمیشود. اما شما می توانید از مواد مقاوم، حتی فرش های نانو که خاصیت خود تمیز شوندگی دارند، استفاده کنید.

 

فرش مناسب دکوراسیون - چگونه فرش مناسب خانه هایمان را انتخاب کنیم؟
فرش مناسب دکوراسیون

همانطور که در مطلب فوق اشاره شد، فرش در دکوراسیون علاوه بر زیبایی، به جهت کارکرد موثرش گرمی و صمیمیت را به فضا می افزاید و اگر درست انتخاب شود، یک فرش با کیفیت ایده آل می تواند راحتی، دوام و زیبایی را فراهم کند. امیدواریم ما به عنوان گروه معماریان توانسته باشیم در این مقاله شما را در انتخاب مناسب فرش برای دکوراسیون منزل آشنا کرده باشیم. برای کمک در هر زمینه از دکوراسیون داخلی با معماریان در تماس باشید.

 

منبع: buseterim

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر