معماریان مگ

معرفی 11 ساختمان با خطای دید شگفت انگیز

خطای دید در معماری
خطای دید در معماری

خطای دید در معماری | 11 ساختمان با خطای دید شگفت انگیز در معماری خود

خطای دید در معماری ، پدیده ای است که به وسیله آن ساختمان ها به گونه ای ساخته می شوند که نمای خارجی آن ها را به درستی نمی توان تشخیص داد. سازه هایی که از خطای دید در معماری خود استفاده می کنند بسیار جذاب و شگفت انگیز می باشند. ما در این مقاله به معرفی 11 نمونه خطای دید در معماری پرداخته ایم.

دوستان عزیز و همراهان محترم معماریان، تا پایان این مقاله همراه ما باشید و اگر نظر یا پیشنهادی راجع به این مقاله یا دیگر بخش های سایت داشتید، از طریق بخش نظرات در انتهای مطلب به ما اطلاع دهید.

 

خانه ای در آینده

این خانه، یک توهم زیبا را آشکار می کند که در نوع خود بسیار جذاب است. “خانه آینه” نام این سازه است که معماری و طراحی آن توسط پدرو جول کاست ساخته شده و در اوج مدرنیزه بودن، نگاهی به معماری سبک های آینده دارد و شاکله اصلی خانه را حفظ می کند.

خانه ای در آینده - خطای دید در معماری
خانه ای در آینده – 1

 

خانه ای در آینده - خطای دید در معماری
خانه ای در آینده – 2

 

خانه رقاص در پراگ

خانه رقاص، نام این خانه است و ما در مقالات گذشته سایت به معرفی کامل آن پرداختیم. این سازه مشهور که در شهر پراگ قرار داد، توسط ولدو میلونی و با همکاری فرانک جیری در سال 1996 ساخته شده  و برجی دو ساختمانی است که نمای خارجی آن پیچیدگی خاصی دارد و همین امر موجب شهرت آن در میان ساختمان های دیگر کشور جمهوری چک شده است.

خانه رقاص در پراگ - خطای دید در معماری
خانه رقاص در پراگ – 1

 

 

ساختمان خدمات گمرکی استرالیا در ملبورن

در بسیاری از جهات و زاویه ها، تقریبا غیرممکن است بگویم که در نمای ساختمان اداره گمرک استرالیا در ملبورن چه اتفاقی می افتد. الگوی سیاه و سفید و گرافیکی غیر معمولی که در نمای خارجی این سازه به کار رفته است، باعث ایجاد خطای دید در معماری این ساختمان شده است.

ساختمان خدمات گمرکی استرالیا در ملبورن - خطای دید در معماری
ساختمان خدمات گمرکی استرالیا در ملبورن – 1

 

آسمان خراش نامرئی

پیناکل، نام این آسمان خراش عجیب است که از خطای دید در معماری خود بهره می برد؛ به صورتی که نمای خارجی آن ناپدید است! استفاده از شیشه هایی که رو به آسمان هستند، باعث شده تصویر آسمان روی شیشه های این برج منعکس شده و از زاویه پایین، این برج ناپدید دیده شود.

آسمان خراش نامرئی - خطای دید در معماری
آسمان خراش نامرئی – 1

 

آسمان خراش نامرئی - خطای دید در معماری
آسمان خراش نامرئی – 2

 

چوب های معلق در صحرا

سازنده این پروژه، فیلیپ ک. است که این اثر هنری را در میان صحرا به وجود آورده است. ترکیب چوب های درختی با آینه هایی که نمای روبرو را منعکس میکنند، سبب شده این تصور در فرد ایجاد شود که تعدادی تکه چوب معلق در صحرا وجود دارد.

 

چوب های معلق در صحرا - خطای دید در معماری
چوب های معلق در صحرا – 1

 

چوب های معلق در صحرا - خطای دید در معماری
چوب های معلق در صحرا – 2

 

چوب های معلق در صحرا - خطای دید در معماری
چوب های معلق در صحرا – 3

 

 

ساختمان در حال ریزش

زاویه های عجیب و جالب شیشه های این ساختمان که دانشگاهی در استرالیاست، اشکال شش ضلعی ای هستند که نحوه قرار گیری آن ها به گونه ای می باشد که گویا هر لحظه امکان دارد روی رهگذر های پیاده رو بریزد و خراب شود.

ساختمان در حال ریزش - خطای دید در معماری
ساختمان در حال ریزش – 1

 

ساختمان در حال ریزش - خطای دید در معماری
ساختمان در حال ریزش – 2

 

ساختمان در حال ریزش - خطای دید در معماری
ساختمان در حال ریزش  – 3

 

خانه مارک، خانه ای معلق روی هوا

در اینجا نمونه دیگری را مشاهده میکنیم که در آن آینه ها در پایه سازه قرار گرفته و این خطای دید را به وجود آورده اند که گویا این ساختمان معلق روی هواست. نام این سازه “خانه مارک” است که مرکز پارکینگ شهر میشیگان ساخته شده و نماد سرپناهی مدرن با خطای دید در معماری است. در سطح بالای این سازه، 882 جعبه نوری قرار دارد که روی آن صدها عکس از طرفداران سازنده این پروژه قرار دارد.

خانه مارک، خانه ای معلق روی هوا - خطای دید در معماری
خانه مارک، خانه ای معلق روی هوا – 1

 

خانه مارک، خانه ای معلق روی هوا - خطای دید در معماری
خانه مارک، خانه ای معلق روی هوا – 2

 

خانه مارک، خانه ای معلق روی هوا - خطای دید در معماری
خانه مارک، خانه ای معلق روی هوا – 3

 

برج منعکس

این سازه، ساختمان مرکزی شرکت بیمه هارفورد است که معماری آن، بسیار خلاقانه می باشد و در آن ایده ای بی نظیر به کار رفته است؛ نمای آینه ای! این ساختمان به گونه ای ساخته شده که گویا هر نیمه آن، منعکس شده نیمه دیگری است و گویا ساختمان را جلوی آینه گذاشته ایم. این توهم، از توهمات جالب و این نمونه از بهترین نمونه های خطای دید در معماری می باشد.

برج منعکس - خطای دید در معماری
برج منعکس – 1

 

برج منعکس - خطای دید در معماری
برج منعکس – 2

 

 

نرده های موج دار در حال ریزش

نمای ساختمان کیرال در مکزیکوسیتی، توسط معماری آرگمو ساخته شده و می توان از آن به عنوان یک اثر هنری یاد کرد. نرده هایی که در نمای خارجی این پروژه به کار رفته است، حالتی دارند که اگر چند ثانیه به آن ها نگاه کنید، در تصور شما آن ها ریزش پیدا میکنند و این توهم را در شما به وجود می آورند.

نرده های موج دار در حال ریزش - خطای دید در معماری
نرده های موج دار در حال ریزش – 1

 

نرده های موج دار در حال ریزش - خطای دید در معماری
نرده های موج دار در حال ریزش – 2

 

آسمان خراش راه راه

این برج های مسکونی، در کشور برزیل واقع شده و معماری آن ها توسط فرناندو پیکسوتو انجام شده است. نمای بیرونی این آسمان خراش، از راه راه های سیاه و سفیدی تشکیل شده که خیره شدن به آن ها، فرد را دچار توهم می کند.

آسمان خراش راه راه - خطای دید در معماری
آسمان خراش راه راه – 1

 

خطای دید ساختمان نامتعادل

اگر از یک زاویه مشخص به ساختمان “بالتیک” نگاه کنید، دچار خطای دید عجیبی می شوید که در آن به نظر می رسد این ساختمان تعادل ندارد و هر لحظه ممکن است فرو ریزد؛ اما در واقع این سازه، از معماری هوشمندانه و مهندسی بسیار خلاقانه و قدرتمندی بهره می برد.

در اولین نگاه، بخش پایینی این برج کوچک تر از بالای برج دیده می شود و همین امر باعث می شود این فکر که ممکن است برج تعادل نداشته باشد در فرد ایجاد شود اما اگر دقت بیشتری در نوع ساخت این ساختمان کنیم، متوجه خواهید شد که این طور نیست و به نسبت تعادلی، پایین و بالای برج منطبق هستند.

خطای دید ساختمان نامتعادل - خطای دید در معماری
خطای دید ساختمان نامتعادل – 1

 

خطای دید ساختمان نامتعادل - خطای دید در معماری
خطای دید ساختمان نامتعادل – 2

 

خطای دید ساختمان نامتعادل - خطای دید در معماری
خطای دید ساختمان نامتعادل – 3

 

مقالاتی که پیشنهاد میکنیم در ادامه این مطلب بخوانید :

 

چکیده آن چه در این مقاله گفته شد :

خطای دید چیست؟ خطای دید به احساس دیدن تصاویری گفته می‌شود که فریبنده یا گمراه کننده هستند. در این حالت اطلاعاتی که بوسیله چشم جمع‌آوری شده و توسط مغز پردازش می‌گردد منجر به درک تصویری می‌شود که با واقعیت آن تصویر تطابق ندارد.

ویکی پدیا

در سر تا سر جهان، ساختمان هایی با معماری عجیب و غریب وجود دارد که در مقالات گذشته سایت به طور مفصل به نمونه هایی از آن اشاره شد. در این مقاله، خطای دید در معماری را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

برخی از ساختمان ها، به گونه ای ساخته شده اند که وقتی از زوایای مختلف و خاص به آن ها نگاه می کنیم، چیزی که می بینیم با واقعیت تفاوت دارد. برای مثال کلبه ای چوبی را در صحرا مورد بحث قرار دادیم که به صورت راه راه، آینه های براق را در میان چوب های خود قرار داده بود و باعث شده بود نمای خارجی آن به شکلی دیده شود که گویا چوب ها معلق روی هوا هستند. ساخت همچین سازه هایی، به دست معماران خلاق و ایده پردازی صورت می پذیرد که با درک مفاهیم بصری، آشنایی خوبی دارند.

معماری خانه و دفاتر کار توسط شرکت معماریان

شرکت معماری و طراحی دکوراسیون معماریان، با تکیه بر متخصصین مجرب و کارکشته حوزه دکوراسیون در با دارا بودن ده ها نمونه کار موفق در زمینه های مختلف طراحی دکوراسیون و معماری، مجری و ایده پرداز صفر تا صد پروژه های معماری خانه و محل کار شماست. طراحی و ساخت نمای خارجی انواع منازل، برج ها، پاساژ و مراکز خرید، هتل و بیمارستان، سالن های ورزشی و غیره، بخش کوچکی از خدمات گسترده ای است که در شرکت معماریان انجام می شود.

این خدمات، توسط پرسنل با تجربه با نظارت مستقیم مهندس آریان انجام می پذیرد. شایان ذکر است در طول این سال ها، شرکت معماریان با مشتریان زیادی همکاری داشته است و در طول این مدت، سعی در ارائه بهترین نتیجه و جلب رضایت کارفرمایان بوده که با عنایت به لطف خدا، تا حدود زیادی در این راه موفق بوده است.

شما بازدید کنندگان ارجمند سایت معماریان نیز اگر قصد همکاری و ارسال پروژه های مختلف معماری و طراحی دکوراسیون های مسکونی و اداری را داشتید، می توانید از شماره تلفن دفتر مرکزی شرکت معماریان استفاده کرده و شرح درخواست خود را بفرمایید:

  • شماره تلفن دفتر مرکزی : 044 – 33 47 23 42

به علاوه، اگر نظر یا انتقادی نسبت به این مقاله داشتید یا به طور کلی بخش های دیگر سایت داشتید، می توانید از لینک زیر استفاده کرده و با مدیریت سایت در تماس باشید:

متشکریم که نگاه زیبایتان را به ما هدیه دادید و تا پایان این مقاله همراه ما بودید. در صورت تمایل، از دیگر مطالب سایت نیز دیدن کنید.

منبع : weburbanist

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر