معماریان مگ
مدل های جدید استخر های ویلایی، استخرهای طبیعی

مدل های جدید استخر های ویلایی، استخرهای طبیعی

آیا از آخرین مدل های جدید طراحی استخر و روش های جدید ساخت استخر خبر دارید؟ می خواهیم استخرهای طبیعی را که اخیرا ساخت و استفاده آنها رواج یافته برای تان معرفی کنیم تا کمی با ساز و کار آنها آشنا شوید.

این استخر ها انواع مختلفی دارند؛ اما استخرهای بیولوژیکی و اکولوژیکی از متداول ترین آنهاست. با این استخرها می توانید تکه ای کوچک از طبیعت در گوشه ای ازحیاط خانه تان خلق کنید. آخرین مدل های جدید استخر که این استخر های طبیعی می باشند، بیشتر شبیه برکه و تالاب های طبیعی هستند.

یک استخر که فقط مخصوص خودمان باشد، و حتی بهتر است بگوییم ویلایی با یک استخر بزرگ در مقابل آن، آرزوی خیلی از ما هاست. ولی می دانید که داشتن یک استخر زیبا کار آسانی نیست. جدای از هزینه های ساخت و ساز، هزینه های نگهداری یک استخر خیلی معمولی، برای یک خانواده بسیار زیاد می باشد.

در این اواخر، شرکت هایی ایجاد شده اند که روز به روز نیز تعدادشان زیادتر شده و رایج تر می شوند؛ این شرکتها استخر هایی طبیعی را عرضه می کنند که با استفاده از آنها، قسمت اعظمی از این هزینه ها کاسته می شود.

این استخر ها انواع گوناگونی دارند. ولی ویژگی مشترکی که همه آنها دارند، این است که نسبت به استخر های کلاسیک، قیمت نگهداری آنها بسیار پایین تر است و آسیب کمتری به طبیعت وارد می کنند. به معرفی چند نمونه از این مدل های جدید استخر می پردازیم.

مدل های جدید استخر های ویلایی، استخرهای طبیعی

استخر های بیولوژیک

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم، استخر های طبیعی نیز خود به چند دسته تقسیم می شوند. استخرهای بیولوژیک، متداول ترین نوع استخر های طبیعی می باشد. این استخر ها بجای استفاده از کلر و تصفیه کننده های شیمیایی از باکتری ها برای تمیز کردن آب استفاده می کنند.این استخر ها که سیستم ساده اما موثری دارند، فقط برای استخر های ویلایی کاربرد ندارند، بلکه در حوض ها و استخرهای موجود در پارک ها و باغچه ها و یا حوض های تزئینی که در مکان های خاصی وجود دارند، نیز استفاده می شود.

مدل های جدید استخر های ویلایی، استخرهای طبیعی بیولوژیک

استخر های اکولوژیکی

استخرهای اکولوژیکی که در ابتدایی ترین سطح، همانند برکه کوچک و زیبایی در طبیعت هستند.سیستم این استخرها با از تکنیک های تالاب های طبیعی، طراحی شده. این استخر ها دو قسمت دارند؛ قسمت شنا کردن و قسمت بازسازی. در این استخر های برخی گیاهان آبی وجود دارد که در قسمت بازسازی یافت می شوند. قسمت بازسازی که نسبت به قسمت شنا کم عمق تر است، با وجود این گیاهان سبز ،دارای زیبایی خاصی می باشد.

مدل های جدید استخر های ویلایی، استخرهای طبیعی اکولوژیکی

مدل های جدید استخر های ویلایی، استخرهای طبیعی اکولوژیکی

 

 

امکانات نامحدود گیاهان سبز در مدل های جدید استخر

یکی از مزیت های استاندارد که در تمام استخر های طبیعی وجود دارد، امکان رشد گیاهان سبز به صورت نامحدود در آنهاست. به دلیل وجود برخی افزونه ها ی شیمیایی و کلر موجود در آب در استخرهای کلاسیک امکان ساخت آنها در شکل های طبیعی وجود ندارد.

مثلا اینکه نمی توان در این استخر ها عنصر های طبیعی نظیر جانوران آبزی و گیاهان سبز را پرورش داد. اما در استخر های طبیعی هر نوع گیاه یا جانداری که بخواهید می توانید داخل استخر پرورش دهید و هم چنین از زیبایی و جلوه ی طبیعی که این عناصر به استخرتان می دهند، لذت ببرید. حتی می توانید از آب نما هایی در داخل این استخرها استفاده کنید که در این صورت استخر شما بسیار طبیعی تر و دلبازتر جلوه خواهد نمود.

گیاهان سبز در مدل های جدید استخر های ویلایی

گیاهان سبز در مدل های جدید استخر های ویلایی

استخرهایی که با محیط اطرافشان سازگارند.

استخرهای کلاسیک طوری طراحی می شوند که از محیط اطرافشان کاملا جدا باشند. چون اثرات خارجی به راحتی می تواند استخر را کثیف کند و یا حتی سیستم کار آنها را بهم بریزد. اما در استخرهای طبیعی این موضوع، کاملا برعکس می باشد. یک استخر طبیعی اگر به صورت درستی طراحی شود، می تواند بطور کاملا یکپارچه با محیط اطرافش سازگار شود. حتی قسمتی از آن به مانند یک دریاچه طبیعی، برای شنا کردن شود. می توانید با استفاده از این مدل های جدید استخر، هر نوع طراحی طبیعی که دوست دارید در استخرتان انجام دهید.

سازگاری با محیط اطراف درمدل های جدید استخر های ویلایی

سازگاری با محیط اطراف درمدل های جدید استخر های ویلایی

استخرهای طبیعی، دوست سلامتی شما

شاید در هنگام شنا کردن در استخرهای کلاسیک زیاد به این نکته توجه نکرده ایم که شنا کردن دریک استخر با تصفیه کننده های شیمیایی چقدر برای سلامتی ما ضرر دارد. به همین دلیل است که دوش گرفتن بعد از خارج شدن از استخرهای کلاسیک توصیه می شود. اما در استخرهای طبیعی این گونه نیست. می توانید خیال تان را راحت کنید، انگار که کودکان تان در یک دریاچه طبیعی شنا می کنند.

مدل های جدید استخر های ویلایی، استخرهای طبیعی دوست سلامتی شما

 

 

در استخر های طبیعی، همه چیز طبق خواسته شماست.

این را یادآور شویم که در استفاده از استخرهای طبیعی هیچ گونه مجبوریت و محدودیتی برای شما ایجاد نمی شود. مثلا این که نیاز به یکپارچه دیده شدن استخر و محیط اطراف آن، نیست. شمایی که می توانید از یک استخر کلاسیک با آن همه مسائل و مشکلاتش نگهداری کنید، نگهداری از این نوع استخرهای طبیعی ما مشکلات اندک، کار سختی برایتان نخواهد بود. قسمت بازسازی می تواند به صورت جدا از قسمت شنا دیده می شود؛ البته در سایه یک طراحی فوق العاده.

استفاده از گیاهان و شن و ماسه در مدل های جدید استخر های ویلایی

استفاده از گیاهان و شن و ماسه در مدل های جدید استخر های ویلایی

نظرتان در مورد یک ساحل طبیعی چیست؟

در استخرهای کلاسیک فکر می کنید که می توانید با شیب دار ساختن آن یک استخر طبیعی ایجاد کنید. اما نمی توانید کف آن را با ماسه بپوشانید؛ چون این کار سیستم استخر شما را بهم می ریزد و به آن آسیب می زند. اما در این استخر های طبیعی، می تواند بسته به سلیقه تان کف آنها را با ماسه یا سنگ پوشش دهید و یک ساحل طبیعی خلق کنید. حالا که با مدل های جدید استخر آشنا شدید، می توانید استخرهایی متناسب با خانه تان، به شیوه هایی گوناگون و کاملا طبیعی طراحی کنید.

ساحل طبیعی در مدل های جدید استخر های ویلایی

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماری آریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

 

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر