معماریان مگ

معرفی 7 نمونه از خانه های کوهستانی

خانه های کوهستانی
خانه های کوهستانی

خانه کوهستانی | 7 نمونه از خانه هایی که روی صخره و کوه ساخته شده اند

خانه کوهستانی، به خانه هایی گفته می شود که در دامنه کوه ها ساخته می شوند. این نوع خانه ها، در کنار خانه های صخره ای، جزو موارد عجیب و غریب به شمار می روند. هر خانه کوهستانی می تواند گنجینه ای از معماری را در خود پنهان کرده باشد. ما در این مقاله به معرفی و بررسی 7 نمونه خانه کوهستانی پرداخته ایم.

ما انسانها به عنوان یک نیاز، کمی از ماجراجویی را دوست داریم. ما به سرعت رانندگی می کنیم، غذاهای مختلف را امتحان می کنیم و کارهای گوناگونی انجام می دهیم. اما برای یک ماجراجویی درست و حسابی، هیچ چیز هیجان انگیز تر از زندگی در یک خانه خطرناک نیست؛ این خانه ها می تواند در مکان های جذابی مثل صخره ها و کوهستان ها قرار داشته باشد.

این مقاله از سایت معماریان، به همین موضوع یعنی خانه هایی که در کوهستان و صخره های سخت ساخته شده اند تخصص پیدا کرده است. تا پایان این مقاله همراه ما باشید و در پایان اگر نظر، پیشنهاد و یا انتقادی نسبت به این مقاله یا دیگر بخش های سایت داشتید، از طریق نظرات انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

 

خانه های آویزان در اسپانیا

یکی معروف ترین خانه های صخره ای، خانه های آویزان کوئنکا در اسپانیا است. این روستای قدیمی، در قرن هجدهم میلادی گسترش یافت و به این شکل درآمد. این خانه ها، به گونه ای معماری شده اند که گویا هر لحظه در حال ریزش هستند، اما واقعیت این است که ساخت آن ها کاملا مستحکم و پایدار است. این مجموعه کوچک هم اکنون یکی از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود.

خانه های آویزان در اسپانیا - خانه کوهستانی
خانه های آویزان در اسپانیا

 

خانه صخره ای مدرن

این خانه، در لبه یک صخره قرار دارد و ساخت آن برای معمارانش، کار بسیار سخت و طاقت فرسایی بود. دلیل این امر هم آن بود که شرایط مکانی این ساختمان بسیار خطرناک است و نمی توان همانند خانه های معمولی، از اصول ساده ساختمان سازی برای ساخت آن استفاده کرد. این خانه، چشم انداز مهندسی شده جذابی دارد که دریا را به صورت پانوراما برای افراد داخل خانه به نمایش می گذارید. این خانه که نمونه خوبی از خانه های کوهستانی است در کشور استرالیا واقع شده است.

خانه صخره ای مدرن - خانه کوهستانی
خانه صخره ای مدرن

 

 

روستای قدیمی در لبه صخره

ایتالیا پر از روستاهای ساحلی زیبا است، اما این روستا قطعا یکی از بی ثبات ترین و خطرناک ترین روستاهایی است که در ایتالیا وجود دارد و در لبه یک صخره دریایی قرار گرفته است. تخمین قدمت این روستا، کار سختی است اما متون رومی در آن یافت می شود که نشان می دهد تاریخ این روستا به هزاران سال پیش باز می گردد. هم اکنون، این منطقه یکی از نقاط توریستی کشور ایتالیا به شمار می رود و وجود باغات انگور و راهی معروف به نام “مسیر عشق”، جذابیت های این روستای خطرناک که پر از خانه های کوهستانی است را دو چندان کرده است.

روستای قدیمی در لبه صخره - خانه کوهستانی
روستای قدیمی در لبه صخره

 

مجموعه مسکونی روی صخره آهکی

در کنار صخره های سنگ آهک بانیفاکیو در کورسیکا، تعدادی ساختمان وجود دارد که شکل آن ها بسیار شبیه به صخره های آهکی زیرش است. این خانه ها، در مکانی خطرناک و در لبه صخره ای ساخته شده اند که به نظر می رسد هر لحظه در حال فروریختن باشند. این صخره های مدیترانه ای، یکی از مکان های گردشگری کشور فرانسه است که هرساله بازدیدکنندگان زیادی را به خود می بینید.

مجموعه مسکونی روی صخره آهکی - خانه کوهستانی
مجموعه مسکونی روی صخره آهکی

 

 

خانه های کوهستانی خطرناک در هیمالیا

اگر به اندازه کافی ماجراجو و کنجکاو باشید که بتوانید به هیمالیا بروید، در نهایت یکی از غارهای جذاب و دیدنی جهان را خواهید دید که در کنار مجموعه ای از خانه های کوهستانی، منطقه ای شگفت انگیز و در عین حال خطرناک را تشکیل داده است. این خانه های کوهستانی، یکی از خطرناک ترین مناطق مسکونی در دنیا را تشکیل می دهد که البته سال هاست خالی از سکنه می باشد و در بالای آن، خانه ای در دهانه غار است که راهب بودایی در آن سکونت دارد.

خانه های کوهستانی خطرناک در هیمالیا - خانه کوهستانی
خانه های کوهستانی خطرناک در هیمالیا

 

شهر صخره ای در کاتالونیا

شهر کوچک کستل فولیت، کمتر از یک کیلومتر مربع در کاتالونیا را تشکیل می دهد. ویژگی جالبی که خانه های این شهر دارا می باشند، قرار گرفتن آن ها در لبه صخره ای است که در این شهر واقع شده است. این صخره های بازالتی، از جریان های گدازه آتشفشانی تشکیل شده و بیش از 50 متر ارتفاع و یک کیلومتر طول دارند. این ناحیه، یکی از مکان های موردعلاقه عکاسان و نقاشان است.

شهر صخره ای در کاتالونیا - خانه کوهستانی
شهر صخره ای در کاتالونیا

 

 

خانه راهب نوک کوه

این خانه ها که اغلب در نوک کوه های ساخته می شوند، خانه های بسیار خطرناکی هستند که عموما تقدس خاصی دارند. یکی از این خانه ها که در یونان قرار دارد، صد ها سال پیش توسط راهبانی که در غار زندگی می کردند ساخته شده است و ما در این نمونه به آن اشاره کردیم.

راهبان، در زمان اشغال و تجاوز ترکیه، خانه های خود را بالا و بالاتر می ساختند تا اینکه به بالای صخره های بزرگ می رسیدند. این خانه نیز یکی از این نمونه هاست که سال هاست کسی در آن زندگی نمی کند و از نمونه های دیدنی خانه های کوهستانی به شمار می آید.

خانه راهب نوک کوه - خانه کوهستانی
خانه راهب نوک کوه

 

منبع : weburbanist

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر