معماریان مگ

معرفی ۱۶ معماری چوبی مدرن

معماری چوبی مدرن | ۱۶ نمونه جذاب معماری مدرن با استفاده از چوب

معماری چوبی مدرن یکی از زیباترین سبک های معماری است . این نوع از طراحی ساختمان با استفاده از چوب طبیعی صورت میگیرد. امروزه معماری چوبی مدرن در بناهای بسیاری بکار گرفته میشود . در این مقاله به ۱۶ مورد از نمونه های معماری چوبی مدرن اشاره کرده ایم . تا پایان این مقاله همراه معماریان باشید.

ستون های منحصر به فرد چوبی توسط شیگرو بن

در این پروژه که توسط شیگرو طراحی‌شده است، یک ساختار چوبی و مهندسی‌شده پیچیده بین ساختمان‌های چوبی آن وجود دارد. این ساختمان متعلق به یک شرکت سوئیسی است که به این شکل معماری شده است. اتصال ساختمان‌های قدیمی با امکانات جدید و ایجاد فضاهای عمومی نیمه محصور، علاوه بر این نمایی جذاب و ساختمانی کاربردی که ایجاد کرده است،به‌عنوان دفتر مرکزی شرکت نیز فعالیت خواهد کرد.

ستون های منحصر به فرد چوبی توسط شیگرو بن - معماری چوبی مدرن
ستون های منحصر به فرد چوبی توسط شیگرو بن

 

معماری چوبی پروژه متروپل پاراسول توسط معماران جِی مایر

این پروژه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و نوآورانه‌ترین سازه‌های چوبی با پوشش پلی اورتانشناخته می‌شودصندلی‌هایی در این سازه قرارگرفته‌اند که از محل حفاری باستان‌شناسی به نقطه عطفی معاصر می‌رسند و رابطه‌ی منحصربه‌فرد میان شهر تاریخی و معاصر را تعریفمی‌کند. هدف معماران این پروژه از ساخت و ایجاد آن، به وجود آوردن یک فضای باستانی برای استفاده از عموم مردم است که در آن بازار کشاورزان، کافه، رستوران و غیره در مساحتیبه‌اندازه بیش از هجده هزار مترمربع ساخته‌شده است.

معماری چوبی پروژه متروپل پاراسول توسط معماران جِی مایر - معماری چوبی مدرن
معماری چوبی پروژه متروپل پاراسول توسط معماران جِی مایر

 

سازه اصلی معبد هیلده توسط خوزه اولاو داو + دلفین دینگ

این خانه کوهی در شهر تانکن شیلی، اگرچه یک پروژه ساده است که شامل یک کلبه در میان جنگل است اما از معماری مدرن چوبی بسیار خوبی بهره می‌برد. این پروژه به‌عنوان فضای خصوصی و یک پلت فرم برای فعالیت‌های در فضای بازطراحی شده و ازلحاظ کلاس معماری و سطح جذابیت نمره بالایی دارد.

سازه اصلی معبد هیلده توسط خوزه اولاو داو + دلفین دینگ - معماری چوبی مدرن
سازه اصلی معبد هیلده توسط خوزه اولاو داو + دلفین دینگ

 

آزمایشگاه فضایی توسط هیرانوما

این پروژه دانشگاهی که در توکیو قرار دارد، از تعداد زیادی چوب سدر برای ایجاد یکالگوی نامنظم ساخته‌شده که نور خورشید را به شکل جذابی در فضای داخلی خود پخش می‌کند. این امر باعث شده که این آزمایشگاه از منابع کمتری استفاده کند و همچنین نمایی خاص نسبت به سایر پروژه‌های مشابه داشته باشد.

آزمایشگاه فضایی توسط هیرانوما - معماری چوبی مدرن
آزمایشگاه فضایی توسط هیرانوما

 

بافت شبکه‌ ای فروشگاه دسر توسط کنگو کوما + آسوکیات

خطوط نازک و منظم چوبی، راهروهای یک فروشگاه پسر در توکیو را تشکیل داده است. این سبک از معماری همانند یک سبد می‌باشد که از روش‌های ساخت‌وساز باستانی ژاپن به شمارمی‌رود. اتصال این چوب‌ها به یکدیگر به‌وسیله چسب‌های متصل‌کننده قطعات چوب انجاممی‌شود.

بافت شبکه‌ ای فروشگاه دسر توسط کنگو کوما + آسوکیات - معماری چوبی مدرن
بافت شبکه‌ ای فروشگاه دسر توسط کنگو کوما + آسوکیات

 

ساختار چوبی مدرن اسپیرال توسط استودیو آلیس

این معماری چوبی مدرن توسط دانشجویان سال دوم استودیو آلیس ساخته‌شده است. “اولور” در سوییس و در کنار دریاچه ستیل قرار دارد و یک ساختار چوبی پیچ‌خورده است. ساختماناسپیرال به بازدیدکنندگان این اجازه می‌دهد تا نمای کامل و سیصد و شصت درجه‌ای از منظره اطراف داشته باشند.

ساختار چوبی مدرن اسپیرال توسط استودیو آلیس - معماری چوبی مدرن
ساختار چوبی مدرن اسپیرال توسط استودیو آلیس

 

آسمان خراش چوبی توسط سی اف مولر

اگر ساخته‌شده باشد، این ساختار چوبی بافت توسط CF Meller بزرگ‌ترین سازه چوبی با قاب چوبی خواهد بود که دارای سی و چهار طبقه قد است. آسمان‌خراش تقریباً به‌طور کامل از چوب ساخته‌شده با یک سیستم استپ‌های جنگلی ساخته‌شده است که فضای باغی را برای هر واحد فراهم می‌کند. هسته بتونی توانایی ساختاری را فراهم می‌کند و قاب‌بندی چوببه‌صورت مجتمع و سبک‌تر از مصالح ساختمانی معمولی است و محیط‌زیست سازگارتر است.

آسمان خراش چوبی توسط سی اف مولر - معماری چوبی مدرن
آسمان خراش چوبی توسط سی اف مولر

 

موزه هنر پومپیدو-متز توسط شیمرو بان

یک سازه سقف چوب با چوب لمینیت، هفتاد و هفت متر فلزی اسپایدر را در مرکز شامپو پدیامتیز، یک موزه هنر مدرن در فرانسه که بر روی نوآوری متمرکز است، احاطه کرده است.در فایبرگلاس شفاف پوشش داده می‌شود و در طول ساختار، چوب به شکل منحنی شکلمی‌گیرد. “ما می‌خواستیم معماری یک حس خوشبختی، باز بودن و ترکیب چند فرهنگی در یکساختمان داشته باشد که ارتباط مستقیم و حساس با محیط اطراف دارد.”

موزه هنر پومپیدو-متز توسط شیمرو بان - معماری چوبی مدرن
موزه هنر پومپیدو-متز توسط شیمرو بان

 

موزه پل چوبی یوسوهارا توسط کنگو کوما + همکاران 

موزه‌های پل چوبی Yusuhara در ژاپن ازجمله ساختارهای چوبی سنگین است که به نظرمی‌رسد شناور است، که توسط یک ستون کوچک در مرکز حمایت می‌شود، ترجمه‌های فنلاندی و تکنیک‌های معماری سنتی ژاپن برای دنیای مدرن. به نظر می‌رسد برج‌های شیشه‌ای در هردو طرف به چشم‌انداز ناپدید می‌شوند.

موزه پل چوبی یوسوهارا توسط کنگو کوما + همکاران - معماری چوبی مدرن
موزه پل چوبی یوسوهارا توسط کنگو کوما + همکاران

 

پروژه ساختمان تحقیقات رایانه ای همه جانبه توسط کنگو کوما + همکاران

صفحات چوبی فردی در بالای یک لایه در یک الگوی نامنظم، یک جریان پویا به نمای ساختمانتحقیق محاسباتی جامع Daiwa در دانشگاه توکیو ارائه می‌دهند.اگرچه بسیاری ازساختمان‌های فن‌آوری با مدرنیزم و یا زیبایی‌شناسی مربوط به آینده طراحی‌شده‌اند، Kengo Kuma + Associates صفحه‌نمایش نرمی را انتخاب کرد و به‌عنوان یک انتقال بینفعالیت‌های داخل ساختمان و باغ ژاپنی درست در خارج از دیوار خود انتخاب کرد.

پروژه ساختمان تحقیقات رایانه ای همه جانبه توسط کنگو کوما + همکاران - معماری چوبی مدرن
پروژه ساختمان تحقیقات رایانه ای همه جانبه توسط کنگو کوما + همکاران

 

خانه چوب جنگا مانند توسط معماران سو فوجیموتو

داخلی این خانه توسط سو Fujimoto غیرمتعارف است به حداقل می‌گویند، شامل هیچ اتاق، بلکه یک فضای باز بزرگ است که نیاز به شما از یک قله کوچک به بعد از صعود. برجسته تطبیق چوب با پرتوهای سدر عظیم، ساختار شکل مکعبی دارای حفره‌های نامنظم بزرگ است که تحت پوشش شیشه‌ای به‌عنوان ویندوز عمل می‌کنند. هر فردی که داخل آن قرار دارد، باید کاملاًخلاق باشد تا سطوح را به‌عنوان تخت و جداول استفاده کند.

خانه چوب جنگا مانند توسط معماران سو فوجیموتو - معماری چوبی مدرن
خانه چوب جنگا مانند توسط معماران سو فوجیموتو

 

معماری چوبی مدرن خانه کاگا توسط AE

تخته خرده چوب که در یک الگوی آجری مرتب‌شده است، تمام دیوار روستایی خانه روستایی در ژاپن را پوشش داده است. لایه‌های بالای شیشه‌ای این خانه سایه و حریم خصوصی را برای افراد ساکن آن فراهم می‌کند.

معماری چوبی مدرن خانه کاگا توسط AE - معماری چوبی مدرن
معماری چوبی مدرن خانه کاگا توسط AE

 

سازه غلتکی بامبو سوشی توسط کانشیرو میاموتو

مجموعه بامبوهای غلتکی که از جنس چوب بامبو هستند و تعداد آنها به بیش از هزار می‌رسد، این نمای چوبی ساده و دل‌نشین را تشکیل داده‌اند. این معماری اجازه می‌دهد نور و باد از دوطرف به داخل آن وارد شود. همچنین این سازه در برابر زلزله و بلایای طبیعی مقاوم‌سازی شده است.

سازه غلتکی بامبو سوشی توسط کانشیرو میاموتو - معماری چوبی مدرن
سازه غلتکی بامبو سوشی توسط کانشیرو میاموتو

 

غرفه سلپو توسط نیکولای پولیسسکی

یک ساختمان نیمه‌کاره و به‌نوعی تخریب‌شده در روستای زویززی روسیه، در قالب یک اثر هنری چوبی قاب شده است. هنرمند نیکولای پولیسسکی ، که در یک جامعه هنرمند در این نزدیکی، زندگی می‌کند، این ساختار را در پارک ملی یوگا برای تبدیل‌شدن به یک محل برگزاری رویداد و فضای نمایشگاهی و همچنین یک مجسمه عظیم در فضای باز، طراحی کرد.

غرفه سلپو توسط نیکولای پولیسسکی - معماری چوبی مدرن
غرفه سلپو توسط نیکولای پولیسسکی

 

معماری مسکونی و کوهستانی شکل AAArt

یک سازه ناهموار و فشرده دریکی از بزرگ‌ترین پیشرانه‌های مسکونی در اروپا، نشان‌دهنده یکمیراث معماری ارزشمند از معماری کشور دانمارک است که چشم‌انداز محلی جذابی را از نمای کوهستان به ما نشان می‌دهد.

معماری مسکونی و کوهستانی شکل AAArt - معماری چوبی مدرن
معماری مسکونی و کوهستانی شکل AAArt

 

برج های مسکونی رو به رشد چوبی توسط تام و ویدگارد

یک پروژه عظیم که از چهار بلوک آپارتمانی مرتفع تشکیل‌شده است، توسط گروهی از معماران سوئدی به رهبری تام و ویدگارد طراحی و معماری شده است. این سازه‌ها در بندر استکهلم قرار دارد، به پایه‌های کوتاهی متصل شده‌اند که مقاومت آن را تقویت می‌کند. پنجره‌ها و نمای خارجی این برج تا از چوب کاج سوئدی ساخته‌شده است که از نمونه‌های خوب در معماری چوبی مدرن به شمار می‌روند.

برج های مسکونی رو به رشد چوبی توسط تام و ویدگارد - معماری چوبی مدرن
برج های مسکونی رو به رشد چوبی توسط تام و ویدگارد

 

معماری مدرن به کمک چوب، یکی از سبک‌های پرطرفدار معماری است که محبوبیت زیادی بین معماران و عموم مردم دارد. این محبوبیت، عمدتاً به دلیل زیبایی خاص و منحصربه‌فردی است که چوب به نمای مدرن ما می‌بخشد. نمای خارجی و دکوراسیون داخلی دو موردی است که چوب می‌تواند زیباییفوق‌العاده‌ای به آن ببخشد. چوب درخت گردو، چوب بامبو و چوب‌های دیگر، جنس چوب‌های بکار رفته در معماری چوبی مدرن را تشکیل می‌دهد.

همچنین این سبک معماری به دلیل هزینه کمتر و همچنین سبک‌تر بودن نسبت به سازه‌های سنگی که دارد می‌تواند جایگزین خوبی برای سنگ و آهن باشد. مقاومت این چوب‌ها نیز بسیار بالاست.
گروه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی معماریان، تحت نظر مهندس آریان از سالهزار و سیصد و هشتاد و شش در عرصه معماری نمای خارجی فعالیت می‌کند و در طول این مدت توانسته ده‌ها نمونه کار جذاب و خاص را برای مشتریان از سراسر ایران انجام دهد. شرکت معماریان دارای سبک خاص در معماری است و این سبک بانام مهندس آریان شناخته می‌شود. طراحی و اجرای معماری چوبی مدرن از ۰ تا ۱۰۰ ازجمله خدماتی است که توسط گروه ما ارائه می‌شود. شما هم اگرازجمله مشتریانی هستید که مایلید یک نمای چوبی و مدرن داشته باشید، باشماره‌های مندرج در سایت تماس گرفته و با مشاورین ما در ارتباط باشید.

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر