معماریان مگ

فرش دستبافت مدرن ترکیبی از سبک قدیم و جدید قالیبافی

فرش دستبافت مدرن
فرش دستبافت مدرن

فرش دستبافت مدرن | فرش ایرانی دستبافت مدرن | فرش مدرن ایرانی

فرش دستبافت مدرن ترکیبی از طرح های سنتی فرش دستبافت ایرانی در کنار روحیات مدرن و الگوهای امروزی می باشد که جلوه ای بسیار زیبا و جذاب دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با این محصول کم نظیر بیشتر آشنا کنیم.

فلسفه فرش دستبافت مدرن

امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و علوم مختلف، همه چیز رو به پیشرفت و توسعه حرکت می کند. اگر در خیابان قدم بزنید، با مواردی روبرو خواهید شد که خوبی پیشرفت علم و تکنولوژی را نشان می دهد. از نوع پوشش افراد گرفته تا وسایل نقلیه و ساختمان ها، همگی دچار تغییر و تحولات زیادی نسبت به سال های گذشته شده اند. این تغییر و تحولات، در زندگی شخصی افراد نیز نفوذ کرده و باعث تغییر سبک زندگی آن ها شده است. یکی از مواردی که می تواند سبک زندگی اشخاص را مورد تاثیر خود قرار دهد، فضای زندگی و کار آن هاست. فضای زندگی، فضایی است که فرد بیشترین حضور را در آن داشته باشد. برای بسیاری از افراد، این فضا خانه آن هاست.

فلسفه فرش دستبافت مدرن
فلسفه فرش دستبافت مدرن

 

 

فرش ایرانی در دکوراسیون ایرانی

هر خانه، دکوراسیون خاص خود را داشته و از ملزومات مختلفی برای تکمیل امکانات و موارد دیگر استفاده می کند. چیزی که در تمام خانه های ایرانی به صورت کم و بیش مشترک است، تغییری است که نسبت به گذشته داشته اند. آپارتمان های مدرن و خانه های حوض دار قدیمی شاید از نظر قدمت و ساخت با یکدیگر شباهتی نداشته باشند اما شرایط جامعه به گونه ای رقم خورده است که در هر دوی این خانه ها، ساکنین از وسایل و ملزومات مدرن و امروزی استفاده نمایند.

فرش ایرانی در دکوراسیون ایرانی
فرش ایرانی در دکوراسیون ایرانی

 

همانطور که گفته شد، هرخانه وسایل مختلفی را در خود جای داده است. برخی از این وسایل، اهمیت زیادی نداشته و می توان آن ها را از دکور خانه حذف کرد. اکسسوری ها معمولا جزو این دسته به حساب می آیند. اما گروهی دیگر، ملزوماتی هستند که عدم وجود آن ها به معنی نقص در دکوراسیون است. فرش، یکی از این ملزومات است. اهمیت فرش در دکوراسیون به قدری بالاست که نمی توان از وجود آن در خانه دریغ کرد. در این مطلب قصد داریم به معرفی یکی از انواع فرش که از محبوبیت بالایی برخوردار است در دکوراسیون بپردازیم. فرش دستبافت  مدرن موضوعی است که در ادامه بیشتر راجع به آن توضیح خواهیم داد.

آشنایی با فرش دستبافت مدرن ایرانی
آشنایی با فرش دستبافت مدرن ایرانی

 

 

آشنایی با فرش دستبافت مدرن ایرانی

فرش دستبافت، فرشی است که مختص ایران و ایرانیان است. وقتی از فرش دستبافت حرف می زنیم، اولین چیزی که در ذهن افراد مصور می شود فرش های سنتی و بسیار جذابی است که با زحمت فراوان در کارگاه های قالی بافی بافته می شد. این فرش ها، معمولا ارزش زیادی داشته و یک محصول بی نظیر برای خانه افراد به شمار می رود. در میان تمام فرش های دنیا، فرش دستبافت ایرانی با ارزش ترین فرش هم از نظر مادی هم از نظر کیفیت و جلوه ای که دارد است.

آشنایی با فرش دستبافت مدرن ایرانی
آشنایی با فرش دستبافت مدرن ایرانی

 

امروزه از این فرش در خانه های ایرانی زیادی استفاده می شود؛ فرش ایرانی دستبافت از جمله فرش هایی است که با استفاده طولانی مدت از آن، نه تنها از ارزش نیافتاده بلکه ارزش مادی و معنوی بیشتری پیدا می کند. یکی از دغدغه هایی که خریداران این محصول دارند، ترکیب کردن حس و حال سنتی این فرش ها با دکوراسیون مدرن است. چراکه معمولا ظاهر اینگونه فرش های دستبافت ظاهری سنتی بوده و با مبلمان مدرنی که در طرح و رنگ های امروزی تولید می شوند، همخوانی ندارند. راه حل این روش، استفاده از فرش دستبافت مدرن است.

 

آشنایی با فرش دستبافت مدرن ایرانی

فرش دستبافت مدرن فرشی است که کیفیت و ارزندگی فرش های دستبافت را داشته و در عوض، بجای بکارگیری نقوش سنتی و طرح های نسبتا قدیمی در آن، از رنگ و طرح های مدرن تر و جدیدتر در آن استفاده شده است. این فرش نه تنها می تواند در خانه هایی که از دکوراسیون سنتی بهره می برند مورد استفاده قرار بگیرند، بلکه مشکلی جهت استفاده در دکوراسیون هایی که از ملزومات و اکسسوری های مدرن در آن ها بکار گرفته شده است ندارند. از این رو، محبوبیت بسیار زیادی را در میان استفاده کنندگان و علاقه مندان به فرش ایرانی و فرش دستبافت بدست آورده اند.

آشنایی با فرش دستبافت مدرن ایرانی
آشنایی با فرش دستبافت مدرن ایرانی

 

این گونه فرش ها، فرش هایی بسیار ایده آل و شیک هستند که دارای بهترین متریال های سازنده و بهترین طرح و نقش های روز دنیا هستند که با فرهنگ ایران و ایرانی سازگار می باشد. به همین دلیل، فرش دستبافت مدرن یک انتخاب ایده آل و خوب برای افراد مشکل پسند و کسانی که دغدغه انتخاب بهترین فرش خانه شان را دارند به شمار می رود.

 

 

مدرن در عین حال سنتی

به جرئت می توان گفت مهم ترین ویژگی ای که باعث شده فرش دستبافت مدرن به یکی از محصولات پرطرفدار دکوراسیون تبدیل شود، تناقض بین سبک مدرن و سنتی در این دسته از فرش هاست.

سادگی و رنگ های متعادل

سادگی و رنگ های متعادل
سادگی و رنگ های متعادل

 

فرش ایرانی دستبافت مدرن یک ویژگی بسیار خوب دارد و آن تعادل رنگ هاست. به گونه ای که در بسیاری از مدل های فرش مدرن ایرانی طرح های جذاب با رنگ های ساده و شیک ادغام شده و در نهایت یک فرش سنتی را تشکیل می دهد. این رنگ های ساده و شیک به صاحبان خانه کمک می کند از فرش ایرانی دستبافت مدرن در قسمت های مختلف خانه مثل اتاق پذیرایی، اتاق کودکان و نوجوانان، آشپزخانه و غیره استفاده نمایند.

فرش دستبافت مدرن یک محصول عمری برای شما

فرش دستبافت مدرن یک محصول عمری برای شما
فرش دستبافت مدرن یک محصول عمری برای شما

 

شما با خرید و انتخاب یک طرح عالی از فرش مدرن ایرانی دستبافت، می توانید از آن به صورت طولانی مدت استفاده های گوناگونی کنید. کیفیت بالای این دسته از فرش ها به شما کمک می کند آن را به عنوان یک محصول عمری و با دوام در نظر گرفته و سال ها از آن بهره ببرید.

مشخصه های ظاهری فرش مدرن

مشخصه های ظاهری فرش مدرن
مشخصه های ظاهری فرش مدرن

 

فرش دستبافت مدرن نیز همانند مدل های دیگر فرش دارای ویژگی های مختلفی می باشد که آن را از سایر محصولات در این زمینه، متمایز کرده است. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

طراحی ظریف و دل نشین

طراحی فرش دستبافت مدرن ایرانی به گونه ای است که در آن از نقش ها و طرح های ظریف و دل نشین ایرانی اسلامی استفاده شده است. البته در مدل های مختلف این نوع فرش ها، طرح های گوناگونی دیده می شود. برای مثال، برای فرش دستبافت مدرن که به عنوان پادری استفاده می شود، می توان از طرح های فانتزی تری استفاده نمود. طرح و نقش فرش ایرانی دستبافت مدرن تا حدود زیادی به مکانی که در آن می شود بستگی دارد.

رنگ بندی فرش دستبافت مدرن

رنگ بندی فرش مدرن ایرانی می تواند در تمام طیف های رنگی باشد. اما معمولا، رنگ های گرم و خنثی رنگ های مورد علاقه ایرانیان هستند که در دکوراسیون به کار گرفته می شود. رنگ های سرد نیز، در فضاهایی که اینگونه رنگ ها دچار تناقض نمی شوند، قابلیت استفاده دارد. جالب است بدانید رنگ قرمز رنگی است که در فرش ایرانی دستبافت مدرن به وفور دیده می شود.

الگوی اصلی و نقش

الگوهایی که در فرش دستبافت مدرن بکار گرفته می شود، بعضا دارای ریشه های قدیمی در فرهنگ ایرانیان است. طرح های هندسی و اشکال چند ضلعی، بیشترین سهم را در الگوی فرش دستبافت مدرن ایرانی دارند.

راهنمای خرید فرش دستبافت مدرن

راهنمای خرید فرش دستبافت مدرن
راهنمای خرید فرش دستبافت مدرن

 

از آن جایی که فرش ها یکی از ملزومات اصلی و تاثیر گذار در دکوراسیون هر خانه به شمار می روند، انتخاب صحیح آن ها می تواند روی حس و حال خانه و ویژگی های افراد تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی دارد. همچنین، با توجه به قیمت های به مراتب بالاتر فرش دستبافت مدرن نسبت به فرش های ماشینی، باید در انتخاب آن توجه بیشتری را داشته باشید. اولین موردی که در هنگام خرید و انتخاب فرش ایرانی دستبافت مدرن بایستی در نظر بگیرید، متراژ و اندازه های فرش است. پس از انتخاب متراژ و اندازه های فرش، نوبت به انتخاب طرح و رنگ فرش می رسد. معمولا، رنگ فرش را با توجه به رنگ سایر ملزومات از جمله پرده و مبلمان تعیین می کنند.

شما نیز می توانید با در نظر گرفتن رنگ و طرح این دو عنصر، اقدام به انتخاب رنگ و طرح فرش تان نمایید. توجه داشته باشید فرشی که برای خانه تان انتخاب می کنید، رنگ جیغ و زننده ای نداشته باشد که چشم ها را اذیت کند. همچنین طرح آن به گونه ای باشد که مناسب فضای خانه شما باشد. طرح های مختلف فرش دستبافت مدرن برای فضاهای مختلفی مثل اتاق کودک وجود دارد که می توانید از محصولات مختص این گروه استفاده و فرش مورد نظر خود را انتخاب و خرید نمایید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر