معماریان مگ

طراحی مدرن ۱۲ خانه در ژاپن

طراحی مدرن خانه های ژاپنی | ۱۲ سازه جدید با معماری مدرن در ژاپن

طراحی مدرن خانه های ژاپنی یکی از جذاب ترین موضوعاتی است که در دسته بندی معماری کشور ژاپن قرار دارد . طراحی مدرن خانه های ژاپنی با توجه به فضای سنتی که در اغلب خانه های این کشور به چشم میخورد میتواند یک نقطه عطف به شمار آید . در این مقاله به ۱۲ نمونه از طراحی مدرن خانه های ژاپنی اشاره کرده ایم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید .

 

خانه جشن سالگرد ۳۰۰ ساله که با یک ساختمان مدرن ادغام شده است

بخش اصلی این خانه زیبا در ژاپن بیش از سه قرن پس ساخته شده است. شرکت معماری سازنده این خانه از یک دروازه چوبی تاریخی به عنوان یک نماد مدرن و پیچیده در معماری این خانه استفاده کرده است . حفاظت از محیط داخل و ساختن آن دلایل استفاده از این دروازه چوبی است. دیوارهای بیرونی جدید و مدرن، از جنس سدر سوزانده شده با شکل های معاصر انحصاری است که به معنای واقعی کلمه، قسمت قدیمی خانه را در بر می گیرد و یکی از نمونه های جذاب در طراحی مدرن خانه های ژاپنی است.

خانه جشن سالگرد 300 ساله که با یک ساختمان مدرن ادغام شده است - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
خانه جشن سالگرد ۳۰۰ ساله که با یک ساختمان مدرن ادغام شده است

 

خانه جشن سالگرد 300 ساله که با یک ساختمان مدرن ادغام شده است - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
خانه جشن سالگرد ۳۰۰ ساله که با یک ساختمان مدرن ادغام شده است (۱)

 

بنای مدرن مثلثی (هرمی) فوق العاده 

این بنای باور نکردنی که به شکل هرم سیاه است توسط Suppose Design به عنوان یک بنای عظیم روی تپه چمنی شناخته می شود و به سنت های باستانی خانه های ژاپنی تعلق دارد. این تکنیک سطح پایین تر خانه را در زمین بالاتر قرار می دهد تا حریم خصوصی، فضای سبز و عایق را فراهم کند. اگرچه معماری این خانه قطعا در مقایسه با خانه های معاصر که بیشتر که آن را احاطه کرده اند فوق العاده است اما این خانه به تاریخ کشوری که در آن ساخته شده است قدردانی می کند.

بنای مدرن مثلثی (هرمی) فوق العاده - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
بنای مدرن مثلثی (هرمی) فوق العاده

 

بنای مدرن مثلثی (هرمی) فوق العاده - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
بنای مدرن مثلثی (هرمی) فوق العاده (۱)

 

معماری یک خانه مدرن در فوکویاما

این خانه سفید و براق توسط هیرووکی فوکویاما، معمار و طراح خانه ژاپنی، بدون شک یکی از مدرن ترین سازه های ساخته شده در این شهر است. این خانه با زیبایی شناسی مینیمالیستی و شکل بسیار غیر معمول این خانه که منجر به ایجاد اتاق های نامتقارن می شود ساخته شده است. در شکل و نمای بیرونی این خانه، شکلی شبیه به یک تخته سنگ است بکار گرفته شده است و در داخل آن نیز یک احساس غار مانند حس میشود که احساس بسیار راحتی است.

معماری یک خانه مدرن در فوکویاما - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
معماری یک خانه مدرن در فوکویاما

 

ستاره ای مدرن در میان دشت

معنی معماری مدرن و جذاب در ژاپن توسط این خانه در هوکایدو که توسط کنگو کوما معماری شده است تجلی پیدا میکند. این خانه در شب همانند یک فانوس میدرخشد و به طور سنتی از مواد طبیعی ساخته شده است و توسط یک لایه عایق نیمه شفاف پوشانده شده است و همین امر به نور طبیعی اجازه میدهد تا در طول روز به فضای داخلی این خانه نفوذ پیدا کند. به طور کلی این خانه همانند یک گوی روشن در این منطقه است و دمای داخلی آن نیز از حالت پایداری برخوردار میباشد.

این خانه یکی از بهترین و جذاب ترین نمونه های طراحی مدرن خانه های ژاپنی است که در آن از خلاقیت و ایده های خوبی استفاده شده است.

ستاره ای مدرن در میان دشت - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
ستاره ای مدرن در میان دشت

 

معماری خانه ای در کوهوکو توسط تورافو

معماری خانه ای در کوهوکو توسط تورافو - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
معماری خانه ای در کوهوکو توسط تورافو

این خانه در کوهوکو که توسط تورافو طراحی و ساخته شده است تشابه زیادی به حرف A انگلیسی دارد اما نمای بیرونی بتنی آن باعث شده است این شباهت کم تر به چشم آید. این حانه در یک منطقه آرام مسکونی در یک تپه در یوکوهاما ژاپن واقع شده است. این خانه به دلیل شباهتی که به کوه دارد، از سرسختی و مقاومت بالایی برخوردار است و از جمله طراحی مدرن خانه های ژاپنی ای است که در آن صلابت و سرسختی نیز دیده میشود.

 

طراحی خانه T توسط معماران سو فوجیموتو

معماران سوجی فوموتو ابتدا این خانه را به عنوان یک ماکت که در آن دیوارهای جدیدی را کشف و طراحی کرده اند تا فضاهای جداگانه اما واحد را ایجاد کنند در نظر گرفته اند و آن را خانه T نامیدند. پس از کامل شدن ساخت طرح ابتدایی این خانه به دنبال معماری آن در یکی از باغهای ژاپن کردند. نمای بیرونی از پروژه از رنگ پایه سیاه بهره میبرد و در فضای داخلی آن نیز از طرح های گوناگون چوبی استفاده شده است.

طراحی خانه T توسط معماران سو فوجیموتو - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
طراحی خانه T توسط معماران سو فوجیموتو

 

معماری خانه ABE توسط UAO

در این خانه هدف اصلی ایجاد فضاهای ذخیره سازی بسیاری است که در این خانه به چشم میخورد. این پروژه که یکی از نمونه های موفق طراحی مدرن خانه های ژاپنی است از ۲ سطح تشکیل شده است. سطح یا طبقه بالایی برای نشستن و گردهمایی و سطح پایین تر نیز برای انجام کارهایی مثل آشپزی و غیره که این دو سطح توسط پله هایی به یکدیگر وصل شده اند. ساکنان این خانه میگویند که راه رفتن در محیط های مختلف این خانه همانند سفر کردن است !

معماری خانه ABE توسط UAO - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
معماری خانه ABE توسط UAO

 

طراحی خانه مونوسورکت توسط ماساتو سکیا

معماری این خانه از صفحه نمایش های سنتی ژاپنی الهام گرفته و بر این اساس ساخته شده است. بیشترین ماده ای که در ساخت و ساز و محیط داخلی این خانه بکار رفته است چوب است. تیرهای چوبی بیرونی و دیواره های داخلی و همچنین کفپوش های این خانه از جنس چوب است و همین امر باعث ایجاد یک حس روشن و آزاد در محیط خانه شده است. در این خانه از بخش هایی استفاده شده که سطح آنها با یکدیگر متفاوت است و میتوان این مورد را در نمای خارجی مشاهده کرد و این ویژگی از این خانه یک نمونه موفق در طراحی مدرن خانه های ژاپنی ساخته است.

طراحی خانه مونوسورکت توسط ماساتو سکیا - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
طراحی خانه مونوسورکت توسط ماساتو سکیا

 

استفاده از تراس و انبار زیر زمینی

نمایشگرهای ژاپنی، انبارها و سنت ساختن بخش هایی از خانه در سطح زیر زمین ( که در ژاپن مرسوم است ) طراحی و ساخت این خانه را تحت تاثیر خود قرار داده است. خانه ای که توسط تخته های چوبی در تمام نمای خود پوشیده شده است. در این خانه یک عنصر بتنی نیز در سطح زیرزمین برای ایجاد یک بالکن زیرزمینی با دیدگاه متمرکز بر آب، وجود دارد که باعث ایجاد فضایی شده است که همانند تراس میباشد و میتوان در آن احساس راحتی نمود .

استفاده از تراس و انبار زیر زمینی - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
استفاده از تراس و انبار زیر زمینی

 

استفاده از تراس و انبار زیر زمینی - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
استفاده از تراس و انبار زیر زمینی (۱)

 

خانه ای در هاناریاما توسط معماران کیدوساکی

معماران کیدوساکی اشکال و طرح های سنتی ژاپن را به خانه های معاصر خیره کننده و دیگر سازه ها متصل می کنند و هنگام ورود و خروج از این خانه ها احساس گذر زمان به شما دست خواهد داد! این خانه در هاناریما یکی از این نمونه های طراحی مدرن خانه های ژاپنی است که با استفاده از سنگ سیاه در میان یکی از باغهای ژاپن ساخته شده است و از طرح های جالب این مجموعه از طراحی مدرن خانه های ژاپنی است .

خانه ای در هاناریاما توسط معماران کیدوساکی - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
خانه ای در هاناریاما توسط معماران کیدوساکی

 

خانه ای در هاناریاما توسط معماران کیدوساکی - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
خانه ای در هاناریاما توسط معماران کیدوساکی (۱)

 

معماری خانه هاناها توسط معماران سبک mA

حیاط ها یک عنصر رایج در خانه های ژاپنی هستند که نور طبیعی و اتصال به خارج از منزل را برای ساکنان خانه به همراه می آورند. در این خانه حیاط نقطه مرکزی و اصلی خانه است که روی آن تمرکز زیادی شده و در معماری آن دقت زیادی بکار گرفته شده است. معماران این پروژه می گویند: “افراد خانواده ساکن این خانه می توانند در اطراف گل ها و درختان به طور پیوسته حرکت کنند تا از مناظر و محیط های زیبای این منطقه لذت ببرند.”

معماری خانه هاناها توسط معماران سبک mA - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
معماری خانه هاناها توسط معماران سبک mA

 

پیشنهاد ساخت مجتمع IN-GAWA توسط ایندکس

ساخت مجتمع مسکن های اجتماعی IN- Gawa برای شهر تومیساتو پیشنهاد شده است. معماری این مجموعه توسط معماران ایندکس پیشنهاد شده است و آنها میگویند که در خانه های این پروژه، پنجره های بزرگی وجود خواهد داشت که با نگاه کردن به آن به فضای باغ مشترک این ناحیه دسترسی پیدا خواهیم کرد.

پیشنهاد ساخت مجتمع IN-GAWA توسط ایندکس - طراحی مدرن خانه های ژاپنی
پیشنهاد ساخت مجتمع IN-GAWA توسط ایندکس

 

در مقاله ای که خواندید ۱۲ مورد از طراحی مدرن خانه های ژاپنی را مشاهده کردید که توسط معماران اکثرا بومی ساخته و معماری شده بودند. یکی از ویژگی های عمده ای که در معماری این خانه ها به چشم خورد اتاق های تو در تو و خلاقانه ای بود که در خانه ها استفاده شده بود .

همچنین فضاهای انتقالی و مواصلاتی بین خانه و حیاط یا بین اتاق های داخلی خانه نیز با خلاقیت خاصی طراحی شده بود . این نوع معماری حفظ حریم خصوصی و ارتباط سبک مدرن با طبیعت را نشان میدهد که باعث ایجاد آرامش برای ساکنان این منازل شده است.

گروه معماری و طراحی دکوراسیون داخلی معماریان نیز با بهره مندی از متخصصان مجرب و دارا بودن ده ها نمونه کار موفق، از سال ۱۳۸۶ مجری صفر تا صد معماری و طراحی دکوراسیون سازه ها و پروژه های گوناگون بوده است .

یکی از خدماتی که شرکت معماریان به مشتریان خود ارائه میکند معماری نماهای مدرن برای ساختمان های آنهاست ؛ شما نیز اگر از افرادی هستید که مایلید سبک نمای خارجی خانه یا دفتر کارتان مدرنیزه باشد همین حالا با استفاده از شماره های مندرج در سایت تماس گرفته و با مشاورین ما در ارتباط باشید .

 

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر