معماریان مگ

با اشتباهات رایج در چیدمان دکوراسیون اتاق نشیمن آشنا شوید

اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن
اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن

اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن | خطاهای رایج اتاق نشیمن | اصول چیدمان اتاق پذیرایی

اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن و خطاهای رایج در آن باعث ایجاد فضایی بد در خانه می شود. در این مطلب این خطاها را بر اساس اصول چیدمان اتاق پذیرایی بررسی کردیم.

 

مقدمه مطلب

برای به حداقل رسیدن اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن و سایر بخش های خانه، برای هر قسمت اصول مختلفی وجود دارد. برای مثال، یکی از اصول چیدمان اتاق پذیرایی توجه به نورپردازی است و اگر نور کافی در خانه نباشد، دکوراسیون هیچ زیبایی خاصی ندارد. و یا یکی دیگر از اصول چیدمان اتاق پذیرایی توجه به چیدمان مبلمان و انتخاب نوع مدل و طرح آن است که در اواسط مقاله به آن اشاره کرده ایم. برای اینکه فضایی استاندارد با حداقل نقص داشته باشیم، دانستن این اشتباهات و اندیشیدن راه حلی برای جلوگیری از آن ها مهم ترین قدم است. در ادامه مطلب همراه ما باشید تا مهم ترین اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن و بخش های اصلی خانه را به شما بگوییم.

 

نورپردازی خانه و عدم توجه کافی به آن

نورپردازی خانه و عدم توجه کافی به آن
نورپردازی خانه و عدم توجه کافی به آن

 

نورپردازی هر خانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر هزینه های سرشاری برای دکوراسیون خانه تان متحمل شوید و از بهترین طراحان دکوراسیون برای چیدمان فضای داخلی منزل تان استفاده نمایید، در صورتی که نور استاندارد و کافی در محیط خانه تان نداشته باشید تمام این تلاش ها بی ثمر خواهد بود. بنابراین برای نورپردازی خانه از یک منبع نور استفاده نکرده و سعی کنید تمام بخش ها را با کمک لوازم روشنایی کوچک بپوشانید. یک چراغ سقفی برای اتاق نشیمن شما کافی نیست و گوشه های دنج را تاریک نشان می دهد. بنابراین عناصری مثل آباژور و چراغ دیواری را فراموش نکنید.

 

توجه به فرش و اندازه های آن

توجه به فرش و اندازه های آن
توجه به فرش و اندازه های آن – اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن

 

فرش یکی از ملزوماتی است که تاثیر زیادی در دکوراسیون خانه دارد. استفاده از فرشی با اندازه مناسب می تواند تعادل و زیبایی را به دکوراسیون شما هدیه کند و در عوض، بکارگیری فرش با اندازه کوچک یا بزرگ باعث بر هم خوردن نظم محیط می شود. بنابراین سعی کنید در هنگام خرید فرش، حتما متراژی را انتخاب نمایید که تمام فضاهای نشیمن اتاق تان را بپوشاند.

 

اشتباه در انتخاب مکان تلویزیون

اشتباه در انتخاب مکان تلویزیون
اشتباه در انتخاب مکان تلویزیون

 

تلویزیون در خانه، وسیله ای است که بیشترین توجهات را جلب خود می کند. از این رو می بایست بهترین مکان را برای انتخاب آن در نظر گرفت تا زاویه دید مناسب و جلوه زیباتری داشته باشد. یکی از اصول چیدمان اتاق پذیرایی عدم قرار دادن تلویزیون روبرو یا زیر پنجره است. چراکه نور خورشید تصویر تلویزیون را تاریک نشان می دهد. از دیگر خطاهای رایج اتاق نشیمن فاصله بین تلویزیون و مبلمان است. بسیاری از افراد این فاصله را مهم نمی دانند و فاصله بین تلویزیون و مبلمان آن ها کم یا خیلی زیاد است. فاصله کم به چشمان شما آسیب زده و فاصله بیش از حد تلویزیون، سبب کوچک دیده شدن تصویر می شود. فاصله تلویزیون و محل نشیمن ارتباط زیادی نیز با اندازه تلویزیون دارد و شما می بایست با در نظر گرفتن تمام این موارد، بهترین مکان را برای این وسیله در خانه انتخاب نمایید.

 

نحوه چیدمان مبلمان

نحوه چیدمان مبلمان
نحوه چیدمان مبلمان

 

دکوراسیون و نحوه چینش مبلمان در منزل، موضوعی است که بسیاری از اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن در آن خلاصه می شود. مبل عنصر زیبایی بخش و آرامش دهنده محیط است. این عنصر، در هر خانه ای که قرار داشته باشد تا حد زیادی سلیقه صاحب خانه را مشخص می کند بنابراین باید توجه کنید چیدمان و نوع طرح و مدل مبل تان را در بهترین حالت ممکن انتخاب کنید. یکی از خطاهای رایج اتاق نشیمن چیدمان مبل است. چیدمان های مختلفی برای مبل وجود دارد مثل چیدمان L، چیدمان گرد و غیره؛ اما هر چیدمان مناسب دکوری خاص بوده و ممکن است در خانه دیگر جوابگو نباشد.

در این بین، توجه به فاصله مبلمان با یکدیگر و با دیوار، مورد دیگری است که بسیاری از افراد از آن چشم پوشی می کنند. فاصله دو مبل از یکدیگر نباید خیلی زیاد باشد. همچنین چسباندن مبل ها به دیوار، خانه را مثل یک سالن رقص کرده و اصلا پیشنهاد نمی شود. با در نظر گرفتن متراژ، پلان خانه، نوع مبل و طرح آن باید بهترین حالت چیدمان را انتخاب کنید. برای این کار، مطالعه مقالات این زمینه و یا مشورت با طراح دکوراسیون بهترین پیشنهادهایی است که پیش رو دارید.

 

رنگ تیره در خانه

رنگ تیره در خانه
رنگ تیره در خانه

 

رنگ های تیره که در بالاترین سطح آن مشکی قرار دارد، رنگ هایی هستند که فضا را جمع و جورتر و بسته تر نشان می دهند. بنابراین از رنگ های تیره در فضاهای کوچک و فضاهایی که سقف کوتاهی دارند استفاده نکنید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید مبلمان تازه ای برای خانه تان که سقف کوتاهی دارد خرید کنید، رنگ های روشن تر و الگوهای بازتری را انتخاب نمایید.

 

انتخاب سلیقه ای مبلمان

انتخاب سلیقه ای مبلمان
انتخاب سلیقه ای مبلمان – اصول چیدمان اتاق پذیرایی

 

از دیگر اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن، انتخاب مبلمانی است که با سلیقه تان همخوانی دارد نه با اصول و استانداردها؛ به همین دلیل، در بسیاری از موارد افراد مبلمانی را خریداری می کنند که پس از مدتی برایشان تکراری شده و دیگر کارایی لازم را ندارد. برای حل این مشکل، از اصول چیدمان اتاق پذیرایی پیروی کرده و با طراحان دکوراسیون و فروشندگان مبل مشورت کرده تا بهترین محصول را خریداری نمایید.

همچنین یکی دیگر از خطاهای رایج اتاق نشیمن خرید مبلمان به قصد استفاده طولانی مدت است. مبلمان جزو ملزوماتی هستند که پس از مدتی، قدیمی شده و کارایی و زیبایی روزهای اول خود را ندارند. بنابراین مبلی را انتخاب کنید که هزینه زیادی روی دست شما نگذارد. در این صورت می توانید پس از گذشت مدتی مبلمان خانه تان را عوض کرده و دکوراسیون منزل تان را نوسازی کنید.

در نظر نگرفتن کارایی اتاق

در نظر نگرفتن کارایی اتاق
در نظر نگرفتن کارایی اتاق

 

یکی از مهم ترین اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن که افراد بی اطلاع از علم دکوراسیون آن را مرتکب می شوند، طراحی چیدمان دکوراسیون بدون در نظر گرفتن کارایی فضا است. هنگامی که قصد چیدمان یک محیط را دارید، بایستی ابتدا کاربردهای آن را در نظر گرفته و با توجه به آن، فضایتان را آماده طراحی کنید.

 

قاب عکس در خانه

قاب عکس در خانه
قاب عکس در خانه – خطاهای رایج اتاق نشیمن

 

انتخاب جای عکس اشتباه برای قاب عکس و تابلوها، از خطاهای رایج اتاق نشیمن به شمار می رود که بسیاری از صاحب خانه ها دچار آن می شوند. در اصول چیدمان اتاق پذیرایی آمده است، بهترین ارتفاع برای نصب تابلو ارتفاعی است که با چشمان زاویه خوبی برقرار کند. از این رو، فاصله ۱ و نیم متری بهترین فاصله ممکن و استاندارد برای این کار است. همچنین، به یاد داشته باشید تابلوها را به صورت جداگانه نصب نکنید. بجای این کار، تمام آن ها را در یک نقطه متمرکز کرده و نصب کنید تا هم نمای جالب تری داشته باشد، هم توازن و تعادل در خانه حفظ شود.

 

نصب و انتخاب پرده

نصب و انتخاب پرده
نصب و انتخاب پرده – اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن

 

در انتخاب و نصب پرده ها نیز باید خیلی مراقب باشید. تا جایی که امکانش هست ارتفاع پرده ها را بلند و پهنای آن را زیاد در نظر بگیرید تا سقف بلندتر و فضای اتاق بزرگ تر نشان داده شود. پرده های بدون طرح یا پرده هایی که طرح های بسیار زیادی روی آن قرار دارد انتخاب های خوبی نبوده و از خطاهای رایج اتاق نشیمن و دکوراسیون آن به شمار می روند. پرده باید رنگ ملایمی داشته و از طرح های ساده و الگوهای زیبا پیروی کند. پرده باید از لوازم دیگر سالن ساده تر و روشن تر باشد. رنگ پرده می تواند متناسب با رنگ فرش شما انتخاب شود. در این صورت جلوه ای هماهنگ و بسیار زیبا در خانه تان ایجاد می شود که بسیار دیدنی است.

 

استفاده از گلدان

استفاده از گلدان
استفاده از گلدان – خطاهای رایج اتاق نشیمن

 

قرار دادن تعداد زیادی گلدان در اتاق اصلی خانه، یکی دیگر از اشتباهات دکوراسیون اتاق نشیمن است. به جای این کار، می توان از یک گلدان بزرگ استفاده نمود. در این صورت هم فضای کمتری اشغال شده هم در وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود؛ چراکه دیگر نیازی نیست از چندین گیاه مراقبت کرده و تمام تمرکز شما روی یک گلدان است. البته این موضوع، امری کاملا سلیقه ای است اما پیشنهاد می کنیم آن را اجرایی کنید.

 

سخن پایانی

در این مطلب چند نمونه از خطاهای رایج اتاق نشیمن و اشتباهاتی که ممکن است در هنگام طراحی این فضا رخ دهد را به شما گفتیم. اگر شما این اشتباهات را بدانید و راه حلی را برای جلوگیری از رخ دادن آن پیدا کنید، فضایی عالی خواهید داشت که در آن تمام استانداردها تا حد نیاز رعایت شده است. از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما بودید از شما سپاس گزاریم.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر