معماریان مگ

معرفی ۲۰ معماری بنای یادبود مدرن

معماری بنای یادبود | معرفی تعدادی از بناهای یادبود و نوع معماری آنها

معماری بنای یادبود بسیار مهم و ویژه است چراکه بناهای یادبود از اهمیت بالایی میان مردم برخوردارند و باید به گونه ای طراحی شوند که نظر عموم را جلب کنند. معماری بنای یادبود نیز همانند بناهای دیگر نیازمند رعایت اصولی است تا بهترین تایجه حاصل شود. در این مقاله به چند معماری بنای یادبود اشاره کرده ایم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید .

 

یادبود یهودی تبعید توسط استودیو کوادرا، ایتالیا

این مکان ایستگاهی است که در آن ۳۵۵ یهودی از آلپ ایتالیا دستگیر شده بودند و بعدها توسط نازی ها در واگن های باربری جابجا شدند . این مکان تاریخ غم انگیزی را برای یهودیان زنده میکند . در این سازه معماران استودیو کوادرا نام ۲۰ تن از بازماندگان آن واقعه را در صفحات سه بعدی فولادی بر روی یک پایه بتنی طراحی کرده اند . همچنین ۳۵۵ پلاک که نام زندانیانی که در این اردوگاه اجباری زندانی بوده اند روی آنها حک شده اند در زمین این منطقه دیده میشود .

یادبود یهودی تبعید توسط استودیو کوادرا، ایتالیا - معماری بنای یادبود
یادبود یهودی تبعید توسط استودیو کوادرا، ایتالیا

 

بنای یابود زنان، سانتیاگو، شیلی

در سانتیاگو، شیلی، معماری بنای یادبود ابریشمی که از سنگ و شیشه ساخته شده است، نشان دهنده بزرگداشت زنانی است که صدای آنها از طریق سرکوب سیاسی در طول تاریخ خاموش شده است .

این سازه توسط ساندرا فلورستا ساخته شده است و وی در مراسمی که این پروژه یادبود برنده جایزه ای شد درباره آن عنوان کرد: “این یک دیوار شفاف است که زندگی را تقسیم نمیکند ؛ این دیوار در هر زمان و مکان به ما اجازه میدهد تا به سمت گذشته و آینده خود قدم برداریم . در این معماری بنای یادبود چهره افرادی که قربانیان این سرکوب بودند گماشته شده است که دیدن آن احساسات انسان را بر می انگیزد.”

بنای یابود زنان، سانتیاگو، شیلی - معماری بنای یادبود
بنای یابود زنان، سانتیاگو، شیلی

 

معماری بنای یادبود پنتاگون، آرلینگتون، ویرجینیا

این بنای یادبود هفت سال پس از واقعه ۱۱ سپتامبر افتتاح شد. یادبود پنتاگون که توسط KBAS استودیو طراحی شده نتیجه همکاری با دوستان و خانواده قربانیان این حادثه است. این مجسمه در مجاورت نقطه تأثیر هواپیمایی آمریکایی پرواز ۷۷ قرار دارد و این یادبود یک جدول زمانی بر اساس زندگی قربانیان است. هر “واحد” در امتداد خطوط نشان دهنده مکان اختصاصی به هر فرد است.

معماری بنای یادبود پنتاگون، آرلینگتون، ویرجینیا - معماری بنای یادبود
معماری بنای یادبود پنتاگون، آرلینگتون، ویرجینیا

 

یادبود سازمان ملل توسط ACME، کره جنوبی

این سازه جایگاه سوم در مسابقه طراحی یک یادبود سازمان ملل در Chungju، کره جنوبی را کسب کرد. پیشنهاد ساخت این بنای یابود توسط گروه معماری ACME داده شد که طرح کلی آن الهام گرفته از سلول های بیولوژیک بدن است. این سلولها برای کشورهای عضو سازمان ملل متحد تشکیل شده است و این معماری بنای یادبود نشان دهنده راهی برای تشکیل یک نهاد واحد در حین حفظ هویت های خود هستند.

یادبود سازمان ملل توسط ACME، کره جنوبی - معماری بنای یادبود
یادبود سازمان ملل توسط ACME، کره جنوبی

 

یادبود بورنهام توسط زهات حدید، شیکاگو، ایلینوی

یک بنای یادبود برای دانیل برنهام، نویسنده مشهور اهل شیکاگو کهدر پارک هزاره شهر نصب شده است. معمار این پروژه آقای زهات حدید می گوید: “طراحی این بنای یادبود با تلفیق مفاهیم رسمی جدید با تاریخ ادبی این شهر معماری شده است. ترکیب ساختارهای فضایی با آثار پنهان سیستم های سازمانی بورنهام و نمایش های معماری نتایج غیر منتظره ای را ایجاد می کند.”

یادبود بورنهام توسط زهات حدید، شیکاگو، ایلینوی- معماری بنای یادبود
یادبود بورنهام توسط زهات حدید، شیکاگو، ایلینوی

 

۶ بنای یاد بود در یوگسلاوی

فراموش کردن این شش ساختار چشمگیر به نظر می رسد که کار سختی باشد، اما آنها برای یک ملت که دیگر وجود ندارد ساخته شده اند و اکنون در ویرانه ها قرار دارند. این ها فقط یک بخش کوچک از آثار باقیمانده در یوگسلاوی سابق است.

طرح های جسورانه و مدرن توسط تعدادی از مجسمه سازان و معماران به منظور تحویل قدرت جمهوری سوسیالیستی که در سال ۱۹۹۲ بر افتاد توسط جوزف بروز تیتو معماری شده و به وسیله رئیس جمهوری که در سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ به قدرت رسیده بود، تصویب شد. این سازه ها سالانه میلیون ها بازدید کننده را سمت خود جذب میکنند.

6 بنای یاد بود در یوگسلاوی - معماری بنای یادبود
6 بنای یاد بود در یوگسلاوی

 

یادبود M9 توسط گونزالو ماردون ویویانی، سانتیاگو، شیلی

یادبود M9 در سانتیاگو، شیلی، در زیرزمینی قرار گرفته است و گنبد مرکزی دراماتیک به عنوان پناهگاهی عمل می کند که بازدیدکنندگان می توانند غلظت نور الهی را احساس کنند. معمار این پروژه، گونزالو ماردون ویویانی خواستار ساختن آن به عنوان یک ارتباط بین دنیای انسانی و مقدس بود و گفت: “این محل همانند یک کرسی است که در آن به گفت و گو با عشق مسیحی پرداخته میشود.”

یادبود M9 توسط گونزالو ماردون ویویانی، سانتیاگو، شیلی - معماری بنای یادبود
یادبود M9 توسط گونزالو ماردون ویویانی، سانتیاگو، شیلی

 

معماری بنای یادبود نیروی دریایی چارلستون شمالی توسط BNIM و برت هیل

چارلستون، یک شهر شناخته شده برای معماری تاریخی شگفت انگیز است. این مکان ممکن است جایی باشد که انتظار دارید در آن یک بنای مدرن پیدا کنید. با این حال، یادبود پایگاه دریایی چارلستون شمالی شاید با الهام از دریا و آرامش آن توسط معماران BNIM و برت هیل ساخته شده است. اشکال خمیدگی و روکش های فلزی به کشتی ها و امواج ذهنی و پلاک های چاپ شده فلزی به داستان پایگاه نیروی دریایی که در گذشته در این مکان بودند می پردازند.

معماری بنای یادبود نیروی دریایی چارلستون شمالی توسط BNIM و برت هیل - معماری بنای یادبود
معماری بنای یادبود نیروی دریایی چارلستون شمالی توسط BNIM و برت هیل

 

غرفه بارسلون توسط میس ون در روه

این پروژه یادبود برای نمایشگاه بین المللی سال ۱۹۲۹ در بارسلونا، اسپانیا توسط معمار با نفوذ، میس ون در رو ساخته شد و یکی از اولین نمونه هایی از سازه های مدرنیسم است. این ساختار به عنوان طرح یابود ساکنان این منطقه ساخته شده است .  این ساختمان در محیط موزه ملی کاتالونیا قرار دارد و در آن یک سیستم شبکه ای با استفاده از سنگ تراورتن به کار رفته است.

غرفه بارسلون توسط میس ون در روه - معماری بنای یادبود
غرفه بارسلون توسط میس ون در روه

 

ساختمان قبر ارلینباخ توسط AFGH، سوئیس

معماری AFGH، دارای ساختاری است که از ستون های رنگی و شیشه های مقاوم پشتیبانی میشود . ساختمان قبرستان ارلنباخ در سوئیس دارای امکانات منطقه ای خوبی از جمله دو اتاق خواب و اتاق انتظار است.

ساختمان قبر ارلینباخ توسط AFGH، سوئیس - معماری بنای یادبود
ساختمان قبر ارلینباخ توسط AFGH، سوئیس

 

یادبود هولوکاست در اقیانوس اطلس

این سازه که برنده رقابت های طراحی یک یادبود هولوکاست جدید در Atlantic City Boardwalk در نیوجرسی شد، یک پلت فرم با زاویه های مختلف است که به عنوان یک چشم انداز شکست خورده، نشان دهنده خشونت و “رودخانه نور” است که تمایل به صلح را بیان می کند.

معماران پاتریک لازل و پوالا مارکیوز، دانشجویان دانشکده معماری دانشگاه کلمبیا، می گویند: “خط های قطع شده بکار رفته در این سازه و زاویه های متخلف غیرهمسطحی که حالت سرسختی و مخرب بودن را به بیننده القا میکند، نشان دهنده لحظات جنگ و سختی است. در بین این سطوح شکسته و سخت، یک جریان پراز نور مشاهده میشود که مقاومت و تداوم صلح را نمایان میکند.” 

یادبود هولوکاست در اقیانوس اطلس - معماری بنای یادبود
یادبود هولوکاست در اقیانوس اطلس

 

معماری یابود موزه یهودی توسط دانیل لیبسکیند، برلین

معمار این پروژه “دانیل لیبسکیند” معماری موزه یهودی ای را در برلین که به عنوان یک یادبود عظیم برای میلیون ها یهودی که در هولوکاست جان خود را از دست دادند، انجام داده است. تجربه تعاملی موزه بر پایه یک ستاره است که بازدید کننده را از طریق فضاهای مختلف به سمت خود می کشد و معماری مفاهیمی چون انزوا، ترس و امید را آشکار می کند. لیبسکیند برای فضاهای خالی از خفاش ها و روزنه هایی جهت ایجاد ساختار هویت عاطفی استفاده کرده است.

معماری یابود موزه یهودی توسط دانیل لیبسکیند، برلین - معماری بنای یادبود
معماری یابود موزه یهودی توسط دانیل لیبسکیند، برلین

 

پروژه ابرهای CC توسط کنگو کوما، ایتالیا

در سپتامبر ۲۰۱۰، کاشی کاری کریستال سرامیک ابری CC توسط معمار “کنگو کوما” صورت پذیرفت که در آن از کاشی های سرامیکی استفاده شده است . معماری این پروژه به گونه ای است که این سازه مانند یک پرده خالدار که بالای یک استخر به شکل بازتابی است، عمل می کند. در طول روز، با ابرها ترکیب میشود و در شب، به عنوان یک مجسمه روشن برجسته در برابر آسمان شب دیده میشود.

پروژه ابرهای CC توسط کنگو کوما، ایتالیا - معماری بنای یادبود
پروژه ابرهای CC توسط کنگو کوما، ایتالیا

 

مشعل جشن های دویست ساله، لئون، مکزیک

مشعل جشن های دویست ساله با الهام از یک مشعل برجسته در نقاشی خوزه کلمنت، تصویری از مبارزه اجتماعی استقلال مکزیک را نشان میدهد که با ۴۵ متر ارتفاع در قسمت ورودی شهر لئون، مکزیک قرار دارد. معماران خوزه پرزا گومز و هرناندو مارتینز یک ساختار فولادی ساخته شده از ۱۰۰ حلقه که با ۱۰۰ حفره در بالای یک پایه بتونی قرار دارد طراحی کرده اند. این بنای یاد بود در شب همانند یک مجسمه بزرگ دیده میشود .

مشعل جشن های دویست ساله، لئون، مکزیک - معماری بنای یادبود
مشعل جشن های دویست ساله، لئون، مکزیک

 

همانگونه که در این مقاله خواندید ، یادبود ها میتوانند اشکال مختلفی داشته باشند و صرفا یک مجسمه نمیتواند یادبود باشد. بنای یادبود یک نوع بناست که صراحتاً برای بزرگ‌داشت یک شخص یا یک رویداد مهم ساخته‌شده‌است که برای یک گروه اجتماعی یادآور زمان‌های تاریخی یا میراث فرهنگی آنهاست.

ساختمان ها و سازه های گوناگونی به عنوان بنای یادبود در تمام دنیا وجود دارد که معماران مطرح و صاحب سبک آن ها را ساخته اند . این مقاله تعدادی از این بناها را به شما معرفی کرد و شما دیدید که معماری بنای یادبود چقدر میتواند حائز اهمیت باشد .

آتلیه طراحی دکوراسیون و معماری معماریان، سالهای سال است که در زمینه معماری بناهای گوناگون فعالیت میکند و با دارا بودن ده ها نمونه کار حرفه ای و موفق و همچنین متخصصین حوزه معماری و دکوراسیون، پروژه های زیادی را به نام خود ثبت کرده است . یکی از سرویس هایی که گروه آریان به مشتریان خود ارائه میدهد ، ساخت و معماری بنای یادبود است .

طراحی صفر تا صد نمای خارجی ساختمان و دکوراسیون داخلی و اجرای آن از جمله خدماتی است که در شرکت معماریان انجام میپذیرد . شما هم اگر از جمله افرادی هستید که مایلید برای عزیزان خود یک بنای یادبود داشته باشید، همین حالا با شماره های مندرج در سایت تماس گرفته و با مشاوران معماریان در ارتباط باشید .

 

منبع : weburbanist

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر