معماریان مگ

تفاوت ام دی اف ، نئوپان و تخته سه لا |معایب و مزایای ام دی اف ، نئوپان و تخته سه لا

ام دی اف و نئوپان: ( MDF and chipboard) امروزه در بازار اشیای چوبی از ام دی اف و نئوپان استفاده بسیار زیادی میشود که این عامل  موجب به وجود امدن سوالات متداولی در ذهن مشتریان میشود که چه تفاوتی بین این ام دی اف و نئوپان وجود دارد. در این مقاله میخواهیم به این سری از سوالات شما پاسخ دهیم و معایب و مزایای بین ام دی اف و نئوپان را نشان دهیم. از شما بازدید کنندگان وب سایت معماریان دعوت میکنیم تا پایان مقاله  «تفاوت ام دی اف و نئوپان و مزایای و معایب ام دی اف و نئوپان » همراه ما بوده و در صورت داشتن سوال و نظر و پیشنهاد راجع به این مطلب از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

mdf-chipboard
کابینت ام دی اف

مقدمه ای برای ام دی اف و نئوپان

تمام شرکت ها و مصرف کننده ها به دنبال جنس برتر و مناسب هستند. بیشتر اجناس چوبی که در بازار ارائه و تولید میشوند از جنس ام دی اف، نئوپان، تخته سه لا هستند به همین خاطر ما میخواهیم معایب، مزایا این تخته ها را به اطلاع شما عزیزان برسانیم همچنین در این مقاله نحوه ساخت و موارد اولیه مورد نیاز برای ساخت و تولید هر یک از این چوب ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت. تا برای کسانی که در ذهن خود سوالاتی دارند و قصد خرید اجناس چوبی دارند بتوانند بهترین و مناسب ترین انتخاب را بسته به نیاز های خود داشته باشند.

mdf-chipboard
کامپوزیت های MDF

ام دی اف (MDF)

ام دی اف از یک ماده کم تراکم با وزن بالا تولید شده که میتوان از آن در تولید و ساخت تخت خواب، میز غذاخوری،مبلمان و… استفاده شود. ام دی اف در اندازه و ضخامت های متفاوت در بازار عرضه میشود که هر یک وزن و تراکم متفاوتی دارد. در ام دی اف از فیبر های کوچک چوبی استفاده شده که قابل مشاهده با چشم نیستند. برای تولید ورقه های ام دی اف از چسب، گرما،فیبر استفاده میشود.

برای ساخت ام دی اف از انواع چوب استفاده میشود (چوب نرم و سفت) محصولات لاکی تولید شده از MDF ممکن است گرانتر از محصولات پوششی باشد. به خصوص اگر دست ساز باشند. اکثرا از ام دی اف در بخش های مختلف خانه استفاده میشود.

فواید ام دی اف: 

 • هزینه تولید کم تری دارد
 • به راحتی برش داده میشود
 • به راحتی قابل رنگ کردن است
 • سطح صافی دارد
 • در ساختار خود فیبر های کوچک و زیردارد که با چسب و گرما به هم فشرده شده است.

معایب ام دی اف:

 • وزن بالای
 • تراکم کم
 • تیغه های دستگاه های برش را سریع تر کند میکند
mdf-chipboard
قابل گیری نئوپان

نئوپان (chipboard)

حال به بررسی نئوپان بپردازیم، نئوپان چیست؟ (تخته خرده چوب): تراشه چوبی مخلوط با برخی از اتصال دهنده های شیمیایی است که در نتیجه نئوپان به دست می اید. این محصول با ضخامت های مختلف با توجه به استاندارد های خاص تولید و روانه بازار میشود. نئوپان در برابر آب و آتش مقاومت ندارد اما برای به دست امدن این ویژگی ها در ساختارش وکس،رنگ، و دیگر مواد شیمیایی را اضافه مینمایند. نئوپان در کیفیت های مختلف تولید می شود. کیفیت نئوپان به مقاومتش در برابر ضربه بستگی دارد.

در نئوپان خرده تراشه ها باچشم به راحتی دیده شده و وزن کمتری در مقایسه با بقیه صفحات دارد ولی از ضخامت بیشتری برخوردار است زیرا تراکم کمتری در ساختارش دارد. در زمان قالب گیری نئوپان از جنس مایع بوده و به همراه فشار و گرما به شکل جامد در می اید.

فواید نئوپان

 • برای صنعت مبلمان مناسب است
 • از بزرگ ترین فواید نئوپان ارزان تر بودن از ام دی اف و تخته سه لا است.
 • بیشتر برای تزئین بوده و وزن کمی دارد.
mdf-chipboard
پالت های اماده نئوپان

معایب نئوپان

 • ضعیف بوده
 • طول عمر کمتری مقایسه با ام دی اف و تخته سه لا دارد
 • در حمل نقل به دلیل کم بودن تراکم و ضعیف بودن امکان شکستگی وجود دارد
 • هنگامی که در معرض رطوبت قرار میگیرد نئوپان مقاوت خود را از دست می دهد، خم شده و تغییر رنگ در ساختار خود پیدا میکند.
mdf-chipboard
اسباب بازی از جنس تخته سه لا

تخته سه لا (Plywood)

تخته سه لا یک پانل چوبی است که از لایه های نازک تشکیل شده است که در شکل مورب مرتب شده اند و با چسب رزین فنول چسبانده شده اند. پانل تخته سه لا شامل حداقل سه لایه ضخامت ۱٫۵-۳٫۲ میلی متر است. همبندی لایه ها به این معنی است که جهت های فیبر از لایه های متوالی یک زاویه ۹۰ درجه تشکیل می دهند. پانل همیشه تعداد لایه هایی دارد، به طوری که جهت های فیبر در هر دو سطح موازی هستند. پانل های تخته سه لا را می توان با موادی مانند فیلم، رنگ، پاپل پوشش داد. تخته های سه لا در دما و فشار بالا تولید می شوند. ظاهر چوب طبیعی به دست می آید، دارای خواص مکانیکی بالای است.

به عنوان یک محصول صنعتی، برای سلامتی انسان به طور متوسط ​​میزان حداقل انتشار گازهای مضر و ذرات گسترش نیاورده است. تخته سه لا، در صنعت سقف سازی، در بخش ساخت و ساز (تحت تخته سه لا یا مواد سقف …)، در صنعت بسته بندی، در صنعت خودرو، در تولید دریاها و قایق ها استفاده می شود. این نشان دهنده مقاومت بالا در برابر سایش، پاره شدن و خرد شدن است. مقاوم در برابر آب و رطوبت. این مواد تزئینی و گرم است. علاوه بر این مزایا، این واقعیت است که به راحتی پردازش می شود اولین انتخاب برای بخش های ذکر شده است.

mdf-chipboard
تخته سه لا

فواید تخته سه لا

 • به محیط زیست کمترین اسیب را می رساند
 • در برابر رطوبت و اب مقاوم است
 • طول عمر بالایی داشته
 • در مقایسه با سایر تخه ها دارای وزن کمتری است
 • تنوع از نظر رنگ اندازه ظاهر در بازار بسیار زیاد است
 • به دلیل مقاومت بالایی که دارد خم یا شکستگی در زمان نصب و استفاده پیدا نمیکند.
 • به دلیل داشتن سه لا حتی در زمان وارد شدن فشار بالا فقط لایه ببیرونی اسیب دیده ولی ما بقی لایه ها سالم میماند.

معایب تخته سه لا

 • هزینه بالایی دارد
 • ضعف اصلی تخته سه لا مقاومت ضعیف خمشی آن است،
 • تخته سه لا به ندرت در صنعت مبلمان مورد استفاده قرار می گیرد.

مقایسه کردن ام دی اف با نئوپان

ام دی اف ضخامت و وزن بیشتری مقایسه با نئوپان دارد. گران قیمت تر از نئوپان بوده و مقاومت بیشتری برخوردار است. در نئوپان پیچ و بست های بیشتری میتوان اتصال کرد. مواد اولیه  نئوپان از چوب ساخته نمی شود اگر می خواهید یک محصول از جنس درخت داشته باشید، باید قطعا از موادی که در ساختار خود MDF دارند انتخاب کنید.

MDF را می توان به راحتی با رنگ ماشین اکریلیک رنگ آمیزی کرد. رنگ اکریلیک عمر طولانی دارد و هنگامی که استفاده می شود یک نمای شیکی را ارائه مصرف کننده می دهد. مواد نئوپان را نمی توان با رنگ اکریلیک رنگ کرد.

مقایسه ام دی اف با تخته سه لا

MDF یک ماده فشرده است در حالی که تخته سه لا یک ماده با حفره های کم و دوام بسیار کم در مقایسه با MDF است. MDF می تواند سال ها به طور محکم ایستاده باشد؛ مواد چوب خرد شده در هنگام استفاده، در معرض سایش و پاره شدن قرار می گیرند. همچنین باید دانست که مواد تخته سه لا با چوب استفاده نمیشود.

اگر می خواهید یک محصول با درخت داشته باشید، باید قطعا مواد MDF را انتخاب کنید. MDF را می توان به راحتی با رنگ ماشین اکریلیک رنگ آمیزی کرد. رنگ اکریلیک طولانی مدت است و هنگامی که استفاده می شود یک تصویر شیک ارائه می دهد. مواد  تخته سه لا را نمی توان با رنگ اکریلیک رنگ کرد.

مقایسه کردن نئوپان با تخته سه لا

در نئوپان و تخته سه لا  از مواد مشابه برای اهداف مشابه استفاده شده است. اغلب وقت هایی که با کار تعمیرات مواجه می شوید، بسیاری از مردم سوال می کنند که کدام یک از این مواد دارای بهترین ویژگی ها هستند و به شما اجازه می دهد طرح های با دوام و قابل اعتماد را ایجاد کنید؟ ایا تخته سه لابهتر است یا نئوپان بهتر است؟ هر دو این مواد اعتماد مصرف کنندگان و سازندگان را به دست آورده و مزایا و معایب خود را دارند.

زمانی که رطوبت وارد نئوپان یا تخته سه لا می شود آنها را تغییر شکل داده و مواد را پوسیده میکند،که در طولانی مدت بر روی کیفیت این تخته ها تاثیر می گذارد.
در ساختار نئوپان و تخته سه لا فرمالدئید وجود دارد که از نظر زیست محیطی برای خانه مزر است.

ام دی اف و نئوپان
ام دی اف،تخته سه لا،نئوپان

 بنابر این کدام یک از پوشش ها بهتر است؟ (ام دی اف، تخته سه لا، نئوپان )

بین این سه پوشش هر کدام در ساخت یک محصول بهتر است اما برای ساخت کابینت میتوانید هر سه را استفاده کنید ولی مقایسه با بودجه ای که برای شما مناسب تر است میتوانید انتخاب خود را انجام دهید. بیشتر از تخته سه لا برای چهار چوب کابینت استفاده میشود زیرا مقاوت بالایی دارد و به خوبی پیچ را در خود نگه میدارد, تخته سه لا وزن کمتری در مقایسه با ام دی اف دارد در حالی که مقاومت بالاتری نیز دارد اما هزینه بیشتری نسبت به ام دی اف یا نئوپان خواهد داشت. شما کاربران محترم میتوانید از هر ۳ محصول استفاده کنید اما در قسمت مناسب که بستگی بر استحکام، وزن، قدرت، هزینه و …. دارد.

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر