معماریان مگ
فضای سبز و محوطه سازی خانه های ویلایی

طراحی فضای سبز و چشم انداز زیبا برای خانه های ویلایی

طراحی فضای سبز یک حرفه با ایده های بصری است که به منظور، سازمان‌دهی، برنامه ریزی و طراحی و مدیریت محیط های طبیعی و منظر انجام میگیرد. متخصصان در این زمینه با همکاری رشته هایی از جمله معماری،عمران و برنامه ریزی شهری می‌توانند در حفظ محیط زیست موثر باشند. آنها با طراحی و اجرای پروژه‌هایی که حامی شرایط زیست محیطی هستند، در فراهم کردن سلامت و رفاه انسان و بوم نقش حائز اهمیتی دارند. هدف اصلی طراحی منظر، تغییر شکل پدیده هاست به صورتی است که منجر به از بین رفتن کیفیت منابع و محیط زیست نشود.

فضای سبز و محوطه سازی خانه های ویلایی

از آنجا که معماری و باغبانی دو موضوع مرتبط به هم هستند، طراحی یک چشم انداز زیبا و خلاقانه را میتوان جزئی از طراحی معماری به شمار آورد. یک خانه با یک طراحی فضای سبز زیبا، برای استراحت های کوتاه بعد از یک روز پرمشغله ، میتواند مناسب ترین مکان باشد. آرامش بخش تر از چنین مکانی که در آن با یک دوست یا به تنهایی اوقات خوشی را بگذرانیم چه چیزی می تواند باشد. ایجاد یک مکان منحصر بفرد در باغچه برای دوستانتان میتواند سرگرم کننده باشد. در اینجا ما چندین نمونه زیبا و نوآورانه طراحی منظر انتخاب کرده ایم. در ادامه ایده های نیز برای بهتر کردن فضای سبزتان و پیشنهاداتی برای داشتن بهترین استفاده از فضا داده میشود.

فضای سبز و محوطه سازی خانه های ویلایی

فرآیند طراحی فضای سبز و چشم اندازی زیبا

طراحی منظر و فضای سبز یک فرایند برنامه ریزی شده برای ایجاد تغییرات فیزیکی در محیط و منظر است. این فرآیند منجر به خلق مکان‌هایی با حس مثبت و فرح بخش می‌شود. برای خلق این چنین مکان‌هایی در طراحی فضای سبز از عناصر گیاهی به عنوان المان‌های بصری استفاده می شود.

فضای سبز و محوطه سازی خانه های ویلایی

طراحی چشم انداز هنر تنظیم یا اصلاح ویژگی های یک حیاط یا یک منطقه شهری به دلایل زیبایی شناختی یا عملی است. این طراحی بر روی دو موضوع طرح منظر یک ملک و طراحی باغ خاصی از عناصر منظره و گیاهان آن تمرکز دارد.

 

اصول طراحی فضای سبز در مقیاس کوچک

طراحی فضای سبز در مقیاس‌های کوچک، باید مبتنی بر راحتی، زیبایی، دوام و صرفه اقتصادی باشد. طراحی منظر به عنوان بخشی از طراحی فضای شهری، با بهبود کیفیت کالبدی محیط زیست سر و کار دارد. هر فضای سبزی جزیی از شهر محسوب می شود از این رو، توجه به کل مجموعه از این نظر اهمیت دارد که بتوان در مورد جز طرح ریزی انجام داد. از سوی دیگر هر فضای سبز، به خودی خود یک کل است که از ترکیب المان‌ها ی مختلف تشکیل می‌شود.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی با المان های مختلف

در طراحی فضای سبز گیاهان به عنوان عناصر طراحی همانند عناصر دیگر از ویژگی‌های بصری مانند نقطه، فرم، رنگ و بافت برخوردار هستند. چیدمان این ویژگی ها بر اساس اصول زیباشناختی‌، یعنی وحدت، هماهنگی‌، تناسب‌، توازن و مقیاس محیط‌های دلپذیر به وجود می آورد.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی با المان های مختلف

برای محوطه سازی فضای سبز یک ویلا، نخستین پرسش باید در مورد، میزان یکپارچگی و هماهنگی مورد نظر شما، بین فضای داخلی و محوطه خانه تان، باشد. از سبک محوطه سازی گرفته تا جنس پوشش گیاهی داخل و بیرون ،شامل این مسئله می باشد. هماهنگی محوطه با سبک داخل خانه تان از اصلی ترین نکات قابل اهمیت است. علاوه بر نوع پوشش گیاهی، مسئله بعدی که مهم است محل قرار دادن درختچه ها و تنظیم عناصر فضای سبز در محوطه ویلا است. قرارگیری مناسب این عناصر می تواند به تعدیل دما و ایجاد سایه مناسب و حتی کاهش انرژی مصرفی برای متعادل سازی دما، کمک کند.

مفاهیم وحدت، تعادل، تناسب، انتقال در طراحی چشم انداز

در طراحی چشم انداز مفاهیمی وجود دارد که طراح می تواند با توجه به چگونگی درک بیننده از آن، تغییر دهد. این مفاهیم همانطور که ذکر شد شامل وحدت، هماهنگی، تعادل، تناسب، گذا، میباشد. وحدت استفاده موثر از عناصر در یک طرح برای انتقال موضوع است. وحدت با اجرای یک طرح به طور منظم در یک چشم انداز، از طریق کاشت انبوه یا تکرار به دست می آید. در حالی که تعادل یک اصطلاح مقایسه بین دو بخش چشم انداز است، وحدت مربوط به تصویر کلی از یک چشم انداز است و زمانی حاصل می شود که بیننده احساس می کند که تمام عناصر فردی در یک فضای سبز با هم به یک موضوع منسجم متصل می شوند.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی با المان های مختلف

تناسب، حس یا نیاز به این است که اندازه اجزای فردی یا گروهی در یک چشم انداز، هماهنگ با منظره باشد. یکی از راه های دستیابی به تناسب، در یک محوطه ویلایی استفاده مناسب از انتقال با توجه به اندازه اجزای مربوطه است. انتقال نیز تغییرات تدریجی حاصل از دستکاری عناصر طراحی اولیه مثل رنگ، مقیاس، خط، شکل و بافت است. ضمن تلاش برای رسیدن به یک اثر خاص، اجتناب از تغییرات ناگهانی است. به عنوان مثال، اگر رنگ گلهای شما از یک قسمت از حیاط به سمت دیگری تکرار شود، احساس یک کل یکپارچه وجود دارد که به شما یک گذار صاف می دهد. بعضی اوقات انتقال موفقیت آمیز به سادگی با افزودن یک عنصر مناسب برای یک فضای سبز وسیع افزایش می یابد.

نوآوری در طراحی فضای سبز ویلایی

ایده پردازی یک مورد لازم در طراحی فضای سبز است. رسیدن به ایده های خلاقانه معمولاً به زمان زیادی برای درک موارد مختلف در ذهن نیاز دارد. تصمصیم گیری در مورد انتخاب مناسب ترین و بهترین ایده نیز یک خلاقیت فردی است که از طریق آموزش کسب نمی شود. یک راه دیگر برای ایده گرفتن، توجه به محوطه خانه های اطرافیان است.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی با المان های مختلف

تلاش طراحان منظر برای ارائه یک طراحی که نیازهای کاربران به یک فضای قابل استفاده را برطرف کند ضرورت دارد. به عنوان مثال به حداکثر رساندن حس باز بودن در باغ شما ممکن است به نظر منطقی باشد، اما اینکه شما چطور از فضا استفاده می کنید مهم است. ایده ایجاد مناطق جداگانه و دروازه های مخفی، یک ترفند است که بسیاری از طراحان از آنها برای افزایش فضا استفاده می کنند.

المان های کاربردی و عناصر تزیینی در طراحی فضای سبز

المان ها در طراحی فضای سبز و محیطی دلنشین تاثیر بسزایی دارند. طراحی انواع مبلمان فضای باز، زمین های بازی همه عناصر لازم دریک طراحی برنامه ریزی شده فضای سبزهستند. از جمله عناصر پر کاربرد دیگر در فضای سبز ویلاها و حیاط خانه ، چمن، درختان، گلدان ها، باکس های کاشت گل، سنگ های تزیینی، موزاییک کاری مسیرها، آبنمای مصنوعی و استخر، چراغ ها و نورپردازی محوطه و … هستند. جانمایی این المان ها باید به گونه ای باشد که فضای زیادی اشغال نکنند و مانع دسترسی نشوند.ضمنا طبق نیاز فضا انتخاب و جاسازی شوند.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی با المان های مختلف

نقطه تمرکز در طراحی فضای سبز

ایجاد یک نقطه مرکزی در محوطه ی ویلا یا حیاط خانه تان میتواند فضا را منظم تر جلوه دهد . یک فضا برای نشستن، آبنماها و برکه ها، آلاچیق ها و کلبه های کوچک و دیگر المان های موجود در طراحی فضای سبز خانه میتواند این نقطه تمرکز را ایجاد کند. بکارگیری خطوط مستقیمی که به نقطه تمرکز منتهی میشود، نکته ای است که فضا را بزرگتر نشان میدهد.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی با المان های مختلف

ایجاد حس انزوا در فضای سبز

به جای استفاده از مسیر معمول و قرار دادن یک پنل استاندارد بالای حصار یا دیوار خود، با ایجاد بالاتر آن، انزوا بیشتری ایجاد کنید. این کار با پنهان کردن مقدار اضافی از درختکاری و گیاهان، حالت انزوا را خیلی بیشتر می کند. برای ایجاد این حس در یک محوطه ویلا ، سبک باغ کلبه و جلوگیری از گیاهان بیش از حد میتواند در ساختار باغ مناسب باشد. ضمنا با قرار دادن باغچه های کوچک یا یک منطقه سرگرمی در نزدیکی یکی از این دیوارهای بلند ، میتوانید فضایی برای حداکثر حریم خصوصی ایجاد کنید.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی با المان های مختلف

کاربرد عناصر خاص برای ایجاد مناظر طبیعی جدید

قرار دادن مبلمان با طراحی های جالب و زیبا برای فضای سبز ویلا یا حیاط خانه تان جلوه ای خاص به فضا میبخشد. البته کاربردی بودن تمام این عناصر اولین هدف از استفاده ی آنها است. این ایده، نیمکت باغی را نمایش می دهد که به نظر دارای سبک خاصی بوده و به باغچه حس و حال متفاوتی می آورد. طراحی نیمکت ها با چوب های طبیعی هماهنگ با طبیعت میتواند محبوب باشد. با این کار می توانید در حالی که یک فنجان چای میل می کنید، از حریم شخصی خود لذت ببرید.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی با المان های مختلف

گیاه بامبو، می تواند راهی عالی برای ایجاد یک دیوار سبز برای باغتان باشد. این گیاه خیلی سریع رشد می کند و به شما پوشش خوبی می دهند. استفاده از گیاهان مستقل نیز می تواند یک ایده خوب باشند.

طراحی فضای سبز خانه های ویلایی با المان های مختلف

آلاچیق یا سایبان ، فضاهایی برای آرامش

یکی از اهداف طراحی فضای سبز ویلا ها، حیاط ها و حتی تراس های خانه های کوچک امروزی ایجاد محلی برای رهایی مدتی از زندگی روزمره پرتنش است. یک سایبان و یا یک آلاچیق با فرم و مصالح خاص علاوه بر اینکه فضایی برای دورهمی های خانوادگی فراهم می کند بلکه فضایی سازمان یافته ایجاد می کند. بدین طریق یک حس گرمی به محوطه شما می بخشد.

فضای سبز و محوطه سازی خانه های ویلایی

فضای سبز و محوطه سازی خانه های ویلایی

رنگهای متناسب با پوشش گیاهی در طراحی فضای سبز

رنگ و بافت فضای محوطه باید متناسب با پوشش گیاهی و مصالح کاربردی باشد. مثلا رنگ هایی شاد و پر انرژی برای زمین های بازی و رنگ های آرام بخش برای نشیمن فضای باز و یا آلاچیق مناسب به نظر میرسد. استفاده از رنگهای روشن در فضاهای ورودی باغ ها ، برای افراد ورودی فضا را بزرگتر و زیباتر نشان می دهد.

فضای سبز و محوطه سازی خانه های ویلایی

فضای سبز و محوطه سازی خانه های ویلایی

نتیجه گیری

عرصه‌های طبیعی یا مصنوعی که تحت استقرار درختان، درختپه‌ها و سایر گیاهان هستند، برای بهبود شرایط زیستی و رفاهی مردم احداث می‌شوند. از این رو حفاظت از این عرصه ها و تلاش برای گسترش پوشش های گیاهی بسیار مهم است. این عرصه ها با عناصر گوناگون و المان ها به فضاهای مفید و کاربردی میتوان تبدیل کرد. نمونه های از طراحی فضای سبز زیبا ارائه شده در این مطلب امیدواریم که مفید بوده باشد و دید نهایی بهتری برای محوطه خانه، به شما بدهند.

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

اضافه کردن نظر