معماریان مگ

این سوالات را قبل از شروع طراحی داخلی خانه از خودتان بپرسید

نکات اولیه طراحی داخلی
نکات اولیه طراحی داخلی

طراحی داخلی خانه | پروژه طراحی داخلی | نکات اولیه طراحی داخلی

طراحی داخلی خانه فرآیندی است که برای شروع آن نیازمند دانستن نکات اولیه طراحی داخلی می باشید. در این بخش پیش فرش های پروژه طراحی داخلی خانه را بررسی کرده ایم. با ما در ادامه این مطلب بمانید تا شما را با نکات اولیه طراحی داخلی خانه آشنا سازیم. آشنایی با این نکات به شما کمک خواهد کرد در طول فرآیند طراحی داخلی دچار مشکل نشده و پروژه طراحی داخلی را با سرعت و کیفیت بیشتری به سرانجام برسانید. با معماریان مگ همراه باشید.

 

مقدمه و آشنایی با طراحی داخلی خانه

بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی معتقدند هیچ چارچوب و قوانین مدونی برای ساماندهی فضای داخلی خانه و طراحی آن وجود ندارد. بلکه این خود افراد ساکن خانه هستند که با توجه به سلایق و شرایط زندگی شخصی شان باید کاری کنند فضایی که در آن زندگی می کنند راحت و زیبا باشد. این راحتی و زیبایی، می تواند با در نظر گرفتن برخی موارد راحت تر بدست آید. اگر شما خودتان قصد داشته باشید پروژه طراحی داخلی خانه تان را آغاز نمایید، نیازمند آگاهی از نکات اولیه طراحی داخلی هستید.

ما در این مطلب به پنج سوال اساسی که پیش از پروژه طراحی دکوراسیون داخلی باید از خودتان بپرسید اشاره کرده ایم. با پاسخ به این سوالات، شما با نکات اولیه و اصول و پیش فرض های طراحی داخلی آشنا خواهید شد. تا پایان مطلب همراه ما بوده و اگر نظر یا پیشنهادی دارید، از طریق فرم نظرات به اطلاع ما برسانید.

 

چقدر می خواهید هزینه کنید؟

هزینه شما برای دکوراسیون تان چقدر است؟
هزینه شما برای دکوراسیون تان چقدر است؟

 

اولین موردی که قبل از شروع پروژه طراحی داخلی باید آن را در نظر داشته باشیم، میزان بودجه ای است که به کار طراحی داخلی خانه اختصاص داده ایم. قاعدتا بین نتیجه پروژه ی شخصی که قصد دارد هزینه های بالایی برای طراحی فضای داخلی خود کند و شخصی که قصد ندارد هزینه زیادی صرف طراحی داخلی خانه اش کند، تفاوت هایی وجود خواهد داشت. هزینه کردن همیشه خوب نیست. گاهی اوقات ممکن است به جذابیت و سادگی ذاتی پروژه آسیب بزند اما خرج نکردن از آن بدتر است. شما باید حداکثر توان مالی خود را جهت افزایش کیفیت پروژه بکار بگیرید.

اگر می خواهید طراحی داخلی خانه تان طبق برنامه و با نظم پیش برود، ابتدا لیستی تنظیم کرده و تمام هزینه هایی که قصد دارید برای پروژه صرف کنید را یادداشت نمایید. پس از این مرحله، نوبت به تعیین اهمیت است؛ مواردی که نبود آن ها باعث نقص در نتیجه پروژه طراحی می شود را در اولویت قرار داده و بقیه را در اولویت های پایینی قرار دهید. با این کار، شما می دانید قرار است چه مقدار پول برای رسیدن به طرح ایده آل خود خرج کنید و بدین ترتیب در حین انجام فرآیند، با مشکل مالی یا مشکلاتی از این دست روبرو نخواهید شد. در آخر به یاد داشته باشید همیشه ایده های خلاقانه هستند که تفاوت های بین دو خانه را مشخص می کنند پس زیاد روی این موضوع که “اگر هزینه زیاد کنیم، صد در صد نتیجه ایده آلی خواهیم گرفت.” تمرکز نکنید.

 

 

سبک مورد علاقه شما جهت طراحی داخلی کدام است؟

انتخاب سبک در پروژه طراحی داخلی خانه
انتخاب سبک در پروژه طراحی داخلی خانه

 

پس از آنکه هزینه های موردنیاز برای امور مختلف در طول پروژه طراحی داخلی را لیست کردید، حال وقت آن است سبک طراحی داخلی تان را انتخاب نمایید. انتخاب سبک دکوراسیون یکی از نکات اولیه طراحی داخلی جهت شروع فرآیند طراحی داخلی خانه است. در مقالات گذشته معماریان، به بررسی انواع سبک های گوناگون برای دکوراسیون پرداختیم.

در سر تا سر دنیا، ده ها سبک مختلف جهت طراحی فضای داخلی و دکوراسیون خانه وجود دارد. برخی از این سبک ها، تجمل گرایی را تشویق می کند و برخی ساده زیستی را؛ برخی متناسب با فرهنگ یا کشور و جامعه استوار شده و برخی نیز در تمام دنیا مورد استفاده طراحان داخلی قرار می گیرد. شما باید با مطالعه گسترده در این زمینه، بهترین سبک را انتخاب نمایید. در این راه، وبسایت ها و مجلات می توانند به شما کمک کنند و به شما ایده های جدیدی برای استفاده در طراحی داخلی خانه ارائه نمایند.

همچنین شما می توانید از چندین سبک در خانه تان استفاده نمایید. به یاد داشته باشید هیچ محدودیتی برای اینکه شما را از انتخاب سبک مورد علاقه تان منع کند، وجود ندارد و شما می توانید هر سبکی را با کمی تغییر و شخصی سازی در دکوراسیون داخلی تان پیاده کنید.

 

چه میزان اطلاعات از طراحی داخلی خانه دارید؟

جمع آوری اطلاعات صحیح و موثق راجع به دکوراسیون - طراحی داخلی
جمع آوری اطلاعات صحیح و موثق راجع به دکوراسیون

 

مقدار اطلاعاتی که شما از علم دکوراسیون و طراحی داخلی دارید، تاثیر مستقیمی روی نتیجه پروژه طراحی داخلی تان خواهد گذاشت. شاید شما هم همانند بسیاری از افراد دیگر، اطلاعات دست و پا شکسته ای راجع به دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی خانه داشته باشید. در بسیاری از موارد این اطلاعات موثق نبوده و می تواند سبب گمراهی شما در پروژه طراحی داخلی شود. از این رو، به شما پیشنهاد می کنیم قبل از شروع پروژه طراحی داخلی حتما با افرادی که اطلاعات کامل و صحیح راجع به دکوراسیون خانه و پلان های گوناگون دارند مشورت نمایید. کارشناسان خبره و طراحان دکوراسیون، بهترین مراجع برای کسب اطلاعات در این زمینه هستند. شما با دانستن نکات اولیه طراحی داخلی قادر خواهید بود فضاهایی خلق کنید که از نظر رعایت اصول و استانداردها در سطح خوبی قرار دارد.

یکی دیگر از مراجع جهت کسب اطلاعات در زمینه طراحی داخلی خانه وبسایت هایی هستند که مقالات دکوراسیون در آن ها یافت می شود. وبلاگ معماریان یکی از این سایت هاست که صدها مقاله علمی طراحی دکوراسیون داخلی را به زبان فارسی به طوری که افراد مبتدی نیز بتوانند آن را درک کنند، تولید و منتشر کرده است.

 

 

در فضای فعلی خانه از چه قسمت هایی لذت می برید؟

علاقه مندی های شما در فضای داخلی خانه - طراحی داخلی
علاقه مندی های شما در فضای داخلی خانه

 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد به منزل دوست و اقوام خود رفته و از طراحی داخلی خانه آن ها خوشتان آمده باشد. و یا هم اکنون در خانه ای زندگی می کنید که بخش های جالبی از نظر شما دارد. ما می توانید تمام این موارد را در نظر داشته و در هنگام آغاز پروژه طراحی داخلی خانه این بخش ها را طراحی و اجرا کنید. بدین ترتیب شما در تصمیم گیری های خود راجع به فضای داخلی راحت تر عمل کرده و دکوراسیون لذت بخش تری را برای خود و خانواده تان رقم خواهید زد.

این نکته، در مورد ملزومات نیز صدق می کند. اگر وسیله ای در دکوراسیون خانه شما وجود دارد که به آن علاقه دارید، در طراحی داخلی حتما از آن استفاده نمایید. این وسیله می تواند مبلمان، فرش، اکسسوری ها و هر چیز دیگری باشد و هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

 

دکوراسیون فعلی خانه تان چه ویژگی هایی دارد که مورد پسندتان نیست؟

چه ویژگی هایی را در دکوراسیون خانه تان دوست ندارید؟ - طراحی داخلی
چه ویژگی هایی را در دکوراسیون خانه تان دوست ندارید؟

 

هنگامی که پای راحتی و آرامش شخصی تان وسط می آید، نباید تحت هیچ شرایطی به خودتان دروغ بگویید. اگر قسمتی که خانه شما وجود دارد یا بخشی را در دکوراسیونی دیگر دیده اید که با روحیات و علایق شما همخوانی ندارد، آن را در لیست سیاه خود قرار داده تا از آن در طراحی داخلی خانه استفاده نکنید. شما می بایست مواردی که علاقه ای به آن ها ندارید را لیست کرده و به طراح دکوراسیون داخلی خانه تان نشان دهید تا وی نیز از آن ها استفاده نکند.

البته در بسیاری از موارد، محدودیت هایی مثل محدودیت مالی که مانع خرید و جایگزین کردن طرح جدیدی از ملزومات می شود وجود دارد. تمام این محدودیت ها به شرایط زندگی شما بستگی داشته و برای هرکس می تواند متفاوت باشد. چیزی که اهمیت دارد این است که قبل از انجام پروژه طراحی داخلی خانه حتما لیستی از مواردی که علاقه ای به آن ها ندارید تهیه کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

 

 

سخن آخر

طراحی داخلی یکی از کارهای بسیار حساس است که در انجام آن باید نهایت توجه و دقت صرف شود. گاهی تنها یک اشتباه کوچک در طراحی داخلی خانه می‌تواند منجر به ایجاد فضایی نا هماهنگ و غیر اصولی برای شما شده و محیط زندگی تان را از اصول و استانداردها دور کند. جالب است بدانید، در طراحی داخلی تمام جزئیات ریز و درشت مورد توجه است. رنگ، کوچک و بزرگی، جنس متریال و … همگی باید مورد بررسی قرار بگیرد تا در نهایت بهترین فضای داخلی را برای خود و خانواده تان ایجاد نمایید.

ما در این مطلب، چند سوال اساسی که در دل آن ها نکات مهمی نهفته بود را برای شما عزیزان مطرح کردیم. شما با مطالعه این مطلب، شَمایی کلی از کار طراحی داخلی خواهید داشت و با کمی مطالعه و تحقیق بیشتر، خودتان خواهید توانست فضای زندگی تان را به بهترین شکل و نحوی که طراحان دکوراسیون آن را تایید کنند، سر و سامان دهید. از اینکه تا پایان همراه گروه معماریان بودید از شما سپاس گزاریم.

 

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر