معماریان مگ
طراحی داخلی و دکوراسیون پذیرایی

طراحی و دکوراسیون پذیرایی خانه چگونه باید باشد؟

اتاق پذیرایی در اکثر خانه‌ها همان اتاق نشیمن، مهم ترین بخش در هر خانه ای است که خانواده بیشتر زمان خود را در آن سپری می‌کنند. اگر فضای اتاق پذیرایی شما به ‌اندازه‌ی‌ کافی راحت و دنج نیست ، ایجاد تغییر در دکوراسیون آن می تواند ایده‌ی خوبی باشد. بنابراین لازم است گاها آن را با توجه به شرایط‌ تان تغییر دهید.

طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی مستلزم رعایت نکاتی برای رسیدن به فضای مطلوب است. در ابتدا شما باید بدانید که دکوراسیون پذیرایی درصورت مناسب بودن، می تواند فضای اتاق را بزرگتر و مجلل ترنشان دهد. این فضا همچنین در صورت طراحی نامناسب می تواند کلافه کننده باشد. اگر میخواهید درباره‌ی دکوراسیون پذیرایی بیشتر بدانید، ما در این مطلب توصیه‌هایی کاربردی برای بهبود دکوراسیون پذیرایتان در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

طراحی داخلی و دکوراسیون پذیرایی

طراحی مناسب برای دکوراسیون پذیرایی

اولین قدم برای رسیدن به یک طراحی موفق در دکوراسیون پذیرایی این است که نیازهای اتاق را شناسایی کنید. برای مثال، اگرشما قصد دارید میزغذاخوری خود را در این اتاق جاسازی کنید، این نیازها را باید در نظر بگیرید. تعداد مبلمان ، تعداد پنجره ها همه مواردیست که باید قبل از شروع طراحی توجه کنید. در مرحله بعدی ، طرح اتاق پذیرایی تان را در ذهن خود تجسم کنید و یا بر روی کاغذ و یا با استفاده از نرم افزارها طرح خود را ترسیم کنید. مرحله بعدی نیز انتخاب رنگ اصلی طراحی است. گام بعدی نیز اجرای طرح و چیدمان لوازم است.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

رنگ های مناسب برای دکوراسیون پذیرایی

اتاق پذیرایی که مکانی برای پذیرایی از مهمان ها در خانه است ، باید دکوراسیون شیک تر از هر فضای دیگر در منزل تان داشته باشد. هارمونی رنگ های مورد استفاده در این فضاها از مهم ترین نکاتی است که باید در طراحی دکوراسیون پذیرایی مورد توجه قرار بگیرد. رنگ های دیوارها و یا مبلمان و کفپوش ها و دیگر لوازم جانبی باید در یک هماهنگی کلی انتخاب شوند. از آنجا که، مطابقت و بین لوازم اتاق پذیرایی و رنگ ها امری ضروری است، شما باید درانتخاب ترکیب رنگی میان آنها حساسیت خرج دهید. برای گزینش این رنگ های طراحی به نقش مبل ها و پرده ها توجه کنید.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

چیدمان مبلمان در دکوراسیون پذیرایی

یکی دیگر از مواردی که در طراحی دکوراسیون پذیرایی به دقت و توجه نیاز دارد، چیدمان مبلمان است. توجه داشته باشید که در چیدمان مبلمان پذیرایی، باید مکان های مناسبی برای نشستن افراد فراهم شود تا احساس صمیمیت بیشتری در فضای اتاق بوجود آید.

مسیر های ارتباطی و در دسترس بودن تمام مناطق اتاق پذیرایی  با تقسیم صحیح مناطق اتاق و تعیین مکان های مجزا اما مرتبط امکان نهایت استفاده از اتاق را برایتان فراهم می کند. برای این منظور، چیدمان مبل ها و نیز فاصله آنها از هم باید به گونه ای باشد که ارتباط میان اجزا قطع نشود. اگر خانه ی شما یک اتاق پذیرایی بزرگ دارد که نمیدانید در مورد چیدمان و دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ خود چگونه تصمیم بگیرید، میتوانید ایده های ارائه شده در این مطلب الهام بگیرید.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

نورپردازی مناسب در دکوراسیون پذیرایی

نورپردازی در دکوراسیون اغلب فضا های خانه از جمله پذیرایی بسیار اهمیت دارد. نورپردازی مناسب حتی میتواند بر احساسات ما در جهت مثبت تاثیر بگذارد. بنابراین، علاوه‌ برزیبایی نورپردازی باید راحتی و آرامش‌بخش بودن نور را نیز در نظر بگیرید. نور طبیعی و مصنوعی، هر دو میتوانند باعث می‌شوند فضا بزرگ و آرامش‌بخش به نظر برسد. البته فقط روشن‌کردن و تاباندن نور به فضا کافی نیست، شما باید به منبع نور توجه و آنها را دسته‌بندی کنید. برای این کار گاهی کافی است سه لامپ مختلف را با یک لامپ پرقدرت جایگزین کنید.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

ایده های طراحی و دکوراسیون پذیرایی

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

اتاق  پذیرایی خود را با جزییات کوچک پر نکنید

همیشه بدانید که سادگی خود شکوه است. سادگی نه‌تنها برای محیط  مناسب است، بلکه تأثیر مثبتی بر روحیه تان دارد. البته این سادگی به معنی این نیست که در فضای اتاق فقط مبلمان لازم را قرار دهید. بلکه منظور این است که دکوراسیون پذیرایی، کمترین به‌هم ‌ریختگی و آشفتگی را ایجاد کند.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

رنگ های خنثی در اتاق پذیرایی خود بکار ببرید

همانطور که گفته شد رنگ‌ها در دکوراسیون پذیرایی نقش مهمی ایفا می کنند. پیشنهاد میشود خصوصیت سادگی را در رنگ های انتخابی نیز بکار گیرید و از ترکیبات رنگ‌ی خنثی مثل سیاه، سفید و بژ استفاده کنید. این مهم در مورد دیوارها و مبلمان هم نیز صدق میکند و به جلب توجه کمک میکند.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

در کف و کفپوش ها اصل سادگی را در نظر بگیرید

کف نیز همانند دیگر اجزای ساختمان نقش مهمی در زیبایی محیط دارد. بهتر است در دکوراسیون پذیرایی، کف را هم  ساده و در نظر بگیرید. بدین گونه  اجزا و وسایل مهم  دیگر مانند مبلمان، تابلو های هنری و … بیشتر به چشم می‌آیند. درانتخاب فرش نیز، طرح های ساده با رنگ‌هایی مشابه کف مد نظر بگیرید.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

ورود نور طبیعی را به اتاق پذیرایی فراهم کنید

امروزه، لامپ‌ها و چراغ‌ها در هر رنگ و شکلی یافت می‌شوند. اما این چراغ‌ها، هیچ‌وقت نمی توانند جایگزین نور طبیعی که از پنجره‌ها وارد خانه میشود، باشند. نور که حس گرما را منتقل می‌کند، گاهی حتی میتواند، تعیین‌کننده‌ی میزان اهمیت اجسام باشد. بنابراین اگر امکان دارید، قسمت‌های نورگیر خانه را بیشترکنید و محیطی مناسب برای مهمان‌تان فراهم کنید.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

تکنولوژی را در دکوراسیون پذیرایی بکار بگیرید

امروزه فناوری با کاربرد سودمندش، وارد تمام فضاهای زندگی شده است. شما می توانید با به‌کارگیری فناوری دست به دکوراسیون منزل بزنید و از لوازم هوشمند در طراحی فضاهای خانه خود بهره بگیرید. این همچنین به مدرن ساختن دکوراسیون شما کمک می کند. اتاق‌های مدرن با کامپیوترها و تلویزیون‌های تخت‌، کاملا هوشمندانه طراحی میشوند.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

دیوارهای پذیرایی را با تابلوها تزیین کنید

اگر در دکوراسیون بدانید که باید چکار کنید، م یتوانید جلوه‌ی اتاق نشیمن یا پذیرایی خود را زیباتر کنید. شما می‌توانید دیوارهای اتاق پذیراییتان را با کاغذدیواری‌های متنوع یا تابلوهای نقاشی‌ و خطاطی به‌ گونه ای تزئین کنید که نشانگر شخصیت‌تان باشد. همچنین می‌توانید بخشی از دیوار را خودتان رنگ آمیزی کنید.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

مرکز کانونی در اتاق پذیرایی در نظر بگیرید

نقطه‌ی تمرکز در هر محیطی لازم است تا بر اساس آن جای عناصر دیگر را مشخص شود. شما باید در مرکز کانونی فضای پذیرایی خود عنصری قابل توجه قرار دهید. بنابراین، این عنصر را با دقت انتخاب کنید. تلویزیون ، آینه‌ای بزرگ یا میزغذاخوری ،  گزینه‌های ایده آل برای نقطه ی تمرکزهستند.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

از لوازم زینتی در دکوراسیون پذیرایی استفاده کنید

لوازم تزیینی مثل گلدان های شیک، شمعدان های برنزی ،  ظرف‌های سفالی ،  قاب های عکس شیک و… از موارد پرکاربرد در تزیینات خانه هستند. استفاده از آنها را در قسمت‌های مختلف پذیرایی، به‌شکل سازگار با وسایل و عناصر دیگر، دکوراسیون شما را تکمیل خواهد کرد. به‌کارگیری این اشیا در صورتی میتواند در دکوراسیون مؤثر باشد ‌که فضای موردنیازتان را اشغال نکند. وسایل زیاد باعث تنگی فضا و احساس خفگی می‌شود که آسایش را از محیط می‌گیرد.

طراحی داخلی اتاق نشیمن و دکوراسیون پذیرایی

طراحی مدرن در دکوراسیون پذیرایی

برای رسیدن به یک طراحی مدرن در دکوراسیون پذیرایی، راه حل های زیادی وجود دارد. ترکیب مناسب عناصر متقارن با برخی از موارد نامتقارن‌های که به‌ سادگی به وسیله ی چند کارهنری و حتی چند کوسن متفاوت ممکن می‌شود، میتواند شما را به یک طراحی مدرن برساند.

رنگ‌هایی که برای طراحی مدرن بکار می برید، باید با زمینه‌ی خنثی کف و دیوارها در تضاد باشد. برای این هدف، اشیا با جنس‌های مختلف مثل چوب، پلاستیک را با هم ترکیب کنید. استفاده از فلزات براق و درخشان نیز در یک طراحی مدرن معمول است. شما میتوانید آنها را با اشیایی چوبی، شیشه و… ترکیب کنید. دکوراسیون مدرن همچنین فرصت خوبی برای استفاده از آثارهنری فراهم می‌کند.

طراحی و دکوراسیون داخلی مدرن اتاق پذیراییطراحی و دکوراسیون داخلی مدرن اتاق پذیراییطراحی و دکوراسیون داخلی مدرن اتاق پذیرایی

نتیجه گیری

همانطور که در مطلب فوق ذکر شد، برای طراحی بهینه اتاق پذیرایی، موراد و گزینه های زیادی وجود دارد. به یاد داشته باشید که در هر صورت، دکوراسیون پذیرایی و نشیمن باید به‌ شکلی باشد که راحت‌ترین و خوشایندترین محیط را ایجاد کند. در نهایت، اینکه طراحی مدرن یا کلاسیک را برای دکوراسیون پذیرایی خود انتخاب کنید، برای رسیدن به هدف مشترک خلق فضای شایسته‌ برای گذراندن زمان بیشتر، است.

طراحی داخلی و دکوراسیون پذیرایی

 

تحریریه شرکت معماریان

جهت مشاهده نمونه کارهای معماری و دکوراسیون داخلی گروه معماریان به صفحه ی اصلی سایت مراجعه کنید.

اینستاگرام معماری آریان

1 نظر