معماریان مگ

اصول دکوراسیون داخلی و 40 مورد از سبک‌ های دکوراسیون (بروز شد)

در این مقاله اصول دکوراسیون داخلی و سبک‌ های دکوراسیون همراه با تصاویر به صورت کامل مورد بررسی قرار داده شده است. شما با خواندن این مقاله تسلط کاملی بر همه مباحث مربوط به دکوراسیون داخلی خواهید داشت. پس تا انتهای مقاله معماریان مگ را همراهی کنید. همچنین ما در انتهای مقاله یک نسخه PDF (کتاب الکترونیکی) از مقاله را برای دانلود قرار داده ایم؛ که با دانلود آن میتوانید مقاله اصول دکوراسیون داخلی و 40 مورد از سبک‌ های دکوراسیون را صورت آفلاین هم مطالعه نمایید.

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی چیست؟
دکوراسیون داخلی چیست؟

 

دکوراسیون داخلی به هنر و دانش تزئینات داخلی اشاره می‌کند. نمای داخلی یک ساختمان بیانگر طراحی دکوراسیون یا طراحی داخلی آن است که توسط طراح داخلی ساخته می‌شود. هرکسی که تابه‌حال خانه اش را تزئین کرده، در طراحی دکوراسیون منزل خود شرکت کرده است. اگر علاقمند به یادگیری مولفه های دکوراسیون داخلی هستید تا انتهای این مقاله معماریان را همراهی کنید.

تفاوت بین طراح دکوراسیون و طراح داخلی چیست؟

تفاوت طراح دکوراسیون و طراح داخلی
تفاوت طراح دکوراسیون و طراح داخلی

 

هر کسی با اندک دانش و خلاقیتی که دارد می تواند طراحی دکوراسیون منزل خود را انجام دهد. علاقه به بازی با رنگ ها، پارچه ها، مبلمان و … کاری است لذت بخش که یک دکوراتور توانمند می تواند انجام دهد. از سوی دیگر باید بدانیم که بین دکوراتور و طراح داخلی تفاوت فاحشی وجود دارد. طراح داخلی جدای از اینکه به صورت حرفه ای فضای داخلی را طراحی می کند، از تحصیلات عالی برخوردار است و پل ارتباطی میان طراحی داخلی و دکوراسیون است.

 

چگونه با کمترین هزینه دکوراسیون منزل خود را ایده آل کنیم؟

 هزینه دکوراسیون منزل
هزینه دکوراسیون منزل

 

در بازسازی یا تغییر معماری داخلی، دکوراسیون منزل یا محل کار و… جهت بدست آوردن بهترین نتیجه، لزوماً نباید از عناصر و متریال‌های گران‌قیمت استفاده کرد. گاهی با ایجاد یک هارمونی دقیق و هماهنگ بین مبلمان، رنگ‌آمیزی فضا، کف‌پوش و سایر عناصر تزئینی ارزان‌قیمت می‌توان زیباترین فضا را خلق کرد.

چگونه خودمان طراحی دکوراسیون منزل و یا محل کارمان را انجام دهیم؟

چگونه خودمان طراحی دکوراسیون منزل و یا محل کارمان را انجام دهیم؟
طراحی دکوراسیون منزل خود را خودتان انجام دهید

 

برای طراحی دکوراسیون منزل و یا طراحی داخلی محل کار خود باید از 3 ویژگی مهم برخوردار باشیم.

1- دانش کافی: هرکسی که بخواهد طراحی دکوراسیون منزل خود را انجام دهد، باید از دانش کافی در این زمینه‌ها برخوردار باشد. اطلاعات دانش معماری، معماری داخلی و دکوراسیون در سطوح مقدماتی. آگاهی از چگونگی استفاده و نحوه بهره بردن از متریال‌هایی چون رنگ، مبلمان، عناصر دکوری و تزئینی و… که کاربرد اساسی در طراحی دکوراسیون داخلی دارند، بسیار مهم است.

2– زیبایی‌شناسی: واژهی «زیبایی‌شناسی» (استتیک) ریشه ی یونانی داشته و به معنای درک زیبایی است. معنای زیبایی‌شناسی معماری داخلی یا دکوراسیون این است که چگونگی زیبایی محیط پیرامون و جایگاه شخص در محیط داخلی را به معنای واقعی درک کنیم.

3- خلاقیت: خلاقیت اساس ناگسستنی هر هنر و هنرمندی است. از سوی دیگر جرقه‌ی یک ایده ناب طراحی داخلی با خلاقیت کلید می‌خورد. ازآنجایی‌که طراحی دکوراسیون و طراحی داخلی ترکیبی از هنر و فن می‌باشد، بنابراین خلاقیت و نوآوری در طراحی دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

تاکنون نکات اولیه دکوراسیون داخلی را مرور کردیم، در ادامه با اصول اصلی طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

اصول طراحی دکوراسیون داخلی که هر طراح داخلی باید بداند!

اصول طراحی دکوراسیون داخلی که هر طراح داخلی باید بداند!
اصول طراحی دکوراسیون داخلی

 

در این بخش ما قصد داریم اصول طراحی دکوراسیون داخلی را بررسی کنیم. یک طراح داخلی و دکوراتور باید به‌خوبی با این اصول آشنا باشد تا طراح موفقی بشود.

۱. اتحاد و همبستگی

اتحاد و همبستگی در دکوراسیون داخلی
اتحاد و همبستگی

اتحاد و همبستگی متریال ها در طراحی داخلی بر یکپارچگی و هماهنگی آن‌ها تأکید دارد. تمام عناصر مورداستفاده در دکوراسیون داخلی مکمل یکدیگر هستند و بایستی هوشمندانه با یکدیگر ترکیب شوند.

۲. موازنه

موازنه در دکوراسیون داخلی
موازنه

اصل تعادل در نظم متریالها یکی از فاکتورهای مهم است که برای رسیدن به اصل تعادل دیداری بکار می‌رود. تعادل تنها زمانی حاصل می‌شود که وزن بصری متریالها و عناصر دیگر معماری داخلی به‌طور مساوی در فضا توزیع گردد.

۳. ریتم

ریتم در دکوراسیون داخلی
ریتم

اصل ضرب اساساً نشان‌دهنده یک حرکت متصل بین متریالهای مختلف دکوراسیون داخلی می‌باشد. این حرکت برای حفظ یک‌ضرب آهنگ بصری بین متریالهایی که وزن‌های دیداری متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند ایجاد می‌شود. این هماهنگی به‌خصوص می‌بایست در طراحی دکوراسیون منزل رعایت شود.

۴. تأکید

تأکید در چیدمان طراحی داخلی
تأکید در چیدمان طراحی داخلی

تأکید همان‌طور که از نامش پیداست، یک اصل اساسی است و به موضوع خاصی اشاره دارد. اصل تأکید بخش مرکزی معماری داخلی و طراحی داخلی به شمار می‌رود و سایر بخش‌ها را تحت شعاع خود قرار می‌دهد.

۵. سایه‌روشن

سایه‌روشن در چیدمان دکوراسیون منزل
سایه‌روشن در چیدمان دکوراسیون منزل

کنتراست به تفاوت در درخشندگی یا رنگ اشیائی که احجام را از یکدیگر متمایز می‌سازد اشاره می‌کند. در طراحی دکوراسیون داخلی کنتراست را می‌توان با دو عنصر به نام‌های رنگ و جنس به دست آورد.

۶. رنگ و متریال

رنگ و متریال
رنگ و متریال

رنگ و متریال ویژگی اصلی دنیای ما است. رنگ همواره در فرآیند تکاملی انسان نقشی مهمی ایفا کرده و می‌نماید. هارمونی رنگ در طراحی داخلی و ترکیب آن در هر فضایی به اقتضای نوع کاربری و عملکرد آن متفاوت است و یک طراح داخلی باید بادانش کافی و خلاقیت هنری خود بهترین حالت ترکیب رنگ و متریال را برای هر فضایی بیافریند.

۷. مقیاس و تناسب

مقیاس و تناسب در طراحی داخلی
مقیاس و تناسب در طراحی داخلی

اصول مقیاس و تناسب، این اطمینان را حاصل می‌کنند که در یک فضا، اشیاء به‌گونه‌ای به نظر برسند که انگار به یکدیگر تعلق دارند. حجم‌ها و متریال‌های محیط داخلی با سه عنصر ابعاد، شکل و رنگ اشیا هماهنگ می‌گردند.

۸. جزئیات

جزئیات در دکوراسیون
جزئیات در دکوراسیون

جزئیات شبیه گیلاس بر روی بستنی هستند، ممکن است حجم بستنی بیشتر به نظر برسد اما بدون گیلاس کامل نیست. این مثال درباره طراحی دکوراسیون داخلی هم صدق می‌کند. مبلمان، لوازم دکوری و … جزئیاتی هستند که دکوراسیون منزل را کامل می‌کنند.

۹. هماهنگی معماری داخلی و دکوراسیون

هماهنگی معماری داخلی و دکوراسیون
هماهنگی معماری داخلی و دکوراسیون

طراح دکوراسیون می‌بایست اطلاعاتی درزمینهٔ معماری داخلی داشته باشد تا بتواند پلان، فرم و ساختارهای حجمی را با ایده دکوراسیون خود هماهنگ نماید. به‌عنوان‌مثال در طراحی دکوراسیون منزل قرارگیری پنجره و روشنایی، دیوارها و فرم‌ها نسبت به مبلمان، رنگ‌ها و … باید هوشمندانه و خلاقانه انجام شود تا هماهنگی لازم میان معماری داخلی و دکوراسیون ایجاد شود.

۱۰. خلاقیت و ذوق هنری

خلاقیت و ذوق هنری در دکوراسیون داخلی
خلاقیت و ذوق هنری در دکوراسیون داخلی

باید بدانیم که هنر و خلاقیت هنری ذاتی است. این بدان معناست که هنر و خلاقیت از درون جوشش می‌یابد و صرفاً آموزشی نیست؛ اما کسانی که این ویژگی را ندارند می‌توانند با کوشش و آموزش خلاقیت خود را پرورش دهند. معماری داخلی، طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی هم مانند دیگر هنرها نیاز به خلاقیت و ذوق هنری دارد و خلاقیت مهم‌ترین حسن یک طراح است.

اگر تا به اینجای مقاله ما را همراهی کرده‌اید نشان‌دهنده این است که شما علاقه‌مند به این رشته هستید؛ اما برای اینکه دانشتان در این زمینه کامل شود بایستی تمامی مؤلفه‌های لازم و سبک های دکوراسیون داخلی را بشناسید. در ادامه با ما همراه باشید.

 

به دنبال یک شرکت معتبر معماری برای طراحی و اجرای دکوراسیون خانه خود هستید؟

به متخصصین شرکت معماریان اعتماد کنید

برای مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.

044-33472342

 

۴۰ مورد از سبک های دکوراسیون و طراحی داخلی

طراحی داخلی هنر و دانشی است که به‌منظور بهبود فضای داخلی ساختمان، با استفاده از سبک های دکوراسیون مختلف، به کار می‌رود. درواقع طراحی داخلی یک حرفه چندمنظوره است که شامل توسعه مفهومی، برنامه‌ریزی فضایی، بازرسی سایت، ارتباط با ذی‌نفعان یک پروژه، مدیریت ساخت‌وساز و اجرای طرح است.

ازآنجاکه معماری داخلی بیشتر به دکور، مبلمان نرم و پروژه‌های کوچک اهمیت می‌دهد، طراحان داخلی تنها مجاز به تغییر بخش‌هایی از یک‌خانه هستند و در ساختار واقعی آن دخالت نمی‌کنند. در این گفتار سعی شده است در مورد طراحی داخلی توضیحاتی کوتاه ذکر شود و سبک های دکوراسیون به‌صورت خلاصه‌وار معرفی شود.

۱- سبک مدرن Modern style از سبک های دکوراسیون داخلی

سبک مدرن از سبک های طراحی داخلی
طراحی دکوراسیون مدرن کاری از شرکت معماری آریان

 

سبک مدرن از سبک های طراحی داخلی
سبک مدرن از سبک های طراحی داخلی

 

سبک مدرن از سبک های طراحی داخلی
سبک مدرن از سبک های طراحی داخلی

 

در سبک دکوراسیون مدرن تأکید بر روی سادگی می‌باشد، هر چه مبلمان و جزئیات کمتر باشد بهتر است. این‌یکی از ارکان اصلی طراحی دکوراسیون مدرن است. عناصر تزیینی در سبک مدرن به‌صورت نوین تعریف می‌شود و شمایل دکوراسیون داخلی فقط در فرم‌های موردنیاز شکل می‌گیرند. رنگ‌های گرم که بیشتر از چوب‌های طبیعی برمی‌خیزند و رنگ سفید که غالب فضا را در برمی‌گیرد، در سبک مدرن بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

البته سایه‌هایی از رنگ‌های شاد و غلیظ نیز در ترکیب رنگی سبک مدرن دیده می‌شود که باید هوشمندانه و دقیق استفاده شود. به‌طور کل سبک دکوراسیون مدرن که خود نیز شاخه‌های متعددی دارد، پس از پایان جنگ جهانی دوم و به اقتضای نیاز جامعه جهانی برای تحولی نوین و رویکردی متفاوت شکل گرفت و تا به امروز سیر تکامل خود را طی کرده است.

 

۲- سبک کلاسیک Classic style از سبک های دکوراسیون داخلی

در سبک کلاسیک تنوع زیادی از مبلمان وجود ندارد، اما همه آن‌ها پایدار و ساده هستند. مبلمان نقش سازنده‌ای را در سبک دکوراسیون کلاسیک ایفا می‌کند. نقاشی‌های باستانی و گچ‌بری‌ها در چهارچوب دکوراسیون غالب هستند. رنگ‌های کرم، قهوه‌ای و طلایی در این نوع طراحی، فضایی با حس و حالی قدیمی به وجود می‌آورد. اصالت لایه‌های تاریخی و باارزش در هر جز سبک کلاسیک دیده می‌شود و امروزه یکی از سبک های دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی پرطرفدار و محبوب به شمار می‌رود.

۳- سبک کلاسیک جدید Classic Reinterpreted style از سبک های دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون کلاسیک جدید، سبکی از دکوراسیون داخلی است که جزئیات کلاسیک با رویکردی نوین در آن یافت می‌شود. فرم کلی طراحی کلاسیک ازلحاظ ساختاری در سبک کلاسیک جدید حفظ‌شده و عناصر مدرن را در خود جای‌داده است. درواقع سبک کلاسیک جدید تلفیقی بین دکوراسیون داخلی قدیم و جدید است.

۴- سبک کلونیال Colonial style از سبک های دکوراسیون داخلی

در اوایل قرن ۱۸ میلادی سبک دکوراسیون داخلی کلونیال در کشورهای کلونی انگلستان به وجود آمد و پس‌ازآن در آمریکای شمالی رواج پیدا کرد. برای طراحی داخلی و دکوراسیون منزل خود به سبک کلونیال، دو راه وجود دارد. یکی اینکه یا یک تم احساس سنتی، روستایی و یا یک تم احساس شادتر که در خانه‌های بزرگ عصر استعمار دیده می‌شد را باید انتخاب کنید.

در سبک کلونیال استفاده از لوازم چوبی و دست‌ساز، رنگ‌های گرم و صمیمی و ایجاد فضایی ساده و باز بسیار حائز اهمیت است. همچنین مبلمان چوبی و سبک به سبک روستایی، پرده سنتی، صندلی‌های چوبی و پارچه‌های ساده مانند کتانی، پشمی و پنبه‌دوزی در انواع اتاق‌ها به کار می‌روند.

۵- سبک جنوب غربی South western style از سبک های دکوراسیون داخلی

این سبک دکوراسیون تلفیق سبک‌های بومی آمریکایی، اسپانیایی، نیومکزیکو و بومیان آریزونا می‌باشد. سبک جنوب غربی یک‌شکل تزریق سنتی شامل رنگ‌های جنگل، جزئیات فلزی و تزئینات خاص می‌باشد. ویژگی‌های طراحی داخلی و خارجی جنوب غربی شامل سقف‌های تخت، طرح‌های بزرگ طبقه باز، حیاط‌های گسترده، سقف‌های بلند با تیرهای چوبی در معرض دید، فضای بزرگ، زیبا و سرسبز می‌باشد. طراحی دکوراسیون داخلی جنوب غربی به‌طورکلی بارنگ‌های خاکستری، بافت‌های خشن و اشیای دست‌ساز، پارچه‌های رنگارنگ بافته‌شده و متریال های گرم مشخص می‌شود.

۶- سبک شیکر Shaker style یکی از سبک های دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون شیکر، پاکی، سادگی، خلوص و بی‌ریایی را دنبال می‌کند. در طراحی دکوراسیون داخلی سبک شیکر از عنصر چوب بسیار استفاده می‌شود و رنگ‌های خنثی، مانند خاکستری، بژ و در کل رنگ‌های مات کاربرد دارد. چوب درخت گیلاس برای دکوراسیون داخلی در سبک شیکر بهترین انتخاب است.

۷- سبک هنری و صنایع‌دستی Arts and Crafts style از سبک های طراحی داخلی

جنبش طراحی داخلی هنر و صنایع‌دستی به‌عنوان نفسی تازه در قرن بیستم به دنیای معماری واردشده است. در دکور خانه، عناصر هنر و صنایع‌دستی، از مواد ساده و ارگانیک به کار می‌رود. افسانه‌های طراحی دکوراسیون داخلی مانند ویلیام موریس در بریتانیا و گوستاو سوتیلی در آمریکا، جنبش هنر و صنایع‌دستی را شکل دادند، همچنین اصول سبک هنری و صنایع‌دستی به‌شدت تحت تأثیر آثار فرانک لوید رایت و معماری ارگانیک وی است.

۸- سبک آرت نووُ Art Nouveau style یکی دیگر از سبک های طراحی داخلی

منحنی‌های بلند و اشکال خطی بخش عمده‌ای از سبک هنر نوآورانه بودند. چارلز رنی مکینتاش به‌ویژه برای طراحی‌های هنری‌اش در این دوره شناخته‌شده است. بخش عمده‌ی الهام طراحی وی، از روی طبیعت گرفته‌شده است. در این سبک طراحی دکوراسیون داخلی، شبکه عنکبوت و نقوش پرپیچ‌وتاب گیاهی و… به‌شدت در تصاویر پس‌زمینه و مبلمان برجسته شده است.

۹- سبک آرت دکو Art Deco style از سبک های دکوراسیون داخلی

سبک هنر دکو نمونه‌ای دیگر از سبک های دکوراسیون داخلی، بارنگ‌های غنی، هندسه جسورانه، جزئیات دقیق الگوهای هندسی تیز می‌باشد. المان‌هایی پر از انرژی در تمام جنبه‌های سبک آرت دکو نمایان است. در انتخاب رنگ‌های آرت دکو برای دیوارها، مبلمان، پوشش کف و… از رنگ‌های شاخص استفاده می‌شود. در این طراحی داخلی، ازجمله می‌توان به طیف‌های هیجانی مانند رنگ‌های زرد، قرمز، سبز و آبی اشاره کرد.

۱۰- سبک عربی Arabian style از سبک های طراحی داخلی

سبک طراحی دکوراسیون عربی دارای ترکیب‌بندی ساده‌ای است و فضایی سبک و خنک ایجاد می‌کند. این نوع طراحی طبیعتاً متناسب با اقلیم مناطق گرمسیر و کویری شکل‌گرفته است. اساس سبک عربی طرح‌های ارگانیک و به وجود آوردن فضای آرام و دل‌نشین می‌باشد.

۱۱- سبک آسیایی Asian style از سبک های دکوراسیون و طراحی داخلی

در سبک‌ طراحی دکوراسیون داخلی کشورهای آسیایی اتصال قوی خطوط صاف و هماهنگ با طبیعت، موجب ایجاد حس آرامش و تعادل می‌شود. ترکیب رنگ‌های گرم، به‌کارگیری مصالح چوب و سنگ، استفاده از تزئینات و نقوش اسلیمی شرقی و استفاده همگون از انرژی‌های طبیعت از خصوصیات بارز سبک دکوراسیون آسیایی می‌باشد.

۱۲- سبک شبی شیک Shabby Chic style از سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

سبک شبی شیک از انگلیس شروع شد که یک‌شکل از طراحی داخلی با حس زنانه است. در این سبک دکوراسیون از مبلمان و اثاثیه‌ای که ظاهری کهنه و قدیمی دارند استفاده می‌شود تا به ظاهری قدیمی در فضا برسند. همچنین یک‌راه دیگر برای طراحی دکوراسیون منزل خود با سبک شبی شیک، استفاده از دکور کهنه و درب قدیمی است. رنگ‌ها در این سبک شامل سفید به رنگ عاج، کرم و زرد کمرنگ، صورتی، آبی روشن و سبز روشن است. در سبک شبی شیک چوب‌های طبیعی و تیره به چشم نمی‌خورند. در عوض استفاده از اشیاء کم‌رنگ و روشن و نقاشی‌ها اهمیت دارند.

۱۳- سبک کانتمپورری یا معاصر contemporary style از سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

بیش از هر چیز عنصر خط به سبک معاصر هویت می‌بخشد. خط می‌تواند در استفاده از سقف‌های بلند، فرم‌های هندسی تزیینات دیواری و اکسسوری ها به کار آید. در سبک دکوراسیون کانتمپورری یا معاصر، فضاهای منفی درست به‌اندازه فضاهای پوشیده شده از اشیا، اهمیت دارد.

۱۴- سبک فرانسوی French style از سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون فرانسوی، سبکی است که تجملات به شکل بسیار زیادی خودنمایی می‌کند. استفاده از طیف رنگ‌های مات و یا نیمه مات، پتینه و قاب‌های طلایی، از دکورهای زیبای فرانسوی می‌باشد. به‌طور عمده ، گرانیت سرامیکی براق و یا سنگ طبیعی، پارکت به رنگ روشن و یا بافت‌های چوبی، در سبک فرانسوی به کار می‌روند.

۱۵- سبک گوتیک Gothic style از سبک های طراحی دکوراسیون داخلی

در سبک گوتیک برخلاف سبک های دکوراسیون داخلی دیگر نور جای کمتری دارد و این نوع از فضاها اغلب تاریک هستند. خطوط عمودی همچون دیوارهایی بلند به همراه پنجره‌های عمودی بلند از دیگر مشخصه‌ها در این نوع سبک هستند.

۱۶- سبک کشورهای اروپایی European Country Style از سبک های دکوراسیون

سبک کشورهای اروپایی ترکیب سبک دو کشور انگلستان و فرانسه می‌باشد. در سبک کشورهای اروپایی از نقوش گیاهان بخصوص شکوفه گیلاس استفاده می‌شود.
استفاده از چوب درختان گیلاس، بلوط و ماهونی در این سبک مرسوم است. رنگ‌ها اغلب روشن هستند. استفاده از پارچه‌های پنبه‌ای نیز معمول است.

۱۷- سبک کشورهای آمریکایی American country style از سبک های دکوراسیون

فضای سبز در سبک کشورهای آمریکایی نقش مهمی دارد و غالباً سعی می‌شود که عناصری از فضای سبز در داخل خانه بکار رود. در این سبک از لوازم و ظروف دست‌ساز نظیر ظروف غذاخوری چوبی و سینی‌های چوبی به‌عنوان تزئینات استفاده می‌گردد. رنگ‌های مورداستفاده در سبک آمریکایی شامل قرمز، سفید، آبی، سبز و همچنین رنگ‌های صورتی و بنفش می‌باشد.

۱۸- سبک هندی Indian style از سبک های دکوراسیون

رنگ در سبک دکوراسیون هندی یکی از اساسی‌ترین عنصرهاست. استفاده از تزئینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، چهل‌تکه‌های زردوزی شده، وجود مندیر (معبد خانگی)، وجود نقاشی‌ها و مجسمه‌های فیل، رنگ‌های قرمز و زرد و پرده‌های باشکوه از خصوصیات بارز طراحی داخلی هندی هستند.

۱۹- سبک صنعتی Industrial style از سبک های دکوراسیون

سبک صنعتی می‌تواند ترکیبی از قطعات کارخانه، قطعات مزرعه و… باشد. شما مجبور نیستید فقط یکی را انتخاب کنید درواقع، مخلوط این عناصر جالب‌تر است. استفاده از متریال هایی مثل بتن و فلزات و آجر به‌صورت نمایان از ویژگی‌های این نوع طراحی داخلی است.

۲۰- سبک ژاپنی Japanese style

فریم غالب در سبک دکوراسیون ژاپنی، مربع است. سه اصل مهم سادگی، انرژی و طبیعت در طراحی دکوراسیون داخلی سبک ژاپنی نقش اساسی دارد. پیدا کردن مکان مناسب برای هر وسیله نیز مهم‌ترین اصل در طراحی داخلی ژاپنی می‌باشد. در اصول فنگ شویی ژاپنی‌ها از انباشتگی و بی‌نظمی پرهیز می‌کنند و به رنگ محیط اطراف اهمیت خاصی می‌دهند. همچنین کاربرد چوب به‌عنوان یک متریال طبیعی در سبک دکوراسیون ژاپنی زیاد دیده می‌شود.

۲۱- سبک ساده گرایی یا حداقل گرایی Minimalist style

ساده گرایی سبکی است که اساس آثار آن بر پایه سادگی بیان‌شده است. این سبک، روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی و یا شبه‌فلسفی را بیان می‌کند. این نوع سبک از سبک های دکوراسیون داخلی نهایت صحت و دقت است و هیچ‌چیز بیش‌ازحد گزاف و مجلل نیست.

۲۲- سبک مراکشی Moroccan style

عناصر اصلی در سبک مراکشی فرش‌ها، کاشی‌های زیبا به رنگ فیروزه‌ای، ظروف سنگی، فانوس و آثار فلزی هستند. مبلمان در سبک مراکشی از چوب‌های منبت‌کاری شده و مشبک هستند.
سایبان‌های نصب‌شده بر روی سکوها و تخت‌ها یکی دیگر از عناصر زیبا در این سبک است. استفاده از کاشی در سبک مراکشی بسیار متداول است.

۲۳- سبک روستای یا روستیک Rustic style

سبک روستایی در مورد ترکیب پارچه‌های طبیعی مانند پشم، کتان، نخ، پنبه، آجر یا چوب‌های طبیعی و توپر رنگ‌های گرم است. طبیعت به‌عنوان الگوی اصلی در سبک روستای یا روستیک موردنظر است. رنگ‌ها عموماً آرام‌اند و از طبیعت الهام می‌گیرند. ترکیب سایه‌های قهوه‌ای، سبز، کرم و طیف‌های روشن، رنگ‌های سیاه‌وسفید خنثی فضایی منحصربه‌فرد و گرم و صمیمی به وجود می‌آورد.

۲۴- سبک اسکاندیناوی Scandinavian style

از سبک های دکوراسیون و طراحی داخلی، طراحی اسکاندیناوی مواردی چون آرامش، خلوص، سادگی در طراحی داخلی استفاده می‌گردد… یکی از مشخصه‌های اصلی سبک اسکاندیناوی رنگ سفید است که به‌مانند برف و یخ در شمال اروپا می‌باشد. وسایلی از چوب طبیعی درختانی همچون ساج، کاج و چنار در این نوع طراحی جای دارند.

۲۵- سبک ایتالیایی Italian style

خانه‌های سبک ایتالیایی نه‌تنها لوکس هستند، بلکه به معنای واقعی کلمه از کف تا سقف لوکس می‌باشند. هر جزئیاتی کیفیت بالا دارد و ساخت‌وساز خوب انجام می‌شود.
دیوارهای آن‌ها دارای نقاشی‌های تزئینی و نقاشی‌های یکرنگی هستند. کف‌ها با چوب‌های براق یا سنگ مرمر پوشیده شده‌اند که دارای راحتی بیشتری هستند. در کنار این‌ها ظرافت فوق‌العاده طراحی دکوراسیون داخلی ایتالیایی را هم نمی‌توان نادیده گرفت.

 حتما بخوانید: زندگینامه و تحلیل آثار معمارمشهور، رنزو پیانو، معمار ایتالیایی 

 

۲۶- سبک اسپانیایی Spanish style

از سبک های دکوراسیون و طراحی داخلی با کاربرد متضاد تجمل و سادگی در کنار هم به سبک اسپانیایی می‌توان اشاره کرد. این تضاد جلوه‌ای منحصربه‌فرد به فضا می‌دهد. عناصر مهم در سبک اسپانیایی فرش‌های بسیار زیبای رنگی، مبلمان چوبی از جنس گردوی منبت‌کاری شده، کف‌پوش‌هایی از جنس سرامیک یا کاشی، پرده‌های پرنقش و تابلوهایی از رنگ‌روغن هستند. در سبک اسپانیایی شومینه همیشه مرکز توجه است که بر روی آن تزئینات زیبایی قرار می‌دهند. دیوارها اغلب به رنگ روشن مثل عسلی هستند.

۲۷- سبک توسکانی Tuscan style

طراحی داخلی توسکانی، الهام خود را از روستاهای روستیک قدیمی در ایتالیا می‌گیرد. در دکور توسکانی به‌شدت بر روی رنگ‌های عمیق و طبیعی نظیر سبز، زرشکی، آبی کبالتی و زرد تأکید می‌شود. دیوارهای گچی اغلب با تیرهای روستیک سقف در ارتباط هستند. پنجره‌ها ساده و بدون پرده هستند تا بتوانند از نور طبیعی در سبک توسکانی بهره برد. یکی از عناصر دکوری هم در سبک توسکانی ظروف و اشیاء مسی هستند که به نمایش گذارده می‌شوند.

۲۸- سبک ویکتوریایی یا سبک رمانتیک سنتی Victorian or Traditional romantic style

در سبک ویکتوریایی یا سبک رمانتیک سنتی، دکوراسیون به نظم و ترتیب اشاره دارد. در خانه‌های آن دوره فضاهای عمومی و خصوصی به‌دقت از هم جدا می‌شدند. سبک ویکتوریایی یا سبک رمانتیک سنتی جزء اولین سبک‌ها بودند که در طراحی داخلی آن‌ها، مبلمان به تولید انبوه رسید.
در مبلمان سبک ویکتوریایی می‌توان منحنی‌های اغراق‌شده، تشک‌دوزی مجلل و کنده‌کاری‌های تزئینی را مشاهده نمود. اتاقی که به این سبک آرایش‌شده معمولاً نمایی پر و شلوغ دارد. مهم‌ترین موضوع در دکوراسیون داخلی سبک ویکتوریایی یا سبک رمانتیک سنتی هماهنگی و تعادل است.

۲۹- سبک وینتژ Vintage style

زیبایی‌های سنتی و مبلمان بی‌نظیر روستایی، چیزهایی هستند که در مورد سبک وینتژ دوست داریم. اگرچه vintage دکوراسیون گران‌قیمت به نظر می‌رسد. ولی می‌توان با مبلمان دقیق انتخاب‌شده، به‌علاوه لوازم جانبی مناسب این دکوراسیون داخلی را اجرا کرد. انتخاب قطعات اورجینال در سبک وینتژ به شما این امکان را می‌دهد که یک طرح کاملاً ویژه در دکوراسیون منزل خود ایجاد کنید. بدین‌صورت آن‌طور که دوست دارید دکوراسیون منزل شما نوآورانه و زیبا می‌شود.

۳۰- سبک مراقبه‌ای یا معنوی Zen or Spiritual style

سبک ذن یا معنوی از سبک های دکوراسیون با قوانین حاکم بر طبیعت است. سبک مراقبه‌ای طرفدار پیروی از طبیعت و رعایت آرامش، سادگی وزندگی در صلح و امنیت در محیط دکوراسیون منزل است. به همین دلیل شرکت‌هایی و مکان‌هایی که خدماتی مانند ماساژ دارند و برای آرامش و استراحت شکل‌گرفته‌اند، از سبک مراقبه‌ای پیروی می‌کنند.

۳۱- سبک شهری یا خانه بوهم Urban or Bohem home style

در سبک شهری یا دکوراسیون منزل پارچه با بافت‌های غنی، طلا و جواهر، طرح‌های راه‌راه و بسیاری از رنگ‌های پر جنب‌وجوش، برای ایجاد یک دید آزاد و سرگرم‌کننده مورداستفاده قرار می‌گیرد. طراحی دکوراسیون داخلی شهری ازسبک‌های دکوراسیون و طراحی داخلی پرانرژی که محیط کار وزندگی را باهم ادغام می‌کند، به شما می‌رود.

۳۲- سبک روکوکو Rococo style

سبک ظریف، لوکس و بازیگوش روکوو، ایده آل برای دکوراسیون منزل، اتاق‌خواب‌های نفیس، سالن‌های اتاق نشیمن، اتاق‌های دنج است. سبک روکوکو در طراحی داخلی خانه‌ها، آپارتمان‌ها یا سالن‌ها، تمایل مالکین محل را به خود جلب می‌کند. در یک ترکیب با دقت در طراحی مبلمان و طراحی داخلی، توانایی ترکیب اشکال پویا با خطوط خنک و عشق به جزئیات از ویژگی‌های سبک روکوکو است. سبک رو کوکو ترکیبی از احساسات و تحریک، ظرافت و شیک، سهولت و جزئیات در طراحی داخلی است.

۳۳- سبک جرجین Georgian style

سبک جرجین از سبک های دکوراسیون است که به‌واسطه اثاثیه و مبلمان خاص آن شناخته می‌شود. خصوصیات آن از قبیل پایه‌های مبلمان منحنی، پایه‌هایی به شکل پای پرندگان، سنگ‌فرش‌هایی با استفاده از سنگ‌های شکسته و نامنظم. رنگ‌های سبک جرجین، بیشتر کرم روشن، سرخ، سبز نخودی و آبی تیره می‌باشد. همچنین در سبک جرجین، در دکوراسیون منزل بزرگ از نقاشی‌های دیواری استفاده می‌شود.

۳۴- سبک رترو Retro style

حس نوستالژی به یک دوره بخصوص و اجرای تکنیک‌های طراحی دکوراسیون داخلی آن دوره را گاهی سبک رترو می‌نامیم. مبلمان سبک رترو با صفاتی همچون خالص و عملکردی بودن شناخته می‌شوند. مشخصه مبلمان آن دوره، داشتن اجزا و عناصر جلا داده‌شده چوبی است. سبک رترو طیف متنوعی از تکنیک‌های دکوراتیو ازجمله کف‌پوش هاردوود، مرمر، گچ کاری، روکش مخمل و … را در برمی‌گیرد.

۳۵- سبک ماوریک Maverik style

سبک ماوریک را می‌توان نوعی سبک مدرن به شمار آورد. البته کمی نسبت به سبک مدرن عجیب، غیرمعمول و مبتکرانه‌تر است. فلسفه این سبک ناشی از این است که جوانان نسبت به مسن‌ترها کمتر به چارچوب‌های محدودکننده مقید هستند. در سبک ماوریک رنگ‌ها و اجزاء می‌توانند برخلاف حالت معمول با یکدیگر ترکیب شوند.

۳۶- سبک پیشرفته Hightech style

سبک پیشرفته از سبک های دکوراسیون تک‌رنگ بارنگ‌های تضعیف‌شده‌ی سیاه، سفید و خاکستری است. از مشخصات سبک‌های تک‌رنگ می‌توان به مواردی همچون استفاده از فلز، شیشه و پلاستیک اشاره کرد. همچنین استفاده از اشکال هندسی عمدتاً مربع و مستطیل، حداقل دکوراسیون، ارگونومی و عدم استفاده از سطوح گرد از نشانه‌های بارز در سبک پیشرفته است.

۳۷- سبک غیررسمی معاصر Casual Contemporary style

سبک غیررسمی معاصر از سبک‌های دکوراسیون و طراحی داخلی، به‌راحتی و آسایش در محیط توجه دارد. در سبک غیررسمی معاصر از اثاثیه‌هایی نظیر مبله‌ای راحتی زیاد و کنسول، آباژور و قالیچه‌های نرم نیز استفاده می‌گردد. رنگ‌های مورداستفاده در این سبک با تنالیته روشن و رنگ‌های با درخشش متوسط می‌باشد. در حقیقت در سبک غیررسمی معاصر می‌توان آیتم‌های دکوراتیوی را که دارای تنوع هستند به‌خوبی در کنار هم قرارداد.

۳۸- سبک رسمی معاصر Formal Contemporary style

در سبک رسمی معاصر علاوه بر رعایت رسمیت، مدرن بودن نیز موردتوجه قرار می‌گیرد. رنگ‌های مورداستفاده در سبک رسمی معاصر بیشتر رنگ‌های سرد مثل سیاه، سفید و خاکستری می‌باشد. سبک رسمی معاصر گونه‌ای از سبک های دکوراسیون به شمارمی‌رود که بیشتر از خطوط و زوایای غیر منحنی، نقاشی‌ها و مجسمه‌های آبستره استفاده می‌شود.

۳۹- سبک رمانتیک غیررسمی Casual Romantic style

در سبک رمانتیک غیررسمی مواردی همچون دنج بودن، رؤیایی بودن و راحت بودن از اهمیت برخوردار است. کاربرد اشیای سبک، نرم و رنگ‌های زنده و روشن در این نوع سبک از سبک‌های دکوراسیون داخلی مرسوم است. استفاده از پارچه‌های ساده، گل‌های تازه و نقاشی‌های ساده از نشانه‌های این شیوه‌ طراحی دکوراسیون داخلی است.

۴۰- سبک سنتی traditional style

ترکیب چوب و پارچه از ترکیب‌های موردعلاقه در سبک دکوراسیون سنتی بوده است. دکوراسیون سنتی برای کسانی که عتیقه‌جات، آثار هنری کلاسیک، تقارن و دیگر عناصر تاریخ را دوست دارد، انتخابی عالی است. طراحی سنتی بر روی هماهنگی، نظم و جذابیت دوستانه آن تأکید دارد.

دانلود PDF مقاله سبک های دکوراسیون داخلی

 

اینستاگرام معماری آریان

حسام

حسام رمضانی، توسعه دهنده وب هستم. به دنیای برنامه نویسی و تکنولوژی علاقه مندم. هم اکنون مدیر سایت شرکت معماری آریان هستم.

30 نظر

 • چند سبک دکوراسیون داخلی دیگری هم هست می توانید مقاله را آپدیت کنید و از سبک های دیگری هم نام ببرید ولی در کل خیلی عالی بود

  • با سلام دوست عزیزو ممنون میشم اگر سبک های دکوراسیون داخلی دیگری میشناسید میتوانید معرفی بفرمایید که ما مقاله را آپدیت کنیم

 • وب سایت خیلی عالی دارید. بنده رشتم معماری هست و برای خیلی از پروژه ها و تحقیقاتم از وب سایت شما استفاده می کنم.
  این مقاله که در مورد دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی بود خیلی تکمیل بود و استفاده بردم

  • با سلام خانم بیات.
   خوشحالیم که برای شما مفید بوده، شما هر سوال یا پیشنهادی دارید میتوانید با ما در میان بذارید و می توانید از دیگر مقالات سایت استفاده نمایید و نظر خود را اعلام بفرمایید

 • با سلام
  بنده این مقاله را به صورت کامل خواندم و در آخر مقاله متوجه شدم که شما پروژه های دکوراسیون داخلی را طراحی و اجرا میکنید برای سفارش و اطلاع از قیمت باید چجوری اقدام کنم؟؟

  • با سلام و درود فراوان
   برای سفارش پروژه میتوانیدبا شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید و مشاورین ما شما را راهنمایی می کنند یا می توانید به شرکت معماری آریان ایمیل بفرستید.

   شماره تلفن دفتر مرکزی : ۰۴۴۳۳۴۷۲۳۴۲
   ایمیل: info@Memarian.org

 • از این مطلب لذت بردم همشو خوندم بعد دقیق همینو کپی کردم و به عنوان یک تحقیق تحویل استاد دادم. مفید بود واسم

 • مقالتون بسیار کاربردی و عالی بود متشکریم. لطفا به وبسایت ما هم سر بزنید بازار بزرگ مبل امام علی چی جی ما

 • با سلام و عرض ادب
  مطلب منتشر شده در سایت شما با عنوان 40 مورد از سبک های دکوراسیون داخلی رو مطالعه کردم. باید خدمتتون عرض کنم که بضی از موارد به عنوان سبک دکوراسیون داخلی مطرح نیستند و توضیحات برخی از سبکها نا صحیح و یا ناکافی است. تصاویر مربوط به هر سبک نیز در برخی موارد مناسب سبک مطرح شده نمیباشد.

 • واقعا مقاله تکمیلی بود. تقریبا یک سالی هست با وب سایت معماریان آشنا شدم کاراتون حرف ندارن. مقالات سایتتون خیلی عالین

 • واقعا مقاله تاپ و عالیه. من چند تا مقاله دیگه خوندم سر در نیاوردم ولی این مقاله رو خوندم خیلی عالی بود دستتون درد نکنه

 • سلام مرسی از مطالب خوبی که گذاشته بود کلیت هارو با اختصار مطرح کرده بودین

 • سلام من کلاس نهم هستم و عاشق طراحی دکوراسیون داخلی ام فقط چیز زیادی ازش نمیدونم.ببینین من میخوام مثلا دکوراسیون خونه رو تغییر بدم ن این ک مثلا جای دیوارو..تغییر بدم.این میشه دکوراتور یا طراحی دکوراسیون¿بعد میشه بهم بگین چطوری وارد این رشته بشم¿

 • با سپاس فراوان که انقدر وقت میگذارید برای ایجاد یک محتوای عالی و کامل
  آرزوی موفقیت و پیروزی دارم براتون