تغییر استایل

انتخاب رنگ

برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید
با برخی از قوانین طلایی دکوراسیون آشنا شوید

با برخی از قوانین طلایی دکوراسیون آشنا شوید

قوانین دکوراسیون داخلی
قوانین دکوراسیون داخلی

قوانین دکوراسیون داخلی | استانداردهای دکوراسیون | نکات مهم در دکوراسیون

قوانین دکوراسیون داخلی به کسانی که قصد طراحی دکور را دارند کمک می کند فضای بهتری داشته باشند. در این مطلب برخی از نکات مهم در دکوراسیون را بررسی کرده ایم. این نکات مهم که مجموع آن ها استانداردهای دکوراسیون را تشکیل می دهند، چراغ راه یک طراح داخلی برای رسیدن به نتیجه ایده آل است.

 

مقدمه ای بر نکات مهم در دکوراسیون

داشتن فضایی مدرن و استاندارد، آرزوی هر صاحب خانه ای است. این نیاز، منجر به ایجاد شرکت ها و مراکز زیادی که کار طراحی دکوراسیون داخلی را انجام می دهند شده است. افراد زیادی به این شرکت ها اعتماد کرده و کار طراحی فضای داخلی خانه شان را به مهندسان واگذار می کنند. در مقابل، گروهی از افراد خودشان تصمیم به طراحی دکوراسیون خانه شان گرفته و به سلیقه خودشان خانه شان را می چینند. در این مطلب چند مورد که باعث ایجاد خانه ای اصولی تر و نزدیک تر به استانداردها می شود را بررسی کرده ایم. اگر سوال خاصی راجع به دکوراسیون خانه تان دارید، از طریق فرم نظرات انتهای مطلب به اطلاع ما برسانید.

نصب تابلو متناسب با اندازه های دیوار

تابلو یکی از اکسسوری های جذاب و تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی به شمار می رود. به همین دلیل نکاتی که برای ایجاد بهترین حالت آن می گوییم، از نکات مهم در دکوراسیون است. امروزه از این محصول به شکل های گوناگونی روی دیوار، شلف و میزها استفاده می شود. یکی از نکات مهمی که در هنگام نصب تابلو روی دیوار باید در نظر داشته باشید، اندازه تابلو است. اگر تابلویی که قصد استفاده از آن را روی دیوار دارید، بزرگ تر از حد استاندارد یا کوچک تر از آن باشد نه تنها جلوه خود را از دست خواهد داد، بلکه اثر هنری آن نیز دچار خدشه خواهد شد.

نصب تابلو متناسب با اندازه های دیوار
نصب تابلو متناسب با اندازه های دیوار

 

بنابراین از نصب تابلوهای کوچک روی دیوارهای بزرگ و تابلوهای بزرگ روی دیوارهای کوچک خودداری نمایید. سایز استاندارد تابلو برای قرار گرفتن روی دیوار را می توان با چشم معین کرد. معمولا تابلوهای هنری بایستی حداکثر دو سوم پهنای دیوار را پوشش دهد تا جلوه خوبی را ارائه کند. در فروشگاه اینترنتی معماریان، مدل های خاص و زیبای تابلو دیواری و تابلوی رومیزی وجود دارد که می توانید از آن ها دیدن کرده و در صورت نیاز، آن ها را با قیمت استثنائی خریداری نمایید.

 

بلندتر نشان دادن سقف اتاق

بلندتر نشان دادن سقف اتاق
بلندتر نشان دادن سقف اتاق

 

یکی از نکات مهم در دکوراسیون که در جذابیت فضای داخلی تاثیر گذار می باشد، ارتفاع سقف در اتاق است. هرچه سقف بلندتر باشد بهتر است؛ به همین دلیل، طراحان دکوراسیون از ایده های مختلفی برای بلندتر دیده شدن سقف و دیوارها استفاده می کنند. برای مثال، استفاده از کاغذ دیواری هایی که دارای طرح راه راه عمودی هستند، اتاق را بلندتر نشان می دهد. همچنین بکارگیری تابلوهای دیواری عمودی به صورت پرتعداد در کنار هم، سقف اتاق را بالاتر جلوه می دهد و یکی از موارد پرکاربرد در قوانین دکوراسیون داخلی است.

پهن تر نشان دادن اتاق

پهن تر نشان دادن اتاق
پهن تر نشان دادن اتاق

 

عده دیگری هستند که مایلند اتاق شان پهن تر و طولانی تر دیده شود. به همین علت، از تابلوهای دیواری افقی استفاده می کنند. تابلوهایی که عرض زیادی دارند، فضای شما را کشیده تر نشان داده و باعث بزرگ تر دیده شدن محیط داخلی شما خواهند شد. این نکته، یکی از قوانین دکوراسیون داخلی است که در تمام فضاها صدق می کند. همچنین شما می توانید از کاغذ دیواری هایی با طرح خطوط افقی برای رسیدن به اتاق خوابی طولانی تر استفاده نمایید.

 

نور را جدی بگیرید

به راستی نور در یک خانه چه تاثیری دارد؟ اگر نور نباشد چه تغییری در سبک زندگی و فضای خانه ایجاد می شود؟ جالب است بدانید نور از جمله نکات مهم در دکوراسیون است که یک فضای استاندارد از آن بهره می برد. اگر نور در خانه نباشد، خانه تاریک و دلگیری می شود. تاثیر نور در فضا به قدری بالاست که می تواند یک دکوراسیون را از این رو به اون رو کند. نورها، روی رنگ نیز تاثیرگذاری زیادی دارند. نور زرد رنگ اجسام را زرد تر و گرم تر نشان می دهد و نور سفید نیز، تناژ آبی رنگی را به اجسام اضافه می کند. نور و عواطف انسان نیز رابطه مستقیمی دارند.

نور را جدی بگیرید
نور را جدی بگیرید

 

پژوهشگران به تازگی دریافته اند افرادی که از بیماری افسردگی رنج می برند، در فضاهای تاریک تر و گرفته تری زندگی کرده و افرادی که در میان نور مناسب و رنگ های شاد زندگی می کنند کمتر دچار بیماری های روانی می شوند. در زندگی های آپارتمانی امروز که نیاز به شادابی و طراوت بیشتر از هر زمان دیگری احساس می شود، نور عامل تعیین کننده ای به شمار می رود. نور طبیعی خورشید اولین و بهترین گزینه ای است که می تواند فضای شما را سرزنده و جذاب کند؛ نورهای مصنوعی نیز جذابیت های خاص خود را داشته و می توانند تا حدود زیادی فضای شما را از حالت بی روح بودن دور نمایند. در فروشگاه معماریان محصولات متنوعی از چراغ های تزئینی جذاب با قیمت های مناسب وجود دارد.

 

ارتفاع تابلو روی دیوار

ارتفاع تابلو روی دیوار
ارتفاع تابلو روی دیوار

 

تابلو نقاشی یکی از عناصر جذاب در هر خانه است. با اضافه کردن عناصر تزیینی زیبا همچون تابلو دیواری و تابلوهای عکس روی دیوارها همچون تابلوهای نقاشی معاصر و یا مدرن می ‌توانید زیبایی و جذابیت فوق ‌العاده ‌ای را به فضاهای داخلی خانه تان بدهید. همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم تابلوها می توانند یک فضا را بزرگ تر و یا کوچک تر از آن چیزی که هستند نشان دهند. اما به شرطی که به درستی روی دیوار قرار بگیرند. به یاد داشته باشید ارتفاع تابلو روی دیوار نباید از یک حدی کمتر و بیشتر باشد.

بهترین ارتفاع برای نصب تابلو روی دیوار ارتفاعی است که در آن سر افراد عادی برای دیدن تابلو خم نشود. این ارتفاع می تواند بین 160 تا 180 سانتی متر از سطح کف خانه شما باشد. همچنین به کار گیری مجموعه ای از تابلوهای به هم مرتبط، زیبایی و جلوه به مراتب بهتری را نسبت به یک تابلو ارائه می کند.

خاصیت رنگ ها

چگونگی استفاده از رنگ در دکوراسیون یکی از نکات مهم در دکوراسیون هر خانه است. خاصیت رنگ ها به شما این امکان را می دهد در فضاهای کوچک، محیط داخلی را بزرگ تر و در فضاهای بزرگ و باز، محیط داخلی را جمع و جور تر از آن چه هست نشان دهید. رنگ های روشن معمولا در فضاهای کوچک به کار رفته و خانه شما را بزرگ و دلبازتر نشان می دهند. در مقابل، رنگ های تیره نیز این قابلیت را دارند در محیط های بزرگ با بازتاب کمتر نور فضا را بسته تر نشان دهند. این ها تنها دو مورد از خواص رنگ ها هستند که به کمک طراحان دکوراسیون می آیند.

اگر بخواهیم دیگر خواص رنگ را در قوانین دکوراسیون داخلی بررسی نماییم، می توان به تضاد آن اشاره کرد. با ایجاد تضاد در رنگ بندی قسمتی از خانه، آن را شیک تر و لوکس تر نشان دهید. البته به یاد داشته باشید رنگ های متضاد همیشه باعث جذابیت نشده و در برخی موارد، بهتر است از طیف رنگی نزدیک به هم استفاده شود.

 

انتخاب سبک دکوراسیون

انتخاب سبک دکوراسیون
انتخاب سبک دکوراسیون

 

پیروی از یک سبک دکوراسیون خاص، یکی دیگر از مهم ترین قوانین دکوراسیون داخلی است. تا به امروز در مجله معماری و طراحی دکوراسیون معماریان، از سبک‌ های طراحی مختلفی صحبت کردیم. سبک های ایرانی، سنتی، مینیمال، ایتالیایی و غیره شامل این سبک ها می شوند که شما با کمک آن ‌ها می ‌توانید سبک شخصی خودتان را پیدا کرده و نوع طراحی که از لحاظ بصری برا‌یتان جذاب است را شناسایی کنید. پس از انتخاب سبک، می توانید اصول و استانداردهای آن سبک را دنبال کرده و ملزوماتی را خریداری نمایید که با آن سبک همخوانی دارند. با انتخاب سبک دکوراسیون شما هویت تازه ای به فضای زندگی تان می بخشید که با سلیقه شما کاملا هماهنگ است.

 

تعادل در دکوراسیون

تعادل چیزی است که به دکوراسیون شما وزن می دهد و باعث می شود جلوه مرتب تری در دکوراسیون شما حاکم باشد. برای رسیدن به یک دکوراسیون ایده آل می بایست نکات مهم در دکوراسیون را رعایت کنید. تعادل یکی از استانداردهای دکوراسیون است که طراحان داخلی از آن پیروی می کنند. اعتدال در همه چیز خوب است و جزو موارد تاکید شده در دین اسلام نیز می باشد. اعتدال در دکوراسیون به معنی استفاده به جا و به اندازه از تمام ملزومات و عناصر است. اینکه شما بخواهید خانه تان را پر از اکسسوری کنید یا برعکس، هیچ وسیله تزئینی در آن قرار ندهید بی فایده خواهد بود. در انتخاب رنگ و رنگ آمیزی دیوارها، انتخاب ملزومات و اکسسوری و چیدمان نقشه خانه اعتدال را جزو اولویت های خود قرار داده تا به نتیجه مطلوب تری دست پیدا کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله، به بررسی چند مورد از قوانین دکوراسیون داخلی پرداخته ایم. رعایت و دانستن این موارد به داشتن فضایی بهتر برای خانه شما کمک زیادی می کند. اگر کنجکاو به دانستن اطلاعات بیشتری راجع به طراحی داخلی و استانداردهای دکوراسیون هستید، از دیگر مقالات معماریان مگ دیدن نمایید.

علیرضا شاکری
عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا