معماریان مگ

آشنایی با طراحی صنعتی و ویژگی های آن

طراحی صنعتی
طراحی صنعتی

طراحی صنعتی | معرفی رشته طراحی صنعتی و ویژگی های آن | طراحی صنعتی و معماری

 

مقدمه ای بر مقاله طراحی صنعتی

طراحی صنعتی، یکی از رشته های دانشگاهی است که به تجسم جسم های هندسی به بهترین و مقرون به صرفه ترین شکل می پردازد. کلمه طراحی صنعتی از دو قسمت تشکیل شده است. طراحی و صنعتی؛ قسمت طراحی در طراحی صنعتی به توانایی تجسم و شکل دادن به اجسام مختلف می پردازد و قسمت صنعتی کار، مقرون به صرفه بودن و کاربردی بودن افکاری که از این رشته بر می خیزد را نشان می دهد. بنابراین یک طراح صنعتی، کسی است که با فراگیری این دو علم، سعی در رشد و توسعه یک محصول یا کالا می کند. حالا طراحی صنعتی چه ربطی به دکوراسیون یا معماری دارد؟ ما در این مقاله، به بررسی ویژگی های مشترک این رشته با طراحی دکوراسیون پرداخته و به شما خواهیم گفت چرا طراحان صنعتی، معمولا طراحان دکوراسیون خوبی می شوند. برای فهمیدن این موضوع در ادامه همراه گروه معماریان باشید.

مقدمه ای بر طراحی صنعتی
مقدمه ای بر طراحی صنعتی

 

طراح دکوراسیون کیست و چه وظیفه ای دارد؟

یکی از مهم ترین دلایلی که طراحان دکوراسیون در سالیان گذشته مورد توجه خاصی قرار گرفته اند، ساخت و سازهای انبوهی است که در سطح کشور انجام می شود. با این ساخت و سازها، طراحان دکوراسیون در صنعت ساختمان نقش اساسی را در فروش ایفا می کنند. با کوچک تر‌ شدن ساختمان ها و خانه های امروزی، نیاز به تأمین فضای کاربردی و خوب وجود دارد. این نیاز توسط طراح دکوراسیون رفع می شود. یک طراح دکوراسیون با بررسی ویژگی های مختلف همانند ابعاد، متراژ، نورپردازی، موقعیت مکانی و غیره به طراحی یک فضای داخلی با حداکثر راندمان می پردازد. به همین دلیل، ساکنین ساختمان های مختلف از طراحان دکوراسیون برای امور مربوط به فضای داخلی و صاحبان مشاغل برای بهینه کردن فضای کاری شان، از این افراد کمک می گیرند. امروزه، در دو بخش طراحی دکوراسیون های جدید و بازسازی دکوراسیون های قدیمی، طراحان دکوراسیون به مشتریان خدمات ارائه می کنند. اگر این افراد در تشکیل فضای داخلی دخالت نداشته باشند، نتیجه ای که از طراحی دکوراسیون کار حاصل خواهد شد خیلی مطلوب و استاندارد نخواهد بود.

 

آشنایی با رشته طراحی صنعتی

طراحی صنعتی به عنوان یک رشته و شغل، آمیخته ای است از علم و هنر. هر یک از دو رکن علم و هنر آنچنان جایگاه محکم و استواری در پیکره طراحی صنعتی دارند که با حذف هر کدام، روند طراحی صنعتی به سرانجام نرسیده و نهایتاً نتیجه کار یا به سمت صنعت صرف منحرف شده و یا به سوی هنر صرف.

با این توصیف می توان اولاً به این نتیجه رسید که طراحی صنعتی به حق نام مناسبی برای این رشته است، و دوم اینکه رشته های بالا کاربرد مشخصی در طراحی صنعتی دارند. به این معنا که طراح صنعتی الزاماً باید تسلط و اشراف کافی به موضوعات صنعت و هنر را تا حدی که هدفش تامین گردد داشته باشد. در طراحی صنعتی هرگز یادگیری مستقل و صرف مکانیک، نقاشی، گرافیک یا غیره کمکی نمی کند، بلکه لازم است تا بسته به نیاز و هدف مشخص، اقدام به تحقیق و گردآوری اطلاعات در زمینه مورد نیاز نمود.

بنابراین می توان گفت که طراحی صنعتی یک رشته جامع و ترکیبی است. تخصصی که برای کسب آن باید از هر زمینه تخصصی، اطلاعاتی مشخص داشت.

آشنایی با رشته طراحی صنعتی
آشنایی با رشته طراحی صنعتی

طراحی صنعتی چیست؟

تا به اینجا به توصیف طراحی صنعتی پرداختیم. اما تعریف طراحی صنعتی در یک کلام عبارت است از: تعیین ویژگی های کمی و کیفی کالا به منظور تولید به روش های صنعتی همان گونه که طراحی اولین حلقه از زنجیر تولید یک کالا می باشد، فرآیند طراحی صنعتی اولین حلقه از زنجیر تولید صنعتی یک کالا بوده و معادله ای است جامع برای رسیدن به وضعیت مطلوب کالا از نظر عملکرد، فرم، سلیقه و تنوع طلبی و مد و هزینه.

از طراحی صنعتی چه می دانید؟
از طراحی صنعتی چه می دانید؟

 

 

طراح صنعتی کیست؟

يک طراح صنعتي براي بروز افکار و ايده­هاي خود به ابزاري همچون ماژيک، مداد رنگي، راپيد، چوب، گِل مجسمه سازي، گچ، دوربين عکاسي، کامپيوتر و … نياز دارد که روش کار با اين ابزار بر حسب مورد در دانشگاه تدريس مي­شود. البته لازم به ذکر است که يک طراح صنعتي خوب و زبردست، براي تکميل دانش خود به مباحث و دروس دانشگاهي بسنده نکرده و هر روز خود را درگير کشف و يادگيري از منابع مختلف مي­کند.

 

 

آینده طراحی صنعتی و آشنایی با این رشته تحصیلی

آينده­ي کاري يک طراح صنعتي ارتباط تنگاتنگي با تخصص­هايي همچون مهندسين مکانيک، صنايع، کامپيوتر و همچنين نقشه کش صنعتي، گرافيست، مدير فروش و بازاريابي و … دارد که بسته به کالايي که قرار است توليد شود امکان کم شدن و يا اضافه شدن به اين تخصص­ها وجود دارد. مي­توان گفت هر جا که به بهبود شرايط توليد و ايجاد طرح­هاي نوين جهت آسايش مشتري و جذب آن مي­انديشند، وجود يک طراح صنعتي ماهر و توانا ضروري است. اگر علاقه­منديد در آينده، در اين وادي مشغول به کار شويد، از هم اکنون بايستي سه مقوله را سرلوحه­ي خود قرار دهيد: خوب ديدن، خوب انديشيدن و خوب طراحي کردن.

 

به دنبال یک شرکت معتبر در زمینه طراحی دکوراسیون هستید؟

طراحان دکوراسیون ما در خدمت شما هستند

برای مشاوره با شماره زیر در تماس باشید

044-33472342

وظایف طراح صنعتی

  • تحقیق درباره کاربران محصول و روش های مختلف استفاده از آن
  • طرح ایده یا ایجاد نقشه
  • استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برای ایجاد مدل های مجازی طرح های مختلف
  • بررسی هزینه های مواد و تولید برای تعیین ملزومات ساخت
  • کار با سایر متخصصان برای ارزیابی اینکه آیا طرح هایشان در چارچوب هزینه هایی منطقی پاسخگوی نیاز مشتریان است یا خیر
  • ارزیابی ایمنی، ظاهر و عملکرد محصول برای تعیین عملی بودن طرح
  • ارائه طرح ها و نمونه ها به مشتریان برای تایید
رشته طراحی صنعتی
رشته طراحی صنعتی

چگونه طراح صنعتی شویم؟

طراح صنعتی اغلب با مهندسان، متخصصان تولید و متخصصان بازاریابی برای استفاده از تخصص آنها در طرح های خود و مشخص کردن عملی بودن آنها همکاری می کند. برای مثال او از متخصص بازاریابی برای برنامه ریزی و توسعه برنامه های بازاریابی طرح های محصولات جدید برای مشتریان استفاده می کند.

کامپیوترها ابزار اصلی طراح صنعتی است. او با کمک نرم افزارهای مربوطه ایده های خود را طراحی کرده و در صورت لزوم به راحتی می تواند تغییرات لازم را ایجاد و جایگزین های مختلف را به کار گیرد. اگر کار طراح صنعتی در بخش صنعت و تولید باشد، همچنین با کمک کامپیوتر می تواند برنامه های لازم برای ماشین ها را نوشته و به آنها بدهد تا به طور خودکار محصولات را تولید کنند.

طراح صنعتی می تواند در بخش های مختلف صنعت و تولید مشغول به کار شود. همچنین می تواند به صورت مستقل و قراردادی با مشتریان مختلف کار کند.

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل توسط شرکت معماریان

نکات مهمی در زمینه طراحی دکوراسیون خانه های ایرانی وجود دارد که بسیاری از افراد عادی از آن بی خبرند. از این رو همکاری با افرادی که علم دکوراسیون داشته و با تمام این موارد آشنایی دارند، یکی از موارد ضروری هر خانه است.

شرکت معماریان، با بیش از یک دهه سابقه موفق در امر طراحی و معماری پروژه های گوناگون، توانسته است در طول این مدت ده ها نمونه کار مختلف را به نام خود ثبت کند. این شرکت با شعار کسب رضایت حداکثری مشتریان و با هدف ایجاد بهترین عملکرد در پروژه ها، خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه کند؛ مهم ترینِ این خدمات معماری، ساخت و طراحی فضاهای گوناگون است. این خدمات به صورت کاملا اختصاصی است که توسط متخصصین مجرب که در راس آن ها مهندس آریان قرار دارد انجام می شود.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر