معماریان مگ

نگاهی ویژه به معماری و دکوراسیون سبک هندی

معماری و دکوراسیون سبک هندی
معماری و دکوراسیون سبک هندی

معماری و دکوراسیون سبک هندی | طراحی دکوراسیون داخلی خانه به سبک هندی | معماری هندی

معماری و دکوراسیون سبک هندی، یکی از جذاب ترین سبک های معماری و دکوراسیون است. در معماری و دکوراسیون سبک هندی از رنگ های گرم و ملزوماتی مثل شمع و عود و پارچه رنگی استفاده زیادی می شود. در این مقاله معماری و دکوراسیون سبک هندی را به طور کامل معرفی و ویژگی های آن را به همراه نمونه های تصویری ارزیابی کرده است. از شما بازدیدکننده محترم سایت معماریان دعوت می کنیم تا پایان مقاله “اصطلاحات معماری” همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و یا نقدی راجع به این مطلب، از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

 

معماری و دکوراسیون سبک هندی

در معماری و دکوراسیون سبک هندی، رنگ آمیزی و توجه به رنگ ها اولین و مهم ترین مرحله است. زندگی مردمان هند به گونه ای است که مقوله رنگ با آن ها به نوعی عجین است. این ارتباط را می توان در مراسم ها و جشن های سالانه و ماهانه ای پیدا کرد که در هندوستان برگزار می شود. مراسم هایی که به صورت سنتی برگزار شده و در آن ها اغلب از رنگ های گیاهی برای تفریح مردم استفاده می شود. مراسم رنگ پاشی در هند هرسال در ابتدای فصل بهار به مدت دو روز انجام می شود و شرکت کنندگان در آن، رنگ ها را روی یکدیگر می ریزند و جشن می گیرند. از این رو باید فهمید که فلسفه اهمیت رنگ در هند، بسیار ریشه دار است و از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.

معماری و دکوراسیون سبک هندی (1)
معماری و دکوراسیون سبک هندی (1)

 

 

چه رنگ هایی در معماری و دکوراسیون سبک هندی بیشتر کاربرد دارد؟

رنگ های مختلف، به خصوص رنگ های گرم مثل قرمز، نارنجی و زرد، در سبک هندی اهمیت بسزایی دارد. این اهمیت را می توان به وضوح در دکوراسیون منازل و مغازه های افراد ساکن شهرها دید. البته جای هیچگونه تعجبی نیست که مردمان هندی در دکوراسیون منازل خود از این رنگ ها استفاده کنند؛ چرا که در زندگی روزمره آن ها، رنگ ها به ویژه رنگ های گرم هستند که نقش مهمی ایفا می کنند. به هرحال از این صحبت ها که بگذریم، می رسیم به اصول استفاده از رنگ در معماری و دکوراسیون سبک هندی؛ در دکوراسیون سبک هندی، طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس کنتراست رنگ صورت می پذیرد و در آن حداقل سه رنگ متضاد، جلوه دار است. این رنگ ها معمولا از طیف رنگ های گرم می باشد.

معماری و دکوراسیون سبک هندی (2)
معماری و دکوراسیون سبک هندی (2)

 

تزئین و تجمل گرایی در سبک هندی

در طراحی دکوراسیون داخلی منازل و محیط های گوناگون به سبک هندی، تزئین و زیبانمایی جایگاه ویژه و مخصوصی داشته و دارد. اگر در دکوراسیون های سبک هندی دقت کنید، در نهایت به طرح های شلوغ و پر زرق و برق و رنگارنگ خواهید رسید. اهمیت تزئینات در سبک هندی به قدری زیاد است که این تجمل گرایی در عناصر دیگر مثل پارچه ها، دیوارکوب ها، فرش ها، تابلوهای نقاشی و غیره دیده می شود. از عناصر و ملزوماتی که در سبک هندی از آن ها استفاده زیادی می شود، می توان به چوب های مختلف، قاب های منبت کاری شده و قاب های رنگی اشاره کرد. همچنین به دلیل برخی اعتقادات مردمان هندی، عناصر دیگری مثل شمع نیز بسیار زیاد در طراحی دکوراسیون استفاده می شود و کاربرد فراوانی دارد.

خطوط پیچ در پیچ در طرح ها و فضاهای مختلفی که از سبک هندی پیروی می کنند، از دیگر ویژگی های این سبک به شمار می آید. استفاده خطوط کرو در معماری یادآور معابد و آرامگاههای هندی می باشد که به دکوراسیون داخلی منازل هندی نیز راه یافته است.

معماری و دکوراسیون سبک هندی (3)
معماری و دکوراسیون سبک هندی (3)

 

 

به دنبال یک شرکت معتبر برای معماری طراحی دکوراسیون به سبک هندی هستید؟

شرکت معماریان، با مهندسین مجرب و حرفه ای در خدمت شماست.

برای تماس با مشاورین ما به صورت رایگان، کلیک کنید

044-33472342

 

بازسازی و دکوراسیون داخلی به سبک هندی

کسانی که به سبک هندی علاقه دارند، می توانند جهت طراحی و بازسازی فضای منزل خود به سبک هندی، از عناصر این سبک (مثل شمع یا پارچه های رنگی و غیره) و رنگ های گرم (مثل قرمز، نارنجی و زرد) استفاده کنند. مبلمان هندی نیز، ویژگی های منحصر به فرد جالبی دارند. یکی از ویژگی های بارز مبلمان هندی که در اکثر آن ها قابل مشاهده است، منبت کاری های ریز و ظریفی است که روی چوب مبل انجام پذیرفته است. همچنین بالش مبل و کوسن نیز، از جمله عناصر محبوب و پرکاربرد مبلمان سبک هندی می باشد. پارچه مبلمان هندی نیز اغلب دارای پولک دوزی بوده و با طرح های شلوغی که دارد، همانند دکوراسیون سبک هندی عمل می کنند.

معماری و دکوراسیون سبک هندی (4)
معماری و دکوراسیون سبک هندی (4)

 

 

ملزومات پرکاربرد در معماری و دکوراسیون سبک هندی

همانطور که در بخش های بالایی به آن اشاره کردیم، شمع یکی از عناصری است که استفاده بسیار زیادی در دکوراسیون سبک هندی دارد. جالب است بدانید به کار گیری شمع و عود در چیدمان منزل به سبک هندی، علاوه بر ایجاد بوی خوب و فضایی دلنشین و آرام، حال و هوای سبک زندگی مردمان هندی را نیز در فضا به جریان انداخته و آن را افزایش می دهد. مخمل های تجملاتی و رنگارنگ (که اغلب به عنوان رو مبلی استفاده می شوند)، پرده های ابریشمی، مبلمان و صندلی های چوبی منبت کاری شده، پارچه های پولک دوزی شده، ساتن های رنگی و غیره، از جمله ملزومات و اِلِمان های پرکاربرد در معماری و دکوراسیون سبک هندی می باشد.

معماری و دکوراسیون سبک هندی (5)
معماری و دکوراسیون سبک هندی (5)

 

استفاده از دکوراسیون سبک هندی در خانه

مبلمان و صندلی های چوبی منبت کاری شده، در این سبک استفاده های بسیاری دارد و کاربردی است. برای انتخاب کاغذ دیواری نیز، بایستی به این نکته توجه داشت که طرح های شلوغ و نقش هایی که پیچ در پیچ بوده و خطوط زیادی روی آن ها رسم شده، بهترین مدل های برای استفاده در سبک هندی هستند. به علاوه این موارد، وجود تزئینات کوچک مانند قلیان، شطرنج، سوزن دوزی ظریف، چهل تکه و مندیر (مجسمه های کوچکی که به شکل معابد بوده و در تمام قسمت های خانه استفاده می شود) و استفاده از نقوش شیوا، لاکشمی، گانشا و همینطور نقش فیل (اعتقاد هندوها بر به ارمغان آوردن ثروت) از خصوصیات منحصر به فرد و ویژه این سبک محسوب می شوند. برای ترکیب سبک هندی با سبک های امروزی و مدرن تر، یک راه حل برای شما استفاده از رنگ های ملایم تر در کنار رنگ های گرم و این ملزومات است که در صورت نیاز می توانید این ایده را به کار ببرید.

معماری و دکوراسیون سبک هندی (6)
معماری و دکوراسیون سبک هندی (6)

 

 

چکیده آنچه در مقاله “معماری و دکوراسیون سبک هندی” گفته شد:

این مقاله از سایت آریان، به معرفی کلی سبک هندی و ویژگی های آن پرداخته بود. سبک های معماری مختلفی در دنیا وجود دارد که شامل سبک اروپایی، مراکشی، اسلامی و غیره است. سبک هندی نیز یکی از این سبک هاست که در معماری و طراحی دکوراسیون داخلی، اصول و قواعد خاصی را اعمال می کند. یکی از این اصول و قواعد، استفاده از رنگ های گرم است. رنگ هایی مثل قرمز و نارنجی از جمله رنگ های کاربردی در سبک هندی است که طرفداران زیادی دارد. یکی دیگر از خصوصیات منحصر به فرد این سبک، استفاده از عناصر سنتی مثل شمع، عود، مجسمه های معنوی و عناصری از این قبیل است. این عناصر معمولا ریشه های اعتقادی و سنتی داشته و از زیبایی خاص خود برخوردار می باشند.

به طور کلی، سبک هندی سبکی است که مردمان هندی از آن در طراحی دکوراسیون خانه و مغازه هایشان استفاده می کنند. در این سبک یکنواختی و بی روح بودن فضا دیده نمی شود و در عوض رنگارنگی و شاداب بودن محیط، کاملا محسوس است. سبک دکوراسیون هندی را افرادی که از روحیه شاداب تر و پر طراوت تری برخوردار بوده و به دنبال همچین دکوراسیون هایی هستند، بیشتر می پسندند.

معماری و طراحی دکوراسیون به سبک هندی توسط شرکت معماریان

آتلیه معماری و طراحی دکوراسیون آریان معماری از سال 1386 و با هدف کسب رضایت مشتری در مرحله اول پا به عرصه طراحی دکوراسیون و معماری گذاشت و تا به امروز با انجام ده ها پروژه موفق و ثبت نمونه کارهای قابل قبول، رضایت حداکثری مشتریان خود را بدست آورده است. این گروه با بهره مندی از متخصصین حوزه معماری، با پیاده سازی یک طرح اصولی و اجرای آن به بهترین شکل ممکن، توانسته است اعتماد مشتریان خود را بدست آورد. یکی از خدماتی که این گروه در حیطه فعالیت های خود به مشتریان عزیز ارائه می نماید، طراحی دکوراسیون داخلی خانه، در سبک های مختلف است. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه اجرای کار، با استفاده از راه های ارتباطی سایت، با اپراتور های شرکت در ارتباط باشید.

تماس با شرکت معماریان

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

از اینکه تا پایان این بخش از سایت، نگاه های زیبایتان را به ما هدیه داد از شما متشکریم. شما عزیزان می توانید به کمک منوی بالای سایت، از بخش های دیگر سایت نیز بازدید نمایید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

اضافه کردن نظر