نکات مهم در دکوراسیون

نکات مهمی که در دکوراسیون داخلی منزل باید رعایت شود

معماری داخلی یا دکوراسیون داخلی منزل در ارتباط با فضاهای عمومی و شخصی در مقیاس انسانی است. در حقیقت میتوان گفت تجلی ارتباط انسان با جهان بیرونی است. معماران داخلی، به توسعه و بهبود حس دریافتی از فضای معمارانه می پردازند. یا به عبارتی از نقطه نظر ساکنان یا استفاده کنندگان آن فضا به طراحی و معماری دست می زنند. در این مقاله نکات مهمی که در دکوراسیون داخلی منزل باید رعایت شود نام برده خواهد شد.

نکات مهم در دکوراسیون داخلی منزل
ارتباط معماری داخلی که با هنر و فلسفه و روانشناسی سر و کار دارد، با معماری و طراحی کم نیست. یک طراحی خوب نیز در معماری داخلی نیاز به شناخت کامل ساختار ساختمان و برنامه های مرتبط آن است. از این رو استفاده از رازهای چیدمان دکوراسیون حرفه ای در نکات مهمی که در دکوراسیون داخلی منزل باید رعایت شود این امکان را به شما می دهد تا از کمترین فضای موجود در خانه، بیشترین استفاده را ببرید. در این مطلب نیز تکنیک هایی مفید برای دکوراسیون داخلی فضاها داده می شود.

برنامه ریزی مناسب برای بهبود دکوراسیون داخلی منزل

طرح ریزی مناسب قبل از شروع هر پروژه ضروری است، به خصوص هنگامی که شما با بودجه محدود کار می کنید. اول، باید ایده طراحی خود را پیدا کنید. نگاه به مجلات یا سرزدن به فروشگاه های وسایل دکوری میتواند کمکتان کند. سپس، طرح را به اجزاء آن مثل کفپوش، مبلمان، رنگ دکوراسیون، لوازم جانبی و دکور تقسیم کنید.

نکات مهم در دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون متفاوت با سبک قبلی انتخاب کنید

قابل انکار نیست که بکارگیری عناصر طراحی قدیمی شما هیجان انگیز نخواهد بود. زیرا در دکوراسیون داخلی منزل جدید انتظار می رود که تمام قطعات نو و متفاوت باشند. اما این امکان هم برای شما وجود دارد با صرف وقت، ظاهر تقریبا هر جزء طراحی داخلی در خانه را تغییر دهید. میتوانید در صورت امکان از یک دوست یا عضو خانواده یاری بگیرید.

اهمیت چیدمان مبلمان دکوراسیون داخلی منزل

استفاده از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ در انتخاب رنگ دکوراسیون داخلی منزل

در دکوراسیون داخلی منزل یکی از نکات اصلی انتخاب رنگ است. حتما رنگی را که دوست دارید انتخاب کنید. اما قبل از رنگ آمیزی چند رنگ متفاوت را بر روی دیوار اتاق امتحان کنید. در این صورت بهتر تشخیص می دهید کدام تنالیته مناسب تر است. میتوانید در طول چند روز نمونه ها را بررسی کنید تا ببینید واکنش رنگ نسبت به مقدار متفاوت نور روز چگونه است.
در مورد انتخاب رنگ توصیه می کنند با استفاده از قانون ۶۰-۳۰-۱۰ سایه های داخلی خود را انتخاب کنید. در این قانون تقریبا ۶۰٪ دیوارهای فضا باید توسط یک رنگ غالب و خنثی پر شود. سپس ۳۰٪ از فضای بعدی باید به رنگ ثانویه برسد. ۱۰٪ نهایی باید پررنگ تزئین شود.

اهمیت چیدمان مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل

حذف مبلمان اضافی از دکوراسیون داخلی منزل

به فضای داخلی خانه توجه کنید. دقت کنید که کدام یک از اشیا کاربردی است و کدام یک اضافی. اگر می خواهید که فضای خانه بزرگ تر به نظر برسد باید از وسایل و مبلمان غیر ضروری دل بکنید. و آنها را از فضای داخلی خانه بیرون ببرید. جا به جا کردن مبلمان، ایجاد کردن فضای رفت آمد و حذف مبلمان های اضافی، باعث خواهد شد تا فضای کوچک شما بزرگ تر شود. هدف این است که تا حد امکان کف پوش خانه بیشتر در معرض دید باشد.

اهمیت چیدمان مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل

پرهیز از زیاده روی در ست کردن وسایل دکوری

هنگامی که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل از یک اشیای خاص مثل یک نوع پارچه استفاده کردید؛ هرگز آن را در دیگر اتاق ها به کار نبرید. به این طریق با ست کردن پارچه ها علاوه بر اینکه بین محیط هماهنگی ایجاد نمیشود بلکه این کار زیاده روی در طراحی داخلی می باشد. بهتر است که این کار را با ایجاد کنتراست بین رنگ ها ایجاد کنیم.

اهمیت چیدمان مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون فضاهای کوچک با بهره گیری مفید از آنها

در طراحی دکوراسیون داخلی منزل یا هر فضایی توجه به نکات کوچک میتواند در انتخاب بهترین دکور منزل به شما کمک کند. بدین ترتیب شما از فضای موجود نهایت استفاده را خواهید داشت. به عنوان مثال در آشپزخانه های کوچک با افزایش تعداد کابینت‌ها به صورت افقی و ادامه دادن تا سقف، فضای مفید بیشتری به دست می آید. همچنین می توان با استفاده از رنگ های روشن، حس بزرگ بودن فضا را القا کرد. برای این منظور استفاده از آینه هم میتواند در فضاهای تنگ کمک کند. یا به جای استفاده از درهای چوبی بهتر است از شیشه استفاده شود که فضا را بازتر و روشن تر نشان می‌دهد.

اهمیت چیدمان مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل

 

نتیجه گیری

دکوراسیون داخلی منزل باید در هر جزئیات، از پارچه، پالت رنگی گرفته تا سبک مبلمان، طرح و یا روشنایی به شکل هماهنگ نمایان شود. تمام هدف از رعایت این نکات در دکوراسیون منزل این است که در پس زمینه، یک فضای جذاب طراحی کنید. جایی که شما در آن احساس خوبی داشته باشید.

اینستاگرام معماری آریان

Shervin

علاقه مند به معماری و دکوراسیون

اضافه کردن نظر