معماریان مگ

معرفی برخی اصطلاحات پرتکرار در معماری

اصطلاحات معماری
اصطلاحات معماری

اصطلاحات معماری | کلمات و ترکیبات رایج در معماری به همراه معنی

اصطلاحات معماری شامل کلمات و ترکیبات تخصصی در علم معماری است که معماران و دانشجویان این رشته از آن ها استفاده می کنند. شما هم اگر از علاقه مندان رشته معماری می باشید، لازم است اصطلاحات معماری را به خوبی بشناسید. در این مطلب، 16 مورد از اصطلاحات معماری را به شما معرفی کرده و آن ها را توضیح داده ایم. از شما بازدیدکننده محترم سایت معماریان دعوت می کنیم تا پایان مقاله “اصطلاحات معماری” همراه ما باشید و در صورت داشتن نظر، پیشنهاد و یا نقدی راجع به این مطلب، از طریق فرم انتهای صفحه به اطلاع ما برسانید.

 

نمای خارجی

در زمینه ساختمان سازی و معماری سازه های مختلف، به فضای بیرونی ساختمان و فضایی که عموم مردم می توانند آن را ببینند، نمای خارجی گفته می شود. در معماری و طراحی یک ساختمان، نمای خارجی مهم ترین بخش می باشد. چرا که اولین چیزی که بازدیدکنندگان خانه با آن مواجه می شوند، نمای خارجی می باشد و این نمای خارجی است که چارچوب شکلی دیگر اجزای ساختمان را تشکیل می دهد. بسیاری از نماها، دارای قدمت تاریخی می باشند و به همین منظور، قوانین بسیار سخت گیرانه برای تغییر و تحول نمای این ساختمان ها وجود دارد؛ به نوعی که در برخی از این قوانین، هر تغییر حتی کوچکی در نما نیز ممنوع است.

نما - اصطلاحات معماری
نما – اصطلاحات معماری

 

دیوار های پارتيشن یا جداكننده

به طور کلی، دیوار نقش جداکننده را در هر فضایی که بکار می رود دارد. شاید این عملکرد دیوار، بسیار ساده و ابتدایی باشد اما اهمیت بسیاری دارد و به شدت کاربردی است. از دیوار، در فضاهای مسکونی، اداری و دیگر محیط ها استفاده های مختلفی می شود. با تقسیم فضاهای مختلف به وسیله دیوار های جداکننده، می توان قسمت های جدیدی را در محیط موردنظر خود ایجاد کرد. برخی از کاربری های دیوار عبارتند از:

  • جدا کردن قسمت های ورودی خانه یا محیط کار از بخش های دیگر
  • جداسازی بخش هایی مثل هال، آشپزخانه و اتاق خواب ها در خانه
  • جدا کردن اتاق ها و غرفه های اداری از یکدیگر در محیط های تجاری و اداری
  • تقسیم یک اتاق به دو قسمت (این مورد کاربرد زیادی در اتاق خواب های بزرگ دارد که قصد تبدیل شدن به دو اتاق کوچک تر را دارند.)
پارتيشن یا جداكننده - اصطلاحات معماری
پارتيشن یا جداكننده – اصطلاحات معماری

 

پلان

پلان یا همان نقشه، طرحی فرضی از ساختمان است که روی نقشه سوار شده و در آن تمام جزئیات با اطلاعات آن ها را می توان مشاهده کرد.

پلان - اصطلاحات معماری
پلان – اصطلاحات معماری

 

 

سقف کاذب

سقف کاذب پوششی است که وظیفه آن باربری نیست و پس از اجرای سقف عادی، راه اندازی می شود. سقف های کاذب در علم معماری نقش های مختلفی دارند. از جمله این نقش ها می توان به استفاده های تزئینی، آکوستیک کردن محیط، ایجاد حجم های اضافه و حذف محیط های اضافه از دکوراسیون داخلی، جلوگیری از نفوذ رطوبت و هدر رفتن دمای محیط، ایجاد یک زمینه بسیار مناسب برای نورپردازی هایی مثل نور مخفی و لوستر در سقف و غیره می باشد.

سقف کاذب - اصطلاحات معماری
سقف کاذب – اصطلاحات معماری

 

سَردر

سردر، به دروازه و بخش های ورودی به یک ساختمان یا محیط را گویند که معمولا اندازه بزرگی دارند. سردر ها معمولا در ساختمان ها و نهاد های مهم کاربرد دارد. این ورودی ویژه، بخش ورودی یک نهاد را آسان ساخته و برای همگان آشکار می سازد. سردر ها معمولا نقش نمادین نیز دارند و شکل ظاهری آن ها با حوزه فعالیت محیطی که در آن قرار گرفته اند سازگار است. از سردر ها معمولا برای مکان های مهمی مثل کلیسا، ساختمان های دولتی، وزارتخانه ها، دانشگاه ها، دادگستری ها، بانک ها و مراکز مهم کشور استفاده می شود. از سردر های مشهور ایران می توان به سردر دانشگاه تهران اشاره کرد.

سَردر - اصطلاحات معماری
سَردر – اصطلاحات معماری

 

سازه یا ساختمان

سازه، یک ساختار مهندسی شده است که توسط معمار ساخته می شود. یک سازه بخشی از حجم بار و فشار وارده بر ساختمان را تحمل کرده و به صورت های مختلف به محیط های اطراف منتقل می کند. به عبارت دیگر، سازه نقش یک محافظ را دارد که ساختمان را در برابر بار های وارد شده پشتیبانی می کند. البته سازه ممکن است آزاد باشد (که منظور ما از سازه همان ساختمان است) همانند هواپیما که سازه ای است که ارتباطی با زمین ندارد. اما ساختمان ها معمولا دائمی بوده و ارتباطی با سازه های آزاد ندارد.

سازه - اصطلاحات معماری
سازه – اصطلاحات معماری

 

 

پنل سه بعدی

پنل های سه بعدی، شامل بتن آرمه می باشند و کاربرد و مزایای زیادی دارند. یکی از این کاربرد ها، استفاده تاسیسات ساختمانی از این بتن برای عبور از پشت ساختمان می باشد. همچنین پنل های سه بعدی، عایق صدا، حرارت و رطوبت می باشند و سرعت نصب آن ها بین 20 تا 30 درصد بالاتر از دیوار های معمولی است که در سازه های مختلف استفاده می شوند.

پنل سه بعدی - اصطلاحات معماری
پنل سه بعدی – اصطلاحات معماری

 

کنسول

کنسول، به برآمدگی های بالای یک ساختمان اتلاق می شود که اکثرا می تواند جای تراس را گرفته و یا سایه بانی برای آن باشد. جزئیات بیشتر یک کنسول را به صورت تصویری در عکس زیر به شما نشان داده ایم.

کنسول - اصطلاحات معماری
کنسول – اصطلاحات معماری

 

 

آیا به دنبال یک معمار معتبر و با تجربه برای معماری پروژه خود هستید؟

شرکت معماریان، در خدمت شما عزیزان است.

برای مشاوره رایگان، همین حالا با ما تماس بگیرید.

044-33472342

 

رگلاژ کردن

این کلمه در معنی به معنی مسطح ساختن یک سطح است. از رگلاژ در کابینت و کمد سازی و موارد دیگر استفاده می شود. همچنین این اصطلاح به نوعی دیگر از بتن گفته می شود که بتن رگلاژ نام دارد. این بتن، بتنی است با عیار 150 کیلو گرم بر متبر مکعب سیمان که کاربرد آن برای مسطح کردن سطح زیرین بتنی که در پی استفاده شده است، می باشد.

رگلاژ کردن - اصطلاحات معماری
رگلاژ کردن – اصطلاحات معماری

 

بتن مسلح

بتن مسلح به دسته ای از بتن ها با عیار 200 الی 350 کیلو گرم در متر مکعب سیمان گفته می شود که در درون آن ها میلگرد های مقاوم یا آرماتور قرار گرفته است. قرار دادن میلگرد در بتن باعث افزایش استحکام و دوام بتن شده و مقاومت آن را افزایش می دهد.

بتن مسلح - اصطلاحات معماری
بتن مسلح – اصطلاحات معماری

 

بَرزه

برزه، به کلیه رفتار ها و اعمالی که برای تهیه یک نقشه یا ماکت نیاز است انجام دهیم، گفته می شود.

بَرزه - اصطلاحات معماری
بَرزه – اصطلاحات معماری

 

 

ابليز

ابلیز به خاکی گفته می شود که از ترکیب سه خاک شن، خاک های گیاهی (گیاخاک) و گل و لای بدست آمده است.

ابليز - اصطلاحات معماری
ابليز – اصطلاحات معماری

 

پرزانته

پرزانته، به نحوه ارائه یک طرح یا پروژه معماری اتلاق می شود. این طرح معمولا شامل نقشه هایی است که در آن جزئیات و اطلاعات به صورتی که در عکس زیر مشاهده می کنید، مشخص است.

پرزانته - اصطلاحات معماری
پرزانته – اصطلاحات معماری

 

کلان پایه

کلان پایه، ستون های بلندی هستند که بر زیر سازه و پیکره های گوناگون سوار می شوند تا آن ها را استوار سازند. کلان پایه ها همچنین می توانند زیر پایه های دیگر نیز نصب شوند.

کلان پایه - اصطلاحات معماری
کلان پایه – اصطلاحات معماری

 

 

ایزولاسیون

منظور از کلمه ایزولاسیون، همان عایق بندی به صورت قیرگونی است که بیشتر در گذشته انجام می شد. امروزه معمولا بجای استفاده از قیر برای ایزوگام، از صفحات ایزوگام برای عایق بندی سقف های مسکونی و قسمت های دیگر استفاده می شود.

ایزولاسیون - اصطلاحات معماری
ایزولاسیون – اصطلاحات معماری

 

مُقَرنَس

مقرنس، نوعی تاقچه بندی تزئینی و زیبا است که در زیر یا روی ایوان ها و درگاه ها، از آن استفاده می شود. در مقرنس، هر رده و طبقه از تاقچه زیرین خود پیش می نشیند تا درگاه ها به هم آید. در این تاقچه ها، برجستگی ها و فرو رفتگی های وجود دارد که روی آن طرح و نگاره های مختلفی نقش بسته است.

مُقَرنَس - اصطلاحات معماری
مُقَرنَس – اصطلاحات معماری

 

طراحی دکوراسیون خانه و اتاق خواب توسط شرکت معماریان

شرکت معماری و طراحی دکوراسیون آریان معماری، با تکیه بر مهندسین و دکوراتورهای مجرب و کارکشته خود در حوزه دکوراسیون و با دارا بودن ده ها نمونه کار موفق در زمینه های مختلف طراحی دکوراسیون و معماری پروژه های ساختمانی، مجری و ایده پرداز صفر تا صد پروژه های معماری خانه و اتاق خواب های شما می باشد. طراحی داخلی، خرید و بکارگیری ملزومات مدرن و جذاب و همچنین ایده پردازی برای اجرای دکوراسیون خانه و اتاق خواب، بخش کوچکی از خدمات گسترده ای است که در شرکت معماریان به مشتریان عزیز و محترم ارائه می شود.

تماس با شرکت معماریان

شما نیز اگر از جمله افرادی هستید که مایلید با شرکت معماریان همکاری داشته باشید، یا نظر و پیشنهادی نسبت به عملکرد بخش های مختلف سایت دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

از اینکه تا پایان این بخش از سایت، نگاه های زیبایتان را به ما هدیه داد از شما متشکریم. شما عزیزان می توانید به کمک منوی بالای سایت، از بخش های دیگر سایت نیز بازدید نمایید.

اینستاگرام معماری آریان

علیرضا شاکری

عضو گروه تولید محتوا معماریان و علاقه مند به علم دکوراسیون و طراحی داخلی

1 نظر